Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αξιζει η cyanogenmod rom στο συγκεκριμενο κινητο? Εχει δοκιμασει κανενας?

Εγω και ειναι εξαιρετικη στην προτεινω ανεπιφυλακτα. Αρκει να κανεις clean install και ολα οπως τα λεει στο λινκ που θα σου δωσω ωστε να μην εχεις κανενα θεμα.

http://forum.xda-developers.com/mi-5/development/rom-cyanogenmod-13-0-xiaomi-mi-5-t3457752

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εδώ κάνουν παράπονα οτι τα στέλνουν απο Κίνα.

Πόσές μέρες έκαναν για να έρθουν όταν τα παράγγειλες? Πολύ φθηνό είναι 256 ευρώ για το 64gb και απο Ευρώπη.:confused::

Το έβαλα το google translate και η τιμή αλλάζει στα 296:lol::w00t::dash:

 

EDIT: απο Κίνα στέλνουν, φαίνεται στο "about us"

Ναι δεν έχω πάρει ακόμα από ευρωπαϊκή αποθήκη για να ξέρω κόστη αποστολής και χρόνο από κει... Εγώ πάντα παραγγελνω από την αποθήκη της Κίνας. Σε 20 μέρες στην πόρτα μου...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα διασύνδεσης Μι5 με PC (windows 7) και Mi pc suite καμιά ιδέα;

 

Μόνο όταν είναι σε recovery συνδέεται

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς τι παίζει με το to2c όπου έχει διαφορετικές τιμές για ορισμένα μοντέλα ενώ είναι τα ίδια; Συγκεκριμένα κοιτάζω για το mi5/32gb και υπάρχει σε 2 τιμές μία στα 252€ με developer rom και μία στα 225€ από HK warehouse με την κλασσική rom που φτιάχνουν τα κινεζομαγαζα και είναι φουλ στο bloatware. Είναι δυνατόν να χρεώνουν την ROM ή παίζει και τίποτε άλλο; Γιατί αν είναι μόνο η rom το πρόβλημα λύνεται

 

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με τίποτα drivers δεν μπορεί να υπάρξει σύνδεση με το PC?

 

Το mi pc suite δεν υποστηρίζει ακόμη το Android 6.. Εσύ στο miui σου τι έχεις??

 

Παιδιά γνωρίζει κανείς τι παίζει με το to2c όπου έχει διαφορετικές τιμές για ορισμένα μοντέλα ενώ είναι τα ίδια; Συγκεκριμένα κοιτάζω για το mi5/32gb και υπάρχει σε 2 τιμές μία στα 252€ με developer rom και μία στα 225€ από HK warehouse με την κλασσική rom που φτιάχνουν τα κινεζομαγαζα και είναι φουλ στο bloatware. Είναι δυνατόν να χρεώνουν την ROM ή παίζει και τίποτε άλλο; Γιατί αν είναι μόνο η rom το πρόβλημα λύνεται

 

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

 

Φίλε το κάθε μαγαζί μπορεί να έχει πολλές αποθήκες και ανάλογα το στοκ του να αλλάζει και η τιμή.. Όσο για της ρομ τα 25 ευρώ για ρομ μόνο είναι πολλά. Το μεγάλο θέμα - πρόβλημα είναι να μην σου στείλουν κινητό με unofficiall Rom. Να ζητήσεις να έχει καλύτερα official China developer που ξεκλειδώνει εύκολα και είναι λειτουργική με το flash tool.. Αυτό το ποιο φθηνό μάλλον θα σου έρθει με unofficiall αλλά με τους Κινέζους ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.. Γιατί μπορεί και το ακριβό να είναι έτσι.. Στείλε email σε αυτούς και σιγούρεψε ότι θα στο στείλουν με official..!!

