Jump to content

Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες δεν γράφω συχνά αλλά διαβάζω καθημερινά το τοπικό μας.

 

Να ρωτήσω κάτι:

 

Έχω περασμένη εδώ και 2 εβδομάδες τη νούγκατ Android 7.0.

Το κινητό μου ήταν ιταλικό (csc ITV/Italy). Κατέβασα την έκδοση από sammobile, έκανα τις γνωστές διαδικασίες και έχω την 7άρα BTU λοιπόν.

Το csc μου δεν άλλαξε και παραμένει ιταλικό. Αλλά λόγω του ότι το csc μου περιλαμβάνεται σε αυτά της BTU, δεν παίρνω update.

Αναμένω την ιταλική android 7.0 για να την περάσω με την ίδια διαδικασία.

Φτάνω στην ερώτηση λοιπόν. Αν και όταν έρθει η ώρα, περάσω την ιταλική 7άρα, όπως είμαι τώρα, θα έχω θέμα με τα updates;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 16,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Επικοινώνησες με το κατάστημα να το αναφέρεις? Δεν διάβασα αν το είπες κάπου παραπάνω. Στο κέντρο τα μαγαζιά είναι συγκεκριμένα, έχω ψωνίσει σχεδόν από όλα που είναι στο σκρούτζ και δεν είχα πρόβλημα ποτέ.

Μάλλον αυριο θα πάω αυτοπροσώπος να τους θίξω το ζήτημα.

Και 'γω όπως και εσύ εχω ψωνίσει απ' όλα τα καταστήματα στην ομόνοια, δεν πήγα πρώτη φορά, πρώτη φορά όμως μου έγινε ερώτηση να επιλέξω μεταξύ branded ή unbranded συσκευής.

Όταν το κινητό που αγοράζεις σφραγισμένο, έχει σαν boot γραφικά το λογότυπο της Samsung και μετά το service βλέπεις το λογότυπο μιας Αγγλικής εταιρίας παρόχου κινητης τηλεφωνίας τότε έλα και πες μου εσύ τι γίνεται...

στο σερβις ήταν ξεκάθαροι οτι με το smart switch το κινητό επανέρχεται στην πιο πρόσφατη rom για την χώρα/πάροχο που προοριζόταν εξ' αρχής, δε πα να του βάλεις nougat ή όποια άλλης χώρας θες εσύ, αυτό θα γυρίσει στο firmware που είχε μαμα το κινητό, στην τελευταία του έκδοση.

Δεν ελεγχει το csc που έχεις εσυ εκείνη τη στιγμή αλλα κάνει ταυτοποιήση της συσκευής με τον κωδικό του μοντέλου (SM-G935F) και το serial number που αναγράφεται στο κουτί της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ επιβεβαιώνω και εγώ ότι με Nougat BTU (από Ουγγρική σε Αγγλική με wipe), χάνω μερικές κλήσεις καθώς μου έρχονται τα αντίστοιχα μηνύματα ενημέρωσης.

Ίσως φταίει το τελευταίο update (πριν καμμιά βδομάδα περίπου?), καθώς πριν από αυτό και με Nougat, δεν είχα δει κάτι.

 

Και σε 2g μόνιμα να το έχω, πάλι χάνω κλήσεις. Δεν υπάρχει θέμα σήματος καθώς την τελευταία φορά είχα ανοιχτή την οθόνη και μου ήρθαν απανωτά δύο μηνύματα, και πρόσεχα επίτηδες το σήμα.

Είδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πατε σε νουγκατ πατηστε *#2663# στο τηλεφωνο και πατηστε το πρώτο Κουμπι π γράφει update tsp firmware. Δεν θα σας αλλαξει κάποιο νουμερο αλλα θα δειτε αισθητά καλυτερη αφη

το δεύτερο το κάνουμε που λέει πάλι για το touch?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Όχι όμως ότι δεν έχουν καθόλου όπως ισχυρίστηκε ο πάνω Ηλία.

Εμένα όλα τα branded που μου έτυχαν είχα πάντα.

Και ένα HTC m8 T-Mobile Γερμανίας.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Το S6 Edge Plus που είχα πάρει εν γνώση μου branded, δεν είχε κανένα logo στην εκκίνηση της TIM, παρά μόνο κάποιες εφαρμογές εσωτερικά, και το phone INFO έδειχνε καθαρά ότι ήτανε TIM Italy. Δεν ισχύει λοιπόν αυτό το θέμα με το logo.

