Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως θα επρεπε να ζητησεις κατευθειαν πιστωτικο απο το πλαισιο? Και να κανεις εκει ενα καλο καυγα?Ουτως η αλλως Φανταζομαι αυτοι θα εχουν περισσοτερη ευχερεια -απο εμας- στο να μιλησουν με την LG

 

οχι ισως καλο ειναι να μην εχει καμια επαφη με την προκορτνια και μονο με πλαισιο μονο ετσι θα παρει αντικατασταση αφου πλεον υπαρχει δεδικασμενο και με αλλο παιδι!

 

Δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να πάω στο Πλαίσιο αλλά και πάλι θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός γιατί κάνουν πονηριές. Πρώτα απ' όλα αν δεν το έστελναν οι ίδιοι στην procordia για επισκευή, θα ήθελαν να μου δώσουν σε καινούριο το ίδιο τηλέφωνο μιας και το έχουν-φέρνουν ακόμα. Όμως ακόμα και αν δέχονταν να δώσουν πιστωτικό θα το έδιναν στην τιμή που το έχουν σήμερα(369€) και όχι στην τιμή που το αγόρασα. Το ίδιο θα έκαναν και στην αντικατάσταση, θα έκοβαν νέα απόδειξη στα 369€. Αυτά τα ξέρω από προσωπική εμπειρία με άλλο προϊόν.

 

Edit: Μόλις διαπίστωσα ότι υπεύθυνη για την μη έκδοση πιστωτικού είναι η procordia και όχι η Lg Hellas. Πήγα την συσκευή μου στο service στις 19/9 και ζήτησα αντικατάσταση(το γράφει και στο παραστατικό που μου έδωσαν), μου απάντησαν ότι θέλουν 7 εργάσιμες για να ελέγξουν το κινητό και αφού γίνει ο έλεγχος θα στείλουν αίτημα στην lg για πιστωτικό όπου και θα χρειάζονταν 3 επιπλέον μέρες για να πάρουν απάντηση. Τελικά χθες 27/9 μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι η συσκευή μου είναι έτοιμη.

Κοιτάζω εγώ τώρα το χαρτί της επισκευής και γράφει ημερομηνία παραλαβής 19/9 και ημερομηνία επισκευής 21/9! Δηλαδή το τηλέφωνό μου δύο μέρες μετά ήταν έτοιμο και αυτοί όχι μόνο με ειδοποιούν με καθυστέρηση μίας εβδομάδας αλλά επιπλέον μου λένε και ψέματα ότι δεν δέχτηκε η lg να κάνει αντικατάσταση ενώ δεν έστειλαν καν αίτημα στην lg!

 

Πραγματικά δεν περίμενα τόση ξεφτίλα από την procordia...και τους είχα και σε εκτίμηση θεωρώντας υπερβολικούς αυτούς που την εκραζαν!

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για όσους ενδιαφέρονται, σε "διπλανό" φόρουμ (στα "Smartphones") υπάρχει φόρμα σχετικά με το bootloop, από μέλος που πήρε χρήματα πίσω από το σκρουτζομάγαζο που είχε αγοράσει το G4 (λόγω αδυναμίας επιδιόρθωσης...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πλέον ΔΕΝ είμαι κάτοχος του G4, αλλά τώρα μετά από την εμπειρία μου με το Bootloop, θέλω να κάνω αυτή τη φόρμα που θα συμπληρώνετε για να δούμε τι γίνεται στατιστικά με το πρόβλημα.

Συμπληρώστε την φόρμα εδώ

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, σε "διπλανό" φόρουμ (στα "Smartphones") υπάρχει φόρμα σχετικά με το bootloop, από μέλος που πήρε χρήματα πίσω από το σκρουτζομάγαζο που είχε αγοράσει το G4 (λόγω αδυναμίας επιδιόρθωσης...)

 

Σωστός που το ανέφερες αν και σπάνιο φαινόμενο, το cityshop πάντως με γείωσε όπως και η καλή μας η LG

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά εδώ μπας και γίνει τίποτα https://webgate.ec.europa.eu/odr/main/index.cfm?event=main.home.show&lng=EL

 

Δεν ξέρω αν όντως χρησιμεύει αλλά...

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό επισκευάστηκε (το κατεψυγμένο). Παραδόθηκε απόγευμα 20/9 και ήταν έτοιμο 29/9, 6 εργάσιμες ουσιαστικά.

 

Όχι δεν βρέθηκε υγρασία (αν ήταν να πιάνουν τόσο εύκολα...)

