Jump to content

Nova GO σε Android TV Box


christoforas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά φαντάσου το tv box ως ένα mini pc όπου για οθόνη χρησιμοποιείς την οθόνη της τηλεόρασης. Κατά τα άλλα δουλεύει όπως ένα pc. Έχει αποθηκευτικό χωρο, μνήμη, κατεβάζεις και εγκαθιστάς εφαρμογές, σερφάρεις κλπ. Έχει υποδοχές usb για να συνδέσεις εξωτερικό δίσκο ή στικάκι ή ασύρματο ποντίκι/πληκτρολόγιο. Ό,τι θα μπορούσες να συνδέσεις και σε έναν υπολογιστή δηλαδή. Και φυσικά συνδέεται ίντερνετ με wifi αλλά και με καλώδιο ethernet.

Όσο για το kodi είναι πρόγραμμα με το οποίο ό,τι θες από κανάλια τηλεόρασης, ταινίες, σειρές, αθλητικά, παιδικά, οτιδήποτε μπορείς απλώς να κάνεις αναζήτηση τον τίτλο και να το δεις επιτόπου. Δηλαδή χωρίς να κατεβάσεις μια ταινία. Κάνεις αναζήτηση, την βρίσκεις, πατάς και τη βλέπεις κατευθείαν. Με υπότιτλους με τα πάντα. Σαν ένα πακέτο ote tv ή nova cinema αλλά με 1000 φορές περισσότερο περιεχόμενο και φυσικά εντελώς δωρεάν. Καταλαβαίνεις λοιπόν για τι πράγμα μιλάμε αν εγκαταστήσεις το kodi σε ένα tv box και το συνδέσεις στην τηλεόρασή σου...

 

Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση στα ερωτήματά μου, κατάλαβα ότι κάνει πολλά αυτό το μαραφέτι και θα το δοκιμάσω σύντομα....

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου....τελικά μόλις παρήγγειλα το M8 Amlogic S802 Quad Core Bluetooth Android 4.4 2.0GHz Nand Flash TV Box Support 4K x 2K από Gearbest.....

Edited by topmar
Προσθήκη κειμένου....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εγκαταστήσω το nova go σε ένα ρουταρισμενο τηλέφωνο.διάβασα ότι μόνο η 1.0.0.3 έκδοση παίζει σε ρουταρισμενες συσκευές αλλά δεν μπόρεσα να την βρω πουθενά.θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει ένα λινκ για την περάσω;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εγκαταστήσω το nova go σε ένα ρουταρισμενο τηλέφωνο.διάβασα ότι μόνο η 1.0.0.3 έκδοση παίζει σε ρουταρισμενες συσκευές αλλά δεν μπόρεσα να την βρω πουθενά.θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει ένα λινκ για την περάσω;

https://www.dropbox.com/s/i5py241wkajz71n/NovaGO%201.0.0.3.apk?dl=0 (σύνδεση στο Internet μόνο με wifi )

Link to comment
Share on other sites

Εχει νόημα γιατί προσπαθώ να δω novago

 

Το nova go δεν λειτουργεί αν δεν είναι rooted το box; Ή έχουνε αποκλειστεί και τα tv boxes;

Link to comment
Share on other sites

Το nova go δεν λειτουργεί αν δεν είναι rooted το box; Ή έχουνε αποκλειστεί και τα tv boxes;

 

λειτουργεί κανονικά, μόνο με την έκδοση apk που έχει αναφερθεί πριν από 1-2 σελίδες και σύνδεση μέσω wifi

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Με την έκδοση 1.0.0.6 δουλεύει κανονικά το nova go σε ρουτ συσκευές

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.dropbox.com/s/i5py241wkajz71n/NovaGO%201.0.0.3.apk?dl=0 (σύνδεση στο Internet μόνο με wifi )

Εδώ είσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Με την έκδοση 1.0.0.6 δουλεύει κανονικά το nova go σε ρουτ συσκευές

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ είσαι!!!

 

1.0.0.3 είναι η σωστή έκδοση

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Την αναβάθμιση να την κανεις ,ναι !

Για το πως κανεις εγκατασταση πρόσθετα,ψαξτο λίγο εδώ στο φόρουμ. Υπάρχει θέμα για το kodi. Δεν είναι τίποτα.

 

Την αναβαθμιση να την κανεις οπως ειπε και ο παραπανω. . Οσον αφορα το kodi και το δικο μου helix ειναι, παιζει μια χαρα και δεν βαζω την τελευταια εκδοση γιατι στα windows της κορης μου που την εβαλα τα μισα addons βγαζουν script error. Τι να πω, ισως ειναι θεμα διαφορετικης πλατφορμας; Οποτε καλυτερα μεινε στο helix.

