Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Ειλικρινά, τι ήθελες να σου πουν από τη στιγμή που "πείραξες" το κινητό;

 

"Πείραγμα" (όπως το θέτεις) για τη συγκεκριμένη συσκευή θεωρείται μόνο το ξεκλείδωμα του bootloader.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά. Παρέλαβα σήμερα παρτίδα 601. Έκανα το update σε marshmallow και όλα πήγαν καλά. Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά, αυτοί που αντιμετώπισαν το. Γνωστό πρόβλημα, τους συνέβη αμέσως μετά το update η κάποια στιγμή αργότερα;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Απόλαυσε το καινούργιο σου κινητό και μην ασχολείσαι, αν σου παρουσιάσει κάτι τότε το ψάχνεις. ..Καλοδούλευτο να είναι ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Παρέλαβα σήμερα παρτίδα 601. Έκανα το update σε marshmallow και όλα πήγαν καλά. Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά, αυτοί που αντιμετώπισαν το. Γνωστό πρόβλημα, τους συνέβη αμέσως μετά το update η κάποια στιγμή αργότερα;

Κάποια στιγμή αργότερα καί συνήθως μετά από ζόρισμα...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Για να βαζουν στα "χαλασμενα" G4 την 601 θεωρητικα θα πρεπει να τα εχουν τεσταρει οτι λειτουργουν σωστα. Γιατι αμα βγαλει ξανα προβλημα στην 601 θα γινει ενας κακος χαμος. Φανταστειτε να χρειαστει εστω και ενας να παει 2 φορα το κινητο του για bootloop. Εγω οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα εκμεταλευτικα το γεγονος του bootloop και πηρα το κινητο 100 ευρο κατω απ'οτι ειχε εναν μηνα πριν.

 

Απλα εχω μια απορια. Το δικο μου ειναι απο κορεα. Ειναι λογικο αυτο? (απο σκρουτζομαγαο το πηρα s/n 601)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή αργότερα καί συνήθως μετά από ζόρισμα...

 

Γι αυτό φίλε άρχισε να το ζορίζεις να μας πεις και εμας τι γίνεται :D να το παραγγείλουμε ή να ψαχτούμε αλλού ???

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κάτι ενδεικτικό που Θ υπ ζορίσει εκτός από Gaming. 4k video για παράδειγμα το γαργαλάει καθόλου η μπα;;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή αργότερα καί συνήθως μετά από ζόρισμα...

Oταν λες ζορισμα, τι ενοεις και για ποση ωρα η καιρο;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

και στην εκδοση 601 αναφερθηκε bootloop, αλλα μαλλον οχι λογω hardware.

 

Each night i put my phone in the power plug with flight mode ON. In the morning, when i remove the flight mode , the phone restarts and falls into bootloop. Happened 3 times exactly the same way. I went for PCB replacement the previous week and i got a PCB starting with ser. No 601xxx. Today morning when i removed the flight mode i got a bootloop again. I am sure that this is caused by the V20D version that i installed the last days.... LG messed up again...i have a bootloop each week..

 

φίλε tsabasid αν θες δοκίμασε και και αυτό που λεει οτι έπαθε χρήστης με την έκδοση 601..... δηλαδή μετά από φόρτιση σε flight mode , βγάζοντάς το απο flight mode του εκάνε bootloop.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, τι ήθελες να σου πουν από τη στιγμή που "πείραξες" το κινητό; Το ότι ανεβαίνει ένα εργαλείο στο XDA ή οπουδήποτε αλλού δίνοντάς σου τη δυνατότητα να αλλάζεις ROM όποτε θες, δεν είναι επίσημο και μπορεί να βγάλει το κινητό εκτός εγγύησης σε περίπτωση λάθους ή εγκατάστασης διαφορετικής ROM από αυτής του κινητού . Αυτά δεν τα λέμε παραέξω και κυρίως στο service.