 

Επανήλθαν κι όλες οι εφαρμογές, οπότε ουσιαστικά δεν χάθηκε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα το απόγευμα εκεί που χάζευα στο νετ..πέθανε...σειρά 507 και ανδροιντ 5.1. Αύριο τηλ στο σέρβις και ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί του έχω αλλάξει το κουμπάκια από πίσω από χρυσό σε μαύρα.Ευχομαι να μη μου πουν ότι παραβίασα την εγγύηση γιατί θα φάνε μεγάλο κράξιμο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διαβάζω το thread αρκετούς μήνες, έχω περάσει τα πάνδεινα με το g4, το έχω στείλει 2 φορές procordia και μία Ολλανδία που είμαι τώρα. Πρόσφατα έκανα αίτηση για αλλαγή συσκευής (εδώ Ολλανδία) επειδή τους είπα ότι έχει πάθει επανειλλημένα bootloop ακόμη και μετά από 2 αλλαγές πλακέτας και μου απάντησαν ότι η αναβάθμιση στην έκδοση V20g θα αποτρέψει οποιοδήποτε bootloop. Μέχρι στιγμής δεν είχα κάποια ένδειξη και αν είναι αλήθεια θα χαρώ πάρα πολύ γιατί μου αρέσει σαν κινητό, αλλά δεν έχω βρει τίποτα στο internet περί του θέματος και θα θελα να μου πείτε αν έχει κάποιος άλλος την ίδια έκδοση και αν του χει εμφανιστεί bootloop με αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διαβάζω το thread αρκετούς μήνες, έχω περάσει τα πάνδεινα με το g4, το έχω στείλει 2 φορές procordia και μία Ολλανδία που είμαι τώρα. Πρόσφατα έκανα αίτηση για αλλαγή συσκευής (εδώ Ολλανδία) επειδή τους είπα ότι έχει πάθει επανειλλημένα bootloop ακόμη και μετά από 2 αλλαγές πλακέτας και μου απάντησαν ότι η αναβάθμιση στην έκδοση V20g θα αποτρέψει οποιοδήποτε bootloop. Μέχρι στιγμής δεν είχα κάποια ένδειξη και αν είναι αλήθεια θα χαρώ πάρα πολύ γιατί μου αρέσει σαν κινητό, αλλά δεν έχω βρει τίποτα στο internet περί του θέματος και θα θελα να μου πείτε αν έχει κάποιος άλλος την ίδια έκδοση και αν του χει εμφανιστεί bootloop με αυτή.

 

και καλα με την 20g δεν ανεβαζει θερμοκρασιες και ειναι δυσκολοτερο να αποκολληθούν απο μεσα τα parts και να βγαλει θεμα....αλλα αυτο νομιζω πως ειναι προλογος μιας και με τις αλλαγες πλακετας θα μπορουσαν να τα φτιαξουν....παντως επίσημα η lg δεν εχει βγαλει κατι οτι και καλα βρέθηκε η λυση με την 20g και μπλα μπλα μπλα....ας πουν οσοι την εχουν παρει και εχουν ξαναπαθει...το θεμα ειναι παντως πως σε εμας εγινε το μπαμ το μεγλυτερο καλοκαιρι επειδη καιγοντουσαν απο την ζεστη οι συσκευες τον χειμωνα μαλωναμε εδω μεσα επειδη και καλα ημασταν λιγοι!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα το απόγευμα εκεί που χάζευα στο νετ..πέθανε...σειρά 507 και ανδροιντ 5.1. Αύριο τηλ στο σέρβις και ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί του έχω αλλάξει το κουμπάκια από πίσω από χρυσό σε μαύρα.Ευχομαι να μη μου πουν ότι παραβίασα την εγγύηση γιατί θα φάνε μεγάλο κράξιμο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Θα τους κράξεις?..... Χαχα...Πάρε σειρά φίλε μου.... Να ξερεις θα ιδρωσουν τα αυτιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διαβάζω το thread αρκετούς μήνες, έχω περάσει τα πάνδεινα με το g4, το έχω στείλει 2 φορές procordia και μία Ολλανδία που είμαι τώρα. Πρόσφατα έκανα αίτηση για αλλαγή συσκευής (εδώ Ολλανδία) επειδή τους είπα ότι έχει πάθει επανειλλημένα bootloop ακόμη και μετά από 2 αλλαγές πλακέτας και μου απάντησαν ότι η αναβάθμιση στην έκδοση V20g θα αποτρέψει οποιοδήποτε bootloop. Μέχρι στιγμής δεν είχα κάποια ένδειξη και αν είναι αλήθεια θα χαρώ πάρα πολύ γιατί μου αρέσει σαν κινητό, αλλά δεν έχω βρει τίποτα στο internet περί του θέματος και θα θελα να μου πείτε αν έχει κάποιος άλλος την ίδια έκδοση και αν του χει εμφανιστεί bootloop με αυτή.

