Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ εχω πάρει αυτόν και ειμαο πολύ ευχαριστημένος. https://www.aliexpress.com/item/Qualcomm-Certified-Aukey-Quick-Charge-3-0-USB-Turbo-Wall-Charger-19-5W-Fast-Charging/32599731247.html?spm=2114.13010608.0.0.O9G0Lr

Στο μεταξύ και ο μανίσιος μια χαρά κάνει τη δουλειά του απλώς με χαλούσε ο αντάπτορας γι'αυτό πιο πολύ τον άλλαξα. Διαφορά στην ταχύτητα φόρτισης με το μανίσιο δεν ειδα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σας ευχαριστώ και τους δύο!

 

Όσον αφορά τις ROM έχετε να προτείνετε κάποια;

η Lineage είναι AOSP και η εμφάνιση vanilla android είναι πολύ καλή για εμένα προερχόμενος απο Moto G3 και Nexus.

Αλλιώς βάζω και κάποια απλή Official αν είναι καλή και απροβλημάτιστη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο!

 

Όσον αφορά τις ROM έχετε να προτείνετε κάποια;

η Lineage είναι AOSP και η εμφάνιση vanilla android είναι πολύ καλή για εμένα προερχόμενος απο Moto G3 και Nexus.

Αλλιώς βάζω και κάποια απλή Official αν είναι καλή και απροβλημάτιστη.

 

Και εγω το περιμενω αγορινα, και θελω να δω τι θα φοραει. Νομιζω οτι καλυτερη ειναι η Global Official, γιατι και εγω δεν τρελενομαι για Ελληνικα!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η Official Global όπως και η Developer έχει Ελληνικά. Για pure android παίζει δυνατά η Lineage os με συχνά updates.

Για miui προτείνω πάντα την τελευταία developer είτε ελληνική είτε από xiaomi.eu.

Όποιος θέλει να το αφήσει στην ησυχία του αφήνει τη stable και είναι άρχοντας.

Προσωπικά θεωρώ τη miui ανώτερη από στοκ Android σε εμπειρία χρήσης, UI και σε παραμετροποποιήσεις χωρίς πειραγματα στο σύστημα από τρίτες επιλογές.

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Η Global Official είναι η επίσημη με η οποία πρέπει να φλασαριστεί στο κινητό και απαιτεί ξεκλείδωμα και τα συναφή;

Στο gearbest γράφει πως έχει "international ROM" οπότε φαντάζομαι θα είναι παραμετροποιημένη άσχετη rom...

 

Ίσως θα πρέπει στο αρχικό post να προστεθούν απαραίτητες πληροφορίες για να μην χρειάζεται νέοι χρήστες σαν εμάς

να ρωτούν συνέχεια χιλιοειπωμένα, ίσως, πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η Global Official είναι η επίσημη με η οποία πρέπει να φλασαριστεί στο κινητό και απαιτεί ξεκλείδωμα και τα συναφή;

Στο gearbest γράφει πως έχει "international ROM" οπότε φαντάζομαι θα είναι παραμετροποιημένη άσχετη rom...

 

Ίσως θα πρέπει στο αρχικό post να προστεθούν απαραίτητες πληροφορίες για να μην χρειάζεται νέοι χρήστες σαν εμάς

να ρωτούν συνέχεια χιλιοειπωμένα, ίσως, πράγματα.

 

Αν έρθει με Global stable ή developer είσαι μια χαρά δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα και θα παίρνεις τα updates κανονικά από τη μαμά.

Όταν έρθει με το καλό ποσταρε ένα Screenshot την έκδοση του miui αν δεν είσαι σίγουρος για το αν είναι official.

Αν θέλεις να βάλεις custom rom τότε θα πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader να βάλεις TWRP και να προχωρήσεις.

Πολύ περισσότερα μπορείς να βρεις εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Board/154-Mi-5-Gemini/

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.

Έχω το Mi5 2 μέρες τώρα αλλά έχω ένα θέμα. Είμαι με την 8.1 Stable 8.1.4.0. Αν το κινητό μείνει για αρκετή ώρα με σβηστή οθόνη δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις απο πχ Viber Messenger Outlook. Για να μου τις δείξει πρέπει να ανοίξω το πρόγραμμα και τότε θα τις δώ.

Έχω απενεργοποιήσει το Power Saver, έχω βάλει να μου δίχνει τις ειδοποιήσεις και τώρα είδα και κάτι στα App permitions τα έβαλα αυτα τα 3 τουλάχιστον να ξεκινάνε συνέχεια.

 

Μήπως πρέπει να κάνω και κάτι ακόμα??? Pls Help χάνω ειδοποιήσεις και μου είναι σημαντικές για δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πέρασε την τελευταία stable 8.2 επίσης μπορείς να κλειδώσεις τις εφαρμογές να μην κλείνουν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην εφαρμογή '' Ασφάλεια'' δικαιώματά δώσε δικαιώματα από εκεί και από την εφαρμογή πάλι "Ασφάλεια" πάτα άλλα δικαιώματα - > έναρξη στο παρασκήνιο.

Πάλι από την εφαρμογή Ασφάλεια-> μπαταρία -> εξοικονόμηση μπαταρίας εφαρμογών και επέλεξε χωρίς περιορισμούς.

Έτσι θα πρέπει να είσαι οκ. Σε εμένα έρχονται κανονικά. Μόνο στο Yahoo αν δε μου έρχονται κάνω εκαθάριση μνήμης μέσα από την εφαρμογή του Yahoo και μετά έρχονται.

Δες και στο ρυθμίσεις-> γραμμή κατάστασης -> διαχείριση ειδοποιήσεων. να δεις ότι είναι εντάξει και από εκεί.

