Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H ρύθμιση στην υψηλή ακρίβεια χρησιμοποιεί το GPS που είναι από τις ενεργοβόρες συσκευές στα κινητά.

 

Κάτι άλλο θα ήθελα να σε ρωτήσω. Πώς πάει από επιδόσεις στην κάμερα στην Paranoid?

Απο οτι βλεπω απο συζητησεις ολοι θελουν να την εγκαταστησουν & σε αλλες συσκευες(?) & κανει θραυση μαλλον, εδω ειναι το .apk : http://www.mediafire.com/file/oc92fh4048f44y7/ParanoidCamera.apk

Mη με ρωτας για καμερες δεν εχω ιδεα ουτε πως τραβανε φωτογραφιες καλα καλα, ποτε δεν με νοιαζει η καμερα σε οποιαδηποτε συσκευη ειμαι ο πλεον ακαταλληλος....με παρα πολλα χρονια στα android & αμετρητες συσκευες εχουν περασει απο τα χερια μου, φωτογραφια εβγαλα μονο μια φορα απο αναγκη σε ενα τρακαρισμα κι αυτη με καμερα tablet...Lol

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@pcGamer2015 αν θελεις ενα ωραιο weather widget κατεβασε αυτο της cm το εχω σε καθε συσκευη : http://www.mediafire.com/file/pzzr1s2xgjocfxl/CM_LockClock_.apk

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα παίδες. Η paranoid camera είναι καλή αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ την Xiaomi camera. Και αυτήν έβαλα κιόλας. Από όσο βλέπω το πρόβλημα συνεχίζεται. Χτες το βράδυ το άφησα με 66% στις 12 και σήμερα στις 7 που το είδα είχε 44% ......20% μέσα στην νύχτα που έγιναν καπνός να πάρει η ευχή?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Η paranoid camera είναι καλή αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ την Xiaomi camera. Και αυτήν έβαλα κιόλας. Από όσο βλέπω το πρόβλημα συνεχίζεται. Χτες το βράδυ το άφησα με 66% στις 12 και σήμερα στις 7 που το είδα είχε 44% ......20% μέσα στην νύχτα που έγιναν καπνός να πάρει η ευχή?
Μήπως θα ήταν καλό να περάσεις μια fastboot rom να καθαρίσει το τηλέφωνο;

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου απομένει να κάνω πριν κάνω αλλαγή μπαταρίας. Το twrp δεν τα κάνει όλα delete? Έκανα όλα τα wipe και format που είπε ο φίλος daitalos.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου απομένει να κάνω πριν κάνω αλλαγή μπαταρίας. Το twrp δεν τα κάνει όλα delete? Έκανα όλα τα wipe και format που είπε ο φίλος daitalos.

Φυσικα..Η εγκατασταση αυτη ηταν η πλεον καθαρη..Μου ειπες ομως πως το ιδιο προβλημα ειχες και με τη stock rom & καθε rom, αρα κατι αλλο συμβαινει,μου κανει καποια εντυπωση σε νεα σχετικα συσκευη να υπαρχει τετοιο προβλημα μπαταριας αλλα εχουμε δει και χειροτερα & σε χρηστες με καινουργιες συσκευες ...Ισως να το πηγαινες σε καποιο τεχνικο να μετρησουν σχετικα με τη μπαταρια & ειδικα την αποφορτιση καλο θα ηταν δεν νομιζω να παρουν λεφτα για αυτο...