 

Την επόμενη μέρα που πέρασα την αναβάθμιση. :blink:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα τους κράξεις?..... Χαχα...Πάρε σειρά φίλε μου.... Να ξερεις θα ιδρωσουν τα αυτιά τους.

 

Και τι να κάνει??? να τους πει ευχαριστώ πολύ?

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει για να συνοψίσω λίγο...

Μπαίνει σε bootloop οταν:

είναι χειμώνας,

είναι καλοκαίρι,

αλλά και άνοιξη και φθινόπωρο,

ειναι παρτιδα 509,510, 601, κλπ,

εχει 5.1, 6.0, custom κλπ,

όταν είναι Ολλανδικό, Πολωνικό, Ισπανικό κλπ,

του έχουν αλλάξει ήδη πλακέτα από bootloop.

 

Με λίγα λόγια απλά το παθαίνει ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ!

____________________________________________

the more you ignore me the closer I get

____________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Θα τους κράξεις?..... Χαχα...Πάρε σειρά φίλε μου.... Να ξερεις θα ιδρωσουν τα αυτιά τους.

 

 

Είναι αγορασμένο από σκρουτζομαγαζο αλλά μου είπαν από την lg να το πάω σε κατάστημα Γερμανός για να το στείλουν από εκεί στην Αθήνα μιας και μένω κρητη.Ειναι απλά απαράδεκτοι.Πρεπει όλοι μαζί να κάνουμε κάτι γιατί εχει ξεφύγει η όλη κατάσταση.Δεν γίνεται να μένουμε χωρίς κινητό.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι αγορασμένο από σκρουτζομαγαζο αλλά μου είπαν από την lg να το πάω σε κατάστημα Γερμανός για να το στείλουν από εκεί στην Αθήνα μιας και μένω κρητη.Ειναι απλά απαράδεκτοι.Πρεπει όλοι μαζί να κάνουμε κάτι γιατί εχει ξεφύγει η όλη κατάσταση.Δεν γίνεται να μένουμε χωρίς κινητό.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δε σου είπαν να στείλουν κούριερ να το πάρει; Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, έτσι δουλεύει η LG.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλημέρα. Έχω το δίκαρτο το έχω στείλει εδώ και 2 εβδομάδες. Οι τύποι μου λένε ότι επίσημα η αντιπροσωπεία δηλώνει ότι δεν έχει πλακέτες το εργοστάσιο και δεν δίνει καμία επίσημη ημερομηνία για το πότε θα στείλει. Αυτή είναι η επίσημη γραμμή της εταιρείας. Τους είπα λοιπόν ότι από εμένα αυτό δεν είναι αποδεκτό, δηλαδή να περάσει ας πούμε ένας ή δύο ή τρεις μήνες και να μην μου λένε έστω πότε περίπου θα έρθει το ανταλλάκτικό και ότι πρέπει να μου πουν πότε, ώστε αν δεν έρθει να με αποζημιώσουν. Και μου λένε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Ρωτάω λοιπόν, ξέρει κανείς τα δικαιώματα του καταναλωτή? ΄Δηλαδή για κινητό αγορασμένο τον Ιούλιο του 2016, μέχρι πόσο τους επιτρέπει ο νόμος να λένε ότι δεν ξέρουν πότε θα έρθει το ανταλλακτικό? Τι μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλημέρα. Έχω το δίκαρτο το έχω στείλει εδώ και 2 εβδομάδες. Οι τύποι μου λένε ότι επίσημα η αντιπροσωπεία δηλώνει ότι δεν έχει πλακέτες το εργοστάσιο και δεν δίνει καμία επίσημη ημερομηνία για το πότε θα στείλει. Αυτή είναι η επίσημη γραμμή της εταιρείας. Τους είπα λοιπόν ότι από εμένα αυτό δεν είναι αποδεκτό, δηλαδή να περάσει ας πούμε ένας ή δύο ή τρεις μήνες και να μην μου λένε έστω πότε περίπου θα έρθει το ανταλλάκτικό και ότι πρέπει να μου πουν πότε, ώστε αν δεν έρθει να με αποζημιώσουν. Και μου λένε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Ρωτάω λοιπόν, ξέρει κανείς τα δικαιώματα του καταναλωτή? ΄Δηλαδή για κινητό αγορασμένο τον Ιούλιο του 2016, μέχρι πόσο τους επιτρέπει ο νόμος να λένε ότι δεν ξέρουν πότε θα έρθει το ανταλλακτικό? Τι μπορώ να κάνω?

