Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung


mixalis0mcp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εν μέρη έχουν δίκιο.

Πες ότι αυτός το άνοιγε και κατά λάθος το εγδερνε κάπου. Μετά δεν δεχόταν την αγορά και στο έστελνε πίσω.

Σιγά μην η κοπέλα στο κουριερ καθησει να δει αν νο αγοραστής άνοιξε το κουτί προσεκτικά 'η αν το έγδαρε κατά λάθος.

 

Μάλλον έγιναν τράμπα τα κουτιά και η κοπέλα δεν κατάλαβε τίποτα...

 

Όνομα και διεύθυνση δεν έχεις γι αυτόν? Που του το εστειλες?

Δε ζήτησαν ταυτότητα στο κουριερ? Έτσι δηλαδή δίνουν το πακέτο σε όποιον βρουν μπροστά τους? Κι αν το έδωσαν σε λάθος άτομο?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πας στην αστυνομία και κανεις καταγγελία κατα της courier και του παραλήπτη. Τα στοιχεία του παραλήπτη τα έχεις.
Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην αστυνομία και έκανα καταγγελία. Από εκεί και πέρα τουλάχιστον εδώ στο κουριερ Τρίπολης το δέμα μου το ανοίγει ο κουριερ και εννοείται ότι μια φορά που αρνήθηκε παραλαβή σε κινητό επειδή ήταν κατά γρατσουνισμενο ο κουριερ το σφράγισε ξανά μπροστά μου και το γύρισε. Οκ δηλαδή εμένα που μου ζητάνε άνοιγμα πακέτου θα τρέμω από εδώ και πέρα ο κανόνας τους για αποζημίωση 400 ευρώ που αναγράφετε σε περίπτωση ζημιάς δέματος που είναι και αν λέω αν κάποιος μέσα από την κουριερ το έκλεψε και το ξανά κάνει σε κάποιον άλλο πως θα βρούμε το δίκιο μας
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην αστυνομία και έκανα καταγγελία. Από εκεί και πέρα τουλάχιστον εδώ στο κουριερ Τρίπολης το δέμα μου το ανοίγει ο κουριερ και εννοείται ότι μια φορά που αρνήθηκε παραλαβή σε κινητό επειδή ήταν κατά γρατσουνισμενο ο κουριερ το σφράγισε ξανά μπροστά μου και το γύρισε. Οκ δηλαδή εμένα που μου ζητάνε άνοιγμα πακέτου θα τρέμω από εδώ και πέρα ο κανόνας τους για αποζημίωση 400 ευρώ που αναγράφετε σε περίπτωση ζημιάς δέματος που είναι και αν λέω αν κάποιος μέσα από την κουριερ το έκλεψε και το ξανά κάνει σε κάποιον άλλο πως θα βρούμε το δίκιο μας γιατί αρνούνται να κοιτάξουν το σύστημα καμέρων τους
Link to comment
Share on other sites

Aν ο παραλήπτης είναι μέλος ανέβασε τα στοιχεία του. Επίσης ανέβασε και το s/n της συσκευής μπας και κάτσει τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Έχω το όνομα και το επίθετο που μου έδωσε η κουριερ δε μου δίνει τα στοιχεία του. Επίσης ένα σταθερό τηλέφωνο που δε λειτουργεί και ήταν πρώην κτεο Πάτρας. Δεν νομίζω να είναι μέλος γιατί με πήρε από χρυσή ευκαιρια
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε ποιον παρέδωσαν το πακέτο που δε σου δίνουν τα στοιχεία του?

 

Ποιος το παρέλαβε?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πήγε ο άνθρωπος να το παραλάβει για κάποιο λόγο το μετάνιωσε και γύρισε πίσω ένα κουτί με βίδες. Ρωτάω τους κουριερ ωραία έχετε κάμερες από όταν ανοίχτηκε το δέμα ας δούμε τι έγινε και αρνούνται να μου δειξουν
Link to comment
Share on other sites

Κανε τότε καταγγελία ότι σου έκλεψε το κινητό η εταιρία κουριερ, και θα δεις για πότε θα βρουν τις κασέτες από τις κάμερες ώστε να αποδείξουν ότι δεν το πήραν αυτοί...

