Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί το απενεργοποιείς αφού ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιείς ταχυφορτιστή;

Ίσως και για ψυχολογικούς λόγους να είμαι 100% σίγουρος οτι ειναι ανενεργό.:lol:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως και για ψυχολογικούς λόγους να είμαι 100% σίγουρος οτι ειναι ανενεργό.:lol:

 

Το ίδιο και εγώ γιατί δε θέλω να τραβήξει με το μέγιστο που μπορεί.

Άλεξ τώρα θυμήθηκα τι είναι το aod...

Πάντως με κλειστό κινητό είναι ακόμα καλύτερη η φορτιση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ γιατί δε θέλω να τραβήξει με το μέγιστο που μπορεί.

Άλεξ τώρα θυμήθηκα τι είναι το aod...

Πάντως με κλειστό κινητό είναι ακόμα καλύτερη η φορτιση.

Εχω και το φορτιστή με 850mA που φορτίζω τα BT,αλλα σκέφτομαι παραείναι αδύνατος για 3600 μπαταρία.

Πάντως ενα 2ωρο θέλω απο 15-20% με τον 1.5Α φορτιστή.

 

Καλά ειναι πιστεύω.

 

Με τον πιο μικρό θα κάνει 3+ ώρες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω και το φορτιστή με 850mA που φορτίζω τα BT,αλλα σκέφτομαι παραείναι αδύνατος για 3600 μπαταρία.

Πάντως ενα 2ωρο θέλω απο 15-20% με τον 1.5Α φορτιστή.

 

Καλά ειναι πιστεύω.

 

Με τον πιο μικρό θα κάνει 3+ ώρες.

 

3 με 4 ώρες κάνω. Ιδανικό για να το αφήνεις όλη νύχτα. Έχω 2 τέτοιους και δεν τους δίνω σε κανέναν..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγω το φορτιζω παντα κλειστο.ολα μου τα κινητα!αλλα με γρηγορη φορτιση παντα!απλη φορτιση κανει παρα πολυ!δεν εχω δει διαφορα γρηγορης απλης φορτισης στην καταναλωση!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Εγω το φορτιζω παντα κλειστο.ολα μου τα κινητα!αλλα με γρηγορη φορτιση παντα!απλη φορτιση κανει παρα πολυ!δεν εχω δει διαφορα γρηγορης απλης φορτισης στην καταναλωση!

 

Δεν μιλάμε για κατανάλωση αν το λες για την παραπάνω συζήτηση. Μιλαμε για την πτώση της απόδοσης της μπαταρίας στο χρόνο. Προσωπικά θεωρώ δεδομένη την μεγαλύτερη πτώση με γρήγορους φορτιστές και γενικά έχει διαπιστωθεί από όλους μας ότι οι λιθιου χαλάνε ..δεν χάνουν απλά ένα 10%. Εξάλλου ο κατασκευαστής που λέει ότι δε χαλάει με γρήγορη φόρτιση θεωρεί δεδομένη μια πτώση της τάξεως του 20% στο χρόνο. Οπότε ναι αν χάνεις 20% και δεν το θεωρούν πρόβλημα πως να βγει έρευνα που να λέει ότι χαλάνε?δε χαλάνε απλά έχουν φυσικά φθορά. Άλλα λόγια να αγαπιομαστε..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για κατανάλωση αν το λες για την παραπάνω συζήτηση. Μιλαμε για την πτώση της απόδοσης της μπαταρίας στο χρόνο. Προσωπικά θεωρώ δεδομένη την μεγαλύτερη πτώση με γρήγορους φορτιστές και γενικά έχει διαπιστωθεί από όλους μας ότι οι λιθιου χαλάνε ..δεν χάνουν απλά ένα 10%. Εξάλλου ο κατασκευαστής που λέει ότι δε χαλάει με γρήγορη φόρτιση θεωρεί δεδομένη μια πτώση της τάξεως του 20% στο χρόνο. Οπότε ναι αν χάνεις 20% και δεν το θεωρούν πρόβλημα πως να βγει έρευνα που να λέει ότι χαλάνε?δε χαλάνε απλά έχουν φυσικά φθορά. Άλλα λόγια να αγαπιομαστε..

Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα γι'αυτό.

Είναι λογικό να επηρεάζει αρνητικά η γρήγορη φόρτιση την μακροζωία της μπαταρίας.

Αυτό φαίνεται καθαρά και απ'τις θερμοκρασίες της μπαταρίας που είναι αρκετά μικρότερες κατά την βασική φόρτιση σε αντιθέση με την γρήγορη.

