Jump to content

Επιτέλους 4G στη Ρόδο !!!


mentorxxx
 Κοινοποίηση

Έχετε δει 4G κάπου με τη WIND στη Ρόδο ;  

6 members have voted

  1. 1. Έχετε δει 4G κάπου με τη WIND στη Ρόδο ;

    • Όχι, προς το παρόν σε κανένα απο τα σημεία που έχω πάει
      3
    • Ναι, οριακά όμως με μόνο 1 γραμμή (με max τις 5 γραμμές)
      1
    • Ναι, αλλά μόνο με 1-2 γραμμές σήματος
      0
    • Ναι, με καλό σήμα (3-4 γραμμές)
      1
    • Ναι, με φούλ σήμα (4-5 γραμμές)
      1


Recommended Posts

Πρώτη φορά πριν λίγες μέρες εμφανίστηκε το σηματάκι του 4G και στη Ρόδο (με πάγιο WIND σε samsung note 4).

 

Έως τώρα έχω εντοπίσει όμως μόνο σε 2 σημεία

 

1. Σε μικρό τμήμα του αεροδρομίου της Ρόδου (δεν καλύπτεται ακόμα όλο το αεροδρόμιο).

2. Σε μικρό τμήμα του δρόμου από Ρόδο προς Ιαλυσό (στο ύψος του ξενοδοχείου Καψής).

 

Στο κέντρο του νησιού δεν εντόπισα να έχει προς το παρόν πουθενά.

Γράψτε και εσείς αν έχετε εντοπίσει κάπου 4G με WIND στη Ρόδο ...

 

πριν λίγο με ένα huawei MiFi 5786 έπιασε οριακά (οριακά 1 γραμμή η οποία που και που εξαφανιζόταν) και μέσα στην πόλη 4G :D

αν και με 1 γραμμή 4G η σύνδεση δούλευε κανονικά.

 

είμαστε σε καλό δρόμο, ελπίζω να μπουν σύντομα και άλλες κεραίες ...

 

 

btw. στο ίδιο σημείο το Note 4 δεν έπιανε καθόλου 4G, είχε φούλ H+ αλλά 4G με τίποτα. Πιθανόν το 5786 να έχει πιο δυνατή κεραία ...

 

Λοιπόν σήμερα εντόπισα και φουλ 4G σήμα σε 2 χωριά (Ψίνθο και Καλλιθιές), επίσης 1-2 γραμμές εμφανίστηκαν και κατα μήκος της λεωφόρου Ρόδου-Λίνδου σε αρκετά σημεία.

 

Μέσα στην πόλη ακόμα τίποτα ... απ'οτι φαίνεται για κάποιο λόγο ξεκίνησαν να βάζουν 4G σε χωριά και δρόμους εκτός πόλης πρώτα ... τώρα για ποιο λόγο το κάνουν ανάποδα δεν μπορώ να φανταστώ , 4G σε χωριά 1.000 κατοίκων και δεν έχει η πόλη της Ρόδου που έχει 100.000 .... :worry::lol:

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η συμφωνία με την Vodafone αφορά τις κεραίες εκτός πόλης.

Αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που λες καθώς η Vodafone έχει 4G σχεδόν σε όλες τις κεραίες του νησιού, όποτε υποψιάζομαι ότι η Wind δεν βάζει σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η συμφωνία με την Vodafone αφορά τις κεραίες εκτός πόλης.

Αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που λες καθώς η Vodafone έχει 4G σχεδόν σε όλες τις κεραίες του νησιού, όποτε υποψιάζομαι ότι η Wind δεν βάζει σε όλες.

 

!!! άρα τι έννοεις ? ότι δεν θα έχει 4G η πόλη της Ρόδου και θα έχουν μόνο τα χωριά ??? :X ελπίζω οτι άσχετα απο τη συμφωνία με τη vodafone η wind μπορεί/θέλει να καλύψει τις μεγάλες πόλεις ...

Σε άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις τι έχει γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι έχει εντοπιστεί 4G σε σημεία της Πελοποννήσου (Ναύπλιο, Άργος και προς τα κει), πρόσφατα μου είπαν για Τρίκαλα και προσωπικά πέτυχα και στη Τζια! Αυτό το τελευταίο μου φάνηκε πολύ παράξενο κι εμένα...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σημαντικές εξελίξεις.

 

Καταρχάς εμφανίστηκε 4G και στην πόλη της Ρόδου (προς το παρόν με 1-2 γραμμές).