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε το κάθε μαγαζί μπορεί να έχει πολλές αποθήκες και ανάλογα το στοκ του να αλλάζει και η τιμή.. Όσο για της ρομ τα 25 ευρώ για ρομ μόνο είναι πολλά. Το μεγάλο θέμα - πρόβλημα είναι να μην σου στείλουν κινητό με unofficiall Rom. Να ζητήσεις να έχει καλύτερα official China developer που ξεκλειδώνει εύκολα και είναι λειτουργική με το flash tool.. Αυτό το ποιο φθηνό μάλλον θα σου έρθει με unofficiall αλλά με τους Κινέζους ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.. Γιατί μπορεί και το ακριβό να είναι έτσι.. Στείλε email σε αυτούς και σιγούρεψε ότι θα στο στείλουν με official..!!

 

Επειδή τα 25€ είναι πολλά και σκεφτόμουν να πάρω το πιο φθηνό είμαι σίγουρος ότι θα είναι με unofficial Rom(το γράφει κι όλας). Δεν μπορώ με unofficial Rom να περάσω κάποια fastboot rom από πάνω ή θα έχω θέμα; Σ ευχαριστώ όπως και να έχει για την βοήθεια

 

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έκανα παραγγελία πριν 10 μέρες από vickmall ένα Mi5 64BG με αποστολή SG post, και τώρα στα ΕΛΤΑ γράφει :

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

μάλλον την πάτησα αυτή τη φορά και θα το πληρώσω όσο θα το έπαιρνα από εδώ τελικά.

 

επειδή δεν μου έχει ξανατύχει, ξέρει κανείς τι γίνεται από εδώ και πέρα;

υπάρχει επιλογή να το στείλουν πίσω στον αποστολέα και να πω στο vickmall να το ξαναστείλουν με άλλη συσκευασία και ίσως σε άλλη διεύθυνση;

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έκανα παραγγελία πριν 10 μέρες από vickmall ένα Mi5 64BG με αποστολή SG post, και τώρα στα ΕΛΤΑ γράφει :

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

μάλλον την πάτησα αυτή τη φορά και θα το πληρώσω όσο θα το έπαιρνα από εδώ τελικά.

 

επειδή δεν μου έχει ξανατύχει, ξέρει κανείς τι γίνεται από εδώ και πέρα;

υπάρχει επιλογή να το στείλουν πίσω στον αποστολέα και να πω στο vickmall να το ξαναστείλουν με άλλη συσκευασία και ίσως σε άλλη διεύθυνση;

 

ευχαριστώ.

 

θα παρεις τηλεφωνο, θα τους πεις βλεπω το δεμα μου εκει και λογικα θα σου ζητησουν αποδειξη paypal. Θα στειλεις την αποδειξη με mail ή οτι σου πουν και θα υπολογισουν τους δασμους συμφωνα με τη νομοθεσια. Μου εχει τυχει 2 φορες σε αγορα κινητου απο κινα να πληρωσω δασμους. Κανα 50-70€ να υπολογιζεις. Δε μπορεις να δωσεις εντολη να επιστραφει απ οσο ξερω. Ειτε αποδεχεσαι την αλληλογραφια/δεμα, ειτε την απορριπτεις και σαπιζει στις αποθηκες των ελτα μεχρι οσο οριζει η νομοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

θα παρεις τηλεφωνο, θα τους πεις βλεπω το δεμα μου εκει και λογικα θα σου ζητησουν αποδειξη paypal. Θα στειλεις την αποδειξη με mail ή οτι σου πουν και θα υπολογισουν τους δασμους συμφωνα με τη νομοθεσια. Μου εχει τυχει 2 φορες σε αγορα κινητου απο κινα να πληρωσω δασμους. Κανα 50-70€ να υπολογιζεις. Δε μπορεις να δωσεις εντολη να επιστραφει απ οσο ξερω. Ειτε αποδεχεσαι την αλληλογραφια/δεμα, ειτε την απορριπτεις και σαπιζει στις αποθηκες των ελτα μεχρι οσο οριζει η νομοθεσια.