Στην δική μου περίπτωση χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά την ασύρματη φόρτιση. Μιας και συνήθως φορτίζω το κινητό τις βραδινές ώρες ενεργοποιώ την βασική φόρτιση. Γρήγορη φόρτιση μόνο από το power bank, ή στην ασύρματη όταν πρέπει να φύγω μετά από 2-2,5 ώρες.

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Δυο μέρες έβαλα την νέα cosmote, γύρισα σε APC8...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάντως εγω που είμαι με την πρώτη του Φεβρουαρίου παει εξαιρετικά.

 

1 κιόλας μερα στο 50% είχα 4 ωρες οθόνη. Μόνο wifi όμως.

 

Σε σχέση δε με το σ6 αλλα και οποιο αλλο κινητό εχω πιάσει υπαρχει χαος εχω πάθει πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ φτάνω 4 ώρες οθόνη, αλλά με 3g - 4g όλη μέρα. Επιπλέον, ειμαι στον 3ο κύκλο φόρτισης..

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε γενικές γραμμές με gps συνεχεια ανοικτό και wifi ποσο σας κρατάει την βγάζει την μέρα άνετα?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω που είμαι με την πρώτη του Φεβρουαρίου παει εξαιρετικά.

 

1 κιόλας μερα στο 50% είχα 4 ωρες οθόνη. Μόνο wifi όμως.

 

Σε σχέση δε με το σ6 αλλα και οποιο αλλο κινητό εχω πιάσει υπαρχει χαος εχω πάθει πλακα.

 

Μάριε κάπως έτσι και εγώ με την αγγλική btu.

4 ώρες στο 50% μόνο με wifi (συνέχεια ανοιχτό) και aod στο off πάντα.

Σήμερα δεν βγήκα καθόλου από το σπίτι και δεν άνοιξα δεδομένα.

Στο 54% είχε 4 ώρες και δέκα λεπτά οθόνη.

Φωτεινότητα στο αυτόματο με αρκετές ώρες στο μπαλκόνι (φως ημέρας)

https://www.dropbox.com/sh/5arsmrgu6zniump/AADdv3bMwJMydDkvTYlNoqIja?dl=0

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ χαλί. Θα παω και εγώ πίσω μου φαίνεται . Καινούργια συσκευή με μια φορτισηhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160613/c80c1870584b230805e9531e81fd7ce9.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ φτάνω 4 ώρες οθόνη, αλλά με 3g - 4g όλη μέρα. Επιπλέον, ειμαι στον 3ο κύκλο φόρτισης..

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

περιπου τοσο φτανει με δεδομενα ολη μερα, αν μιλας και λιγο μην παραξενευτεις αν δεν περνας τις 4.. ειναι λογικη επιδοση, αλλα δε θα εβγαζαν ουτε 2 ωρες. Εγω εχω μια υποψια οτι με 4G εχω καλυτερη αυτονομια, αλλα το ψαχνω ακομα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυο μέρες έβαλα την νέα cosmote, γύρισα σε APC8...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

παντως με 2-3 μερες δεν βγαζεις ασφαλες συμπερασμα. Εγω αν δεν την δουλεψω 2 εβδομαδες, να δω πως ειναι καθημερινα με wifi, ΣΚ με 3G, Κτλ δεν θα αποφασιζα αν ειναι κακη ή οχι. εκτος αν ηταν τοοοσο χαλια. Αλλα μια ρομ στην αρχη της δε δειχνει, ειδικα οταν στηνεις κινητο τις πρωτες μερες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ίσως Νίκο έχεις δίκιο, αλλά αποφάσισα να την δοκιμάσουν άλλοι πρώτα. ;)

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως Νίκο έχεις δίκιο, αλλά αποφάσισα να την δοκιμάσουν άλλοι πρώτα. ;)

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καλα ναι, δε διαφωνω σε αυτο, και εγω βαρεθηκα τα πειραματα, απλα το λεω για να μην αποθαρυνουμε οποιον εχει ορεξη, μπας και αξιζει και απλα ηταν πρωιμο συμπερασμα το δικο σου.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για κατανάλωση αν το λες για την παραπάνω συζήτηση. Μιλαμε για την πτώση της απόδοσης της μπαταρίας στο χρόνο. Προσωπικά θεωρώ δεδομένη την μεγαλύτερη πτώση με γρήγορους φορτιστές και γενικά έχει διαπιστωθεί από όλους μας ότι οι λιθιου χαλάνε ..δεν χάνουν απλά ένα 10%. Εξάλλου ο κατασκευαστής που λέει ότι δε χαλάει με γρήγορη φόρτιση θεωρεί δεδομένη μια πτώση της τάξεως του 20% στο χρόνο. Οπότε ναι αν χάνεις 20% και δεν το θεωρούν πρόβλημα πως να βγει έρευνα που να λέει ότι χαλάνε?δε χαλάνε απλά έχουν φυσικά φθορά. Άλλα λόγια να αγαπιομαστε..