 

Εκτός πόλης έκανα χθές μια δοκιμή με εντυπωσιακά αποτελέσματα, σε σπίτι λίγο έξω απο την πόλη της Ρόδου (Ιαλυσός) το οποίο με σύνδεση ADSL OTE με το ζόρι έπιανε τα 2-3 MBit (όχι δεν έχει καποια βλάβη απλά αυτό είναι το max που δίνει ο ΟΤΕ στην περιοχή), απο το κινητό έπιασα 30 MBit με το 4G της WIND !!! μέσα στο σπιτι, σίγουρα αν έβγαινα έξω ή σε καμια ταράτσα να είχε και παραπάνω.

 

WIND Rulez :D αντε να τα δούμε επιτέλους και μέσα στην πόλη αυτα που είμαστε ακόμα με 1-2 γραμμές 4G σήμα ....

 

btw. έχω παρει ένα screenshot απο το speedtest το οποιο ειναι μονο 57 ΚΒ αλλά δεν με αφήνει να το κάνω upload !!! γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ευχάριστα να λέμε από εδώ και πέρα!!! :) Άντε να παει η Βίκτους βόρεια Ελλάδα μετά από νησιά :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ευχάριστα να λέμε από εδώ και πέρα!!! :) Άντε να παει η Βίκτους βόρεια Ελλάδα μετά από νησιά :)

 

Τι είναι η Βίκτους ? η εταιρεία που βάζει τις κεραίες ?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η Βίκτους ? η εταιρεία που βάζει τις κεραίες ?

 

 

 

Ναι,ειναι εταιρεια που εχει αναλαβει το δικτυο της Vodafone και Wind.Στην επαρχια και σε ορισμενες αστικες περιοχες βαζουν απο κοινου κεραιες.Δηλαδη βαζουν κεραιες στο ιδιο σημειο και νοικοιαζουν απο κοινο το μερος που ειναι τοποθετημενες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να κάνω upload ενα σχετικο screenshot απο speetest των 57 kb (jpg) και συνέχεια βγαζει

Exceeds forum quota by 56,4 KB.

 

οπότε τώρα τι κάνω ? δεν δέχεται καθόλου uploads το myphone ?

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να κάνω upload ενα σχετικο screenshot απο speetest των 57 kb (jpg) και συνέχεια βγαζει

 

οπότε τώρα τι κάνω ? δεν δέχεται καθόλου uploads το myphone ?

 

ανεβασε το εδω...

 

http://tinypic.com/

 

και βαλε το δευτερο link που θα σου βγαλει που ειναι με xxxxxxxxxxxxxxxxxxx/IMG]

 

Εδω που γραφουμε

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

ok thanks !! :D

 

http://i66.tinypic.com/34o1ret.jpg

 

30 MBit με το 4G της WIND !!! μέσα στο σπιτι, σίγουρα αν έβγαινα έξω ή σε καμια ταράτσα να είχε και παραπάνω

 

Λίγο έξω απο την πόλη της Ρόδου (Ιαλυσός), ελπίζω να το δούμε και εντός πόλης σύντομα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
πλέον η wind έχει καλύψει πάρα πολλά σημεία εντός της πόλης της Ρόδου, τυχαία βρέθηκα σήμερα σε ένα απο τα λίγα σημεία που έχουν όχι απλα κάλυψη 4G WIND αλλά και full σήμα οπότε έτρεξα και ένα speedtest με πολύ καλά αποτελέσματα όπως φαίνεται παρακάτω ...
Link to comment
Share on other sites

πλέον η wind έχει καλύψει πάρα πολλά σημεία εντός της πόλης της Ρόδου, τυχαία βρέθηκα σήμερα σε ένα απο τα λίγα σημεία που έχουν όχι απλα κάλυψη 4G WIND αλλά και full σήμα οπότε έτρεξα και ένα speedtest με πολύ καλά αποτελέσματα όπως φαίνεται παρακάτω ...

 

Νομίζω κάθε speedtest >10Mbps θεωρείται πολύ καλό, δεδομένου ότι καλύπτει και πολύ απαιτητικούς χρήστες.

Η μόνη περίπτωση που θα ήθελα μεγαλύτερη ταχύτητα θα ήταν updates/restore σε κάποια πλατφόρμα λογισμικού.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι έχει εντοπιστεί 4G σε σημεία της Πελοποννήσου (Ναύπλιο, Άργος και προς τα κει), πρόσφατα μου είπαν για Τρίκαλα και προσωπικά πέτυχα και στη Τζια! Αυτό το τελευταίο μου φάνηκε πολύ παράξενο κι εμένα...

 

Τρικαλα δεν εχω ακουσει κατι. Μπορεις να μαθεις και να μας πεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...