Για τα αλλα που ρωτας γκουγκλαρε tvaddons και απο κει κατεβασε το repo lambda για genesis, hellenic. Επισης απο την ιδια ιστοσελιδα κατεβασε οπωσδηποτε τα phoenix, salts. Δεν θυμαμαι σε ποια repo ειναι. Πληροφοριες εγκαταστασης κλπ εκτος απο δω θα βρεις και στο osarena.net

 

οκ εβγαλα ακρη με το kodi.το κακο ειναι ενω με αυτην που ειχε μου επαιζε το nova go εκδοση 1.0.0.3 ενω τωρα οχι!για οτε tv δεν περασε μηνας να κανω ανανεωση συσκευης οποτε περιμενω.θελει και εδω παλια εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

οκ εβγαλα ακρη με το kodi.το κακο ειναι ενω με αυτην που ειχε μου επαιζε το nova go εκδοση 1.0.0.3 ενω τωρα οχι!για οτε tv δεν περασε μηνας να κανω ανανεωση συσκευης οποτε περιμενω.θελει και εδω παλια εκδοση?

για δοκίμαζε nova go εκδοση 1.0.0.6 (δεν χάνεις τίποτα)

για ΟΤΕ εάν είσαι root μην ελπίζεις

Link to comment
Share on other sites

για δοκίμαζε nova go εκδοση 1.0.0.6 (δεν χάνεις τίποτα)

για ΟΤΕ εάν είσαι root μην ελπίζεις

 

Με την nova go 1.0.0.6 θα δεις

 

την εχει καποιος?θα την βρω σιγουρα(google)?ακυρον τα εχει δωσει καποιος φιλος λιγο πισω!σας ευχαριστω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μου κρασαρουν και δεν ανοιγουν ουτε η 1.0.0.1 ουτε η 1.0.0.6!οταν το πρωτοανοιξα και ειχε την εκδοση 201κ4 δουλευε κανονικα!καμια ιδεα?την γκαντεμια μου...δεν το αφηνα οπως ηταν!!!!

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να γυρισω σε 201κ4?γινεται βασικα τετοιο πραγμα?κατα τα αλλα μια χαρα χτες ειδα ταινια στο kodi απροβληματιστα,μονο το nova go με καιει
Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να γυρισω σε 201κ4?γινεται βασικα τετοιο πραγμα?κατα τα αλλα μια χαρα χτες ειδα ταινια στο kodi απροβληματιστα,μονο το nova go με καιει

 

μπορεις να γυρισεις σε παλια εκδοση,αλλα με κινδυνο μηπως σου μεινει το μηχανημα στα χερια κατα το φλασαρισμα ή ακομη και μετα το φλασαρισμα (αν πετυχει) . Διαβασε εδω τι εγραψα.

 

Αν διαβασες και ακομη επιθυμεις να γυρισεις σε παλια εκδοση,τοτε κοιτα εδω και διαβασε καλα πριν κανεις κατι !

Κοιτα και δω.

 

... Εγω δεν θα το εκανα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το MXIII-G από Everbuying. Λίγο που το ασχολήθηκα μαζί του (δεν ήρθε ακόμα το Rii i8+ και δυσκολεύομαι) έχει firmware android 5.1 version 106l1. Kodi 15.1 rc1 αν δεν κάνω λάθος. Είχε περασμένο και super su που ζητούσε αναβάθμιση στο binary οπότε λογικά είναι rooted από "μαμά".

Είναι σταθερό firmware αυτό; Το Kodi θέλει άλλο; Για να μη έχω θέματα με Kodi και να παίξει Nova go τι πρέπει να κάνω;

Όπως καταλαβαίνετε είμαι παντελώς άσχετος από TV boxes. :p

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το MXIII-G από Everbuying. Λίγο που το ασχολήθηκα μαζί του (δεν ήρθε ακόμα το Rii i8+ και δυσκολεύομαι) έχει firmware android 5.1 version 106l1. Kodi 15.1 rc1 αν δεν κάνω λάθος. Είχε περασμένο και super su που ζητούσε αναβάθμιση στο binary οπότε λογικά είναι rooted από "μαμά".

Είναι σταθερό firmware αυτό; Το Kodi θέλει άλλο; Για να μη έχω θέματα με Kodi και να παίξει Nova go τι πρέπει να κάνω;

Όπως καταλαβαίνετε είμαι παντελώς άσχετος από TV boxes. :p

Για nova επειδή είσαι root δοκίμασε έκδοση 1.0.0.3 η 1.0.0.6

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το MXIII-G από Everbuying. Λίγο που το ασχολήθηκα μαζί του (δεν ήρθε ακόμα το Rii i8+ και δυσκολεύομαι) έχει firmware android 5.1 version 106l1. Kodi 15.1 rc1 αν δεν κάνω λάθος. Είχε περασμένο και super su που ζητούσε αναβάθμιση στο binary οπότε λογικά είναι rooted από "μαμά".

Είναι σταθερό firmware αυτό; Το Kodi θέλει άλλο; Για να μη έχω θέματα με Kodi και να παίξει Nova go τι πρέπει να κάνω;

Όπως καταλαβαίνετε είμαι παντελώς άσχετος από TV boxes. :p

Περιμένωντας κι εγώ να παραλάβω από Everbuying ίδιο συνδιασμό με σένα (MXIII-G TV Box με Rii i8+ keyboard) θα σου πω ότι το firmware είναι το τελευταίο (106L1_151029) σταθερό και δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα.

