Jump to content

[LG G3] Custom ROMs


takis6666
 Κοινοποίηση

Τι ρομ τρεχετε?  

8 members have voted

  1. 1. Τι ρομ τρεχετε?

    • Cm13
    • Ressurection Remix
    • Xenon hd
    • fulmics mm
      0
    • fulmics lollipop
      0
    • cloudy
    • aicp 11
      0
    • broken
      0
    • xosp
      0
    • blissrom
      0
    • broken
      0
    • prime
    • mokee
      0
    • Vrtoxin
      0
    • orion os
      0


Recommended Posts

Μοιραστειτε ρομς και εμπειρίες έτσι ώστε να χρησιμοποιούνται μονο οι καλύτερες...

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και για να μπορέσουμε να επιλέξουμε και εμείς οι λιγότερο γνώστες.

όλες αυτές οι rom είναι βασισμένες στην lolilop 5.0 και αν ναι είναι root και αν είναι πως γίνεται να μην μπορεί και η stock να γίνει root?

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλήξει ακόμα, τώρα είμαι με CC αλλά δεν θα μείνω για πολύ ειδικά τώρα που βρήκα κάμερα ισάξια της xcam θα πάω προς AOSP και είμαι ανάμεσα σε slim και CM12.το μόνο που θα μου λείψει είναι ίσως το knock code και το gesture που απαντάει όταν βάζεις το τηλ στο αφτί αλλά οκ, η διαφορά στην ταχύτητα είναι μεγάλη.Η cm12 που δοκίμασα πήγαινε τρένο

 

τώρα και lg based καλά πάνε αρκει να αλλάξεις launcher, της lg απλά δεν υποφέρετε

 

όταν αποφασίσω θα ψηφίσω :p :lol:

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ελπιζω να ειναι το σωστο thread για το post. Σκεφτομαι να κανω Root το G3 εδω και μηνες, αλλα λογω οτι το Expose δεν δουλευε, και λογω οτι ειναι ακομα σε Beta σταδιο.. δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να γυρισω σε KK για καποια Rom, διοτι μου φαινονται καπως προχιρες, προς το παρον βεβαια... Mπορει καποιος να με βοηθησει και να μου προτεινει καποια Rom η οποια να τα πηγαινει σιγουρα καλα με την ταχυτητα, αλλα και η καμερα να παραμενει σε Stock G3 χωρις να έχει υποστει καμια αλλαγη και παραμετροποίηση, Διοτι την καμερα την χρησιμοποιω καθημερινα και με βολευει παρα πολυ ετσι οπως ειναι σε Stock κατασταση και δεν θα ηθελα καποια αλλαγη. Mηπως και κανω τελικα το βημα προς το Rollback. Eυχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σου πω τι τρεχω Εγώ τώρα... πέρασα chupa chips που νομιζω είναι ισάξια με crash. Τρέχω λολλιποπ ΜΡ παγωμένο το smart cover και xposed( έστω οποία module λειτουργανε)

Ετσι έχω και σουπερ κάμερα και xposed και σουπερ ταχύτητα που πιστεύω οτι με το επόμενο update απο λg θα κορυφωθεί

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδες μετα Crash δεν με ικανοποιησε καμια.

Η μονη που με εκανε κλικ και την οποια φοραω αυτην την στιγνη ειναι η Android now 9.3 που μπορω να πω οτι ειναι σταθεροτατη χωρις προβληματα και οσοι ειναι fan των benchmark παρα 157 ποντους θα εβγαζα 46000 σε Antutu ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν σαρεσει σε chupas?

 

Βασικα μου την εσπασε που δεν μπορεσα να βαλω center clock και 3minit σε stock theme και πιθανοτατα ειναι προβλημα στον αρομα.

Τωρα απο κει και περα δεν την ειδα και τοσο καλη οσον αφορα την ταχυτητα της και ειδα και κατι ψιλα κολληματακια καποιες φορες που δεν ειχα σε crash και δεν εχω και σε android now 9.3.

Επισης στην android now ολα δουλευουν τελεια εκτος απο το ξυπνητηρι το οποιο δυο φορες δεν μου χτυπησε. Επισης πρεπει να εχει γενικα bug απο stock rom αυτο διοτι χτυπαει μονο για ενα λεπτο σε οτι stock base εχω δοκιμασει και μετα μπαινει σε αναβολη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νιώθω εντάξει με τσουπα... Τι εκανε και αυτος o crash... μαγια εκανε :-)?

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Όσο έχουμε 20H base η Crash 2.1 είναι η καλύτερη πιστεύω προσωπικά. Φοβερή ρομ!

