Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Τί καλή, ο άνθρωπος φαίνεται ότι σηκωσε, πάτησε το κουμπί και συνέχισε τη βόλτα του...σιγα μη τρώμε πέντε λεπτά σε κάθε σημείο για να βγάλουμε μια αριστούργημα για να μας πείτε εδώ μέσα τί καλή που είναι...

 

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε ναι για μια στιγμή έπιασα στα χέρια μου το κινητό .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιτέλους και μια από iPhone. Αν και δεν μου φαίνεται πολύ καλή. Τι γίνεται ρε παιδια, μόνο ένας έχει πάρει iPhone;

 

Θάνο, μάλλον όποιος έχει iPhone δεν αντέχει τον ανταγωνισμό του topic :P

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Samsung s7 edge

 

31260373366_d6b5a77c33_z.jpg2016-11-28_04-23-35 by dionisis_ste, on Flickr

 

Eντυπωσιακη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

iPhone 7 plus

31298073675_2797a7420a.jpgΑρχείο_001 by petros limpe, on Flickr

 

Δεν ειναι καλη...καμμενος ουρανοα, χρωματα ξεπλυμενα (ειδικα το πρασινο) και λεπτομερεια μετρια.

Γενικα ο φακος φαινεται να μην μπορει να διαχειριστει σωστα το εντονο φως που ερχεται απο δεξια

Link to comment
Share on other sites

HTC 10 auto

31259208416_832377861f_z.jpg2016-11-28_03-09-46 by finn2k1, on Flickr

 

HTC 10 auto

30932337490_9688e0b19b_z.jpg2016-11-28_07-57-30 by finn2k1, on Flickr

 

HTC 10 manual

31156322172_635f299266_z.jpg2016-11-28_07-57-42 by finn2k1, on Flickr

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

HTC 10 auto

31259208416_832377861f_z.jpg2016-11-28_03-09-46 by finn2k1, on Flickr

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε βοηθανε και τα τοπια βεβαια αλλα η καμερα ειναι δυνατη.

Φοβερη δουλεια απο την HTC φετος...σε αντιθεση με την περσινη καμερα που ηταν για φαπες.

Link to comment
Share on other sites

Τί καλή, ο άνθρωπος φαίνεται ότι σηκωσε, πάτησε το κουμπί και συνέχισε τη βόλτα του...σιγα μη τρώμε πέντε λεπτά σε κάθε σημείο για να βγάλουμε μια αριστούργημα για να μας πείτε εδώ μέσα τί καλή που είναι...

 

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω πως οι περισσότεροι αυτό κάνουμε. Ίσως στις βραδινές κάποιοι ξοδεύουν περισσότερο χρόνο.

Προσωπικά μπαμ και κάτω. Και τις ανεβάζω σχεδόν πάντα από το κινητό χωρίς να τις έχω δει καν σε pc

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επιτέλους και μια από iPhone. Αν και δεν μου φαίνεται πολύ καλή. Τι γίνεται ρε παιδια, μόνο ένας έχει πάρει iPhone;

 

Έχουν δικό τους site αυτοί. Εντόπισαν και πολλά υποτιμητικα σχόλια βέβαια.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τί καλή, ο άνθρωπος φαίνεται ότι σηκωσε, πάτησε το κουμπί και συνέχισε τη βόλτα του...σιγα μη τρώμε πέντε λεπτά σε κάθε σημείο για να βγάλουμε μια αριστούργημα για να μας πείτε εδώ μέσα τί καλή που είναι...

 

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν εσύ βαριέσαι και δεν σε νοιάζει είναι δικαίωμά σου και επιλογή σου, αλλά δεν θα απαξιώνουμε όποιον το προσπαθεί. Αυτός που έχει το μεράκι θα αφιερώσει λίγο χρόνο παραπάνω για να βγάλει κάτι εντυπωσιακό.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα ότι κάψει όλο το πίσω θέμα. Το μόνο που βλέπουμε είναι κάτι φύλλα από δέντρα τα οποία όμως είναι ακριβώς πίσω από την πόρτα. Δεν είναι κάτι το οποίο βρίσκεται σε αρκετή απόσταση. Όπως βλέπουμε το περίγραμμα της πόρτας έτσι βλέπουμε και τα φύλλα.