Στο Kodi μπορείς μέσα από το Playstore να το αναβαθμίσεις στην τελευταία έκδοση 15.2 (κάνει ενημέρωση εφαρμογής και την περνάει από πάνω).

Για το novago είχε γραφτεί πριν λίγες μέρες από συμφουρίτη εδώ (δεν θυμάμαι το όνομά του) ότι με root συσκυή MXIII-G που είχε, με την 1.0.0.3 εγκατεστημενη έπαιζε και live tv με ethernet μιας κι αυτό που ξέρουμε μέχρι τώρα είναι ότι για να παίξουν οι παραπάνω εκδόσεις που σου είπε ο Άλεξ, απαιτείται φυσικά root και σύνδεση στο Internet μόνο με wifi και όχι με ethernet αρκεί να μην κάνετε update σε νεώτερη έκδοση της εφαρμογής.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να μην μου παίζει το nova go λόγω ότι έβαλα Ethernet;και τώρα πρέπει να περιμένω 25 μέρες για ανανέωση συσκευής
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να μην μου παίζει το nova go λόγω ότι έβαλα Ethernet;και τώρα πρέπει να περιμένω 25 μέρες για ανανέωση συσκευής

 

Φιλε μου το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και για να μην περιμενω 1 μηνα πηρα τηλ. την nova και τους ζητησα να αλλαξω συσκευη λογω "βλαβης" αυτης και το δεχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και για να μην περιμενω 1 μηνα πηρα τηλ. την nova και τους ζητησα να αλλαξω συσκευη λογω "βλαβης" αυτης και το δεχτηκαν.

Δεν παίζει με τίποτα να κλείδωσε Επειδή συνδέθηκε με Ethernet.Εγώ την 1.0.3 έχω και παίζει με ethernet κανονικότατα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είναι μάλλον λόγω αναβάθμισης της συσκευής.βασικά στην αρχή το διυλεψα λίγο με WI fi άλλα δεν θυμάμαι αν τότε ήταν που δούλεψε το nova go
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

 

Εχοντας μια αρκετα καλη τηλεοραση, αλλα οχι smart, σκεφτομουν να παρω ενα smart tv box.

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2:

1) http://www.geekbuying.com/item/MXQ-4K-RK3229-Smart-TV-Box-Android-4-4-1G-8G-H-264-H-265-10Bit-WIFI-LAN-KODI-16-0-HDMI-DLNA-AirPlay-Miracast-362455.html??&utm_source=newsletter&utm_medium=EDM&utm_content=&utm_campaign=DMWEB_2016-01-16

2) http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_193367.html?wid=1

 

Υπαρχει κατι αλλο να μου προτινετε μεχρι 30€-35€ ??

 

 

Υ.Γ. Επειδη κατι πηρε το ματι μου εδω μεσα...Εχω κωδικο που μου εχουν δωσει για nova go, ΠΑΙΖΕΙ αληθεια με το tv box να το στελνω στην τηλεοραση απο το κινητο?? Η με καποιον αλλο τροπο??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

 

Εχοντας μια αρκετα καλη τηλεοραση, αλλα οχι smart, σκεφτομουν να παρω ενα smart tv box.

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2:

1) http://www.geekbuying.com/item/MXQ-4K-RK3229-Smart-TV-Box-Android-4-4-1G-8G-H-264-H-265-10Bit-WIFI-LAN-KODI-16-0-HDMI-DLNA-AirPlay-Miracast-362455.html??&utm_source=newsletter&utm_medium=EDM&utm_content=&utm_campaign=DMWEB_2016-01-16

2) http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_193367.html?wid=1

 

Υπαρχει κατι αλλο να μου προτινετε μεχρι 30€-35€ ??

 

 

Υ.Γ. Επειδη κατι πηρε το ματι μου εδω μεσα...Εχω κωδικο που μου εχουν δωσει για nova go, ΠΑΙΖΕΙ αληθεια με το tv box να το στελνω στην τηλεοραση απο το κινητο?? Η με καποιον αλλο τροπο??

Εαν εχεις μια καλη tv οπως λες αξιζει να δωσεις κατι παραπανω να παρεις ενα μηχανακι με 2gb ram.

Σου εβαλα και απο τα 2 καταστηματα link για να μην πω ποιο και θεωρηθει promo......:)

http://www.geekbuying.com/category/Android-TV-Boxes-1547/2GB-c-1187-v-1011-1-40-3-3-0-0-grid.html

http://www.gearbest.com/tv-box-c_11262/nt3_2g/?odr=low2high&odr_value=1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Που πιστευεις οτι θα κολλησει το πραγμα σε σχεση με τα 1gb/2 gb ram?

Επισης θα το εκτιμουσα να μου ελεγες λιγο πιο συγκεκριμενα ποιο μηχανημα εχει δουλευτει και ξερουμε σιγουρα οτι ειναι καλο!! :)

Και με το θεμα του nova go?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...