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. έχει νόημα να ζητήσω από το vickmall άλλη απόδειξη με μικρότερο ποσό ή να "πειράξω" την απόδειξη του paypal; είναι επικίνδυνο λες;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα 25€ είναι πολλά και σκεφτόμουν να πάρω το πιο φθηνό είμαι σίγουρος ότι θα είναι με unofficial Rom(το γράφει κι όλας). Δεν μπορώ με unofficial Rom να περάσω κάποια fastboot rom από πάνω ή θα έχω θέμα; Σ ευχαριστώ όπως και να έχει για την βοήθεια

 

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

 

Εννοείτε ότι μπορείς να περάσεις κάποια fastboot αυτή θα είναι η διαδικασία δεν θα έχεις και άλλη επιλογή αλλά στην πράξη είναι δύσκολο να βγει η fake Rom αν δεις στην κοινότητα την ελληνική παιδεύεσαι για να γίνει δεν είναι και πολύ εύκολο.. Εγω τα κατάφερα πάντως..

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. έχει νόημα να ζητήσω από το vickmall άλλη απόδειξη με μικρότερο ποσό ή να "πειράξω" την απόδειξη του paypal; είναι επικίνδυνο λες;

 

προσωπικα δεν θα το εκανα γιατι αντε να γλυτωσεις 20-30€. Γιατι να παρεις το ρισκο να μπλεξεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ευχαριστώ για τις πληροφορίες. έχει νόημα να ζητήσω από το vickmall άλλη απόδειξη με μικρότερο ποσό ή να "πειράξω" την απόδειξη του paypal; είναι επικίνδυνο λες;

 

Αυτό που αναφέρεις είναι παράνομο και δεν επιτρέπονται τέτοιου είδους συζητήσεις στο παρόν forum. Παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία γνώμη για την κάμερα μπορεί να μου πει κάποιος, αν είναι ....σούπερ. Θέλω άποψη για σκοτεινές λήψεις, αν χωλένει....?!?
Link to comment
Share on other sites

Επίπεδο Samsung και LG δεν είναι αλλά είναι πάρα πολύ καλή γιατί δουλειά που κάνει και έχεις παρά πολλές ρυθμίσεις χειροκίνητες που θα βοηθήσουν και στης βραδινές λήψεις.. ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία γνώμη για την κάμερα μπορεί να μου πει κάποιος, αν είναι ....σούπερ. Θέλω άποψη για σκοτεινές λήψεις, αν χωλένει....?!?

Χωλαινει, σε σχέση με g3 και g4 που είχα πριν... Αλλά η εμπειρία χρήσης σε αποζημιωνει...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις είναι παράνομο και δεν επιτρέπονται τέτοιου είδους συζητήσεις στο παρόν forum. Παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών.

 

Βλακεια μου, σορρυ.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του είναι ίδια με αυτή τοου Mi5s και Mi5s plus κτλ??

 

Από τεχνικά δεν θυμάμαι αλλά στην πράξη μιας και τα έβαλα δίπλα δίπλα η κάμερα του mi5 βγάζει καλύτερες φώτο από αυτές του mi5s.. :D

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το redmi 3 και θέλω να πιστεύω ότι σε σκοτεινές λήψεις θα είναι πολύ ανώτερο

 

εχω και τα δυο, ειναι η μερα με τη νυχτα τα δυο τηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο θεωρείς καλύτερο, ειδικά στην κάμερα???

 

Καμερα με διαφορα καλυτερο το mi5. Πολυ μπροστα ομως. Εχω και dslr απο το 2008 και ασχολουμαι με φωτογραφια απο το 2002 αν αυτο μετραει. To MI5 δινει καποιες manual ρυθμισεις που μπορεις να εκμεταλευτεις. Φλας θα μπορουσε να εχει καλυτερο, προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος διοτι ειναι κινητο. Αν ανεβασεις παντως το iso στο 800 το φλασ επαρκει για 2-3 μετρα.