Είναι σαν να βλέπουμε μία πινακίδα που δεν φαίνεται κανένα γράμμα και βλέπουμε μόνο τους τόνους και να λέω δεν βλέπουμε τίποτα και εσύ να λες "μα πως.. βλέπουμε!". Ο καθένας κρίνει όπως νομίζει. Διαφωνούμε λοιπόν, οπότε αυτή η κουβέντα τελειώνει εδώ. Όπως και να 'χει εγώ δεν το ανέφερα ως πρόβλημα για την συγκεκριμένη φωτογραφία, πόσο μάλλον για την επεξεργασία που υπάρχει και έχουν προκύψει αλλοιώσεις.

 

 

 

Για το συγκεκριμένο σκηνικό σίγουρα εσύ γνωρίζεις καλύτερα για να απαντήσεις και φυσικά η δική σου γνώμη μετράει παραπάνω. Άλλωστε δεν γνωρίζουμε αν υπήρχε και κάτι από πίσω για να το πιάσει και ο φακός, διότι αν υπήρχε μόνο ουρανός με θάλασσα ο οποίος δεν κάηκε, στην ασπρόμαυρη εκδοχή και με την υψηλή αντίθεση θέλει δεν θέλει θα καεί. Ωστόσο επειδή έχει γίνει μεγάλη ανάλυση που καλύτερα αυτή ανάλυση θα ήταν αν γινόταν σε μία αρχική φωτογραφία, εγώ όπως την βλέπω φαίνεται ο ήλιος να χτυπάει προς τα αριστερά κάτω. Δεν ήταν λοιπόν ευθεία ο ήλιος οπότε δεν χτυπούσε πάνω στον φακό.

 

Όποιος θέλει να το αναλύσει τόσο πολύ καλό θα ήταν να κάνει ένα συγκριτικό με τις συσκευές που επιθυμεί.

Αφου λες λοιπόν ότι υπάρχουν κατι φύλλα και τα περιγραμματα κτλπ, αρα δεν έχει καψει ΟΛΟ το πίσω θεμα.

Εκεί θέλω να καταληξω ότι και οι 2 κριτικές είναι υπερβολικες η τουλάχιστον αστοχες.

Το τελειώνει εδω η συζήτηση που λες δεν το αποδέχομαι και θυμίζει τις γνωστές τακτικές διαγραφής που ακολουθειτε. Για συζήτηση είμαστε εδω.

Link to comment
Share on other sites

και ένα τελευταίο σετ από εμένα, στο αυτόματο και τα δύο το nexus 5x σε auto HDR+

S7 (auto exp: 1/10 ISO 800)

30480689054_bdca412739_c.jpg20161128_173704 by Kostas Krith, on Flickr

Nexus 5x (auto HDR+ exp: 1/15 ISO 1909 στο θεό το ανέβασε τεσπα)

31187903511_6fb9bab02f_c.jpgIMG_20161128_173745 by Kostas Krith, on Flickr

Comparison

30480693494_5091a5ef7d_c.jpgScreen Shot 2016-11-28 at 22.11.06 by Kostas Krith, on Flickr

Edited by Dreamw
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ βαριέσαι και δεν σε νοιάζει είναι δικαίωμά σου και επιλογή σου, αλλά δεν θα απαξιώνουμε όποιον το προσπαθεί. Αυτός που έχει το μεράκι θα αφιερώσει λίγο χρόνο παραπάνω για να βγάλει κάτι εντυπωσιακό.

 

 

 

Καλό καλό, αλλα το να αφιερώνεις άπλετο χρόνο, δεκάδες κινητά και να μην έχεις ανεβάσει απο τίποτα έως σχεδόν τίποτα εντυπωσιακό πώς το κόβεις;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφου λες λοιπόν ότι υπάρχουν κατι φύλλα και τα περιγραμματα κτλπ, αρα δεν έχει καψει ΟΛΟ το πίσω θεμα.