 

Όσο για το κατάστημα, εάν όντως το γνωρίζει και είναι σταθερή πρακτική τους, είναι απλά απαράδεκτοι. Πατάνε στο ότι είναι πολύ σπάνιο να κάνεις κάποιος επαναφορά μέσω smart switch, οπότε πιστεύουν ότι δεν θα βρεθεί η απατεωνιά ή δεν θα καταλάβει ο χρήστης καμία διαφορά...Δεν πρέπει να μείνει έτσι όμως αυτό.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στ firmware και original λρει σκέτο btu..στa available μου δινει και αλλες επιλογες...πηρα κανονικα το update με ota του φλεβαρη...αλλα δεν θυμαμαι αν ξεκινησα να χανω κλησεις μετα το τελευταίο update...τι μπορουμε να κανουμε σε αυτη την περιπτωση;περα απο το ν γυρισουμε σε mm που δεν θελω...και επίσης εχω θεμα μς τ πληκτρολόγιο...αρκετες φορες παω να βγω απο messenger ή insta και κολλαει εκει και φευγει μετα απο 3 δευτερα...αμα κανω εκκαθάριση μνημης επανερχεται αλλα για καμια μερα και μετα παλι τα ιδια...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by arxontas2323

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

3φορες δοκίμασα να τα περάσω αντίγραφα με το smart switch με πετάει έξω στο 72 % έχω κανει και την ενημέρωση του αλλα... μου λεει διακόπηκε η συνδεση ενώ το έχω σταθερό σε μια μεριά

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Το S6 Edge Plus που είχα πάρει εν γνώση μου branded, δεν είχε κανένα logo στην εκκίνηση της TIM, παρά μόνο κάποιες εφαρμογές εσωτερικά, και το phone INFO έδειχνε καθαρά ότι ήτανε TIM Italy. Δεν ισχύει λοιπόν αυτό το θέμα με το logo.

 

Όσο για το κατάστημα, εάν όντως το γνωρίζει και είναι σταθερή πρακτική τους, είναι απλά απαράδεκτοι. Πατάνε στο ότι είναι πολύ σπάνιο να κάνεις κάποιος επαναφορά μέσω smart switch, οπότε πιστεύουν ότι δεν θα βρεθεί η απατεωνιά ή δεν θα καταλάβει ο χρήστης καμία διαφορά...Δεν πρέπει να μείνει έτσι όμως αυτό.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σύμφωνοι ότι δεν ισχύει στην δικιά σου περίπτωση η και άλλων.

Όχι όμως σε όλους.

Δεν είναι ο κανόνας όμως.

Είναι ότι κάτσει.

50-50

Σε εμένα 2 Samsung είχε το logo κανονικότητα(Α5-Α8) παρόχου κινητής.

Σε αλλά 2 όχι αλλά ήταν unbranded εξ αρχής.(s6/7 Edge)

 

Επίσης άλλο πράγμα εν γνώση σου και άλλο πράγμα το αντίθετο όπως συνεβει στο παιδί το οποίο απαράδεκτο όπου συμφωνώ.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμένα από το πιο φθηνό skroutzoμάγαζο αγορασμένο, είχε τρεις ταινίες ασφαλείας, η μία πάνω στην άλλη.

Αφού άρχισα να αφαιρώ προσεκτικά κάθε "layer", έφτασα στην τρίτη η οποία ήταν κομμένη οπότε το επέστρεψα επί τόπου στο κατάστημα και απαίτησα να μου το αλλάξουν. Το άνοιξαν μπροστά μου, μέσα φαινόταν ολοκαίνουριο το κινητό με όλα τα παρελκόμενα, δεν το ρίσκαρα όμως και μου έφεραν ένα άλλο που είχε μία ταινία μόνο, και όχι κομμένη.

Μου δικαιολόγησε ότι ο προμηθευτής τους το φέρνει έτσι, λογικά το ανοίγουν στο τελωνείο. Του έριξα άκυρο καθώς αν όντως ανοίχτηκε, θα είχε ειδική κόκκινη ταινία ασφαλείας που θα ενημέρωνε για αυτόν τον έλεγχο.