 

Ωστόσο εγώ είμαι με CC 4.2 τώρα καθώς μου φαίνεται μετά από μία εβδομάδα ίδια με την Crash τόσο σε σταθερότητα όσο και σε μπαταρία. Κανένα κόλλημα απολύτως, απόλυτα smooth! Και προσωπικά έχει και το πιο όμορφο theme που έχω δει στο G3 του kickoff που κάνει το κινητό να μοιάζει με aosp lollipop σε αρκετά σημεία και είμαι φαν της aosp εμπειρίας γενικά.

 

Υ.Γ.: Ωστόσο ρε παιδιά σωστό το θέμα αλλά το poll που βάλατε δεν λέει απολύτως τίποτα. Τώρα έχω CC αύριο θα έχω κάτι άλλο. Άρα η ψήφος μου αλλάζει. Και μάλιστα σε διάστημα 1 εβδομάδας ίσως. Έτσι το poll ουσιαστικά δεν έχει καμία μα καμία απολύτως χρησιμότητα για τους λιγότερο γνώστες ή αυτούς που δεν έχουν όρεξη(ή δεν έχουν χρόνο) να δουν μόνοι τους τι κάθεται καλύτερα σε αυτούς. Καθώς το poll σε ένα μήνα θα είναι άκυρο!

 

Αρα αν κατάλαβα καλα η καμερα παραμενει σαν stock μορφη se Chupa kai Now HD και μαλλον σε Cloudy?

 

Όσες είναι LG stock based ναι έχουν την κάμερα όπως την δίνει η LG.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όσο έχουμε 20H base η Crash 2.1 είναι η καλύτερη πιστεύω προς ωπικά. Φοβερή ρομ!

 

Ωστόσο εγώ είμαι με CC 4.2 τώρα καθώς μου φαίνεται μετά από μία εβδομάδα ίδια με την Crash τόσο σε σταθερότητα όσο και σε μπαταρία. Κανένα κόλλημα απολύτως, απόλυτα smooth! Και προσωπικά έχει και το πιο όμορφο theme που έχω δει στο G3 του kickoff που κάνει το κινητό να μοιάζει με aosp lollipop σε αρκετά σημεία και είμαι φαν της aosp εμπειρίας γενικά.

 

Υ.Γ.: Ωστόσο ρε παιδιά σωστό το θέμα αλλά το poll που βάλατε δεν λέει απολύτως τίποτα. Τώρα έχω CC αύριο θα έχω κάτι άλλο. Άρα η ψήφος μου αλλάζει. Και μάλιστα σε διάστημα 1 εβδομάδας ίσως. Έτσι το poll ουσιαστικά δεν έχει καμία μα καμία απολύτως χρησιμότητα για τους λιγότερο γνώστες ή αυτούς που δεν έχουν όρεξη(ή δεν έχουν χρόνο) να δουν μόνοι τους τι κάθεται καλύτερα σε αυτούς. Καθώς το poll σε ένα μήνα θα είναι άκυρο!

 

 

 

Όσες είναι LG stock based ναι έχουν την κάμερα όπως την δίνει η LG.

 

Δεκτες εισηγησεις για το πολ... Καταφερα για πρωτη φορα και λυγισα στοκ ρομ. Ειμαι σε τσουπα τσουπς και εβαλα 10 ρομ να κατεβουν (σπαμαρα το κουμπι χωρις λογο) και ταυτοχρονα ερχονταν μυνηματα απο messenger και κατεβαζα και apps απο update center...

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τουλαχιστον ειναι και αυτο μια ενδειξη του οτι ακομη οι περισσοτεροι μας προτιμανε τις στοκ λογο σταθεροτητας και features...

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

η CC4.2 είναι πολύ καλή ρομ και είναι ισάξια του crash.παρατήρησα πως όσο μένει στο κινητό τόσο καλύτερα πάει.βέβαια εκεί που πάει τρένο είναι με cm12 έστω και σε nightly.δεν υπάρχει αυτό που είδα έστω και σε λίγο χρονικό διάστημα.το κινητό απογειώθηκε
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Ρε καλες οι cm nightlies αλλα οταν βαζω στην πριζα το τηλ γινεται σχαρα!

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

η CC4.2 είναι πολύ καλή ρομ και είναι ισάξια του crash.παρατήρησα πως όσο μένει στο κινητό τόσο καλύτερα πάει.βέβαια εκεί που πάει τρένο είναι με cm12 έστω και σε nightly.δεν υπάρχει αυτό που είδα έστω και σε λίγο χρονικό διάστημα.το κινητό απογειώθηκε

κάποιο λινκ για τη cc4.2;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια. κατεβασα την CC για αρχι οταν βρω και το σωστο kdz της ΚΚ θα την περάσω συντομα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάποιο λινκ για τη cc4.2;

 

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/rom-oo-chupachups-4-0-oo-t3021842

Link to comment
Share on other sites

Ρε καλες οι cm nightlies αλλα οταν βαζω στην πριζα το τηλ γινεται σχαρα!