Εκεί θέλω να καταληξω ότι και οι 2 κριτικές είναι υπερβολικες η τουλάχιστον αστοχες.

Το τελειώνει εδω η συζήτηση που λες δεν το αποδέχομαι και θυμίζει τις γνωστές τακτικές διαγραφής που ακολουθειτε. Για συζήτηση είμαστε εδω.

 

Συγγνώμη αλλά η τεράστια ανάλυση δίχως λογική που προσπαθείς να κάνεις είναι ανούσια για μία φωτογραφία που έχει υποστεί επεξεργασία. Τα περιγράμματα και τα φύλλα δεν είναι στο πίσω θέμα αλλά στο μπροστά. Ο ήλιος είναι από πίσω τους! Συνεχίζεις να έχεις επιθετική στάση με επίμονο τρόπο κάτι που δεν είναι επιθυμητό, οπότε αυτό θέλοντας και μη θα σταματήσει.

 

Καλό καλό, αλλα το να αφιερώνεις άπλετο χρόνο, δεκάδες κινητά και να μην έχεις ανεβάσει απο τίποτα έως σχεδόν τίποτα εντυπωσιακό πώς το κόβεις;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Αν κάτι δεν σου αρέσει μπορείς να το προσπεράσεις. Εγώ πάντως βλέπω ότι άτομα που ψάχνονται και αλλάζουν κινητά γι' αυτό τον σκοπό έχουν ανεβάσει από τις πιο εντυπωσιακές φωτογραφίες. Αν εσύ το κόβεις αλλιώς δικαίωμά σου, αλλά δεν είναι εδώ θέμα παραπόνων.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

και ένα τελευταίο σετ από εμένα, στο αυτόματο και τα δύο το nexus 5x σε auto HDR+

S7 (auto exp: 1/10 ISO 800)

 

Nexus 5x (auto HDR+ exp: 1/15 ISO 1909 στο θεό το ανέβασε τεσπα)

Όταν τις είδα από το κινητό είπα ότι μου αρέσει του S7 καλύτερα.. Όταν τις άνοιξα στο pc και έκανα zoom βλέπω λιγότερο θόρυβο και μεγαλύτερη ευκρίνεια στο nexus.

 

Εσύ που ήσουν παρών στη σκηνή, ποιο από τα δύο είναι πιο κοντά στα χρώματα που έβλεπες με το μάτι;

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Ή πραγματικότητα ήταν κάπου στη μέση, και τα δύο υπερβάλουν ο ουρανός ούτε τόσο μπλε ήταν ούτε γκρίζος. Στα χρώματα γενικά της φωτό πιο κοντά είναι το Nexus. Και τα δύο με tap to focus στο ίδιο σημείο με χρονοδιακόπτη.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλη...καμμενος ουρανοα, χρωματα ξεπλυμενα (ειδικα το πρασινο) και λεπτομερεια μετρια.

Γενικα ο φακος φαινεται να μην μπορει να διαχειριστει σωστα το εντονο φως που ερχεται απο δεξια

 

Ο ουρανος ειναι μια χαρα, ετσι πρεπει να ειναι. Ισως λογω πιο χαλια λογω θαμπαδας (εξηγω παρακατω)

Το κινητο φωτομετραει (και πρεπει να φωτομετραει) το 95% της εικονας που ΔΕΝ ειναι ο ουρανος, οποιος φυσικα ουτως η αλλως θα εβγαινε καμενος.

 

Τα χρωματα φυσικα ειναι μια χαρα, ετσι πρεπει να ειναι και αυτα.

Απο τις λιγες φωτο που βλεπω σοβαρο πρασινο και δεν ειναι υπερκορεσμενο. Το κανουν καποιες εταιριες για να εντυπωσιασουν αυτους που δεν κατεχουν και πολλα, και βλεπουν τα υπερκορεσμενα χρωματα και λενε ουαου.

