Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βαρέθηκα, count me out.

 

Πάω για LG G4 Dual που είναι χειρότερο κινητό, έχει τα κουσούρια του (bootloop) και μοιάζει με παντόφλα. Τουλάχιστον όμως κοστίζει 200 ευρώ λιγότερα, έχει εγγύηση, δεν χρειάζεται παπατζιλίκια με διεθνείς/αγγλοκινέζικες ROMs και, κυρίως, είναι ετοιμοπαράδοτο (εν αντιθέσει με την κοροϊδία του Mi5 Pro που ακόμα κανένας δεν γνωρίζει πότε θα είναι διαθέσιμο, δηλ. καλό Πάσχα και αν). Τα ξαναλέμε στο Mi6 (και εκείνη τη φορά θα κρατάω μικρότερο καλάθι για την Xiaomi).

 

Ωραίος φίλε, αλλά είμαι σίγουρος ότι με το που γίνει διαθέσιμο το pro και πέσει λιιιιγο η τιμή του θα πεις "τώρα είναι η ευκαιρία" και θα τρέξεις να σκοτώσεις το lg...

Δεν λέω ότι κανείς λάθος ε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και εγώ περίμενα το mi5! Στην αρχή έλεγαν για τέλη Δεκεμβρίου! Μετά για μέσα Γενάρη! Και τελικά παρουσιάστηκε τέλη Φλεβάρη ! Η διάθεση του mi5 pro θα γίνει Μάιο . Καλά κρασιά ! Ευτυχώς δε περίμενα άλλο γιατί ήξερα ότι θα καθυστερήσει και πήρα το xiaomi mi note pro τον Ιανουάριο. Edited by barcelonistas
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ περίμενα το mi5! Στην αρχή έλεγαν για τέλη Δεκεμβρίου! Μετά για μέσα Γενάρη! Και τελικά παρουσιάστηκε τέλη Φλεβάρη ! Η διάθεση του mi5 pro θα γίνει Μάιο . Καλά κρασιά ! Ευτυχώς δε περίμενα άλλο γιατί ήξερα ότι θα καθυστερήσει και πήρα το xiaomi mi note pro τον Ιανουάριο.

 

Τον Απριλιου μου ειπαν απο Vickmall θα αρχιζει να πουλαει και το Pro.

Link to comment
Share on other sites

Τον Απριλιου μου ειπαν απο Vickmall θα αρχιζει να πουλαει και το Pro.

Μια χαρά. Οπότε Μάιο προς Ιούνιο παραγγέλνω.:)

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα, count me out.

 

Πάω για LG G4 Dual που είναι χειρότερο κινητό, έχει τα κουσούρια του (bootloop) και μοιάζει με παντόφλα. Τουλάχιστον όμως κοστίζει 200 ευρώ λιγότερα, έχει εγγύηση, δεν χρειάζεται παπατζιλίκια με διεθνείς/αγγλοκινέζικες ROMs και, κυρίως, είναι ετοιμοπαράδοτο (εν αντιθέσει με την κοροϊδία του Mi5 Pro που ακόμα κανένας δεν γνωρίζει πότε θα είναι διαθέσιμο, δηλ. καλό Πάσχα και αν). Τα ξαναλέμε στο Mi6 (και εκείνη τη φορά θα κρατάω μικρότερο καλάθι για την Xiaomi).

 

αν και βγαίνω οφτοπικ, το v10 είναι αρκετά καλύτερο του g4 και χωρίς θέματα με bootloop.

 

και για να είμαι και ον τοπικ το καλό πράγμα αργεί να γίνει :lol::p:D

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Ε τέλη Απριλίου λένε, από το πανικό θα γίνει γρήγορα sold out, κάποιοι θα πάνε με την δεύτερη παρτίδα! Βάλε και 20-30 μέρες μέχρι να παραλάβει κάποιος! Μην σου πω Ιούνιο!
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πάνε με βάση την ημερομηνία παραγγελίας.... Ευχομαι τουλάχιστον να ειναι ετσι....γιατι εγώ το παρήγγειλα το απόγευμα της ημέρας της παρουσίασης.....
http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

Ε τέλη Απριλίου λένε, από το πανικό θα γίνει γρήγορα sold out, κάποιοι θα πάνε με την δεύτερη παρτίδα! Βάλε και 20-30 μέρες μέχρι να παραλάβει κάποιος! Μην σου πω Ιούνιο!

