Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι, αυτό το δέχομαι με το τρίποδο. :P

Εντάξει! Αποδεκτό! Ο καθένας αντιλαμβάνεται την φωτογραφία με διαφορετικό τρόπο. Εγώ δεν έχω την "ευαισθησία" και την καλλιτεχνική φλέβα που θα με κάνουν να στήσω ολόκληρο σκηνικό για να βγάλω μία φωτογραφία. Προτιμώ την "μέτρια" μπάμ-μπάμ από την "ιδανική" που θα μου βγάλει την ψυχή μέχρι να την πετύχω.

Γι'αυτό είπα ότι είμαι αλλού και κάποια πράγματα τα θεωρώ υπερβολικά όταν μιλάμε για Smatrphone.

Άλλος πάλι θέλει ποιότητα θυσιάζοντας την γρήγορη λήψη. Ότι τον ικανοποιεί το ν καθένα παιδιά...

 

Το γεγονός είναι οτι ΚΑΙ εγώ βλέπω (στα δείγματα που έχουν πέσει εδώ μέσα) ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι το S7 υστερεί του ανταγωνισμού σε λεπτομέρεια. Μόνο την λεπτομέρεια μπορώ να κρίνω γιατί κατεβάζω την φωτό στον υπολογιστή και βλέπω την διαφορά. Τα υπόλοιπα περί χρωμάτων, οξύτητας κλπ...δεν τα 'χω...:rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Καλά ερχόμενος από Xiaomi ολα θα σου φαίνονται ρόδινα για λίγο καιρό.

 

Μέχρι να πιάσεις LG στο χέρι σου :P Που το φέρνεις στο 100% και αν κάνεις και λίγο ακόμα zoom μπορείς να δεις και τους πόρους του δέρματος και ΚΑΘΕ ατέλεια σε πρόσωπα κτλ.

 

Αλλά το double tap home button και κάμερα ανοιχτή σε 1 δευτερόλεπτο, είναι ανεκτίμητης αξίας για μένα. Μαζί με όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μία συγκεκριμένη φωτογραφία ενός συγκεκριμένου κινητού και συγκρίνεις κάτι άσχετο νομίζοντας πως αυτό θα αναιρέσει τα προβλήματα του S7!

 

Ο ένας λέει ότι η κάμερα του S7 είναι μέτρια εσύ λες ότι έχει προβλήματα μήπως πρέπει να αναλογιστούμε λίγο πέρα από την υποκειμενικότητα του καθενός και για ποιο τηλέφωνο αναφερόμαστε :rolleyes:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δε μας ενδιαφέρει, το 1020 το 808, το 950, το CM1 και μάλλον το N8 έχουν καλύτερη κάμερα ;) μετά δεύτερη 5αδα έχουμε G5,G4,Zen3,Htc 10 και P9. Άμα θυμηθώ κι αλλά, πάμε κάτω από 15αδα το S7. Το iPhone 7 λογικά κάτω από 30αδα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να πιάσεις LG στο χέρι σου :P Που το φέρνεις στο 100% και αν κάνεις και λίγο ακόμα zoom μπορείς να δεις και τους πόρους του δέρματος και ΚΑΘΕ ατέλεια σε πρόσωπα κτλ.

Αυτό διαπίστωσα και εγώ εδώ μέσα.

Αλλά...άσΚημο το ρημάδι το G5...:lol:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

31973352844_e755609f2c_n.jpg2016-12-21 19.03.35 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

και αμέσως μετά με manual ότι πιο κοντινό στο ότι έβλεπα:

32693036961_7d24751fcb_n.jpg2016-12-21 19.03.49 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

32816183125_c1d4278509_n.jpg2017-01-20 17.57.19 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

32001949223_56fe9cc48f_n.jpg2017-01-18 20.57.17 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

 

 

Εκτός από την πρώτη, που έχει υψηλό iso, αλλά σαν θέμα είναι εύκολο και "στα μέτρα" του s7, οι υπόλοιπες , αν δεν κάνω λάθος, :O δεν είναι σε αυτόματο. Ειδικά η τελευταία με iso 100 και 1/6

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

*χεράτη :rolleyes:

 

Όντως είναι χωρίς λεπτομέρεια τα φύλλα γιατί κουνιόντουσαν, και με 1sec έπιασε την κίνησή τους.

