Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Πολύ ωραίες δείχνουν. Δεν μου τις ανοίγει στο Flickr όμως! :(

Τις έχεις private;

Ναι ρε συ, ξεχασα να το αλλαξω. Σε λιγο το διορθωνω.

EDIT: Έτοιμες!!

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακόμα και σε αυτή τη φωτογραφία δείχνεις ότι έχεις σταθεί εκεί που πρέπει για να βγάλεις καλά φωτισμένη φωτογραφία και όχι εκεί που πραγματικά θέλεις γιατί φίλε μου;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Είναι light painting

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι light painting

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό ακριβώς ήθελα να μου διευκρίνιση όταν τον ρώτησα αλλά δεν θυμόταν.

Ανεβάζοντας μία τέτοια φωτογραφία χωρίς να διευκρινίσεις ότι είναι light painting ή με εξωτερική παρέμβαση και να εκθιαζεις το κινητό για το τη φωτογραφία έβγαλε δεν ταιριάζει στον τίτλο του νήματος όπως ο ίδιος λέει.

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο αποψη καμερας αξιζει η μεταβαση απο g5 σε htc 10 η οχι?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε? Χμμ. Υποβάθμιση γιατί?

 

Send from my awesome black G5

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο αποψη καμερας αξιζει η μεταβαση απο g5 σε htc 10 η οχι?

 

Με κριτηριο αποκλειστικα την καμερα?

Link to comment
Share on other sites

SONY Z5 (στην πρώτη ο φακός είναι λίγο λερωμένος, αλλά δεν είχα πανάκι να τον καθαρίσω)

 

32447402150_27a931039a_b.jpg2017-02-11 01.49.16 by giannis Berdousis, on Flickr

31985314524_c51b86d137_b.jpg2017-02-05 13.20.43 by giannis Berdousis, on Flickr

 

Γιαννη η βραδυ απο λεπτομερεια πασχει πολυ. Δες αριστερα το χορτο και δεξια το τειχακι, τραγικα και τα 2. Το οτι ηταν βρωμικος ο φακος φαινεται, αλλα λιγη μπλουζα δε βλαπτει..

 

Οσο για την ημερισια, καλη αλλα σχεδον καμμενος ο ουρανος. Θα ηθελα λιγο πιο σκοτεινη να ειναι καθως σιγουρα τα συννεφα ειναι φωτεινα ομως κοντευει να τα καψει ενω δεν εχει μεγαλες αντιθεσεις (πολυ φωτεινη-σκοτεινη να θελει dynamic range μεγαλο), ειναι ευκολη φωτογραφια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη η βραδυ απο λεπτομερεια πασχει πολυ. Δες αριστερα το χορτο και δεξια το τειχακι, τραγικα και τα 2. Το οτι ηταν βρωμικος ο φακος φαινεται, αλλα λιγη μπλουζα δε βλαπτει..

 

Οσο για την ημερισια, καλη αλλα σχεδον καμμενος ο ουρανος. Θα ηθελα λιγο πιο σκοτεινη να ειναι καθως σιγουρα τα συννεφα ειναι φωτεινα ομως κοντευει να τα καψει ενω δεν εχει μεγαλες αντιθεσεις (πολυ φωτεινη-σκοτεινη να θελει dynamic range μεγαλο), ειναι ευκολη φωτογραφια.

Νίκο, για τη βραδυνή, αριστερά και δεξιά, όσο φεύγεις από το κέντρο γενικά, ο φακός γίνεται πιο soft, ισχύει σε όλες τις κάμερες αυτό. Αλλά δεδομένων των συνθηκών φωτισμού, που μέχρι το δρόμο είναι ελάχιστος, νομίζω ότι και οι λεπτομέρειες είναι καλές και το wb και τα χρώματα σε πολύ υψηλό επίπεδο.

 

Η ημερήσια είναι εύκολη φωτογραφία, έβγαλε πολύ σωστά το wb και τα χρώμτα, ενώ ο ουρανός δεν είναι καμμένος, είναι όπως τον έβλεπε και το μάτι μου, είχε πολύ συννεφιά Νίκο. Ήταν την προηγούμενη Κυριακή, αν θυμάσαι.

Θα ήθελα λίγο περισσότερη λεπτομέρεια στα δέντρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

SONY Z5 (στην πρώτη ο φακός είναι λίγο λερωμένος, αλλά δεν είχα πανάκι να τον καθαρίσω)

 

32447402150_27a931039a_b.jpg2017-02-11 01.49.16 by giannis Berdousis, on Flickr

r

 

Παρα πολυ καλες λεπτομερειες γαι βραδυνη φωτο... Σωστες αντιθεσεις, ζεστα χρωματα και ο θορυβος χαμηλα.Γενικα η φωτο κυμαινεται σε υψηλα επιπεδα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Με κριτηριο αποκλειστικα την καμερα?