 

Αν ειναι ιουνιο θα ειναι καλα... Μην πουμε και για ποιο πολυ και γελανε και οι γατες... :lol: Εγω παιδια δεν αντεξα... :worry: Ειχα δωσει τα

παντα,ειχα μαζεψει τα λεφτα ντουκου και δεν μπορουσα να περιμενω με ενα galaxy s1 στα χερια μου... Και πηρα το s7 !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Το gsmarena λεει αρχίζει η πώληση του pro 6 απριλίου.

http://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_5_pro_with_4gb_128gb_memory_configuration_will_go_on_sale_starting_april_6-news-17435.php

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ιουνιο θα ειναι καλα... Μην πουμε και για ποιο πολυ και γελανε και οι γατες... :lol: Εγω παιδια δεν αντεξα... :worry: Ειχα δωσει τα

παντα,ειχα μαζεψει τα λεφτα ντουκου και δεν μπορουσα να περιμενω με ενα galaxy s1 στα χερια μου... Και πηρα το s7 !!! ;) ;)

 

Τώρα εδωσες δυο ντούκου και ένα τριήμερο στο εσωτερικό δωρο.

Εγώ για να μη μείνω χωρίς κινητό, θα έπαιρνα ένα Homtom ht3, κατι και θα το είχα και για δεύτερο να υπάρχει..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

update για να ξέρετε τι σας γίνεται σχετικά με τις τιμες:

 

στην Κίνα σε διάφορα καταστήματα το κινητό παίζει στα 2600rmb το 32GB και 3100 το 64GB (τρέχουσα ισοτιμία εδώ 1/7). Μόνο λευκά βρήκα μαύρο ούτε για δείγμα, όπως και το 128 δεν υπάρχει.

Το θετικό είναι ότι μπορείς να παζαρέψεις για πολλά extra άμα το έπαιρνα δλδ θα έπαιρνα tempered glass, θήκες, power bank και μπορεί να παζάρευα και τα piston 3 :p

 

Υ.Γ oppo R9 μαγεία από κοντά

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πότε θα έχουν το pro?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, υπάρχει το mi5 σε κάθε μαγαζί κινητών ή είναι ξεχωριστά σε κανένα mi store? Θα είναι ένας φίλος μου ως τις 6 Απριλίου και ελπίζω να υπάρξει σε στοκ...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

όχι αλλά για όσο είμαι εδώ θα ρωτάω όταν με βγάζει ο δρόμος

 

Βρίσκεσαι κίνα; για το pro λένε τέλη μαρτίου θα φυγουν καποιες παρτίδες μάλλον στα φυσικά καταστήματα εκεί και 6 απριλίου θα ειναι διαθέσιμο για online αγορα τα presell με προτεραιότητα.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν mi store, όχι επίσημα αλλά φέρνουν όλα τα μοντέλα. Δεν αποτελεί καμιά τρομερή ευκαιρία να το πάρεις από κατάστημα όπως καταλαβαίνετε, μόνο αν μπορείς να το παραγγείλεις μεσω mishop και να σου έρθει, αλλά δεν ξέρω τι χρόνος αναμονής υπάρχει...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή δεν έχω διαβάσει για την συσκευή, τελικά υποστηρίζει video recording στα 1080p 60fps?

 

edit σε θέμα φωτογραφίας αλλά και βίντεο υπάρχει σύγκριση με το LG G4?

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή δεν έχω διαβάσει για την συσκευή, τελικά υποστηρίζει video recording στα 1080p 60fps?

 

edit σε θέμα φωτογραφίας αλλά και βίντεο υπάρχει σύγκριση με το LG G4?

 

Απ' όσο ξέρω δεν υποστηρίζει 1080p@60fps, αν και έχει 720p@120fps για αργή κίνηση. Δεν γνωρίζω όμως αν υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιηθεί το mode αυτό με μελλοντικό software update.

 

Η τελευταία ερώτηση με ενδιαφέρει κι εμένα αφού λογικά εντός της εβδομάδας πάω για LG G4 (Dual) και να πάει να πνιγεί η Xiaomi, ας βγάλουν το Pro τα Χριστούγεννα.

Edited by zeppos
Link to comment
Share on other sites

Ε προφανως και στα μαγαζια στην Κινα θα πουλανε πιο ακριβα.. Μονο στην Xiaomi θα παρετε το κινητο στην τιμη που ανακοινωθηκε..
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει και μόνο που άργει να κυκλοφορήσει το pro, κάνει ολοένα πιο δύσκολη την επιλογή του μιας και τo s7 κυκλοφορεί ήδη και όλο πέφτει η τιμή του και η LG φαίνεται να βγάζει το G5 εξίσου νωρίτερα απ'το pro.

 

Τετάρτη παραλαμβάνω το 3/64, ελπίζω να μου αρέσει έστω λίγο παραπάνω απ'το note pro.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ μόλις παραλάβεις να μου πεις την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ των συσκευών?
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ μόλις παραλάβεις να μου πεις την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ των συσκευών?