Τουλάχιστον το απαίτησα unbranded, και όντως ήταν unbranded.

Προσοχή λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να το συνδέσουμε με tv με κάποιο καλώδιο και να βλέπουμε τα βίντεο του κινητού μας εκεί?

Κάποιο καλώδιο?

Όχι smart TV

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να το συνδέσουμε με tv με κάποιο καλώδιο και να βλέπουμε τα βίντεο του κινητού μας εκεί?

Κάποιο καλώδιο?

Όχι smart TV

Δυστυχώς δε γίνεται!! Αν και το ήξερα πριν το πάρω, είπα πάλι να δοκιμάσω! Έχω και MHL καλώδιο και Slimport και τα δοκίμασα αλλά τίποτα δυστυχώς!!

Τώρα που εκσυγχρονίσαμε τα κινητά μας μάλλον πρέπει να εκσυγχρονίσουμε και τις τηλεοράσεις μας :p

Μόνο ασύρματα πλέον.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το update στην BTU το πήρατε αμέσως με το που την περάσατε; πέρασα την ελληνική κανονικά και μετά την BTU όπως τα γράφετε αλλά δεν έχω πάρει κανένα update ως τώρα.

Τι μπορεί να παίζει; είμαι με ενημέρωση ασφαλείας ιανουαρίου απ'ότι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το update στην BTU το πήρατε αμέσως με το που την περάσατε; πέρασα την ελληνική κανονικά και μετά την BTU όπως τα γράφετε αλλά δεν έχω πάρει κανένα update ως τώρα.

Τι μπορεί να παίζει; είμαι με ενημέρωση ασφαλείας ιανουαρίου απ'ότι λέει.

Μήπως πέρασες κατ' ευθείαν το τελευταίο firmware γι' αυτό δε σου ήρθε update;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πέρασες κατ' ευθείαν το τελευταίο firmware γι' αυτό δε σου ήρθε update;

 

Την τελευταία διαθέσιμη BTU κατέβασα στο sammobile.

Στο phone info μου δείχνει firmware ΒΤU αλλά παρακάτω που λέει available μου δινει και αλλες επιλογες, άρα δεν βλέπω να χω κάνει κάτι λάθος :/

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία διαθέσιμη BTU κατέβασα στο sammobile.

Στο phone info μου δείχνει firmware ΒΤU αλλά παρακάτω που λέει available μου δινει και αλλες επιλογες, άρα δεν βλέπω να χω κάνει κάτι λάθος :/

Δες στο phone INFO, στην καρτέλα "FIRMWARE", αν έχεις αυτά που θα δεις στο screenshot (στο PDA version και στο CSC version). Αν έχεις αυτά, έχεις ήδη το τελευταίο update, δεν έχεις κάνει κάτι λάθος....

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170217/80cb56a79d6eeecacfa550c5977ca260.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ρώτησα και πριν ενώ έχω το τελευταίο smart switch δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με πετάει έξω όταν φτάνει προς το τέλος μου κόβει την αποθηκευση αρχείων μνήμης:-(

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να το συνδέσουμε με tv με κάποιο καλώδιο και να βλέπουμε τα βίντεο του κινητού μας εκεί?

Κάποιο καλώδιο?

Όχι smart TV

φιλε μου η μονη λυση αν δεν εχεις smart tv ειναι το chromecast.το συνδεεις στην τηλεοραση και με το wifi και μετα ειτε κανεις cast τα βιντεο απο youtube fb media players κτλ και συνεχιζεις και λειτουργεις κανονικα το κινητο ενω το βιντεο παιζει στην τηλεοραση ειτε κανεις αντικατοπτρισμο οθονης και βλεπεις κανονικα ολη την οθονη του κινητου σου στην τηλεοραση σαν να το ειχες συνδεσει με το hdmi.πιστευω αξιζει τα λεφτα του.εγω βρηκα την υγεια μου.ουτε καλωδια ουτε τιποτα.μονη προυποθεση να υπαρχει wifi