 

Η μπροστινη καμερα ειναι επισης πολυ καλη, μην κοιτας τα 4mp, βγαζει πεντακαθαρες φωτογραφιες.

 

Επεξεργαστης/ραμ εξαιρετικα. Ενδεικτικα antutu καπου 120.000-130.000, πρακτικα δεν κολαει πουθενα, εγω εχω την εκδοση 3/32 και ειμαι οκ. Το redmi 3 στο θεμα επεξεργαστη χανει ΠΑΡΑ πολυ, και αν το φορτωσεις πολυ οπως εγω lagαρει συχνα.

 

Οθονη διαμαντι, δεν αναφερω παραπανω. Βεβαια και στο redmi 3 που ηταν αισθητα χαμηλοτερης ποιοτητας εκανα μια χαρα τη δουλεια μου.

 

Wifi νομιζω έχει ελαφρως χειροτερο το mi5. Αλλα αυτο μπορει να ειναι ιδεα μου.

 

Gps και τα 2 πιανουν αψογα, και με το mi5 και με το redmi 3 κλειδωνω μεχρι και μεσα στο δωματιο μου (γωνιακο σε πολυκατοικια).

 

Ηχος και τα δυο εαναι οκ, λογικα το mi5 βγαζει καλυτερο αλαλ δεν το εχω ψαξει.

 

Απο ποιοτητα κατασκευης το mi5 εχει απιστευτη premium αισθηση αλλα πιστευω οτι δεν ειναι σκυλι οπως το redmi 3. Το redmi 3 μου εχει πεσει κατω 2 φορες με δυναμη και μονο τη μια αλλαξα tempered glass. Αν ειχε πεσει το mi5 πιστευω θα το εκλαιγα.

 

Fingerprint sensor λειτουργει τελεια δν εχω καποιο προβλημα.

 

Και τωρα ο μεγαλος μου προβληματισμος: ΜΠΑΤΑΡΙΑ

 

Το redmi 3 ειναι αστερι. Μπορει να βγαλει μεχρι και 3 μερες με ελαφρια χρηση, ή 1-1,5 μερα αν δεν το αφησεις σε ησυχια. Πραγματικα οτι καλυτερο έχι περάσει απο τα χέρια μου σε θέμα αυτονομίας. Συνήθως μου βγάζει 1,5-2 μερες με bt και 3g ανοιχτα.

 

Το mi5 που εχω παραλλαβει με εχει απογοητευσει στο θεμα μπαταριας. Εχω αλλαξει πολλες ρομ, και τωρα ειμαι στη φαση που εχω κανει root και ψαχνω με το wakelocker και 2-3 προγραμματακια ακομα τι τρωει τη μπαταρια. Υποτίθεται οτι έχει 3000mah μπαταρια. Εγω βλεπω οτι η μπαταρια πέφτει με ρυθμό 2-4% ανα ώρα χωρίς καν να το χρησιμοποιώ. Σε νορμαλ χρήση δε μου εβγαλε ουτε μερα. Ισως έχω πεσει σε ελατωματικο τι να πω. Διαβαζω ομως παρα πολλα προβληματα με battery drain στο mi5 οποτε πιστευω πως ειναι θεμα software. Αν ειναι θεμα software θα τη βρω την ακρη και θα λυθει το προβλημα.

 

Και για τα 2 υπαρχουν πολλες ρομ αρκει αν το εχεις ξεκλειδωσει. Στο mi5 φοραω την τελευταια ελληνικη stable 8.1.1.0. Πιο πριν είχα κινεζικη official διοτι το κινητο αγοραστηκε απο xiaomi shop αλλα κι εκει ειχα battery drain. Αν δεν ειχα προβλημα με τη μπαταρια θα το ειχα βαφτισει σαν το τελειο κινητο, ειναι καιπανεμορφο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...