__μπορεις να κανεις αλλη μια δοκιμη? κατεβασε καλυτερα απο το playstore to Root Essentials (κι οχι το buildprop editor) μπες εκει που λεει buildprop, (θα παρει backup τις default ρυθμισεις) και μετα ανοιξε νεα γραμμη και χτυπα : 1) ro.ril.disable.power.collapse = 0 (αυτο βαζει τη συσκευη σε βαθυτερο 'υπνο' οταν βρισκεται σε κατασταση αναμονης & μπορει να βελτιωσει τη διαρκεια στη μπαταρια 2) wifi.supplicant_scan_interval = 180 (αυτο λεει στο wifi να σαρωνει με μικροτερη συχνοτητα .Αυξανει οπωσδηποτε τη διαρκεια μπαταριας , μερικες φορες ισως ομως εμφανισει μια καθυστερηση στη συνδεση με καποια σημεια wifi , δεν ειναι βεβαιο) 3) ro.HOME_APP_ADJ = 1 (αυτο κραταει στη μνημη τον Launcher & επιτρεπει πιο γρηγορη εναλλαγη εφαρμογων 4) ro.config.nocheckin = 1 (απενεργοποιει την αποστολη δεδομενων , αρα γλυτωνεις & χρηση μπαταριας & περισσοτερη ασφαλεια )

5) pm.sleep_mode = 1 (βελτιστη εξοικονομιση ενεργειας,ειδικα οταν ειναι standby) Reboot τη συσκευή τελειώνοντας.. ___ Κλεισε & τη δονηση & τα υπολοιπα που ειπαμε, συγχρονισμους ,φωτεινοτητα αυτοματη κλπ & μπορεις μεσω πχ του kernel adiutor να δοκιμασεις με Underclock cpu & gpu , λιγο πιο κατω, ετσι κι αλλιως η συσκευη εχει ικανο επεξεργαστη να σου δωσει την ιδια δυναμη περιπου λειτουργωντας λιγο πιο χαμηλα... ( πχ στο Nexus9 τωρα στην Slim 7.1.2 πηρα ενα update πριν λιγο & με custom kernel - ElementalX αντι να τρεχει στα 2499 mhz cpu & 984 mhz gpu , τον εχω στα 2091 & 804 , αντιστοιχα κερδιζοντας σε μπαταρια κλπ χωρις να νιωθω καποια υστερηση καπου ) ...βεβαια ολα αυτα ειναι λυσεις περιπου αναγκης, αν τελικα υπαρχει προβλημα μπαταριας & στο πουν σιγουρα τοτε θα την αλλαξεις ....

(οι συγκεκριμενες πιο πανω ρυθμισεις στο buildprop νομιζω δεν απαιτουν το busybox, αν ομως βγαλει ειδοποιηση το κατεβαζεις,λειτουργει στην Nougat - αν εχεις magisk αν θυμαμαι καλα εχει module αλλα μαλλον δεν θα χρειαστει) ...Αν η συσκευη δεν συνερχεται στο θεμα μπαταρια τελικα δοκιμασε & με το fastboot αρχειο της miui9 τελικη λυση & μετα απομενει μονο να το πας για ελεγχο...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή την έχω πάρει μετάχειρη και είναι 8 μηνών. Δεν είναι καινούρια. Δεν θέλω να πειράξω τις βαθύτερες ρυθμίσεις του συστήματος για να μην έχω αλλά θέματα...για να δοκιμάσουν την υγεία της μπαταρίας να το πάω σε Γερμανό ή πουθενά αλλού? Πόσο θα στοιχίσει περίπου αν το πάω σε Γερμανό?
Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή την έχω πάρει μετάχειρη και είναι 8 μηνών. Δεν είναι καινούρια. Δεν θέλω να πειράξω τις βαθύτερες ρυθμίσεις του συστήματος για να μην έχω αλλά θέματα...για να δοκιμάσουν την υγεία της μπαταρίας να το πάω σε Γερμανό ή πουθενά αλλού? Πόσο θα στοιχίσει περίπου αν το πάω σε Γερμανό?