 

Αν επίσης δεν υπάρχουν σωστά χαρτιά γι αυτόν που πήγε να το παραλάβει (π.χ. δεν του ζήτησαν ταυτότητα, δεν έχουν πάρει υπογραφή του κλπ), πες τους ότι δεν έκαναν εξακρίβωση στα στοιχεία του ατόμου, το έδωσαν σε λάθος άτομο και γι αυτό στο έκλεψε. Κι άσε την κουριερ να τρέχει για να βρει χαρτιά και αποδείξεις ότι αυτός που πήγε εκεί ήταν όντως ο σωστός άνθρωπος που τους έδειξε και την ταυτότητα του πριν ανοίξει το πακέτο...

 

 

Αν τελικά σου αποδείξουν ότι δεν είναι αυτοί οι υπεύθυνοι, χρησιμοποίησε τους (μαζί με τα στοιχεία που θα έχουν βρει) ως μάρτυρες εναντίων αυτού που πήγε να το παραλάβει.

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Aν ο παραλήπτης είναι μέλος ανέβασε τα στοιχεία του. Επίσης ανέβασε και το s/n της συσκευής μπας και κάτσει τίποτα...

 

Απο τα λεγομενα της κοπελας δεν προκειται για συναλλαγη εντος του φορουμ.

Αλλωστε αναφερει παραπανω απο που εγινε η συναλλαγη.

Πλεον οι συναλλαγες με αντικαταβολη ειναι εξισου επικυνδινες διοτι μπορει να παραλαβης και χωρις ελενγχο και να εχει μεσα σαπουνια ή οτι αλλο θες...εδω με ελενχο και γινονται ευτραπελα...

Να πω και εγω οτι σε δικη μου συναλλαγη με εταιρια courier(περιπου 2 μηνες πριν)κατα την παραλαβη δεματος απο το καταστημα με αιτηση ελενχου πριν την παραλαβη η κοπελα στα γραφεια ΔΕΝ ηθελε να το ελενξω πριν το παραλαβω παρολο που εγραφε για ελενγχο με την αιτιολογια φορτου εργασιας(εαν ελενχανε ολοι τα δεματα πριν τα παραλαβουνε ξερετε τι θα γινοταν εδω μεσα Κυριε; )...και μαλιστα μου ανεφερε οτι πλεον ΔΕΝ θα δεχονται ελενγγο πριν την παραλαβη σε καμια περιπτωση γιατι ειναι κατι το οποιο δεν αφορα την μεταφορικη εταιρια...(και οταν μιλαω για ελενχο οχι να κατσω 10 λεπτα να το κοιταω αλλα απλα να ανοιχτει και να δω εαν ειναι οντως μεσα).

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αυτο είναι απλό. Όταν δε θέλουν να ανοιχτει ενα δέμα δίνει ο αποστολέας εντολή στα κούριερ. Το θέμα είναι οτί αυτό το πράγμα δεν μπορεί να έγινε παρά μόνο με΄σα στα κούριερ γτ και αλλαγη των κουτιών να εκανε το κουτί που έστειλα ήταν το καφε κλασικό κουτί του νοτε 3 σφραγισμένο ενώ το κουτί που παρέλαβα ήταν από ιταλικό σ4 με βίδες φορτηγού. Πήρα πολύ ευγενέστατα τον ιδιοκτήτη του κούριερ να ζητήσω να δουνε τις κάμερες, να μου δώσουν τα στοιχεία από τον κύριο που πήγε και να ρωτήσω ποιος το ξανασφράγισε. Η απάντηση του ήταν δεν σου λέω τίποτα κάνε μήνυση. Η όλη διαδικασία της μήνυσης την οποία πήγα και έκανα τι θα μου αποφέρει????