 

Η μόνη πηγή φωτός ήταν μια led κολώνα στα φύλλα, και λευκός προβολέας κατευθείαν στην εκκλησία. Συν την φωτορύπανση στα σύννεφα.

 

Δεν με νοιάζει αν/που δεν έχει την ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΗ ΣΟΥΠΕΡΟΥάΟΥΖΕΡΣ ΚΑΜΕΡάΡΑ χωρίς θόρυβο στα 18000000 ISO μπλα μπλα μπλα.

 

Γνώμη μου, και το έχω ξαναπεί, είναι πως το τοπ καμεροτηλέφωνο είναι το εγκεφαλικά νεκρό 950(xl), τις λεπτομερέστερες φωτογραφίες τις βγάζουν τα LG (G3, G4/V10, G5), ενώ το S7 (edge) είναι το πιο πλήρες τηλέφωνο με παραπάνω από good enough "ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε" ικανοποιητική φωτογραφική.

 

Toυ πρώτου το λειτουργικό είναι *****, του δεύτερου (των δεύτερων μάλλον :P ) η μπαταρία είναι *****, ενώ του τρίτου δεν μπορώ να του προσάψω κάτι, οπότε το ξαναεπέλεξα μέχρι να μπορεί να το ανταγωνιστεί σε όλους τους τομείς κάποια ναυαρχίδα. Ας μην έχει καλύτερη κάμερα από το 950xl ή τα LG (ή το Zenfone, λολ).

 

"Nαι" βγάζει λαδοπαστέλ, αλλά επίσης "ναι" έχει μπαταρία 2 ημερών ;)

 

Το 90% αυτων που γραφεις δεν εχουν σχεση με τον τιτλο του νηματος.

Επισης δεν μας ενδιαφερει ποιο κινητο εχει την μεγαλυτερη μπαταρια.

Κραταμε το οτι το S7 Βγαζει λαδοπαστελ...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την πρώτη, που έχει υψηλό iso, αλλά σαν θέμα είναι εύκολο και "στα μέτρα" του s7, οι υπόλοιπες , αν δεν κάνω λάθος, :O δεν είναι σε αυτόματο. Ειδικά η τελευταία με iso 100 και 1/6

 

Είναι όλες σε αυτόματο με tap για φωτομέτρηση στα φωτεινά σημεία τους. :rolleyes:

 

Το 90% αυτων που γραφεις δεν εχουν σχεση με τον τιτλο του νηματος.

Επισης δεν μας ενδιαφερει ποιο κινητο εχει την μεγαλυτερη μπαταρια.

Κραταμε το οτι το S7 Βγαζει λαδοπαστελ...

 

Γι' αυτό τα γράφω, για να κρατήσετε ότι θεωρείτε ο καθένας σωστό από αυτά.

 

Το ποστ μου περιέχει απάντηση στον τίτλο του νήματος: εκεί που λέω ποια κινητά τραβάνε καλύτερες φωτογραφίες από το S7 και ποια είναι τα μειονεκτήματά τους σαν ΚΙΝΗΤΑ παρά σαν ΚΑΜΕΡΕΣ.

 

Μια μικρή, φιλική διόρθωση αν μου επιτρέπεις: "δεν σε ενδιαφέρει ποιο κινητό έχει την μεγαλύτερη μπαταρία".

 

Εξετάζοντας τις συσκευές σαν κάμερες, θεωρώ πως η χρηστικότητα (λειτουργικό) και η διάρκεια μπαταρίας είναι αλληλένδετες με την ικανότητα να τραβήξεις φωτογραφία, γι' αυτό και αναφέρω αυτά, και δεν μιλάω για επεξεργαστική ισχύ και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά: επειδή τα θεωρώ σχετικά με τον τίτλο του νήματος.

 

Και το 5X τραβάει καλές φωτό με το HDR+ του μπλα μπλα μπλα, αλλά με 3000mAh και 8 ώρες μπαταρία με 2 ώρες οθόνη δεν με έφτανε να τραβήξω όσες ήθελα. Οπότε όσο καλές φωτο και να τραβάει, αν δεν έχει αρκετή ενέργεια για να τραβήξω φωτό δεν αποτελεί για μένα "κινητό που βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες". Γνώμη μου :)

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Για ανέβασε μία παραπλήσια με μοναδική πηγή φωτός τέρμα στο βάθος τις φωτογραφίας με τις ίδιες ρυθμίσεις για να δούμε πια κάμερα θα τα πάει καλύτερα στο απόλυτο σκοτάδι

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να μια, με το G4 το οποίο θεωρώ ότι δεν έχει αντίπαλο γενικα, αλλά και ειδικά σε τέτοιες φωτο.