 

Ειναι εμφανες ομως οτι το τζαμακι δεν ειναι καθαρο και βγαζει μια θαμπαδα απο την αντηλια.

 

 

Συβουλευω το φιλο να καθαριζει το τζαμακι με το tshirt του πριν βγαζει φωτο.

 

Και μια απο Σαντορινη

 

30481961944_efee40f37d.jpgIMG_20161026_193450 by Nikos Chrisoulis, on Flickr

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

Ο ουρανος ειναι μια χαρα, ετσι πρεπει να ειναι. Ισως λογω πιο χαλια λογω θαμπαδας (εξηγω παρακατω)

Το κινητο φωτομετραει (και πρεπει να φωτομετραει) το 95% της εικονας που ΔΕΝ ειναι ο ουρανος, οποιος φυσικα ουτως η αλλως θα εβγαινε καμενος.

 

Τα χρωματα φυσικα ειναι μια χαρα, ετσι πρεπει να ειναι και αυτα.

Απο τις λιγες φωτο που βλεπω σοβαρο πρασινο και δεν ειναι υπερκορεσμενο. Το κανουν καποιες εταιριες για να εντυπωσιασουν αυτους που δεν κατεχουν και πολλα, και βλεπουν τα υπερκορεσμενα χρωματα και λενε ουαου.

 

Ειναι εμφανες ομως οτι το τζαμακι δεν ειναι καθαρο και βγαζει μια θαμπαδα απο την αντηλια.

 

 

Συβουλευω το φιλο να καθαριζει το τζαμακι με το tshirt του πριν βγαζει φωτο.

 

Και μια απο Σαντορινη

 

30481961944_efee40f37d.jpgIMG_20161026_193450 by Nikos Chrisoulis, on Flickr

 

Ο ουρανος δεν ειναι μια χαρα...ειναι καμμενος.Μην πατε να κανετε το ασπρο μαυρο.

Για να βγει σωστα θελει Hdr.

To Πρασινο του iPhone ειναι ξεπλυμενο...δες τις φωτο απο το Htc 10 το σωστο πρασινο.

Η συγκεκριμμενη φωτο απο το iphone 7 ειναι μετρια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω να πω ότι έχω πάθει πλάκα από τις φωτογραφίες του Lumia 950xl. Είμαι Windows lover, αλλά είναι εξαιρετικές. Βέβαια, και η επιλογή των ομορφων σκηνικών, μαζί με την ικανότητα του χρήστη, ίσως βελτιστοποιούν το αποτέλεσμα. Πολύ καλές και του L640.

 

Επίσης εξαιρετικές και του Htc 10! Εξαιρετικά σκηνικά, όμορφα αποτυπωμένα χρώματα.

 

Και το lumix πάντως εξαιρετικό.

 

ΥΓ:Μπορείτε λίγο να με βοηθήσετε οι έχοντες windows phone να μου πείτε τον τρόπο με τον οποίο ανεβαίνουν οι φωτο με direct link και φαίνονται απευθείας;; thanks in advance..

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Ο ουρανος δεν ειναι μια χαρα...ειναι καμμενος.Μην πατε να κανετε το ασπρο μαυρο.

Για να βγει σωστα θελει Hdr.

 

Προφανως και ειναι καμενος ο ουρανος, προφανως και κανενα HDR δεν σωζει τετοια τεραστια αντιθεση, προφανως και ναι δεν ειναι και η καλυτερη φωτογραφια αλλα αυτο ειναι το θεμα.

 

Το HTC εχει αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Eιχα για 2 μερες και ενα s7 edge παλι και εδω ενα μινι συγκριτικο με το 950.

Στο αυτοματο ολες. Παρατηρησα οτι σχεδον σε ολες επελεξαν παρομοια iso-shutter speed, sto 950 μονο κιτρινιλες δεν ειδα ισα ισα το αντιθετο,και τα 2 εχουν τα θεματακια τους παντως.....:lol:

https://www.flickr.com/gp/136612178@N07/4g27Xa

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Eιχα για 2 μερες και ενα s7 edge παλι και εδω ενα μινι συγκριτικο με το 950.