 

Μία ερώτηση. Ποία έρευνα αποδεικνύει ότι θα χάσεις 20% μπαταρία με fast charge? Πως τα βρίσκεται αυτά τα νούμερα? Ποιος είπε ότι η μπαταρία λιθίου χαλάει? Κάθε συσκευή μπορεί να χαλάσει.... Λέτε ότι το fast charge χαλάει την μπαταρία και ότι σε ένα χρόνο θα πέσει 20% η μπαταρία και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κάποιος. Όσο κακό είναι να φορτίσει η μπαταρία σε 1 ώρα από το 0 στο 100% άλλο τόσο κακό είναι να φορτίσει σε 10 ώρες. Κάνει κακό δηλαδή η γρήγορη φόρτιση που θα φορτίσει την μπαταρία σε μια ώρα αλλά το να φορτίζεις 10 ώρες δεν κάνει κακό.....

 

Χαρείτε την συσκευή σας και ακούστε τι λέει ο κατασκευαστής που έφαγε κάτι εκατομμύρια σε RnD και μην ακούτε τον κάθε ένα και τις θεωρίες του.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση. Ποία έρευνα αποδεικνύει ότι θα χάσεις 20% μπαταρία με fast charge? Πως τα βρίσκεται αυτά τα νούμερα? Ποιος είπε ότι η μπαταρία λιθίου χαλάει? Κάθε συσκευή μπορεί να χαλάσει.... Λέτε ότι το fast charge χαλάει την μπαταρία και ότι σε ένα χρόνο θα πέσει 20% η μπαταρία και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κάποιος. Όσο κακό είναι να φορτίσει η μπαταρία σε 1 ώρα από το 0 στο 100% άλλο τόσο κακό είναι να φορτίσει σε 10 ώρες. Κάνει κακό δηλαδή η γρήγορη φόρτιση που θα φορτίσει την μπαταρία σε μια ώρα αλλά το να φορτίζεις 10 ώρες δεν κάνει κακό.....

 

Χαρείτε την συσκευή σας και ακούστε τι λέει ο κατασκευαστής που έφαγε κάτι εκατομμύρια σε RnD και μην ακούτε τον κάθε ένα και τις θεωρίες του.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάρα πάρα πολύ σωστή παρατήρηση.

Ήθελα να γράψω κάτι παρόμοιο αλλά λέω άσε ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει.

Δεν άντεξα όμως να μην γράψω κάτω από το μήνυμα σου ότι συμφωνώ.

Είμαστε στο έτος 2016 παιδιά.

Φιλικά πάντα! :)

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πάρα πολύ σωστή παρατήρηση.

Ήθελα να γράψω κάτι παρόμοιο αλλά λέω άσε ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει.

Δεν άντεξα όμως να μην γράψω κάτω από το μήνυμα σου ότι συμφωνώ.

Είμαστε στο έτος 2016 παιδιά.

Φιλικά πάντα! :)

Δεν διαφωνώ ότι είμαστε 2016 αλά με τεχνολογία μπαταριών 20ετιας.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχουν δοκιμαστει σε πολλα crash test οι μπαταριες!29 κατασκευαστες συνιστουν Fast Charge

αυτοι ξερουν!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι είμαστε 2016 αλά με τεχνολογία μπαταριών 20ετιας.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή πριν 20 χρόνια είχαμε τις ίδιες μπαταρίες?? Δεν το ήξερα και μάλλον πολλοί ακόμη δεν το ξέρουν.

 

Το ότι οι μπαταρίες έχουν γίνει μικρότερες πιο ανθεκτικές με πιο γρήγορη φόρτιση και μεγαλύτερη διάρκεια δεν μας κάνει?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι είμαστε 2016 αλά με τεχνολογία μπαταριών 20ετιας.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η τεχνολογία μπαταριών είναι ένας τομέας που δεν έχει αναπτυχθεί όσο άλλοι.