Αυτά τα μαγαζιά ξέρουν να πουλάνε καλύτερα μείνε μακριά (ούτε έχεις κάποια εγγύηση δική του έτσι? Αυτό πρέπει να ήρθε απ' έξω μάλλον στον προηγούμενο)...Δεν υπάρχει κοντά σου κάποιο μαγαζί με servis PC κλπ ? Έχουν πολλοί όργανα που μετράνε μπαταρίες ..Τι να σου πάρει για κάτι τέτοιο? Αν τη βρει προβληματική απλά αγοράζεις μια & τη περνάς μόνος σου ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μαγαζιά ξέρουν να πουλάνε καλύτερα μείνε μακριά (ούτε έχεις κάποια εγγύηση δική του έτσι? Αυτό πρέπει να ήρθε απ' έξω μάλλον στον προηγούμενο)...Δεν υπάρχει κοντά σου κάποιο μαγαζί με servis PC κλπ ? Έχουν πολλοί όργανα που μετράνε μπαταρίες ..Τι να σου πάρει για κάτι τέτοιο? Αν τη βρει προβληματική απλά αγοράζεις μια & τη περνάς μόνος σου ...

 

Από ιδιώτη το πήρα με εγγύηση από γνωστό κινεζοκαταστιμα. Απλά για να το στείλω πίσω είναι δύσκολο.. μέχρι να πάει και να έρθει....

Link to comment
Share on other sites

Μη το συζητάς κάν κάτι τέτοιο! Εδώ θα βρεις τη λύση σε κάποιο κοντινό μαγαζί στη περιοχή σου με Servis κλπ να σου πει αν τάχει παίξει πρώτα & μετά ψάχνεις για μπαταρία αν χρειαστεί ..
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Θα δω. Έψαξα μπαταρίες τι λες για αυτή? Αν χρειαστεί:https://m.aliexpress.com/s/item/32322970534.html?spm=a2g0n.search-cache.0.0.288bd997QxKZGr#autostay

Δεν γνωρίζω τίποτα για μπαταρίες σε Xiaomi μην βιάζεσαι πήγαινε πρώτα να τη δουν να τη μετρήσουν & μετά ρωτώντας όλο και κάποιος θα έχει αλλάξει & θα ξέρει.. Μπαταρία είναι το μόνο ανταλλακτικό που κοιτάμε πρώτα 100% τη ποιότητα & μετά τιμή .. Καλύτερα 10 € ακριβότερα & σίγουρα παρά στα γρήγορα η φτηνά και με προβλήματα..Δες εδώ το βρήκα τυχαία εδώ για Ελλάδα έχει μπαταρία - επισκευή 40€ ...Άρα αν τη βρείς την αγοράζεις & τη περνάς μόνος σου με λιγότερα..Μη βιάζεσαι θέλει ψάξιμο!

https://www.fixmobile.gr/el/service/mobile-phone/xiaomi

https://www.fixmobile.gr/el/mobile-phone-service/episkeyi-mpatarias-xiaomi-mi-5

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τίποτα για μπαταρίες σε Xiaomi μην βιάζεσαι πήγαινε πρώτα να τη δουν να τη μετρήσουν & μετά ρωτώντας όλο και κάποιος θα έχει αλλάξει & θα ξέρει.. Μπαταρία είναι το μόνο ανταλλακτικό που κοιτάμε πρώτα 100% τη ποιότητα & μετά τιμή .. Καλύτερα 10 € ακριβότερα & σίγουρα παρά στα γρήγορα η φτηνά και με προβλήματα..Δες εδώ το βρήκα τυχαία εδώ για Ελλάδα έχει μπαταρία - επισκευή 40€ ...Άρα αν τη βρείς την αγοράζεις & τη περνάς μόνος σου με λιγότερα..Μη βιάζεσαι θέλει ψάξιμο!

https://www.fixmobile.gr/el/service/mobile-phone/xiaomi

https://www.fixmobile.gr/el/mobile-phone-service/episkeyi-mpatarias-xiaomi-mi-5

Ωραία θα δω. Άρα δοκιμάσω fastboot rom και αν δεν γίνει το πάω για μέτρηση μπαταρίας αν την βγάλουν προβληματική τότε πάω για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα δω. Άρα δοκιμάσω fastboot rom και αν δεν γίνει το πάω για μέτρηση μπαταρίας αν την βγάλουν προβληματική τότε πάω για αλλαγή.