 

Ευχαρίστως, αν και δεν πιστεύω να είναι στα ίδια επίπεδα με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει και μόνο που άργει να κυκλοφορήσει το pro, κάνει ολοένα πιο δύσκολη την επιλογή του μιας και τo s7 κυκλοφορεί ήδη και όλο πέφτει η τιμή του και η LG φαίνεται να βγάζει το G5 εξίσου νωρίτερα απ'το pro.

 

Τετάρτη παραλαμβάνω το 3/64, ελπίζω να μου αρέσει έστω λίγο παραπάνω απ'το note pro.

 

Σωστή η παρατήρηση σου. Ήδη η τιμή του S7 έπεσε στα 630€.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε, αλλά είμαι σίγουρος ότι με το που γίνει διαθέσιμο το pro και πέσει λιιιιγο η τιμή του θα πεις "τώρα είναι η ευκαιρία" και θα τρέξεις να σκοτώσεις το lg...

Δεν λέω ότι κανείς λάθος ε;

 

Ναι, καλά τα λες, είναι πολύ πιθανό να το πω. Εξίσου πιθανό είναι πως μέχρι να φτάσει εκείνη η μέρα, οι διαφορές στην τιμή με τα G5 ή S7 να μην είναι τόσο τραγικές (μπορεί να λέω και αρλούμπες βέβαια), οπότε πουλώντας το G4 να κάνω την "υπέρβαση" και να προτιμήσω τα τελευταία (μη σου πω και το OP3 αν κυκλοφορήσει πριν το καλοκαίρι). Θα δείξει, εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

 

Και εγώ περίμενα το mi5! Στην αρχή έλεγαν για τέλη Δεκεμβρίου! Μετά για μέσα Γενάρη! Και τελικά παρουσιάστηκε τέλη Φλεβάρη ! Η διάθεση του mi5 pro θα γίνει Μάιο . Καλά κρασιά ! Ευτυχώς δε περίμενα άλλο γιατί ήξερα ότι θα καθυστερήσει και πήρα το xiaomi mi note pro τον Ιανουάριο.

 

Θυμάμαι πως το πρώτο Xiaomi κινητό που πραγματικά με έψησε ήταν το Mi4c λίγο πριν τις γιορτές. Εξαιρετικό εργαλείο, αποφάσισα όμως να περιμένω γιατί σε διάφορα (προφανώς άκυρα) φόρουμ έλεγαν για επικείμενη κυκλοφορία του Mi5 ακριβώς στις ημερομηνίες που λες (Δεκέμβρη-Γενάρη). Τελικά φαίνεται πως αν συνυπολογίσουμε και το χρόνο αποστολής πλέον μιλάμε για Μάιο και αυτό μόνο αν φτάσει το στοκ για όλους και δεν έχουμε επιπλέον καθυστερήσεις.

 

Στην περίπτωση που τα κινεζομάγαζα δεν κατεβάσουν τις τιμές μέχρι το καλοκαίρι, μάλλον θα εξακολουθούμε να μιλάμε για μια καταπληκτική συσκευή μεν, με όλα τα "κουσούρια" των κινέζικων κινητών δε... και σε αρκετά σεβαστό κόστος (500-550 ευρώ). Πιθανώς η καλύτερη περίοδος για αγορά Mi5 Pro να είναι γύρω στα μέσα του καλοκαιριού (ξέρω, το τραβάω τώρα) που λογικά θα έχουν στρώσει και οι ROMs και οι τιμές.

 

αν και βγαίνω οφτοπικ, το v10 είναι αρκετά καλύτερο του g4 και χωρίς θέματα με bootloop.

 

και για να είμαι και ον τοπικ το καλό πράγμα αργεί να γίνει :lol::p:D

 

Ενδιαφέρομαι μόνο για το G4 Dual, στο οποίο απ' ότι κατάλαβα δεν έχουν αναφερθεί περιπτώσεις bootloop (ή είναι πιο σπάνιες). Όπως και να έχει καλύπτεται από εγγύηση. Το V10 είναι εξαιρετική συσκευή, δυστυχώς όμως η dual έκδοση είναι πανάκριβη στην Ελλάδα και το ίδιο το κινητό παραείναι μεγάλο για τα γούστα μου (ήδη το G4 είναι πιο μεγάλο και βαρύ από όσο θα ήθελα, ακόμα και αν δεν συνυπολογίσω την απαραίτητη θήκη).

 

Ευχαριστώ τους πάντες για το feedback :)

Edited by zeppos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...