έξοδα σε δικηγόρο να τρέχω στην πάτρα το ψυχολογικό κομμάτι κτλ

Αν η κούριερ ήταν καθαρή γτ να μη κοιταξει το βιντεο? γιατί να μη μου πει ποιος το παρέλαβε? η μάλλον ποιος πήγε να το παραλάβει? Στέλνω 100 περίπου δέματα το χρόνο από αθήνα ποτέ μα ποτέ δενέπαθα τέτοιο πράγμα. Έστειλα πρώτη φορά και το έπαθα πάτρα. Πήρα στη σάμσουνγκ να δηλώσω το ιμει της συσκευής και μου ειπαν οτί το μόνο που γίνεται είναι αν το παει σε ένα σερβις όπου θα φανει μέσα στο συστημα οτί έχει κλαπει. Ελλάδα........ και δεν είναι η πράξη ούτε τα λεφτά (αν και στην εποχή που ζούμε τα στερούμε δυστυχώς) είναι ο φόβος μην ξανασυμβεί και το συναίσθημα οτί εξαπατήθηκες

 

 

 

Μέσα στο κουτί είχα κόψει απόδειξη για τον πελάτη με το όνομα και το επίθετό του η οποίο μου επιστραφει μαζι με τις βίδες

Link to comment
Share on other sites

Κανε τότε καταγγελία ότι σου έκλεψε το κινητό η εταιρία κουριερ, και θα δεις για πότε θα βρουν τις κασέτες από τις κάμερες ώστε να αποδείξουν ότι δεν το πήραν αυτοί...

 

Αν επίσης δεν υπάρχουν σωστά χαρτιά γι αυτόν που πήγε να το παραλάβει (π.χ. δεν του ζήτησαν ταυτότητα, δεν έχουν πάρει υπογραφή του κλπ), πες τους ότι δεν έκαναν εξακρίβωση στα στοιχεία του ατόμου, το έδωσαν σε λάθος άτομο και γι αυτό στο έκλεψε. Κι άσε την κουριερ να τρέχει για να βρει χαρτιά και αποδείξεις ότι αυτός που πήγε εκεί ήταν όντως ο σωστός άνθρωπος που τους έδειξε και την ταυτότητα του πριν ανοίξει το πακέτο...

 

 

Αν τελικά σου αποδείξουν ότι δεν είναι αυτοί οι υπεύθυνοι, χρησιμοποίησε τους (μαζί με τα στοιχεία που θα έχουν βρει) ως μάρτυρες εναντίων αυτού που πήγε να το παραλάβει.

 

Αυτό που λες με την υπογραφή με βοηθά πολύ. θα ξαναπάω αστυνομία να το καταθέσω σ' ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχω το όνομα και το επίθετο που μου έδωσε η κουριερ δε μου δίνει τα στοιχεία του. Επίσης ένα σταθερό τηλέφωνο που δε λειτουργεί και ήταν πρώην κτεο Πάτρας. Δεν νομίζω να είναι μέλος γιατί με πήρε από χρυσή ευκαιρια

 

Το όνομα που έχεις είναι υπαρκτό πρόσωπο καταρχήν?

Εφόσον πάντως έχεις κινήσει νόμιμή διαδικασία, θα σε συμβούλευα να μιλήσεις και με δικηγόρο

 

Αφενός θα έχει γνώση να χειριστεί καλύτερά το ζήτημά και από την αλλη μπορεί στην ΟΛΓΑ ιστορία να υπάρχουν στοιχεια-κενα που να σε διευκολύνουν να βρεις ακρη με την μεταφορική

 

Γιατί δεν μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό να μην σου λένε τα στοιχεία αυτού που υποτίθεται πως άνοιξέ το δέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει σε δικηγόρο. Τα αγαπητά κούριερ δε δίνουν στοιχεία ούτε σε εκείνον. Ξέρω ένα όνομα ένα επώνυμο και ένα σταθερό τηλέφωνο. Δεν ξέρω τι είδους κόσμος μπορεί να είναι αυτός. τι είδους εταιρία και πως φέρονται έτσι σε έναν άνθρωπο ο οποίος την τελευταία 7ετία είναι πελάτης τους. Πάντως το δικό μου συμπέρασμα είναι οτί διαπράχθηκε σε συνεργασία με τα κούριερ αλλιώς θα μου λέγανε κοπελιά αυτά είναι τα στοιχεία του ανθρώπου εδώ είναι το βίντεο που ανοίχτηκε το δέμα σου και ο τάδε υπάλληλος ήταν υπεύθυνος εκείνη την ώρα.
Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις το ονομα του αγοραστη, δε μπορεις να βρεις το τηλεφωνο(σταθερο)?

