Jump to content

[LG G3] Custom ROMs


takis6666
 Κοινοποίηση

Τι ρομ τρεχετε?  

8 members have voted

  1. 1. Τι ρομ τρεχετε?

    • Cm13
    • Ressurection Remix
    • Xenon hd
    • fulmics mm
      0
    • fulmics lollipop
      0
    • cloudy
    • aicp 11
      0
    • broken
      0
    • xosp
      0
    • blissrom
      0
    • broken
      0
    • prime
    • mokee
      0
    • Vrtoxin
      0
    • orion os
      0


Recommended Posts

εγω τρεχω xposed ^. ^

Με ποια ρομ? Με cc 4 πετάει σαχλαμάρες

 

 

Κώστας paid είναι η snap cam και θέλει να παίξεις λίγο με το hdr

 

Έχει όντως βελτιωθεί της LG και βλέπω να βελτιώνεται και άλλο

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κώστας paid είναι η snap cam και θέλει να παίξεις λίγο με το hdr

 

Έχει όντως βελτιωθεί της LG και βλέπω να βελτιώνεται και άλλο

 

Στο xda είναι δωρεάν. Σαν το BBS. Που στο play είναι paid και στο xda free. Θα την έχω στα υπ'όψιν όταν αποφασίσω να δοκιμάσω μία aosp σαν daily.

 

 

EDIT: Και κάτι άσχετο αλλά που έχει να κάνει λίγο με την βοήθεια σχετικά με τις ρομς. Άλλη μία πρόταση. Θα μπορούσαμε όλοι να βάλουμε στην υπογραφή μας την ρομ που χρησιμοποιούμε όπως έχω κάνει και εγώ και είναι σχετικά εύκολο να δει ο άλλος ποιοί και πόσοι χρήστες έχουν κάθε ρομ.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις πως μπορούμε να βρούμε τη σωστή kitkat για το κινητό μας και από που?

 

Νομιζω πως τα KK KDZ ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2791761

Δεν ειμαι και 100% σιγουρος ομως... Αν μπορουν και τα παιδια εδω να μας πουν που μπορούμε να βρουμε KK KDZ για να γυρισουμε σε ΚΚ και να να κανουμε root θα ηταν καλυτερο. To δικό μου ειναι 16αρι Ελβετικο λiγο που κοιταξα χθες δεν βρηκα καποιο KDZ ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως τα KK KDZ ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2791761

Δεν ειμαι και 100% σιγουρος ομως... Αν μπορουν και τα παιδια εδω να μας πουν που μπορούμε να βρουμε KK KDZ για να γυρισουμε σε ΚΚ και να να κανουμε root θα ηταν καλυτερο. To δικό μου ειναι 16αρι Ελβετικο λiγο που κοιταξα χθες δεν βρηκα καποιο KDZ ακομα.

Ω νά'σαι καλά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Περασα στα γρηγορα απο antuntu τη crash και τη cm12 και το αποτελεσμα ηταν χαοτικο πιστευω. Δειτε και μονοι σας. Δοκιμασμενες μετα απο λιγη ωρα σε 16αρη g3

 

Crash: https://www.dropbox.com/s/x25p0mer4sw1hk0/Screenshot_2015-02-25-20-59-27.png?dl=0

 

 

Cm12: https://www.dropbox.com/s/jd83xegxs5h8fa8/Screenshot_2015-02-24-13-50-35.png?dl=0

 

Πιστευω οτι αν παραμετροποιουσα λιγο ακομα την cm12 και εστρωνε καπως, θα χτυπουσα ανετα κανα 50αρι.

Link to comment
Share on other sites

Περασα στα γρηγορα απο antuntu τη crash και τη cm12 και το αποτελεσμα ηταν χαοτικο πιστευω. Δειτε και μονοι σας. Δοκιμασμενες μετα απο λιγη ωρα σε 16αρη g3

 

Crash: https://www.dropbox.com/s/x25p0mer4sw1hk0/Screenshot_2015-02-25-20-59-27.png?dl=0

 

 

Cm12: https://www.dropbox.com/s/jd83xegxs5h8fa8/Screenshot_2015-02-24-13-50-35.png?dl=0

 

Πιστευω οτι αν παραμετροποιουσα λιγο ακομα την cm12 και εστρωνε καπως, θα χτυπουσα ανετα κανα 50αρι.

