Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω μία ερώτηση;Χρησιμοποιεί κάποιος το κινητό χωρίς θήκη ή με θήκη που να μην καλύπτει όλο το κινητό;Θέλω να μάθω ,αν χωρίς να πέσει κάτω ξεφλουδίζει το χρώμα;Όπως γίνονταν στα παλιά κινητά που φοβόσουνα να βάλεις το κινητό στην τσέπη ή στο μπουφάν μήπως και γδαρθεί.
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπρος και πισω ειναι γυαλι και πλαι μεταλλο.... Οποτε δεν ξεφλουδιζει..

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκουσα (και διάβασα) για αυτό το νέο χαρακτηριστικό που μετατρέπει τις microSD ως*μόνιμη εσωτερική αποθήκευση*(adoptable storage). Υποστηρίζει κάτι τέτοιο η συσκευή με Android 7.0???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκουσα (και διάβασα) για αυτό το νέο χαρακτηριστικό που μετατρέπει τις microSD ως*μόνιμη εσωτερική αποθήκευση*(adoptable storage). Υποστηρίζει κάτι τέτοιο η συσκευή με Android 7.0???

 

δοκίμασε και πες μας :)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε και πες μας :)
Δοκίμασα!! Με μια SD 4GB που είχα εδώ και 10 χρόνια περίπου και δεν φαίνεται να γίνεται αυτό. Την βλέπει σαν εξωτερικό μέσο αποθήκευσης. Δεν ξέρω όμως αν φταίει που είναι παλιά.....

 

 

 

Και μια άσχετη ερώτηση :

Αν πατήσω αυτό το πορτοκαλί υπάρχει περίπτωση να σβήσει κάτι σημαντικό;;; η θα σβήσει μόνο άχρηστα περιεχόμενα και υπολείμματα ;;; c3c1d4ba6ff7dc09d5cf044e15ebe24f.jpg

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκουσα (και διάβασα) για αυτό το νέο χαρακτηριστικό που μετατρέπει τις microSD ως*μόνιμη εσωτερική αποθήκευση*(adoptable storage). Υποστηρίζει κάτι τέτοιο η συσκευή με Android 7.0???

 

για να γινει αυτο που θελεις πρεπει να φορμαριστει απο το κινητο η καρτα μνημης σαν εσωτερικη αποθηκευση.το προβλημα με τη σαμσουγκ ειναι οτι εχει αφαιρεσει αυτην την επιλογη απο το default μενου του αντροιντ.οποτε πρεπει να το κανεις με αλλο τροπο και μετα θα την βλεπει κανονικα.στο xda υπαρχουν καποια προγραμματακια για υπολογιστη που κανουν αυτη τη δουλεια.

αλλα να ξερεις οτι οσοι το εκαναν,σε διαφορα κινητα,αναφερουν οτι ακομα και με πολυ γρηγορες καρτες οι εφαρμογες που θα εγκατασταθουν στην micro sd θα σερνονται καπως

εδω:https://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=24843

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Στέλιο!

________________________________________________

Ξέρει κανείς πως μπορώ να περάσω στην SD τις φωτογραφίες που έχω στο άλμπουμ του κινητού;;; ψάχνω αλλά δεν βλέπω επιλογή πουθενά για μεταφορά. Με Android 7.0.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απ' την εφαρμογή "Τα αρχεία μου" τα κάνεις αυτά τα πράγματα, "αντιγραφές - "επικολλήσεις", "άνοιγμα νέων φακέλων" για να τα βάζεις σε τάξη, με λίγο ψάξιμο θα τα βρεις. Μπαίνοντας στην εφαρμογή θα δεις τους δύο αποθηκευτικούς σου χώρους (συσκευή και sd ), παίρνεις απ' τη μία και μεταφέρεις στην άλλη σε σημείο που επιλέγεις (ή δημιουργείς εκείνη τη στιγμή ) εσύ. :)
Link to comment
Share on other sites