Αλλά όχι δεν είμαστε στο 2016 με τεχνολογία μπαταριών 20ετιας.

Είμαστε στο 2016 με τεχνολογία μπαταριών που έχει μείνει λίγο πίσω σε σύγκριση με άλλους τομείς.

Σε πάω σε προσωπικό παράδειγμα λίγο.

Η άχρηστη αυτονομία του s6, ηταν αποτέλεσμα της μικρής χωρητικότητας της.

Που πας με 2k οθόνη και 2600 μπαταρία?

Εγώ λοιπόν το φορτιζα όποτε έβρισκα ευκαιρία.

Μα στο 80% μα στο 60%,μα στο 30%, μα στο 5%.

Και το φορτιζα με τον fast charger του για,

Ολόκληρο το βράδυ, για δέκα λεπτά, για μισή ώρα, για μια ώρα.

Το αποτέλεσμα?

Ακριβώς ίδια αυτονομία από την στιγμή που βγήκε από το κουτί του έως σήμερα 14 μήνες μετά (αν θυμάμαι καλά πότε περίπου το αγόρασα).

Στο s7 edge έχουμε ένα χρόνο εγγύηση μπαταρίας.

Αυτή η αύξηση από 6 μήνες σε 12?

Μήπως σημαίνει κάτι?

Κάποια εξέλιξη λέω εγώ τώρα!

Αν είναι δυνατόν να έχω κρατήσει φορτιστή από το galaxy young, για να φορτιζω ποιο αργά και πιο καλά το s7 edge.

Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει συμφωνώ.

Αλλά αυτό παρά είναι λάθος εντύπωση βρε παιδιά!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

παιδες, την εχουμε κανει παμπολες φορες την κουβεντα αυτη σε πολλα θεματα, δεν εχει νοημα να γινει αλλη μια φορα, αλλα επειδη ξανα λετε τα ιδια σε μενα, θα σας ξανα πω τα ιδια και εγω:

1ον εχω μεσα στο δικο μου περιβαλλον πολλα παραδειγματα οπου παρατηρω τι χρηση κανουν.

Αυτο που βλεπω σταθερα ειναι οτι οσοι κανουν αστατες φορτισεις οπως ο kountoura παραπανω, στον 1 χρονο βλεπουν πτωση στην αποδοση, ειδικα σε κινητα οπως τα iphone Που οι μπαταριες ειναι μικρες γινεται πιο γρηγορα αισθητη αυτη η μειωση. Στη διετια μαλιστα εχουν βγει εντελως off.. Τωρα o kountoura δεν ξερω αν θα μπορουσε να καταλαβει τη διαφορα και εκει που το φορτιζει στις 6 να χρειαστει στις 4 πχ και αυτο να οφειλεται σε πτωση αποδοσης ή στην χρηση που κανει.

 

Εξαλλου το οτι το s6 edge ενος φιλου δεν εχει πτωση δε σημαινει οτι ειπα οτι ολα θα χαλανε, αλλα δε θελω να αυξησω τις πιθανοτητες να τα φτυσει η μπαταρια του κινητου μου μια ωρα αρχιτερα, αυτο λεω μονο..

Επισης, εγω προσωπικα ειμαι επαρχια, αν λοιπον θελω σερβις, θα πρεπει να ξεμεινω κανα 3ημερο απο κινητο, καθως δε μπορω να την αλλαξω μονος και δε θελω. Γιατι να το κανω αυτο για μια μπαταρια? Ποσο μαλλον οταν ο κατασκευαστης δινει 6 μηνες αντι για 2 χρονια που εχει η υπολοιπη συσκευη, εμενα αυτο κατι μου ελεγε. Το οτι πηγαμε στον 1 χρονο ειναι σημαντικο, και απλα νομιζω ειναι θεμα νομου και οχι θεμα καλυτερων μπαταριων.

 

Επιπλεον, ειπατε που βρηκα τα νουμερα, 20% πτωση κτλ.

Θα ψαξω να το βρω, ομως το νουμερο δεν το ειπα τυχαια καθως εβλεπα μια εκομπη online για τις μπαταριες (Απο υβριδικα αυτοκινητα μεχρι κινητα) και το ανεφερε στα πλαισια των προδιαγραφων, ο ιδιος ο κατασκευαστης το ελεγε.