Να το πας πρώτα να το δουν..Τη δευτέρα θα ρωτήσω ένα φίλο , έχει μαγαζί καλό με Servis PC & πουλάει και συσκευές κλπ ...Όταν του φέρνουν android τηλέφωνα ή tablet πολλές φορές τα φτιάχνω εγώ εκεί η τα παίρνω σπίτι & τα πάω μετά.Δυστυχως δεν έχει μηχάνημα για μέτρηση αλλά έχει κάποιους ξύπνιους προμηθευτές ανταλλακτικών κι άλλων ειδών.Θα τον βάλω να πάρει τηλ.να ρωτήσει μήπως έχουν μπαταρίες για Xiaomi & θα σου πω (τίποτα δεν είναι σίγουρο, ίσως και να μην έχουν δεν γνωρίζω τίποτα απλά μια ερώτηση δεν χάνει κανείς τίποτα) ..Αν νομίζεις πως θες να φλασαρεις το fastboot αρχείο της miui9 πχ μπορείς να δοκιμάσεις αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι (μπορείς γρήγορα & εύκολα και μέσω αυτού του εργαλείου xiaomitool που σου έγραψα προχθές ή όπως αλλιώς θες εσύ)..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Να το πας πρώτα να το δουν..Τη δευτέρα θα ρωτήσω ένα φίλο , έχει μαγαζί καλό με Servis PC & πουλάει και συσκευές κλπ ...Όταν του φέρνουν android τηλέφωνα ή tablet πολλές φορές τα φτιάχνω εγώ εκεί η τα παίρνω σπίτι & τα πάω μετά.Δυστυχως δεν έχει μηχάνημα για μέτρηση αλλά έχει κάποιους ξύπνιους προμηθευτές ανταλλακτικών κι άλλων ειδών.Θα τον βάλω να πάρει τηλ.να ρωτήσει μήπως έχουν μπαταρίες για Xiaomi & θα σου πω (τίποτα δεν είναι σίγουρο, ίσως και να μην έχουν δεν γνωρίζω τίποτα απλά μια ερώτηση δεν χάνει κανείς τίποτα) ..Αν νομίζεις πως θες να φλασαρεις το fastboot αρχείο της miui9 πχ μπορείς να δοκιμάσεις αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι (μπορείς γρήγορα & εύκολα και μέσω αυτού του εργαλείου xiaomitool που σου έγραψα προχθές ή όπως αλλιώς θες εσύ)..

Οκ ευχαριστώ πολύ. Λες δεν θα αλλάξει κάτι με fastboot? Τότε να μην παιδευομαι τζάμπα. Αν δεν είναι μπαταρία τι μπορεί να είναι? Κάποιο hardware πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω ίσως τελικά να είναι μπαταρία μάλλον, πολλά & απίθανα μπορεί να συμβούν στα android (πριν μια βδομάδα εδώ σε forum των Samsung tablets ένας είχε πρόβλημα μαύρης οθόνης συνεχώς αλλά άκουγε ήχους κανονικά όταν παταγε πλήκτρα.. Πήρα χαμπάρι τι συνέβαινε & το παιδί δεν πίστευε ότι τελικά το έφτιαξε μόνος του όπως του έγραψα..Απλα η κοπέλα του το είχε ρίξει κάτω, φοβόταν να του το πει,και δεν έκαναν καλή επαφή οι δύο σφιγγτηρες με τα καλώδια που πάνε σε μπαταρία & οθόνη και απλά τους έβγαλε & τους ξαναεβαλε σωστά κι όλα καλά)..Τα πιο απίθανα μπορεί να συμβούν είναι πλέον τόσο λεπτές οι συσκευές & φτιαγμένες με ελαφριά υλικά & υψηλή τεχνολογία & χρειαζεται προσοχή στη μεταχείριση τους , θήκη οπωσδήποτε κλπ κλπ .. Κάποτε οι συσκευές ήταν σαν παντόφλες & με κεραίες σαν ασύρματοι,τις πεταγες στο τοίχο & δεν πάθαιναν τίποτα αλλά η τεχνολογία βέβαια ήταν αρχαία & για γέλια...Φλασαρε τη miui9 να σου φύγει η απορία.. Τρέξε απλά ως διαχειριστής το xiaomitool που σου έγραψα , ενωμένα σωστά συσκευή - PC & usb ON(ως MTP - μεταφορά αρχείων κλπ) ..Θα δεις έχει μια σειρά επίσημες rom της Xiaomi , διάλεξε τη global stable miui9 & θα τη φλασαρει μόνο του ..Απλά ακολουθείς τις οδηγίες (στα αγγλικά) & κάνει κάποια reboots να δει αν έχεις σωστούς οδηγούς κλπ ...αν θες ακολουθα το δικό σου τρόπο πχ μέσω επίσημου Xiaomi flash tool κλπ