 

1) Η σύγκριση είναι λίγο άκυρη. Μιλάμε για ένα λειτουργικό εντελώς ελαφρύ(αν δεις ακόμα και σαν ρομ είναι 250-350ΜΒ για να μην πω λιγότερα) και της LG(>1GB). Και από αυτό μόνο του παίζει το ρόλο του λογικά.

 

2) Τα antutu και γενικώς τα benchmarks δεν λένε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Αυτό που μετράει είναι το User Experience.

H αρχική ρομ του Crash με rin ή CC kernel έβγαζε πολύ χαμηλά benchs σε σχέση με άλλες custom ϊδιας βάσης. Και όμως το feeling ήταν ότι του Crash είναι πιο smooth. Και δεν μιλάω για διαφορά 4000. Αλλά οι άλλες ρομ να έχουν 40000+ και του Crash 22-23000!!!! Και όμως σαν αίσθηση και πραγματική λειτοργία του crash να είναι πολύ πιο γρήγορη. Και αυτό είχε να κάνει με τα custom kernel που κάποιο λάθος στον κώδικα έκανε downclock στον επεξεργαστή και την Cpu κατά τα benchmarks.

Τα benchmarks είναι πολύ εύκολο να "χακαριστούν" με διάφορα τεχνάσματα που ο χρήστης δεν βλέπει.(να θυμίσω το ειδικό script της Sammy στο S4 για να βγαίνουν πιο ψηλά τα νούμερα στα benchs όποτε αυτά έτρεχαν???)

 

Τώρα. Είναι γνωστό, λογικό, αναμενόμενο ότι οποιαδήποτε AOSP ή CM based rom θα είναι όντως και στο user experience πιο γρήγορη από μία φορτωμένη OEM Stock rom. Εκτός και μιλάμε για nexus που έχει vanilla android πάνω τότε σε οποιαδήποτε συσκευή εταιρείας οι CM/AOSP θα είναι πιο γρήγορες. Τους λόγους τους ξέρουμε όλοι όσοι ασχολούμαστε με φλασαρίσματα και δεν χρειάζονται αναφορά ή αναάλυση περαιτέρω.

 

Φυσικά η χρήση aosp ή γενικώς άλλων τέτοιων roms έχει τα δικά της πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα. Και να σημειωθεί ότι εγώ γενικώς σαν χρήστης android είμαι fan της Aosp εμπειρίας και δεν γράφω όλα τα παραπάνω για να κράξω κάτι απλά για να μην υπάρξει παραπληροφόρηση σε κάποιους λιγότερο έμεπιρους ή "ψημένους" σε αλλαγές ρομ και τι είναι ρομ stock based, cm based, aosp, aokp κλπ κλπ κλπ.

Και φυσικά δεν υπάρχει και καμία διάθεση επίθεσης προς εσένα και όλη η κουβέντα γίνεται πάντα σε φιλικό επίπεδο.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

@DjKosta20 Συμφωνω απολυτα σε οσα εγραψες χωρις να κανω καμια ενσταση πουθενα :)

 

Παντως απο την λιγη εμπειρια μου αυτων των δυο rom μαρεσε περισσοτερο η cm12. μου φανηκε πιο smooth αλλα τωρα μιλαμε τη λεπτομερεια της λεπτομερειας! Δυo πραγματα που δεν μου αρεσαν με τη cm12 ηταν :

 

α) Η μπαταρια επεφτε πολυ γρηγορα ακομα και στο standby πραγμα που με εκνευρισε και περασα την crash

και

 

β) Η καμερα ηταν για κλαματα. Ειδικα η μπροστινη μου θυμισε εποχες sony ericsson z600. και μη σου πω οτι το z600 Τραβουσε καλυτερες !!