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η μονη λυση αν δεν εχεις smart tv ειναι το chromecast.το συνδεεις στην τηλεοραση και με το wifi και μετα ειτε κανεις cast τα βιντεο απο youtube fb media players κτλ και συνεχιζεις και λειτουργεις κανονικα το κινητο ενω το βιντεο παιζει στην τηλεοραση ειτε κανεις αντικατοπτρισμο οθονης και βλεπεις κανονικα ολη την οθονη του κινητου σου στην τηλεοραση σαν να το ειχες συνδεσει με το hdmi.πιστευω αξιζει τα λεφτα του.εγω βρηκα την υγεια μου.ουτε καλωδια ουτε τιποτα.μονη προυποθεση να υπαρχει wifi

Είναι αυτό εδώ;

http://www.skroutz.gr/s/7657860/Google-Chromecast-2015.html?from=recommendations

Φαντάζομαι ότι δε χρειάζεται να έχει εξ αρχής wifi η τηλεόραση;

Συνδέεις δηλαδή αυτό στην TV, μέσω HDMI, και μετά το βλέπει κατ' ευθείαν το κινητό και συνδέεσε ασύρματα;

Link to comment
Share on other sites

Και γω μετά το τελευταίο update χάνω κλήσεις..όχι πολλές αλλά σίγουρα μια την ημέρα, και μάλιστα οι ειδοποιήσεις έρχονται πολύ αργότερα, μπορεί και την επόμενη μέρα.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η μονη λυση αν δεν εχεις smart tv ειναι το chromecast.το συνδεεις στην τηλεοραση και με το wifi και μετα ειτε κανεις cast τα βιντεο απο youtube fb media players κτλ και συνεχιζεις και λειτουργεις κανονικα το κινητο ενω το βιντεο παιζει στην τηλεοραση ειτε κανεις αντικατοπτρισμο οθονης και βλεπεις κανονικα ολη την οθονη του κινητου σου στην τηλεοραση σαν να το ειχες συνδεσει με το hdmi.πιστευω αξιζει τα λεφτα του.εγω βρηκα την υγεια μου.ουτε καλωδια ουτε τιποτα.μονη προυποθεση να υπαρχει wifi

 

No WiFi no party :lol:

Για το πατρικό το ήθελα

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό εδώ;

http://www.skroutz.gr/s/7657860/Google-Chromecast-2015.html?from=recommendations

Φαντάζομαι ότι δε χρειάζεται να έχει εξ αρχής wifi η τηλεόραση;

Συνδέεις δηλαδή αυτό στην TV, μέσω HDMI, και μετά το βλέπει κατ' ευθείαν το κινητό και συνδέεσε ασύρματα;

 

ναι δεν χρειάζεται να εχει wifi η τηλεοραση.το συνδεεις με το hdmi με την τηλεοραση κατεβαζεις απο το playstore το google home και μετα μεσω της εφαρμογης το συνδεεις με τ ιντερνετ και κανει συνδεση με το κινητο.ειναι πολυ απλο στην χρηση.το μονο που χρειαζεσαι ειναι wifi στο χωρο που εισαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

No WiFi no party :lol:

Για το πατρικό το ήθελα

 

χαχαχαχαχαχα!πολυ κακο παντως για μενα πογ εχουν αφαιρεσει το mhl.δεν λεω πιο ωραια τα πραγματα με το chromecast ουτε καλωδια ουτε τιποτα αλλα υπαρχουν σημεια που δεν εχεις wifi και οντως θα ηταν χρησιμο το hdmi.ολα στον βωμο των ασυρματων βεβαια εδω και καιρο.εδω αφαιρουν τις θυρες ακουστικων το hdmi δεν θα αφαιρουσαν?ελπιζω να μην ακολουθησει και η samsung βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν χρειάζεται να εχει wifi η τηλεοραση.το συνδεεις με το hdmi με την τηλεοραση κατεβαζεις απο το playstore το google home και μετα μεσω της εφαρμογης το συνδεεις με τ ιντερνετ και κανει συνδεση με το κινητο.ειναι πολυ απλο στην χρηση.το μονο που χρειαζεσαι ειναι wifi στο χωρο που εισαι.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Καλή φάση φαίνεται..... δεν το 'χα στο νου μου η αλήθεια είναι!!

"Τσιμπάει" βέβαια λίγο το 50αρικο που στοιχίζει (το MHL το πήρα 6-7€) αλλά με το σκεπτικό ότι θα δουλεύει και σε άλλες android συσκευές το σκέφτεσαι αλλιώς!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...