ΥΓ:!!! Πρόσεξε αν το χρησιμοποιήσεις πριν το φλασαρισμα θα δεις κάτω δεξιά 2 επιλογές! Αν είναι ON η επιλογή clean flash & lock θα σου κλειδώσει και τον bootloader ξανά!! Βέβαια αυτό δεν είναι σπουδαίο, τον ξεκλειδωνεις πάλι όταν θες η τον αφήνεις κλειδωμένο , απλά επειδή ξέχασα να σε προειδοποιήσω..

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω ίσως τελικά να είναι μπαταρία μάλλον, πολλά & απίθανα μπορεί να συμβούν στα android (πριν μια βδομάδα εδώ σε forum των Samsung tablets ένας είχε πρόβλημα μαύρης οθόνης συνεχώς αλλά άκουγε ήχους κανονικά όταν παταγε πλήκτρα.. Πήρα χαμπάρι τι συνέβαινε & το παιδί δεν πίστευε ότι τελικά το έφτιαξε μόνος του όπως του έγραψα..Απλα η κοπέλα του το είχε ρίξει κάτω, φοβόταν να του το πει,και δεν έκαναν καλή επαφή οι δύο σφιγγτηρες με τα καλώδια που πάνε σε μπαταρία & οθόνη και απλά τους έβγαλε & τους ξαναεβαλε σωστά κι όλα καλά)..Τα πιο απίθανα μπορεί να συμβούν είναι πλέον τόσο λεπτές οι συσκευές & φτιαγμένες με ελαφριά υλικά & υψηλή τεχνολογία & χρειαζεται προσοχή στη μεταχείριση τους , θήκη οπωσδήποτε κλπ κλπ .. Κάποτε οι συσκευές ήταν σαν παντόφλες & με κεραίες σαν ασύρματοι,τις πεταγες στο τοίχο & δεν πάθαιναν τίποτα αλλά η τεχνολογία βέβαια ήταν αρχαία & για γέλια...Φλασαρε τη miui9 να σου φύγει η απορία.. Τρέξε απλά ως διαχειριστής το xiaomitool που σου έγραψα , ενωμένα σωστά συσκευή - PC & usb ON(ως MTP - μεταφορά αρχείων κλπ) ..Θα δεις έχει μια σειρά επίσημες rom της Xiaomi , διάλεξε τη global stable miui9 & θα τη φλασαρει μόνο του ..Απλά ακολουθείς τις οδηγίες (στα αγγλικά) & κάνει κάποια reboots να δει αν έχεις σωστούς οδηγούς κλπ ...αν θες ακολουθα το δικό σου τρόπο πχ μέσω επίσημου Xiaomi flash tool κλπ

ΥΓ:!!! Πρόσεξε αν το χρησιμοποιήσεις πριν το φλασαρισμα θα δεις κάτω δεξιά 2 επιλογές! Αν είναι ON η επιλογή clean flash & lock θα σου κλειδώσει και τον bootloader ξανά!! Βέβαια αυτό δεν είναι σπουδαίο, τον ξεκλειδωνεις πάλι όταν θες η τον αφήνεις κλειδωμένο , απλά επειδή ξέχασα να σε προειδοποιήσω..