Edited by alexakos90
Link to comment
Share on other sites

@DjKosta20 Συμφωνω απολυτα σε οσα εγραψες χωρις να κανω καμια ενσταση πουθενα :)

 

Παντως απο την λιγη εμπειρια μου αυτων των δυο rom μαρεσε περισσοτερο η cm12. μου φανηκε πιο smooth αλλα τωρα μιλαμε τη λεπτομερεια της λεπτομερειας! Δυo πραγματα που δεν μου αρεσαν με τη cm12 ηταν :

 

α) Η μπαταρια επεφτε πολυ γρηγορα ακομα και στο standby πραγμα που με εκνευρισε και περασα την crash

και

 

β) Η καμερα ηταν για κλαματα. Ειδικα η μπροστινη μου θυμισε εποχες sony ericsson z600. και μη σου πω οτι το z600 Τραβουσε καλυτερες !!

 

Προωπικά θεωρώ ότι στο G3 το development ακόμα των aosp/cm δεν έχει ωριμάσει. Για αυτό και δεν έχω περάσει ακόμα. Επίσης στο θέμα κάμερες είπε κάποιος ότι με Snap camera βελτιώνεται πάρα πολύ η φωτογραφία. Αλλά η Google Camera ή της aosp ή cm δεν... Άθλιες φωτογραφίες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

εγώ που τις σύγκρινα δεν είδα διαφορά, θα τις ανεβάσω κάποια στιγμή
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να flashαρω μεςω TWRP την chupa chups 4.2 εδω και μια ωρα και μου λεει "the file is corrupt" . Ξέρει κανεις που μπορω να τη βρω? γιατι απο xda την κατέβασα και απο mega και androihost. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

md5 check έκανες?

 

Δεν ειχε σχεση το MD5. Μετα απο πολυ ωρα βρηκα τι εφταιγε . Το Avast Μου κατεστρεφε το αρχειο την ωρα που το κατεβαζα απο Mega :mad:

Link to comment
Share on other sites

κατέληξα στην cm12 αν και nightly είναι ότι καλύτερο υπάρχει.οι roms που είναι stock based δεν έχουν καμία διαφορά μεταξύ τους και τις δοκίμασα όλες.είναι απλά τραγικό το firmware της lg που τουλάχιστον προσπαθεί να το βελτιώσει.ώσπου λοιπόν να το βελτιώσει όσο πρέπει οι aosp είναι παράδεισος, το κινητό είναι πύραυλος, ότι πατάς πάει τρένο.το μόνο που θα μου λείψει είναι το knock code αλλά θα ζήσω και χωρίς αυτό.σε όλα τα άλλα είναι κομπλέ.κάμερα έβαλα snap hdr που είναι ισάξια της xcam.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

κατέληξα στην cm12 αν και nightly είναι ότι καλύτερο υπάρχει.οι roms που είναι stock based δεν έχουν καμία διαφορά μεταξύ τους και τις δοκίμασα όλες.είναι απλά τραγικό το firmware της lg που τουλάχιστον προσπαθεί να το βελτιώσει.ώσπου λοιπόν να το βελτιώσει όσο πρέπει οι aosp είναι παράδεισος, το κινητό είναι πύραυλος, ότι πατάς πάει τρένο.το μόνο που θα μου λείψει είναι το knock code αλλά θα ζήσω και χωρίς αυτό.σε όλα τα άλλα είναι κομπλέ.κάμερα έβαλα snap hdr που είναι ισάξια της xcam.

 

,φιλε δεν εχεις υπερθερμανσεις?

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Υπερθεμανσεις με την cm12 είχα και γω . Οχι τρελα πράγματα αλλα ηταν αισθητό. Εγω την έβγαλα και έβαλα τη chupachups επειδή είχα παρατηρήσει τη μπαταρία να πέφτει πολυ γρήγορα ακομα και σε standby. Τωρα ειμαι υπέρ ευχαριστημένος :D:D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα Resurrection και από εβδομάδα θα σας πω εντυπώσεις. Για αρχή είναι όπως τα περίμενα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω υπερθέρμανση, μια χαρά είναι το τηλέφωνο, ούτε καν ζεστό.Από μπαταρία δεν ξέρω ακόμα, εχτές το βράδυ το φόρτισα, θα σας πω μόλις περάσουν μέρες.πάντως το κινητό πετάει
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ με Resurrection... Μόλις το άφησα στην άκρη μετά από 1h και 10m συνεχόμενης χρήσης, με viber, fb, messenger, browsing, hangouts και κάποια mail με κάποια τροποποίηση excel sheets. Όλα αυτά παράλληλα και ασταμάτητα. Το κινητό ήταν εντελώς κρύο. Καμία απολύτως υπερθέρμανση. Εδώ ούτε θέρμανση δεν είχα... :p :p

