Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορούν να καταλάβουν με καμιά κυβέρνηση, ότι στο hardware bootloop το κινητό δεν επανέρχεται με factory data reset.

 

Αν οποιοσδήποτε πάθει bootloop το σχετίζει με πρόβλημα στην motherboard, πριν δοκιμάσει καν επαναφορά.

 

Λίγο το Android λίγο η rom της Lg ίσως, λίγο που ο καθένας βάζει ότι θέλει μέσα χωρίς να βλέπει συμβατότητα κτλ. Λίγο η Google λίγο το defragmentation.

 

Και έχει γίνει η τρίχα τριχιά.

 

Έχει ειπωθεί 500 φορές ότι αν έχει πρόβλημα ή τιμημενη η πλακέτα δεν επανέρχεται με factory reset. Και αν επανέλθει δεν είναι hardware το πρόβλημα.

 

 

Αλλά τα ίδια θα λέμε για άλλες 2000 σελίδες.

Στου γιου μου το κινητό που έπεφτε σε bootloop παρτίδας 507, το οποίο ήταν software bootloop ναι μεν επανερχόταν με hard reset αλλά μετά από μια δυο μέρες το ξανά πάθαινε και συνήθως όταν πήγαινε να συνδεθεί σε wifi, αλλά και μετά από flight mode.

Για πέντε μήνες που ήταν σε lolipop δεν είχε κανένα πρόβλημα το οποίο βγήκε μετά από την αναβάθμιση σε marsmallow.

Μέχρι που το έστειλε στο service και αλλάξανε πλακέτα.

Οπότε η lg και στις δυο περιπτώσεις (software ή hardware bootloop) το αντιμετωπίζει με τον ίδιο τρόπο, αλλαγή πλακέτας.

Link to comment
Share on other sites

Στου γιου μου το κινητό που έπεφτε σε bootloop παρτίδας 507, το οποίο ήταν software bootloop ναι μεν επανερχόταν με hard reset αλλά μετά από μια δυο μέρες το ξανά πάθαινε και συνήθως όταν πήγαινε να συνδεθεί σε wifi, αλλά και μετά από flight mode.

Για πέντε μήνες που ήταν σε lolipop δεν είχε κανένα πρόβλημα το οποίο βγήκε μετά από την αναβάθμιση σε marsmallow.

Μέχρι που το έστειλε στο service και αλλάξανε πλακέτα.

Οπότε η lg και στις δυο περιπτώσεις (software ή hardware bootloop) το αντιμετωπίζει με τον ίδιο τρόπο, αλλαγή πλακέτας.

 

Λύθηκε το πρόβλημα με την αλλαγή πλακέτας?

Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς αντιμετωπίζει και ο αδελφός μου με την ίδια σειρα!

Link to comment
Share on other sites

Στου γιου μου το κινητό που έπεφτε σε bootloop παρτίδας 507, το οποίο ήταν software bootloop ναι μεν επανερχόταν με hard reset αλλά μετά από μια δυο μέρες το ξανά πάθαινε και συνήθως όταν πήγαινε να συνδεθεί σε wifi, αλλά και μετά από flight mode.

Για πέντε μήνες που ήταν σε lolipop δεν είχε κανένα πρόβλημα το οποίο βγήκε μετά από την αναβάθμιση σε marsmallow.

Μέχρι που το έστειλε στο service και αλλάξανε πλακέτα.

Οπότε η lg και στις δυο περιπτώσεις (software ή hardware bootloop) το αντιμετωπίζει με τον ίδιο τρόπο, αλλαγή πλακέτας.

 

 

Και το δικο μου 507 παρτιδα που περιμενει να παει στο service τρωει bootloop στο hard reset ή μετα στο setup μολις ανοιξει και αν τελικα περασει το hard reset.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου 507 παρτιδα που περιμενει να παει στο service τρωει bootloop στο hard reset ή μετα στο setup μολις ανοιξει και αν τελικα περασει το hard reset.

 

Δοκιμαζεις μετα την επαναφορα να ΜΗΝ επαναφερεις τις εφαρμογες σου απο Google ?

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το πρόβλημα με την αλλαγή πλακέτας?

Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς αντιμετωπίζει και ο αδελφός μου με την ίδια σειρα!