 

χμ τους το είπες?εγώ δεν το είχα βάλει στην πρίζα για να δω, λίγο την κράτησα.πόσες μέρες την έχεις και τι λέει γενικά σε smooth και stable σε βάθος χρόνου?

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν την κρατησα για 24ωρο γιατι το θεμα με την υπερθέρμανση με φοβιζει... σε στοκ based ποτε δεν ειχα...

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια. κατεβασα την CC για αρχι οταν βρω και το σωστο kdz της ΚΚ θα την περάσω συντομα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/rom-oo-chupachups-4-0-oo-t3021842

 

ξέρεις πως μπορούμε να βρούμε τη σωστή kitkat για το κινητό μας και από που?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

η CC4.2 είναι πολύ καλή ρομ και είναι ισάξια του crash.παρατήρησα πως όσο μένει στο κινητό τόσο καλύτερα πάει.βέβαια εκεί που πάει τρένο είναι με cm12 έστω και σε nightly.δεν υπάρχει αυτό που είδα έστω και σε λίγο χρονικό διάστημα.το κινητό απογειώθηκε

 

Ε λογικό είναι. Σχεδόν με οποιαδήποτε AOSP ή CM θα το δεις αυτό. Αλλά χάνεις όλα τα καλά της LG όπως η κάμερα για όποιον τον ενδιαφέρει. Είναι τουλάχιστον 50-60% χειρότερες οι φωτογραφίες. Υπάρχουν τρόποι με Port lenovo cam και τέτοια αλλά και πάλι εκεί χάνει. Και όσο δεν έχει stable release θα έχει σίγουρα bugs. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να σταθεί σαν daily.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικό είναι. Σχεδόν με οποιαδήποτε AOSP ή CM θα το δεις αυτό. Αλλά χάνεις όλα τα καλά της LG όπως η κάμερα για όποιον τον ενδιαφέρει. Είναι τουλάχιστον 50-60% χειρότερες οι φωτογραφίες. Υπάρχουν τρόποι με Port lenovo cam και τέτοια αλλά και πάλι εκεί χάνει. Και όσο δεν έχει stable release θα έχει σίγουρα bugs. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να σταθεί σαν daily.

 

μπα, με snap camera οι φώτος είναι ίδιες με το xcam.καμία διαφορά, το δοκίμασα προχτές τραβώντας πολλές φώτος στο ίδιο σημείο και με τα 2.είναι όμως δύσκολο το σετάρισμα με σναπ.

 

δοκίμασα το xposed με CC4.2 αλλά φαίνεται ότι δεν παίζει, ενώ στο θέμα του λένε ότι παίζει κομπλέ.πετάει κάτι χαζά με εφαρμογές τις lg.lgsmartcover κλπ

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

μπα, με snap camera οι φώτος είναι ίδιες με το xcam.καμία διαφορά, το δοκίμασα προχτές τραβώντας πολλές φώτος στο ίδιο σημείο και με τα 2.είναι όμως δύσκολο το σετάρισμα με σναπ.

 

δοκίμασα το xposed με CC4.2 αλλά φαίνεται ότι δεν παίζει, ενώ στο θέμα του λένε ότι παίζει κομπλέ.πετάει κάτι χαζά με εφαρμογές τις lg.lgsmartcover κλπ

 

Την είχα για paid. Δεν είχα δει ότι έχει και στο xda. Τι εννοείς δύσκολη? 'Αμα είναι να θέλω 100 ρυθμίσεις για να πιάσω ίδια ποιότητα τότε καλή είναι και η google camera. Δεν θεωρώ το κινητό φωτογραφική εξάλλου. Ωστόσο και πάλι, αν και είμαι φαν aosp και γενικώς αν αποφάσιζε επιτέλους η google να βγάλει ένα σωστό nexus δεν θα συζητούσα καν για G3 και λοιπά τηλέφωνα με custom CM, AOSP χάνεις και άλλα πράγματα. Για παράδειγμα χωρίς να γνωρίζω τον λόγο σε 4 διαφορετικά κινητά, ακόμα και στο galaxy nexus έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τα ελεύθερα wifi με το να μην τα βρίσκει ή να μην συνδέεται και να παίρνει IP. Γενικώς αν δεν βγει κάτι stable για το G3 δύσκολα θα κάνω την μετάβαση για daily driver. Ειδικά όσο η LG δείχνει να βελτιώνει πολύ το firmware της.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Custom ROMs

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...