Ναι Κώστα και σε βίντεο και σε φωτογραφίες.

 

Send from my awesome black G5

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και το z5 έχει πολύ καλή κάμερα αλλά δυστυχώς στις νυχτερινές εγώ δεν μπόρεσα να πάρω καλή φωτογραφία τα παιδιά μου,νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση με το s7

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και το z5 έχει πολύ καλή κάμερα αλλά δυστυχώς στις νυχτερινές εγώ δεν μπόρεσα να πάρω καλή φωτογραφία τα παιδιά μου,νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση με το s7

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάγγο, εδώ η ίδα σκηνή, τραβηγμένη με nikon d5000 με φακό prime 35αρη f1.8 (ότι πρέπει για βραδυνές δηλαδή). Για λόγους σύγκρισης.

32842613725_e0534eac8b_z.jpgDSC_6563 by giannis Berdousis, on Flickr

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι Κώστα και σε βίντεο και σε φωτογραφίες.

 

Send from my awesome black G5

 

Δυσκολη ερωτηση...θελει αρκετη αναλυση

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλες λεπτομερειες γαι βραδυνη φωτο... Σωστες αντιθεσεις, ζεστα χρωματα και ο θορυβος χαμηλα.Γενικα η φωτο κυμαινεται σε υψηλα επιπεδα.

 

Εννοείται βέβαια, το κινητό ήταν ακουμπισμένο, γιατί με 1/2 δεν γίνεται αλλιώς.

Edited by navi55

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, για τη βραδυνή, αριστερά και δεξιά, όσο φεύγεις από το κέντρο γενικά, ο φακός γίνεται πιο soft, ισχύει σε όλες τις κάμερες αυτό. Αλλά δεδομένων των συνθηκών φωτισμού, που μέχρι το δρόμο είναι ελάχιστος, νομίζω ότι και οι λεπτομέρειες είναι καλές και το wb και τα χρώματα σε πολύ υψηλό επίπεδο.

 

Η ημερήσια είναι εύκολη φωτογραφία, έβγαλε πολύ σωστά το wb και τα χρώμτα, ενώ ο ουρανός δεν είναι καμμένος, είναι όπως τον έβλεπε και το μάτι μου, είχε πολύ συννεφιά Νίκο. Ήταν την προηγούμενη Κυριακή, αν θυμάσαι.

Θα ήθελα λίγο περισσότερη λεπτομέρεια στα δέντρα.

 

Ρε συ Γιάννη, εδώ στις φώτο που ανέβασα με s7 vs G5 μου λέγατε για τη λεπτομέρεια πάνω δεξιά στο βάθος στο μπαλκόνι που πρέπει να κάνεις 100% crop, και εδώ μιλάμε για τη μισή φώτο ότι είναι φυσιολογικό ?

Συγγνώμη αλλά διαφωνώ, τουλάχιστον να έχουμε ίδια μέτρα και σταθμα όταν κρίνουμε τις συσκευές..

Edited by impreza_sti

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, είναι αλλο να βλέπουμε 2 φωτογραφίες του ιδίου θέματος από διαφορετικά κινητά και να κάνουμε συγκρίσεις και άλλο μια φωτογραφία μεμονωμένη. Γι αυτό ανέβασα και τη φώτο από την slr σαν μέτρο σύγκρισης.

Τέλος πάντων, κάθε κριτική είναι δεκτή για εμένα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι Κώστα και σε βίντεο και σε φωτογραφίες.

 

Send from my awesome black G5

 

Πρωτη παρατηρηση ειναι η εξης

Αμα βγαλεις ενα βραδυνο τοπιο (οχι 1 λουλουδι στο ενα μετρο) και με τα δυο στο αυτοματο...πιστευω το G5 θα βγαλει καλυτερο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

.....................

 

Φίλε τα φώτα είναι πολύ μακριά για σου δημιουργήσουν πρόβλημα,επίσης το g4 που το πήρα 5 φορές στη κατοχή μου βγάζει τις πιο κίτρινες low light

................

Ίσως δεν διάβασες το ποστ στο οποίο αναφερόμουν, δεν μπορεί να προκληθεί κάποιο "πρόβλημα" απο κάποιο φωτισμό στο βάθος σε τέτοιες φωτο low light με ρύθμιση κλείστρου.