εσυ με αυτον πως επικοινωνησες; mail, Κινητο;

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις το ονομα του αγοραστη, δε μπορεις να βρεις το τηλεφωνο(σταθερο)?

εσυ με αυτον πως επικοινωνησες; mail, Κινητο;

 

Όλα αυτά τα έχει ήδη απαντησει!

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι μια επιλογή και η επικοινωνία με κάποια ένωση καταναλωτών που ως ανεξαρτητες "αρχες" του υπουργίου ή και μη,δρουν πιο ευέλικτα.

αν είναι κάτι που επαναλαμβάνεται αυτό και υπάρχουν καταγεγραμένες και άλλες τέτοιες περιπτώσεις έχει άλλη βαρύτητα το αδικημα.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη αυτο το θεμα ειναι πολυ καλο που αναφερθηκε το ονομα του Courier ωστε να καταλαβουμε στους χαλεπους καιρους που ζουμε ποιοι ειναι οι επαγγελματιες και ποιοι οχι.Θα προτεινα λοιπον να τους κυνηγησεις μεχρι να βρεις το δικιο σου.
[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω. Εκτός από την παραποίηση κλοπή του δέματος η άρνηση εξυπηρέτησης από τον υπεύθυνο έμαθα ότι έχει ξανά συμβεί πάλι στο κατάστημα. Πέραν αυτού δεν πήραν ούτε υπογραφή ούτε ζήτησαν ταυτότητα. Το σταθερό που έχω είναι από ένα κτεο Πάτρας το οποίο έκλεισε ο τύπος με πήρε από απόκρυψη και μου έδωσε αυτά τα στπιχεια
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω. Εκτός από την παραποίηση κλοπή του δέματος η άρνηση εξυπηρέτησης από τον υπεύθυνο έμαθα ότι έχει ξανά συμβεί πάλι στο κατάστημα. Πέραν αυτού δεν πήραν ούτε υπογραφή ούτε ζήτησαν ταυτότητα. Το σταθερό που έχω είναι από ένα κτεο Πάτρας το οποίο έκλεισε ο τύπος με πήρε από απόκρυψη και μου έδωσε αυτά τα στπιχεια

 

Τώρα δεν έχει νόημα αλλά εγώ με απόκρυψη δεν έπαιζε καν να κανόνιζα πόσο μάλλον να στείλω...

 

Πάντως αν και έχει κόπο το πράγμα πρέπει να τους κυνηγήσεις για να νιώσουν και μήπως καλυφθείς...

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα κανω γιατι σε αυτη τη χωρα η αυθαιρεσία συνεχίζεται εξαιτίας της γραφειοκρατίας και του ωχαδελφισμου. Δεν είναι για την συσκευή ούτε για τα 500 ευρώ που έχασα είναι για την κοροιδία σε εταιρία που πληρώνω ως καταναλωτής.

Δεν με νοιαζει να το βρω με νοιαζει κατι να γινει να ταρακουνηθεί ο καθένας που αρπάζει ότι βρει. Κάποτε είχα βρει ένα iphone 4 σε τουαλέτα μαγαζιού το πήγα στο μαγαζί και μου είπαν άστο εδώ θα έρθει να το πάρει. επειδή είπα καλου κακού μηπως βρω κάτι βρήκα την αδερφή της κοπέλας από το ευρετήριο και ήρθε και το πήρε την επόμενη. Σε αντίθεση με κάποια στιγμή μου ως φοιτήτρια που το βρήκε ο οδηγός λεωφορείου και δεν μου το επέστρεψε ποτε. Το οτί οι βίδες επιστράφηκαν σε κουτί ιταλικού s4 δηλώνουν οτί ό,τι έγινε έγινε από κάποιον που προφανώς διακινεί κινητά. Τη συσκευή τη δήλωσα και μέσω μίας ιστοσελίδας ως stolen. Αλλά δε λέει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Πόσταρε και το imei. Πρέπει να ζητήσουμε από έναν διαχείριστή να ανοίξει ένα νήμα μόνο για κινητά που έχουν κλαπεί έτσι ώστε αυτός που το πήρε να μη μπορεί να το μεταπουλήσει. (Το είχα ζητήσει παλιότερα στο νήμα του sii).
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...