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

για android now hd 9.3 έχει κανένας καμία άποψη?

τι λέει σαν ρομ?

αξίζει σε σύγκριση με resurrection , crash ,cm???

Link to comment
Share on other sites

για android now hd 9.3 έχει κανένας καμία άποψη?

τι λέει σαν ρομ?

αξίζει σε σύγκριση με resurrection , crash ,cm???

 

Τώρα τι συγκρίνεις ακριβώς??? Δεν γίνονται αυτά που λες. Δεν γίνεται να βάλεις στην ζυγαριά την AN HD με οποιαδήποτε aosp/cm based rom.

 

Η AN HD θα συγκριθεί μόνο με άλλες LG based roms όπως του Crash ή ChupaChups κλπ. Προσωπικά η καλύτερη για μένα είναι του Crash αλλά δυστυχώς σταμάτησε το support που σημαίνει ότι η βασισμένη σε 20H είναι και η τελευταία οπότε θα έπαιζα σε κάποια άλλη έτσι ώστε όταν έρθει η καινούρια βάση να έχω πιο εύκολη μετάβαση.

Από εκεί και πέρα εγώ είμαι 2 μέρες με Resurrection τώρα και προς το παρόν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αλλά δεν μπορώ να τις συγκρίνω με τις stock based roms. Μόνο ερωτηματικό είναι η μπαταρία αλλά καθαρή εικόνα θα έχω μετά από μία εβδομάδα χρήσης και παραπάνω. Οπότε προς το παρόν αφήνω το κινητό να στρώσει. Πρώτα δείγματα είναι ενθαρρυντικά. Όσο για σταθερότητα αν εξαιρέσεις ένα κόλλημα στο response της οθόνης που μου έκανε 1 φορά κατά την εκτέλεση μίας κλήσης δεν έχω άλλα θέματα προς το παρόν.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απλώς δεν συνδέεται αυτόματα και ας το ξέρει το wifi. Άμα συνδεθεί δεν την χάνει την σύνδεση.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απλώς δεν συνδέεται αυτόματα και ας το ξέρει το wifi. Άμα συνδεθεί δεν την χάνει την σύνδεση.

Στην αρχή αυτό μου έκανε,μετά δεν συνδεόταν σχεδόν καθόλου.Μόλις λυθεί αυτό το πρόβλημα και υπάρξει και ένα fm radio που να δουλεύει θα είναι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα την crash (full wipe + wipe interna)l και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

Στοκ χωρίς πολλά πολλά..δηλαδή με αυτά που χρειάζεται root, Recovery,all apps dual window,κτλ

Χτες το βράδυ έκλεισα το WiFi και το άφησα με 70% και το πρωί που σηκώθηκα είχε 69%

1% κατανάλωση σε 8 ώρες κατάσταση αναμονής νομίζω ότι είναι πολύ καλά

Όσο για το θέμα της υποστήριξης μπορώ κάλλιστα οποία στιγμή θέλω να περάσω σαν update οποία stock based rom θέλω

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή αυτό μου έκανε,μετά δεν συνδεόταν σχεδόν καθόλου.Μόλις λυθεί αυτό το πρόβλημα και υπάρξει και ένα fm radio που να δουλεύει θα είναι σούπερ.

 

Ακόμα ευτυχώς δεν έχω θέμα με το wifi. Θα δούμε. Για ράδιο ούτε κάν. Δεν με ενδιαφέρει. Έχει το BT μου ή ακούω διαδικτυακά. Οπότε no need προσωπικά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Custom ROMs

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...