 

Μέχρι στιγμής εδώ και μιάμιση βδομάδα που το πήρε από το service είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζεις μετα την επαναφορα να ΜΗΝ επαναφερεις τις εφαρμογες σου απο Google ?

 

Ναι δοκιμασα αν και δεν εφτασα πολλες φορες μεχρι αυτο το σημειο.

Τα περισσοτερα bootloop τα εφαγα μολις ανοιξε η λιστα για επιλογη wifi στον οδηγο μετα το hard reset.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.. Υπομονη.. Είναι μη σου κάτσει η φάση αυτή..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους τους φιλους, νεος στην παρέα, με ενδιαφέρει η αγορά του lg g4, διαβάζω οτι σχετικό γράφουν ολοι οι φίλοι και δεν κρύβω οτι με προβληματίζει το θέμμα με το bootloop, θέλω να κάνω μια ισως αφελή ερώτηση,ξερουμε ποσοι φιλοι εχουν αγοράσει το κινητό, και σε πόσους εχει συμβεί το bootloop ωστε να βγάζαμε στο περίπου σε τι ποσοστό το εμφανίζει το πρόβλημα, και αν αξιζει η αγορά του η θα το μετανοιώσω, ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν μπορεί να βγει αντιπροσωπευτικό ποσοστό από τη στιγμή δεν γράφουν όλοι οι κάτοχοι εδώ αλλά κυρίως αυτοί που έχουν πρόβλημα.

 

Γνώμη μου; Αξίζει να το πάρεις χωρίς να διαβάζεις το παρόν θέμα. Αν και όταν σου βγάλει πρόβλημα, τότε ακολουθείς τα προβλεπόμενα. Είναι πολλοί με πρώτες παρτίδες που δεν ξέρουν καν τι θα πει bootloop.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να βγει αντιπροσωπευτικό ποσοστό από τη στιγμή δεν γράφουν όλοι οι κάτοχοι εδώ αλλά κυρίως αυτοί που έχουν πρόβλημα.

 

Γνώμη μου; Αξίζει να το πάρεις χωρίς να διαβάζεις το παρόν θέμα. Αν και όταν σου βγάλει πρόβλημα, τότε ακολουθείς τα προβλεπόμενα. Είναι πολλοί με πρώτες παρτίδες που δεν ξέρουν καν τι θα πει bootloop.

 

Σε ευχαριστώ να εισαι καλά, θα προχωρήσω στην αγορά του και ελπίζω να χαρώ ολα τα καλά που γράφουν οι κάτοχοι του.

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές και εγώ κάτοχος του G4 μαύρο δέρμα 602 αγορασμένο από http://www.cityshop.gr/ απλά απίστευτο και πιστεύω απροβληματιστο από όσα διαβάζω!!!
Link to comment
Share on other sites

Black1180 welcome to the club! Αν και σε λάθος ενότητα μπήκες να σε καλωσορισουμε. Το κινητό γ@μεί. Το μόνο αρνητικό είναι ότι η lg με τον "τρόπο" της δε μας αφήνει να το ρουταρουμε. Κατά τα άλλα το έχω ένα μήνα και πραγματικά είναι το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Black1180 welcome to the club! Αν και σε λάθος ενότητα μπήκες να σε καλωσορισουμε. Το κινητό γ@μεί. Το μόνο αρνητικό είναι ότι η lg με τον "τρόπο" της δε μας αφήνει να το ρουταρουμε. Κατά τα άλλα το έχω ένα μήνα και πραγματικά είναι το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ.

 

Φυσικα και ειναι απο τα καλυτερα κινητα! Και χρονια πολλα btw :) Λαθος το θρεντ.

Πρεπει να το χαιρεστε ανεξαρτητως "reports". Ειναι μετρημενα ρε παιδια , πως να το κανουμε; Υπαρχουν , αλλα ειναι μετρημενα... ! Φχαριστηθειτε το :)

Link to comment
Share on other sites

Ο tommybertsen με τον Swimmer21 είναι σαν το αγγελάκι και το διαβολάκι εδω μέσα... :lol:

Ο μεν Swimmer προσπαθεί να αποδείξει οτι το κινητό είναι γεμάτο προβλήματα ψάχνοντας να βρεί την παραμικρή αναφορά σε bootloop ώστε να αποθαρρύνει πιθανούς αγοραστές χωρίς ο ίδιος να έχει καν το κινητό, ο δε tommy αναφέρει συνέχεια πόσο καλό είναι το κινητό και απροβλημάτιστο με ελάχιστες πιθανότητες για κάποιο bootloop προτρέποντας όλους να το αγοράσουν.