Μαλιστα η διατυπωση ηταν του στυλ: η μπαταρια δεν χαλαει μετα απο 1 χρονο καθως η πτωση της αποδοσης εως 20% θεωρειται φυσιολογικη, επομενως δεν υπαρχει προβλημα.

 

Τελος, ναι η πολυ αργη φορτιση δημιουργει θεμα, αλλα εγω μιλησα για μια 4ωρη φορτιση που ειναι φυσιολογικη. Εξαλλου το να το αφησω κλειστο να φορτιζει με αυτο τον τροπο μονο καλο του κανει.

Και εννοειται οτι οι φορτιστες αυτοι μου ειναι χρησιμοι γιατι δε θαθελα να παω να αγοραω αργο φορτιστη, πεταμενα λεφτα. Αντιθετα γρηγορους πλεον θα βρισκουμε πιο ευκολα.

 

ΟΣο για το τι λεει ο κατασκευαστης και τα rnd, εγω απλα θα σας θυμισω οτι την μπαταρια, το σερβις και το νεο σας κινητο, τα πουλαει ο κατασκευαστης, εκτος αν ειμαστε κοινωνια αγγελων και δε θελει να βγαλει λεφτα απο αυτο οποτε πειτε το να αλλαξω γνωμη για το επιχειρειν...

Και τα αδιαβροχα κινητα τα διαφημιζε σε λιμνες και ποταμια, αλλα μετα, αφου την πατησε και μοιραζε εγγυησεις, θυμηθηκε οτι το Ip68 αφορα εργαστηριακες συνθηκες, και να μην τα βρεχουμε!

Γιαυτο λοιπον, οι επιστημονες του φορουμ μην μου μιλατε για τα RND και τις εταιρειες.. Δεν θελω να αμφισβητησω τις γνωσεις κανενος, εφοσον τις εχει, αλλα τετοια επιχειρηματα ειναι πιο μπακαλικα απο τα δικα μου, γιατι τα δικα μου στηριζονται στην παρατηρηση (πειραμα δε θα κανω γιατι δεν ειναι η δουλεια μου,παρατηρηση μπορω ομως) οπως κανει καθε σωστος επιστημονας, και εννοειται οτι δεν βγαζω ασφαλη συμπερασματα, ομως εχω μια στατιστικη αλλα και αρκετες ενδειξεις που μου αρκουν. Χωρια οτι οποτε εχουμε ανοιξει το θεμα αυτο εχουν πεταχτει και πολλοι που αναφερουν ποσο επεσε η αποδοση της μπαταριας τους μετα απο 1 χρονο..εγω απλα προσπαθω να μειωνω τις πιθανοτητες να ειμαι εκει, χωρις να σημαινει οτι δεν ευχαριστιεμαι το κινητο μου..στον υπνο μου φορτιζει.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως οι οδηγίες που κυκλοφορούν και μάλιστα τελευταία, λένε πως είναι καλύτερα συχνές φορτισεις από το 40 ως το 80%.

Όπως κάνω εγώ με τον ασύρματο πάρα να το αφήνεις να πέσει από το 5 και να πάει στο 100% όπου ζορίζεται.

Η ταχεία φόρτιση πλέον στο μόνο που πιθανώς να οφείλεται η τυχόν φθορά είναι ότι ανεβάζει περισσότερη θερμοκρασία η μπαταρία στην διάρκεια της φόρτισης.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδες, την εχουμε κανει παμπολες φορες την κουβεντα αυτη σε πολλα θεματα, δεν εχει νοημα να γινει αλλη μια φορα, αλλα επειδη ξανα λετε τα ιδια σε μενα, θα σας ξανα πω τα ιδια και εγω:

1ον εχω μεσα στο δικο μου περιβαλλον πολλα παραδειγματα οπου παρατηρω τι χρηση κανουν.

Αυτο που βλεπω σταθερα ειναι οτι οσοι κανουν αστατες φορτισεις οπως ο kountoura παραπανω, στον 1 χρονο βλεπουν πτωση στην αποδοση, ειδικα σε κινητα οπως τα iphone Που οι μπαταριες ειναι μικρες γινεται πιο γρηγορα αισθητη αυτη η μειωση. Στη διετια μαλιστα εχουν βγει εντελως off.. Τωρα o kountoura δεν ξερω αν θα μπορουσε να καταλαβει τη διαφορα και εκει που το φορτιζει στις 6 να χρειαστει στις 4 πχ και αυτο να οφειλεται σε πτωση αποδοσης ή στην χρηση που κανει.