 

Ευχαριστώ πολύ. Ναι ξέρω για τον bootloader θα δω τι θα κάνω. Θα βάλω την miui 9 China stable για να είμαι όσο το δυνατόν ποιο κοντά σε αυτό που βγάζει η εταιρία χωρίς έξτρα πακέτα γλωσσών κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξύ μου βγάζει SOT 5-6 ώρες. Αυτό είναι φυσιολογικό και σημαίνει ότι η μπαταρία είναι σχετικά καλά σε υγεία...αλλά σε "αδράνεια" πέφτει όσο είπα.
Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγάζει τόσο sot δύσκολο να έχει θέμα η μπαταρία, δοκίμασε αυτό που είπες με την fastboot rom, πέρασε China rom και δούλεψε το έτσι μια δυο μέρες να δεις χωρίς Google services.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό σκέφτηκα και εγώ. Γιατί είναι μόνο 8 μηνών κινητό και ο προηγούμενος το είχε πολύ προσεγμένο. Με games κτλ θα δω τώρα πόσο SOT μου βγάζει.
Link to comment
Share on other sites

Και με το factory reset από twrp καθαρίζει το τηλέφωνο αλλά από ότι διαβάζω καλύτερα fastboot rom για να ξανά φτιαχτούν σωστά τα partition,.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι μήπως κάποιο αρχείο καταγραφής κάποιας rom ή εφαρμογής ενοχλεί σε κάποιο σημείο τον bootloader και τον αναγκάζει να μην πέσει σε αδράνεια ή ακόμα και να καταναλώνει παραπάνω ενέργεια σε αδράνεια.
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό πέρασε μια μαμά ρομ κλείδωσε bootloader εγώ πιστεύω θα φτιάξει, και αν δεν θες root κλπ μπορείς μετά να πας σε global development για να έχεις ελληνικά και Google play.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Λες να κλειδώσω και bootloader? Drain είχα και με miui9 όταν το πρωτοπήρα. Και εκείνος από τον οποίο το πήρα με miui 7 Android 6 μέσα στην νύχτα έχανε 10% με 2 κάρτες σε 4g και wifi ανοιχτό.
Link to comment
Share on other sites

Λες να κλειδώσω και bootloader? Drain είχα και με miui9 όταν το πρωτοπήρα. Και εκείνος από τον οποίο το πήρα με miui 7 Android 6 μέσα στην νύχτα έχανε 10% με 2 κάρτες σε 4g και wifi ανοιχτό.