Πιστεύω η συνέχεια θα είναι ο Swimmer να πείσει και τον ίδιο του τον εαυτό για τα προβλήματα του G4 και θα πάρει τελικά το V10 και ο tommy θα πάθει bootloop και θα καταριέται και ο ίδιος την LG σε κάθε ευκαιρία! :p

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Το 80% των G4 (ειδικα τα 600+) που θα κανουν hard reset και μετα στο Setup θα επιλεξουν επαναφορα απο Google, σε 1-2 εβδομαδες θα παθουν software bootloop που διορθωνεται με hard reset.. Δεν ειναι μετρημενα, ειναι η αληθεια και το bug που υπαρχει αυτη τη στιγμη και το δειχνουν και οι αναφορες και η ιδια η Procordia. Η ιδια μαλιστα συστηνει να μην κανουμε επαναφορα απο τη Google στο Setup.

 

Αυτο δεν αλλαζει ομως το οτι το LG G4 ειναι ενα φοβερο κινητο και μαλιστα θα ειμαι και εγω χρηστης του απο αυριο.. Αλλα καλο ειναι να ξερουμε, να προειδοποιουμε τον κοσμο να μην αγχωθει αν γινει και να τον σωσουμε απο τα χειροτερα (πχ να αποθηκευει τις φωτο του στην καρτα SD).

Link to comment
Share on other sites

Ο tommybertsen με τον Swimmer21 είναι σαν το αγγελάκι και το διαβολάκι εδω μέσα... :lol:

Ο μεν Swimmer προσπαθεί να αποδείξει οτι το κινητό είναι γεμάτο προβλήματα ψάχνοντας να βρεί την παραμικρή αναφορά σε bootloop ώστε να αποθαρρύνει πιθανούς αγοραστές χωρίς ο ίδιος να έχει καν το κινητό, ο δε tommy αναφέρει συνέχεια πόσο καλό είναι το κινητό και απροβλημάτιστο με ελάχιστες πιθανότητες για κάποιο bootloop προτρέποντας όλους να το αγοράσουν.

Πιστεύω η συνέχεια θα είναι ο Swimmer να πείσει τελικά και τον ίδιο του τον εαυτό για τα προβλήματα του G4 και θα πάρει τελικά το V10 και ο tommy θα πάθει bootloop και θα καταριέται και ο ίδιος την LG σε κάθε ευκαιρία! :p

 

Χαχαχα, την καταριεμαι για τo root access μονο , ακομη και bootloop να παθω το εχω δηλωσει, οτι το πολυ πολυ να παρω το v10 :lol::lol::lol:

Περα απο την πλακα, οτι και να γινει , δεν αλλαζει η αποψη μου για το κινητο :) Σε αλλο thread τα'χουμε βρει :p Απλα πιστευω οτι ειναι λιιιιιιγο παραπανω υπερβολικος ο swimmer, αλλα προσπαθει να βρει γιατι συμβαινει αυτο, ενω ουτε η LG δεν ξερει :p

Link to comment
Share on other sites

Ο tommybertsen με τον Swimmer21 είναι σαν το αγγελάκι και το διαβολάκι εδω μέσα... :lol:

Ο μεν Swimmer προσπαθεί να αποδείξει οτι το κινητό είναι γεμάτο προβλήματα ψάχνοντας να βρεί την παραμικρή αναφορά σε bootloop ώστε να αποθαρρύνει πιθανούς αγοραστές χωρίς ο ίδιος να έχει καν το κινητό, ο δε tommy αναφέρει συνέχεια πόσο καλό είναι το κινητό και απροβλημάτιστο με ελάχιστες πιθανότητες για κάποιο bootloop προτρέποντας όλους να το αγοράσουν.

Πιστεύω η συνέχεια θα είναι ο Swimmer να πείσει και τον ίδιο του τον εαυτό για τα προβλήματα του G4 και θα πάρει τελικά το V10 και ο tommy θα πάθει bootloop και θα καταριέται και ο ίδιος την LG σε κάθε ευκαιρία! :p

 

Θα το παρω αυριο, και ο σκοπος που κανω τα ποστ ειναι αυτα που ειπα παραπανω..