 

29134230863_57eec30674_c.jpgFull Moon & plane trails - Nea Makri - LG G4 by keras, on Flickr

 

Και με zoom:

29759413655_a84e513d84_c.jpgFull Moon 2 - Nea Makri - LG G4 (zoom) by keras, on Flickr

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Για ανέβασε μία παραπλήσια με μοναδική πηγή φωτός τέρμα στο βάθος τις φωτογραφίας με τις ίδιες ρυθμίσεις για να δούμε πια κάμερα θα τα πάει καλύτερα στο απόλυτο σκοτάδι

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

κι αλλη μια απο εμενα...Lg G4

 

20852866906_6795b75340_c.jpg20150825_222231 by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΟΚ μας λες λίγο για τη σκηνή εκείνη την στιγμή; Τι φως υπήρχε και τα δεξιά δέντρα είναι τόσο φωτισμένα και τα αριστερα Πίσα σκοτάδι; Δεν είναι τόσο πίσω όπως μπορώ να καταλάβω.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Άστο φίλε καμία σχέση ο φωτισμός στη φώτο του ΠΑΟΚ ας την έβγαζε από την πλευρά των δέντρων αριστερά και τότε θα βλέπαμε......

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να μια, με το G4 το οποίο θεωρώ ότι δεν έχει αντίπαλο γενικα, αλλά και ειδικά σε τέτοιες φωτο.

 

29134230863_57eec30674_c.jpgFull Moon & plane trails - Nea Makri - LG G4 by keras, on Flickr

 

Και με zoom:

29759413655_a84e513d84_c.jpgFull Moon 2 - Nea Makri - LG G4 (zoom) by keras, on Flickr

Φίλε τα φώτα είναι πολύ μακριά για σου δημιουργήσουν πρόβλημα,επίσης το g4 που το πήρα 5 φορές στη κατοχή μου βγάζει τις πιο κίτρινες low light

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά η φωτό είναι πολύ καλή. Το μόνο πρόβλημα είναι το κλείστρο των 30 δευτερολέπτων που έκανε blur τον ουρανό.
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΟΚ μας λες λίγο για τη σκηνή εκείνη την στιγμή; Τι φως υπήρχε και τα δεξιά δέντρα είναι τόσο φωτισμένα και τα αριστερα Πίσα σκοτάδι; Δεν είναι τόσο πίσω όπως μπορώ να καταλάβω.

 

Πριν εναμιση χρονο ειναι τραβηγμενη...που να θυμαμαι?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος g4 , να πω πως για τις νυχτερινες του g4 οντως αναλογως και του φωτισμου μπορει να δωσει πιο κιτρινο το θεμα. Εκει θα βοηθησει το white balance στο manual βαζοντας λιγο πιο ψυχρο wb και ερχεται στα ισια του.

 

Ενα σχολιο και για τα lumia οπου οσες φωτο εχω δει ειναι απο αυτο το forum και δεν εχω εμπειρια προσωπικα απο το κινητο.

 

Οι εικονες των lumia μου αρεσουν πολυ ως "αποτυπωμα".

Μου θυμιζουν χρωματικα την εικονα ενος dlp προβολεα σε σχεση με εναν lcos/3lcd.

Μου αρεσει αυτη η πεντακαθαρη αποτυπωση τυπου καρτ ποσταλ.

Χαιρομαι να βλεπω ειδικα τις ημερησιες.

Αυτη η καθαροτητα, η ελλειψη πεπλου, δινει εναν αερα hd και πιο αναγλυφο 3d like αποτελεσμα.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Να μια, με το G4 το οποίο θεωρώ ότι δεν έχει αντίπαλο γενικα, αλλά και ειδικά σε τέτοιες φωτο.

 

η πρώτη ειναι καλή, η δεύτερη είναι ολη πορτοκαλοκόκκινη..