Πρεπει να μαθουμε να πειθαρχουμε στα εντελως απαραιτητα και μονο, σε καθε android για τη καλυτερη λειτουργια της συσκευης...Βεβαια αν αυτος ηθελε και 2 καρτες και 4G και wifi & gps κι αφου ειχε και 2 καρτες μπορει να ειχε και 3-4 λογαριασμους, συν και κατι αλλα κι ενα καρο εφαρμογες που ολο & στελνουν δεδομενα στους προγραμματιστες κι αλλου (το ro.config.nocheckin = 1 που σου ειπα απο buildprop αυτη τη δουλεια θα εκανε,θα εβαζε στοπ σε καθε εφαρμογη απο το να στελνει δεδομενα) το 10% ειναι πταισμα...Εναν λογαριασμο μονο χρησιμοποιω σε καθε συσκευη, μια καρτα μονο,οτιδηποτε αλλο θελω το κανω μεσω browser (facebook? μεσω browser...onedrive & microsoft? μεσω browser κλπ) ...Ολες πλεον οι συσκευες πλην Nexus & ορισμενων κινεζικων!που ερχονται με καθαρο android , χρησιμοποιουν ενα καρο εφαρμογες κυριως τριτων (γιατι απο κει βγαζουν κερδη).. ας μην πουμε για τη samsung που ειναι η χειροτερη ολων μακραν σε αυτο τον τομεα γεμιζοντας το system με εφαρμογες που μαλλον ποτε δεν θα χρησιμοποιησει ο χρηστης(εδω υπαρχει & ζητημα ασφαλειας, τι δεδομενα παιρνουν οι εφαρμογες τριτων? & πολλοι πλουτισαν πουλωντας τετοια δεδομενα κλπ) ...Αυτες που δεν μας χρειαζονται αν δεν θελουμε root τοτε απλα τις απενεργοποιουμε.Μπορει μεν να μην κερδιζουμε χωρο,κερδιζουμε ομως δεδομενα-μπαταρια-ram & καλυτερη λειτουργια της συσκευης...Μπορουμε να τις απενεργοποιησουμε απλα απο ρυθμισεις > εφαρμογες + 3 τελειες πανω να βγαλει & system και βλεπουμε μια προς μια ποιες δεν θελουμε κλπ...Η μια αλλη πολυ καλη λυση ειναι : Κατεβαζουμε πρωτα απο playstore το App Inspector (θα μας βοηθησει να μην κανουμε λαθος στη διαδρομη καθε εφαρμογης γιατι το 99% των χρηστων που παραπονιουνται οτι δεν τους βγαζει success οφειλεται σε αυτο) ...Ανοιγουμε μια γραμμη εντολων στο pc ως διαχειριστες (η το minimal adb & fastboot που σου ελεγα) και απλως κανουμε copy past, το pm uninstall -k --user 0 , αφηνουμε ενα πατημα διαστηματος & αντιγραφουμε διπλα την ακριβη διαδρομη της καθε εφαρμογης που μας δειχνει το App Inspector...Ακολουθωντας απλα τις οδηγιες εδω : https://beebom.com/how-remove-bloatware-android-without-root/ __Αυτη η μεθοδος εχει το καλο(εκτος του οτι δεν χρειαζεται root), οτι "απεγκαθιστα" την εφαρμογη μονο για τον χρηστη (οι εφαρμογες θα εξαφανιστουν,παυουν να λειτουργουν πληρως,αλλα αν κανουμε πχ επαναφορα συσκευης θα τις εχουμε ολες πισω οπως ηταν στο πρωτο boot της συσκευης) &

συνεχίζουμε να παίρνουμε ενημερώσεις ota (στην πραγματικοτητα δεν τις κανει απεγκατασταση,ειναι αδυνατο να παρεμβει στο system/ χωρις root)...Οι προεγκατεστημενες εφαρμογες πανε στο system/ οι ενημερωσεις ομως των προεγκατεστημενων δεν πανε κι αυτες στο system/ αλλα στο data/ , γι αυτο οταν τελειωσουμε τις περναμε μια προς μια & οπου βλεπουμε να υπαρχει "απενεργοποιηση" το παταμε, με αποτελεσμα να σβησουμε απο τον data/ και το κομματι εκεινο της ενημερωσης που ειχε παρει καθε προεγκατεστημενη εφαρμογη,ελαφρυνοντας ακομη περισσοτερο και τον data/ ...Τελειωνοντας, Reboot τη συσκευη ....Τι κερδιζουμε (εκτος χωρο φυσικα) ?? Μπαταρια, δεδομενα , Ram ,ασφαλεια, και καλυτερη λειτουργια & πιο γρηγορη της συσκευης ειδικα αν εχουμε ξεφορτωθει μια αρκετη ποσοτητα εφαρμογων (στα samsung πολυ μεγαλη) που θα απασχολουσαν συνεχως τον επεξεργαστη (ram cpu gpu & θα ετρεχαν πολλες απο αυτες αβερτα στο παρασκηνιο τρωγοντας & μπαταρια - δεδομενα )...Στο S6 ειναι ενδεικτικο, εβγαζε stock στο antutu περιπου 62-65000...Μετα απο αυτο & καμια 25αρια εφαρμογες που τις εστειλα αδιαβαστες πηγε στο antutu στις 87-90000 χωρις αλλη rom - kernel- root κλπ ...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...