 

Μου αρκει που στη φωτο ο 2ος τυπος ειδε στο ιντερνετ τα δικα μου/μας ποστ εδω ή στο Insomnia και εφτιαξε το κινητο του με hard reset ενω πριν 1 μηνα ολοι πηγαιναν στην Procordia με την σκεψη οτι πανε για αλλαγη πλακετας.

Link to comment
Share on other sites

Θα το παρω αυριο, και ο σκοπος που κανω τα ποστ ειναι αυτα που ειπα παραπανω..

 

Μου αρκει που στη φωτο ο 2ος τυπος ειδε στο ιντερνετ τα δικα μου/μας ποστ εδω ή στο Insomnia και εφτιαξε το κινητο του με hard reset ενω πριν 1 μηνα ολοι πηγαιναν στην Procordia με την σκεψη οτι πανε για αλλαγη πλακετας.

 

Ρε αδερφέ, το έχεις τεντώσει το θέμα και εδώ και στο άλλο το forum. Άμα είναι μην το πάρεις.

Το πρώτο πράμα που λέει η procordia είναι να γίνει hard reset στη συσκευή και μετά να το πάρουν στο service τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Επειδη εχω διαβασει δεκαδες μηνυματα και εχω ψιλομπερδευτει με οσα διαβασα, (δεν το χω ψαξει και πολυ με τα κινητα ουτως η αλλως), μπορει καποιος να μου πει τι είναι το bootloop, αν υπαρχει τροπος να αποφευχθει και αν παιζει ρολο το απο που θα αγορασω το κινητο πχ σκρουτζ ή vodafone, και οσον αφορα την παραμικρη διαφορα ποιοτητας συσκευης αλλα και την εγγυηση για τυχον bootloop ή αλλου προβληματος?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Επειδη εχω διαβασει δεκαδες μηνυματα και εχω ψιλομπερδευτει με οσα διαβασα, (δεν το χω ψαξει και πολυ με τα κινητα ουτως η αλλως), μπορει καποιος να μου πει α) τι είναι το bootloop, β) αν υπαρχει τροπος να αποφευχθει και γ) αν παιζει ρολο το απο που θα αγορασω το κινητο πχ σκρουτζ ή vodafone, και οσον αφορα την παραμικρη διαφορα ποιοτητας συσκευης αλλα και την εγγυηση για τυχον bootloop ή αλλου προβληματος?

 

α) Ειναι μια κατασταση στην οποια το κινητο κολλαει στην οθονη εκκινησης και επανερχεται μονο με hard reset (google it , ή κοιταξε το στο youtube :) )

β) Αν ειναι να συμβει, θα συμβει. Απλα οι πιθανοτητες ειναι μικρες , κατα τη γνωμη μου. Οι αποψεις διηστανται οπως θα εχεις καταλαβει , αλλα επικρατει μια τρομοκρατολαγνια γενικοτερα, οποτε δε δινω σημασια, και απολαμβανω τη συσκευη μου :) Το ιδιο να κανεις και εσυ , αν προβεις σε αγορα!

γ) Καμμια διαφορα ποιοτητας. Αγορασε το απο εκει που θα το βρεις φθηνοτερα και σε χρωμα της αρεσκειας σου. Η εγγυηση ειναι πανευρωπαικη.

Link to comment
Share on other sites

(λογικά) έπαθα bootloop Στα καλά καθούμενα έσβησε. Το ανοίγω και κολλάει στο LG logo. Που και που λέει "το android ξεκιναει.. Βελτιστοποίηση εφαρμογών 1 απο 15". Φτάνει στο 15/15, κάνει επανεκκίνηση και ξανα κόλλημα στο κινούμενο lg logo.

Ρωτώ λοιπόν, :

α) έχω καμία πιθανότητα να πάρω τις φωτογραφίες μου απο μέσα με οποιονδήποτε τρόπο, πριν το στείλω για σερβις?

β) υπάρχει περίπτωση να ανοίξει κάποια στιγμή με οποιονδήποτε τρόπο ή η μόνη λύση είναι το service,

γ) αν το στείλω για σερβις θα μου τα σβήσουν όλα απο μέσα (φωτο, μουσική κτλ)?

 

Βασικά, ειλικρινά, με ενδιαφέρει μόνο να σώσω τις φωτογραφίες μου!

 

Τα φώτα σας παρακαλώ :cry:

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...