 

Στο αυτοματο ολες. Παρατηρησα οτι σχεδον σε ολες επελεξαν παρομοια iso-shutter speed, sto 950 μονο κιτρινιλες δεν ειδα ισα ισα το αντιθετο,και τα 2 εχουν τα θεματακια τους παντως.....:lol:

 

https://www.flickr.com/gp/136612178@N07/4g27Xa

 

Εξαιρετικές. Μου άρεσαν πολύ περισσότερο του Lumia. Θεωρώ ότι υπό χαμηλού φωτός, ήταν πιο φυσικες.

 

 

 

http://i.imgur.com/9GhBboh.jpg

 

 

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από μένα!! Θεωρώ πως ένα smartphone θα πρέπει να βγάζει την καλύτερη δυνατή φωτογραφία με όσο το δυνατόν λιγότερες ρυθμίσεις και τις περισσότρες φορές στο αυτόματο.. Για αυτό το λόγο είναι και smartphone σκοπός του για μένα σαν χρήστης είναι την κατάλληλη στιγμή που το έχω στην τσέπη μου είναι να το βγάλω και να τραβήξω εύκολα και γρήγορα την φωτογραφία χωρίς να πρέπει να κάτσω να το στήσω σε τρίποδα η να κάνω χίλιες 2 ρυθμίσεις για να βγάλει μια τέλεια φωτογραφία. Αν είμαι κάποιο που ασχολείται πολύ με την φωτογραφία και θεωρώ πως θα έχω μια DSLR και από εκεί θα κάνω το παιχνίδι με τις χειροκίνητες ρυθμίσεις και με αυτή θα τραβήξω κάποια φωτογραφία πιο επαγγελματική σε τρίποδο και πάει λέγοντας.. Οπως το κινητό σίγουρα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις πιο σύνθετες δουλειές που θα κάνω με ένα υπολογιστή το ίδιο δεν μπορεί να αντικαταστήσει και την ικανοποίηση που παίρνεις όταν βγάζεις μια φωτογραφία στο manual με την DSLR.. για αυτό και μένα ταπεινή μου άποψη είναι ότι το κινητό θα πρέπει να τραβάει όσο το πιο δυνατό καλύτερες φωτογραφίες χωρίς πολλες ρυθμίσεις και να παίρνεις το δυνατό το καλύτερο αποτέσμα από το auto. Οπότε θα ήθελα βάση την εμπειρία σας να μου πείτε σαν συσκευή ποια είναι αυτή που μπορεί με όσο το δυνατό λιγότρες ρυθμίσεις να το διαχειριστεί αυτό είτε σε βραδυνή είτε στο φως της ημέρας.
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

S7 edge

 

29259567386_53b730cf6c_c.jpg2016-08-28_08-26-46 by V M, on Flickr

Πολύ όμορφο το θεμα φιλε.

Εξαιρετικη η διαχείριση φωτος για ακόμα μια φορά με κοντρα ηλιο.

Οπως και στην δική μου εδω.

S7 edge Auto με HDR on

28167398514_83186295a8_c.jpg20160805_191256 by marios86, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Z5 compact

31190941951_031c3a62e2_c.jpg2016-11-29_01-47-34 by l200kerasia, on Flickr

Κι αυτη Auto..... Δε ξερω ποια ειναι καλύτερη...Παντως σαν φωτεινοτητα η πρωτη ειναι αυτο που ειναι και στη πραγματικοτητα

30938843680_2da0db896c_c.jpg2016-11-29_03-28-25 by l200kerasia, on Flickr

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για διαχείριση φωτός...

 

31269898096_301d4592d0_b.jpg2016-11-29_02-21-21 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

S7 edge auto 9 το πρωί με τέρμα κόντρα ήλιο...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...