 

η αλήθεια είναι ότι είχα ταλεπωρηθεί πολύ 2 εβδομάδες με το τηλεφωνο (upgrades, backups, downgrades, unistalls, soft reset, hard reset) που είχα πάρει φόρα και έλεγα. συν της αλλης το LGUP νόμιζα ότι ήταν official tool ths LG.

αλλά όπως είπε ο φίλος απο κατω σκοπός ειναι να μην ξεκλειδώσεις bootloader.

γιαυτό και όταν το πήγα για σερβις δε μου αναφέρανε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αυτό με φόρτιση και airplane mode και δεν έγινε κάτι. Λάβετε βέβαια υπόψιν πως παίζει να είναι και θέμα software το συγκεκριμένο. Γενικά θα ακολουθήσω τη συμβουλή των φίλων και απλά θα απολαύσω το τηλέφωνο. Root δε θα κάνω προς το παρόν δυστυχώς αλλά τι να κάνουμε. Η διαφορά με το μιαοδιαλυμενο s4 πάντως που είχα είναι τεράστια.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

"Πείραγμα" (όπως το θέτεις) για τη συγκεκριμένη συσκευή θεωρείται μόνο το ξεκλείδωμα του bootloader.

 

Ίσως και να 'χεις δίκιο, αλλά όταν είχα πάει το Optimus G για αλλαγή μπαταρίας και είχα βάλει διαφορετική ROM από αυτή της συσκευής (ήταν ελληνική), παρ'όλο που ήταν μέσα στην εγγύηση, μου είπαν ότι λόγω "πειράγματος", η εγγύηση δεν θα μετρήσει και θα πληρώσω εργατικά. Επειδή δεν υπήρχε περίπτωση μετά το flashtool να βρήκαν ίχνος root, το πήρα, πέρασα την ελληνική, τους το ξανάδωσα και πέρασε στην εγγύηση κανονικά πληρώνοντας μόνο την μπαταρία κι όχι τα εργατικά. Ευτυχώς δεν μου ξανάτυχε στα G2/G3/G4 κανένα πρόβλημα.

 

Για τον φίλο που ρώτησε πριν, το μόνο επίσημο εργαλείο της LG είναι το Bridge που σου δίνει μόνο τη δυνατότητα αναβάθμισης κι όχι υποβάθμισης του OS. Το LG UP/Flashtool κι ότι άλλο εργαλείο παρέχεται μέσω των διαφόρων fora, παρ'όλο που μπορεί να μην ξεκλειδώνει τον bootloader και να κάνει ένα απλό flashάρισμα, δεν θεωρείται επίσημο.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

έμαθα ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα η LG θα παραλάβει πλακέτες, οπότε από τη μεθεπόμενη ελπίζω να αρχίσουμε να παραλαμβάνουμε και εμείς...
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήμουν από τους τυχερούς σε δύο μέρες το παρέλαβα με αλλαγή οθόνης και πλακέτας. Έχω αναφέρει και πιο πριν σε post ότι όλη η συνομιλία με την procordia έγινε μέσω messenger με άμεσες απαντήσεις 2-3 λεπτών. Edited by hall2001
Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Άκου φίλε το έπαθα και εγώ μετά από τρεις μήνες ολοκαίνουργιο lg g4 δεν ανοίγει και service και περίμενε και και και.Την μια έκλεινε μόνο του τώρα δεν ανοίγει τι να πω τόσα λεφτά.Άλλοι έχουν κινέζικα με 150 ευρώ χωρίς το παραμικρό.Η lg θα έπρεπε να έχει καλύτερο ποιοτικό έλεγχο. Edited by eleftero1922
Link to comment
Share on other sites

έμαθα ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα η LG θα παραλάβει πλακέτες, οπότε από τη μεθεπόμενη ελπίζω να αρχίσουμε να παραλαμβάνουμε και εμείς...

 

Εμένα μου είπαν οτι μεχρι το τελος της εβδομαδας θα έχουν ανταλλακτικό και ίσως Δευτερα να παρω τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν οτι μεχρι το τελος της εβδομαδας θα έχουν ανταλλακτικό και ίσως Δευτερα να παρω τη συσκευή.