 

κι αλλη μια απο εμενα...Lg G4

 

είπαμε σε απόλυτο σκοτάδι, οχι κάτω απο κολώνα της δεη ή με τα φώτα του αυτοκινήτου αναμμένα

 

ΠΑΟΚ μας λες λίγο για τη σκηνή εκείνη την στιγμή; Τι φως υπήρχε και τα δεξιά δέντρα είναι τόσο φωτισμένα και τα αριστερα Πίσα σκοτάδι; Δεν είναι τόσο πίσω όπως μπορώ να καταλάβω.

 

με το S7 φίλε μου θα έβγαινε ίδια και ισως φωτεινότερη ακόμα και με 10'' κλείστρο, οχι 30

Link to comment
Share on other sites

lumia 950 xl αυτοματο

 

32671328742_4fba07153a_c.jpgWP_20170205_13_16_36_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

32784078666_6c206643ef_c.jpgWP_20170205_12_51_09_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

Μου αρέσει πάρα πάρα πάρα πολύ η πρώτη!!!!!

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη ειναι καλή, η δεύτερη είναι ολη πορτοκαλοκόκκινη..

 

 

 

είπαμε σε απόλυτο σκοτάδι, οχι κάτω απο κολώνα της δεη ή με τα φώτα του αυτοκινήτου αναμμένα

 

 

 

με το S7 φίλε μου θα έβγαινε ίδια και ισως φωτεινότερη ακόμα και με 10'' κλείστρο, οχι 30

 

Δεν υπαρχει απολυτο σκοταδι...και στη φωτο του vagos υπαρχει πηγη φωτος.

Δεν υπαρχει επαφη αναμεσα σε S7 και G4....το g4 ειναι τερας

Παρε και αλλη μια σε σχεδον απολυτο σκοταδι

21793694765_aecfa63a01_c.jpg20150928_225503 by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

SONY Z5 (στην πρώτη ο φακός είναι λίγο λερωμένος, αλλά δεν είχα πανάκι να τον καθαρίσω)

 

32447402150_27a931039a_b.jpg2017-02-11 01.49.16 by giannis Berdousis, on Flickr

31985314524_c51b86d137_b.jpg2017-02-05 13.20.43 by giannis Berdousis, on Flickr

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει απολυτο σκοταδι...και στη φωτο του vagos υπαρχει πηγη φωτος.

Δεν υπαρχει επαφη αναμεσα σε S7 και G4....το g4 ειναι τερας

Παρε και αλλη μια σε σχεδον απολυτο σκοταδι

21793694765_aecfa63a01_c.jpg20150928_225503 by foxy4270, on Flickr

Ακόμα και σε αυτή τη φωτογραφία δείχνεις ότι έχεις σταθεί εκεί που πρέπει για να βγάλεις καλά φωτισμένη φωτογραφία και όχι εκεί που πραγματικά θέλεις γιατί φίλε μου;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

SONY Z5 (στην πρώτη ο φακός είναι λίγο λερωμένος, αλλά δεν είχα πανάκι να τον καθαρίσω)

 

32447402150_27a931039a_b.jpg2017-02-11 01.49.16 by giannis Berdousis, on Flickr

31985314524_c51b86d137_b.jpg2017-02-05 13.20.43 by giannis Berdousis, on Flickr

Πολύ ωραίες δείχνουν. Δεν μου τις ανοίγει στο Flickr όμως! :(

Τις έχεις private;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και σε αυτή τη φωτογραφία δείχνεις ότι έχεις σταθεί εκεί που πρέπει για να βγάλεις καλά φωτισμένη φωτογραφία και όχι εκεί που πραγματικά θέλεις γιατί φίλε μου;

 

Ο paok με τις γνώσεις που έχει μπορεί από οοιοδήποτε κινητό να πάρει το καλύτερο αποτέλεσμα. Αν είχε το s7 edge θα έβγαζε καλύτερες από τον μέσο χρήστη που δεν θα ρύθμιζε σωστά το κλείστρο ή το iso. Πχ εγώ δεν έχω βγάλει ποτέ με ταχύτητα κλείστρου 15. Αλλά επειδή πέρασα από g4, lumia 950 κτλ έχω άποψη για το ποιο είναι καλύτερο σύμφωνα με τον τρόπο που εγώ βγάζω φωτογραφίες. Για τη samsung βγάζει μια εμπάθεια, τι να τον κάνουμε...Paok είναι :lol: τον δικαιολογούμε!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...