 

Είχα ασχοληθεί αρκετά και εγώ μαζί τους και μετά από ερώτησης που έκανα στο ινκα το μόνο που δικαιούσαι είναι συσκευή αντικατάστασης μετά από 15 μέρες που θα μείνει η συσκευή στο σέρβις και για όσο πάρει η επισκευή μέχρι 6 μήνες αν θυμάμαι καλά. Αλλά μην χαίρεσαι ότι θα πάρεις συσκευή να κάνεις την δουλειά σου γιατί απλά θα σου πουν ότι δεν έχουν άλλες.....

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Είναι σίγουρο οτι κάποια στιγμή θα βγάλει πρόβλημα? LG G4 εχω και ειναι απο τις παρτιδες 501-508.

 

Εικασιες κανουμε ολοι. Αλλες ισως πιο ευστοχες ή οχι. Ρουμανικο σειρα 508 εχω (θεωρητικα την παλαιοτερη πλακετα που ειχε hardware προβλημα και υποτιθεται πως αργοτερα εφτιαξαν) Απο lolipop αναβαθμιση σε mm και αναβαθμιση της mm καθε φορα, εφαγα ενα Bootloop πριν 8-9 μηνες (καπου την πρωτοχρονια) οταν πηγα να συνδεθω σε ξενο wifi εκτος σπιτιου. Εκανα hard reset και απο τοτε, δεν μου εχει ξανα συμβει κατι. Παραδοξως αν διαβασεις, πιο πολλοι ειναι αυτοι με Bootloop με πλακετες 6χχ που υποτιθεται η LG ειχε διορθωσει το hardware προβλημα. Βεβαια αυτοι ενδεχομενως ηταν πιο πολλοι ως κατοχοι, υστερα απο την πτωση τιμης του κινητου και για αυτο στατιστικα να υπερεχουν. Αν σου συμβει bootloop, δοκιμασε να βγαλεις την μπαταρια, να κανεις hard reset με τα πληκτρα, μηπως την γλυτωσεις. Το μεγαλο κακο κατ εμε, ειναι να πεσει σε bootloop που δεν φτιαχνεται με Hard reset ΑΦΟΥ ληξει η εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν υπαρχει παρτιδα 501. 601-608 μαλλον εννοεις. Οπως υπαρχει 505-512 (αν δε κανω λαθος) , οπου το "5" δηλωνει το ετος και τα 2 υπολοιπα το μηνα της παρτιδας. Πχ εγω εχω 601 , απο αρχες Μαρτιου, (Ιανουαρίου 2016 δηλαδη), και δεν εχει πεσει (ακομη ) σε bl. Αλλα πιστευω πως δε θα το γλιτωσει κανεις μας. Αφηνω μια πισινη , μηπως ειμαστε ορισμενοι οι τυχεροι που δε θα το περασουμε..
Link to comment
Share on other sites

Με το 501-508 μαλλον εννοουσε ολες τις παρτιδες μεχρι και την 508 που υστερα απο αυτη, η lg ανακοινωσε πως εφτιαξε καποιο προβλημα στις κολλησεις.
Link to comment
Share on other sites

S/N Απο 506 ξεκιναει. Το θεμα ειναι οτι το επαθε πριν κανα μήνα, αλλα με hard reset εφτιαξε. Οπότε λογικά δεν ήταν θέμα της motherboard.
Link to comment
Share on other sites

Απο 505 ξεκινανε τα s/n. Ηταν το δικο μου πριν το bootloop. Μετα εγινε 607.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια το απογευμα επεσε κ το δικο μ σε bootloop..προσπαθησα πολλες φορες να κανω hard reset..μετα απο 5-6 φορες καταφερε κ ανοιξε..ξεκινησα να κανω τα βηματα οπως οταν το χα παρει ε κ ξανακολλησε κ απο τοτε τπτ κολλημενο στο logo της lg...τι κανω τωρα ρε παιδια ??????????μενω θεσ/νικη.ουτε χρονο δε προλαβε να κλεισει το κιν σειρα 508 Edited by tolis333
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...