 

ελληνικό ή ευρωπαϊκό είναι το δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

ελληνικό ή ευρωπαϊκό είναι το δικό σου?

 

Ελληνικό. Και τους λεω

-δεν πρεπει να γίνει αντικατασταση (πιστωση ποσου για εκ νεου αγορα);

-αν δεν υπαρχει ανταλλακτικό θα γίνει.

- ε τωρα δηλαδη, αφου μου λετε οτι δεν υπαρχει ανταλλακτικό.

-εχει γινει παραγγελία και την Παρασκευή θα είναι εδώ.

-ποσες μερες πρεπει να περασουν χωρίς να υπαρχει ανταλλακτικο ωστε να γινει αντικατάσταση;

-δεν ειναι συγκεκριμενο.

Με λιγα λογια οτι να ναι και το να παιρνεις κινητό ελληνικής αντιπροσωπείας τουλαχιστον Lg ειναι ουσιαστικά δίχως νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό. Και τους λεω

-δεν πρεπει να γίνει αντικατασταση (πιστωση ποσου για εκ νεου αγορα);

-αν δεν υπαρχει ανταλλακτικό θα γίνει.

- ε τωρα δηλαδη, αφου μου λετε οτι δεν υπαρχει ανταλλακτικό.

-εχει γινει παραγγελία και την Παρασκευή θα είναι εδώ.

-ποσες μερες πρεπει να περασουν χωρίς να υπαρχει ανταλλακτικο ωστε να γινει αντικατάσταση;

-δεν ειναι συγκεκριμενο.

Με λιγα λογια οτι να ναι και το να παιρνεις κινητό ελληνικής αντιπροσωπείας τουλαχιστον Lg ειναι ουσιαστικά δίχως νόημα.

 

εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να μου το αντικαταστήσουν με ενδιαφέρει να μη μείνω 15 μέρες χωρίς κινητό όπως όταν το αγόρασα έδωσα αυτά που έδωσα επιτόπου και όχι μετά από 15 μέρες αν και η 'λογική' καλύπτω τα ευρωπαϊκά μεν με πλήρη εγγύηση αλλά τα ελληνικά τα αντικαθιστώ αλλά τελικά και αυτά τα αντικαθιστώ κατά περίπτωση όπως λες, μόνο λογική δεν τη λες...

Link to comment
Share on other sites

εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να μου το αντικαταστήσουν με ενδιαφέρει να μη μείνω 15 μέρες χωρίς κινητό όπως όταν το αγόρασα έδωσα αυτά που έδωσα επιτόπου και όχι μετά από 15 μέρες αν και η 'λογική' καλύπτω τα ευρωπαϊκά μεν με πλήρη εγγύηση αλλά τα ελληνικά τα αντικαθιστώ αλλά τελικά και αυτά τα αντικαθιστώ κατά περίπτωση όπως λες, μόνο λογική δεν τη λες...

 

Ουτε και μενα με πειραζει τι θα κανουν, εγω την γκρίνια της κοπελιας θελω να αποφύγω που εχει μεινει με ενα 4s (το δικο μου g4 δεν εχει χαλασει ευτυχως).

Βεβαια εφοσον το θεμα εχει αναγνωριστεί η αποθηκη επρεπε να ηταν γεματη πλακέτες και οχι να μας λένε 2 εβδομάδες,λες και έρχονται με καράβι απο την Κορέα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση bootloop μονο για τα ευρωπαικα υπαρχει καλυψη? Εγω με κορεατικο αμα την πατησω θα πληρωσω για αντικατασταση πλακετας?
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση bootloop μονο για τα ευρωπαικα υπαρχει καλυψη? Εγω με κορεατικο αμα την πατησω θα πληρωσω για αντικατασταση πλακετας?

 

Ενδέχεται να μην στο δεχθούν καθόλου

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται να μην στο δεχθούν καθόλου

 

Αγορασμενο απο σκρουτζομαγαζο παντως... Και εγω απορω παντως πως μου δωσαν κορεατικο. πλακα θα εχει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...