 

Εξαλλου το οτι το s6 edge ενος φιλου δεν εχει πτωση δε σημαινει οτι ειπα οτι ολα θα χαλανε, αλλα δε θελω να αυξησω τις πιθανοτητες να τα φτυσει η μπαταρια του κινητου μου μια ωρα αρχιτερα, αυτο λεω μονο..

Επισης, εγω προσωπικα ειμαι επαρχια, αν λοιπον θελω σερβις, θα πρεπει να ξεμεινω κανα 3ημερο απο κινητο, καθως δε μπορω να την αλλαξω μονος και δε θελω. Γιατι να το κανω αυτο για μια μπαταρια? Ποσο μαλλον οταν ο κατασκευαστης δινει 6 μηνες αντι για 2 χρονια που εχει η υπολοιπη συσκευη, εμενα αυτο κατι μου ελεγε. Το οτι πηγαμε στον 1 χρονο ειναι σημαντικο, και απλα νομιζω ειναι θεμα νομου και οχι θεμα καλυτερων μπαταριων.

 

Επιπλεον, ειπατε που βρηκα τα νουμερα, 20% πτωση κτλ.

Θα ψαξω να το βρω, ομως το νουμερο δεν το ειπα τυχαια καθως εβλεπα μια εκομπη online για τις μπαταριες (Απο υβριδικα αυτοκινητα μεχρι κινητα) και το ανεφερε στα πλαισια των προδιαγραφων, ο ιδιος ο κατασκευαστης το ελεγε.

Μαλιστα η διατυπωση ηταν του στυλ: η μπαταρια δεν χαλαει μετα απο 1 χρονο καθως η πτωση της αποδοσης εως 20% θεωρειται φυσιολογικη, επομενως δεν υπαρχει προβλημα.

 

Τελος, ναι η πολυ αργη φορτιση δημιουργει θεμα, αλλα εγω μιλησα για μια 4ωρη φορτιση που ειναι φυσιολογικη. Εξαλλου το να το αφησω κλειστο να φορτιζει με αυτο τον τροπο μονο καλο του κανει.

Και εννοειται οτι οι φορτιστες αυτοι μου ειναι χρησιμοι γιατι δε θαθελα να παω να αγοραω αργο φορτιστη, πεταμενα λεφτα. Αντιθετα γρηγορους πλεον θα βρισκουμε πιο ευκολα.

 

ΟΣο για το τι λεει ο κατασκευαστης και τα rnd, εγω απλα θα σας θυμισω οτι την μπαταρια, το σερβις και το νεο σας κινητο, τα πουλαει ο κατασκευαστης, εκτος αν ειμαστε κοινωνια αγγελων και δε θελει να βγαλει λεφτα απο αυτο οποτε πειτε το να αλλαξω γνωμη για το επιχειρειν...

Και τα αδιαβροχα κινητα τα διαφημιζε σε λιμνες και ποταμια, αλλα μετα, αφου την πατησε και μοιραζε εγγυησεις, θυμηθηκε οτι το Ip68 αφορα εργαστηριακες συνθηκες, και να μην τα βρεχουμε!

Γιαυτο λοιπον, οι επιστημονες του φορουμ μην μου μιλατε για τα RND και τις εταιρειες.. Δεν θελω να αμφισβητησω τις γνωσεις κανενος, εφοσον τις εχει, αλλα τετοια επιχειρηματα ειναι πιο μπακαλικα απο τα δικα μου, γιατι τα δικα μου στηριζονται στην παρατηρηση (πειραμα δε θα κανω γιατι δεν ειναι η δουλεια μου,παρατηρηση μπορω ομως) οπως κανει καθε σωστος επιστημονας, και εννοειται οτι δεν βγαζω ασφαλη συμπερασματα, ομως εχω μια στατιστικη αλλα και αρκετες ενδειξεις που μου αρκουν. Χωρια οτι οποτε εχουμε ανοιξει το θεμα αυτο εχουν πεταχτει και πολλοι που αναφερουν ποσο επεσε η αποδοση της μπαταριας τους μετα απο 1 χρονο..εγω απλα προσπαθω να μειωνω τις πιθανοτητες να ειμαι εκει, χωρις να σημαινει οτι δεν ευχαριστιεμαι το κινητο μου..στον υπνο μου φορτιζει.

 

Θα μπορούσαμε να γεμίσουμε πολλές σελίδες..

Εγώ Νικόλα συνονοματε δεν θα γράψω τίποτε άλλο.

Ο καθένας το δικό του.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...