Μπορεί να φαίνεται λίγο μπερδεμένο αλλά είναι πανεύκολο στην ουσία.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα απο Gearbest στα 178€, λογικά θα έρθει με international rom με bugs.

Ποια προτείνετε; Δεν με νοιάζει να έχει ελληνικά.

 

Επίσης για Quick Charge 3.0 ποιον φορτιστή απο όλους προτείνετε;

http://www.gearbest.com/iphone-cables-adapters/pp_453949.html

http://www.gearbest.com/iphone-cables-adapters/pp_591461.html

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-Dual-Ports-QC-0-36W-Wall-Charger-EU-374658.html

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-Quick-Charge-3-0-USB-Rapid-Wall-Charger-EU-Plug-372192.html

https://www.amazon.de/gp/product/B01B63T7TE/ref=ox_sc_act_title_1?smid=AP087GSGD7Y0R&psc=1

 

Φίλε μου απο gearbest με τι ταχυδρομείο στο στείλανε? sgpost? PostNL? Ή κάτι άλλο ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό 10 μήνες έχω ξεκλείδωτο bootloader και περασμένη την official dev 6.11.10 και το μόνο που έχω να πω το κινητό φυσάει έχω 200 εφαρμογές και κανένα κόλλημα. Τι να πω μάγκες μόνο xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό 10 μήνες έχω ξεκλείδωτο bootloader και περασμένη την official dev 6.11.10 και το μόνο που έχω να πω το κινητό φυσάει έχω 200 εφαρμογές και κανένα κόλλημα. Τι να πω μάγκες μόνο xiaomi

Πως γίνεται να έχεις official dev και να έχεις μείνει πίσω στις αναβαθμίσεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως γίνεται να έχεις official dev και να έχεις μείνει πίσω στις αναβαθμίσεις;

Ξεκλείδωτο και official δεν πάνε μαζί κάπου μπερδεύεσε.

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να έχεις official dev και να έχεις μείνει πίσω στις αναβαθμίσεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως γίνεται να έχεις official dev και να έχεις μείνει πίσω στις αναβαθμίσεις;

Ξεκλείδωτο και official δεν πάνε μαζί κάπου μπερδεύεσε.

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αμα πας στις ρυθμίσεις στις ενημερώσεις και κλείσεις τις αυτόματες ενημερώσεις δεν θα κάνει αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτή να μείνεις γιατί στην Nougat οι προγραμματιστές της xiaomi τα σκ@τ@σ@ν. Όλοι περιμένουμε το Miui 9 μπας και διορθώσουν το λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να γίνονται οι αναβαθμίσεις για security patch δεν το βλέπω λογικό να μην τις κάνεις όταν μάλιστα στα smartphone μας έχουμε προσωπικά δεδομένα, κωδικούς τράπεζας κλπ. Όταν γίνει η στραβή θα είναι αργά.

Βέβαια αυτό είναι προσωπική άποψη και πόσο θέλεις να ρισκάρεις με τα προσωπικά δεδομένα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις παρέλαβα το κινητό από εξωτερικό σε δέκα μέρες ήταν εδώ , πρώτη εντύπωση παρά πολύ καλή.

Έβαλα το. region σε Ινδία και έκανε δύο.update ,τώρα είναι σε έκδοση 8.2.2.0

Είναι αυτή η τελευταία η υπάρχει και άλλη;

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες τον κόπο να κοιτάξεις στην επίσημη σελίδα miui δεν θα ρωτουσες.

http://en.miui.com/download-299.html

Είναι η τελευταία.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να γίνονται οι αναβαθμίσεις για security patch δεν το βλέπω λογικό να μην τις κάνεις όταν μάλιστα στα smartphone μας έχουμε προσωπικά δεδομένα, κωδικούς τράπεζας κλπ. Όταν γίνει η στραβή θα είναι αργά.

Βέβαια αυτό είναι προσωπική άποψη και πόσο θέλεις να ρισκάρεις με τα προσωπικά δεδομένα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν είναι να κάνω αναβαθμίσεις και να κολλάει το κινητό μια χαρά είμαι και έτσι, τώρα όσον αφορά για προσωπικά δεδομένα που λες 3 χρόνια τώρα και με 2 κινητά που άλλαξα δεν μου έτυχε κάτι

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες για την Linage πολύ καλά λόγια. Την έχει δοκιμάσει κανένας να μου πει εντυπώσεις αν είναι να την περάσω?

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες για την Linage πολύ καλά λόγια. Την έχει δοκιμάσει κανένας να μου πει εντυπώσεις αν είναι να την περάσω?

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Καλή αλλά ειχα θεμα με τον mx player. Ακυρα κολλήματα σε καποιες ταινιες που με miui , ιδιο player, ιδιες ρυθμίσεις δεν υπηρχαν. Μεινε καλύτερα στη MIUI. Βρες την πιο σταθερή miui rom, ειτε dev είτε global με καλές θερμοκρασίες.

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περιμενω να ξεκλειδωσω τον bootloader. Μετα θελω να περασω TWRP και να κανω root το κινητο με την Official Global. Δεν θα εχω κανενα προβλμα ε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περιμενω να ξεκλειδωσω τον bootloader. Μετα θελω να περασω TWRP και να κανω root το κινητο με την Official Global. Δεν θα εχω κανενα προβλμα ε?

Οχι λογικά δε θα έχεις

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Οχι λογικά δε θα έχεις

 

Ευχαριστω για την απαντηση! Υπαρχει κανενας οδηγος κιολας για να μην γινει κανενα λαθος?

 

Και παλι ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο! Οποτε κανω unlock bootloader, περναω την Official Global, κατεβαζω το TWRP και το κανω εγκατασταση, και περναω μετα το su.zip και ειμαι ενταξει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...