Το G4 το έχω πάρει επίσης καμιά 10αριά φορές λόγω του οτι είναι το καλύτερο. Θα το έλεγα το 1020 των android. Είναι μοναδική υλοποίηση απο την LG, μιας και το G5 είναι χειρότερο (σε λεπτομέρεια και OIS).

Όπως βλέπεις η πρώτη δεν είναι κίτρινη, δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις, έχω πολλές φωτο για δείγματα. Το κιτρίνισμα στη δεύτερη είναι συνδυασμός κλείστρου και zoom που έδωσε αυτόν τον χρωματισμό.

 

η πρώτη ειναι καλή, η δεύτερη είναι ολη πορτοκαλοκόκκινη..

...........

Όπως αναφέρω παραπάνω φίλε μου.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, είναι αλλο να βλέπουμε 2 φωτογραφίες του ιδίου θέματος από διαφορετικά κινητά και να κάνουμε συγκρίσεις και άλλο μια φωτογραφία μεμονωμένη. Γι αυτό ανέβασα και τη φώτο από την slr σαν μέτρο σύγκρισης.

Τέλος πάντων, κάθε κριτική είναι δεκτή για εμένα.

 

Γιάννη θα δω αργότερα και από την slr και θα σου πω. Απλά περίμενα κάτι καλύτερο από Ζ5 μέρα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει επαφη αναμεσα σε S7 και G4....το g4 ειναι τερας

 

αντε παλι.. ζητώ συγνώμη απο τους υπόλοιπους, αλλά θα ανεβάσω για πολλοστή φορά το συγκριτικό S7 vs G4

 

31093576410_9352e47209_c.jpg

 

25384820273_884f36b589_c.jpg

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν διάβασες το ποστ στο οποίο αναφερόμουν, δεν μπορεί να προκληθεί κάποιο "πρόβλημα" απο κάποιο φωτισμό στο βάθος σε τέτοιες φωτο low light με ρύθμιση κλείστρου.

Το G4 το έχω πάρει επίσης καμιά 10αριά φορές λόγω του οτι είναι το καλύτερο. Θα το έλεγα το 1020 των android. Είναι μοναδική υλοποίηση απο την LG, μιας και το G5 είναι χειρότερο (σε λεπτομέρεια και OIS).

Όπως βλέπεις η πρώτη δεν είναι κίτρινη, δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις, έχω πολλές φωτο για δείγματα. Το κιτρίνισμα στη δεύτερη είναι συνδυασμός κλείστρου και zoom που έδωσε αυτόν τον χρωματισμό.

 

 

Όπως αναφέρω παραπάνω φίλε μου.

Φίλε συμφωνώ ότι είναι καλύτερο από το g5,αλλά δυστυχώς οι lowlight του είχαν κίτρινη απόχρωση,είναι πάντως σίγουρα η τοπ κάμερα της LG,Τώρα εγώ δεν βάζω φωτογραφίες εδώ επειδή φωτογραφίζω μόνο πρόσωπα και ειδικά τα παιδιά μου και εκεί το καλό auto και η γρήγορη εστίαση του s7 έχουν καλό αποτέλεσμα ένα κλικ κάτω από το κορυφαίο nexus 6p δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει ποτέ lumnia

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δώστε επιτέλους κάποιοι ένα τέλος στις εκτός Ο.Π.Χ. συμπεριφορές και σταματήστε τις κόντρες. Ξέρετε υποθέτω σε ποιους αναφέρομαι. Αν ωστόσο κάποιος έχει κάποια απορία ή ένσταση μπορεί να απευθυνθεί σε μένα μέσω π.μ. Όλα αυτά εννοείται ότι ισχύουν και για κάποιον "θιγόμενο" που καταφεύγει σε αναφορές την στιγμή που ο ίδιος προκαλεί με την συμπεριφορά του.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικο με πολλα δειγματα αναμεσα σε G4, S7, 950 υπαρχει εδω

https://www.flickr.com/pho...7666528218545/

...οποος θελει το βλεπει

Link to comment
Share on other sites

αντε παλι.. ζητώ συγνώμη απο τους υπόλοιπους, αλλά θα ανεβάσω για πολλοστή φορά το συγκριτικό S7 vs G4

 

31093576410_9352e47209_c.jpg

 

25384820273_884f36b589_c.jpg

 

Για να κάνεις συγκριτικό πρέπει να έχεις και τις δύο συσκευές την ίδια ώρα και να βγάλεις την ίδια φωτο.

Παίζουν ρόλο διάφορα πράγματα σε τέτοιες φωτο (η υγρασία για παράδειγμα, παίζει σπουδαίο ρόλο, κ.ά.). Δεν θα το έλεγα συγκριτικό αυτό. :)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...