Μετά απ' την εφαρμογή "Τα αρχεία μου" τα κάνεις αυτά τα πράγματα, "αντιγραφές - "επικολλήσεις", "άνοιγμα νέων φακέλων" για να τα βάζεις σε τάξη, με λίγο ψάξιμο θα τα βρεις. Μπαίνοντας στην εφαρμογή θα δεις τους δύο αποθηκευτικούς σου χώρους (συσκευή και sd ), παίρνεις απ' τη μία και μεταφέρεις στην άλλη σε σημείο που επιλέγεις (ή δημιουργείς εκείνη τη στιγμή ) εσύ. :)
Επιλέγω την φωτογραφία που θέλω από κει μέσα και παω να την μεταφέρω στην SD αλλά μου λέει να δημιουργήσω νέο φάκελο να τη βάλω μέσα και δεν ξέρω πού να τοποθετήσω τον φάκελο. :/

 

Δεν έχει επιλογή να μεταφερθεί στο άλμπουμ φωτογραφιών της SD να ξεμπερδευω. Είναι περίπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε τη γνώμη σας παιδιά; ;;

Τι κάνουμε τώρα που βγαίνει το νέο Α8 ;;

Αξίζει να αλλάξουμε το παλιό Α5 του 16 ;; Η κρατάει 1 χρόνο ακόμη το κινητακι μας ;;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=461798

 

https://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_a8_2018_handson-review-1699.php

 

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a8_(2018)-8886.php

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να δω και το Α5 2018 όταν βγει!!

Κάπου πήρε το μάτι μου κάτι φωτογραφίες ανεπίσημες αλλά αν τελικά είναι έτσι, θα είναι πανέμορφο!!

5,5" ίντσες διάβασα ότι θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να δω και το Α5 2018 όταν βγει!!

Κάπου πήρε το μάτι μου κάτι φωτογραφίες ανεπίσημες αλλά αν τελικά είναι έτσι, θα είναι πανέμορφο!!

5,5" ίντσες διάβασα ότι θα είναι.

 

ναι, αλλα στις διαστασεις ειναι μεγαλυτερο απο το s8.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να δω και το Α5 2018 όταν βγει!!

Κάπου πήρε το μάτι μου κάτι φωτογραφίες ανεπίσημες αλλά αν τελικά είναι έτσι, θα είναι πανέμορφο!!

5,5" ίντσες διάβασα ότι θα είναι.

 

Νομίζω πως δεν θα βγει Α5 του 18 παιδιά...

Άλλαξε το όνομα..έγινε Α8.

Αυτό έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει. Κάνω λάθος; ;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν θα βγει Α5 του 18 παιδιά...

Άλλαξε το όνομα..έγινε Α8.

Αυτό έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει. Κάνω λάθος; ;

Ναι; θα σε γελάσω.

Αλλο το Α5 άλλο το α8 όμως....

Το βλέπω δύσκολο να σταματήσει η παραγωγή του Α5

 

_________________________________________________

 

Και κάτι άσχετο που παρατήρησα σήμερα παιδιά !!! Μέχρι τώρα όταν έκανα απενεργοποιηση της συσκευής έκλεινε κανονικά. Από σήμερα όμως βλέπω ότι μου ζητάει τον κωδικό μου για να γίνει απενεργοποιηση!! Αν δεν βάλω τον κωδικό μου δεν απενεργοποιειται η συσκευή. Συμβαίνει και σε άλλους;;;;; Δεν εχω κάνει κάποιο update πρόσφατα που να δικαιολογεί αυτή την αλλαγή. Δεν είναι ότι με ενοχλεί! Ίσα ίσα που το θεωρώ καλό. Μου κάνει εντύπωση όμως.

 

Ζητάει τον κωδικό που έχω ορίσει σαν κλείδωμα οθόνης.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ναι; θα σε γελάσω.

Αλλο το Α5 άλλο το α8 όμως....

Το βλέπω δύσκολο να σταματήσει η παραγωγή του Α5

 

 

 

_________________________________________________

 

Και κάτι άσχετο που παρατήρησα σήμερα παιδιά !!! Μέχρι τώρα όταν έκανα απενεργοποιηση της συσκευής έκλεινε κανονικά. Από σήμερα όμως βλέπω ότι μου ζητάει τον κωδικό μου για να γίνει απενεργοποιηση!! Αν δεν βάλω τον κωδικό μου δεν απενεργοποιειται η συσκευή. Συμβαίνει και σε άλλους;;;;; Δεν εχω κάνει κάποιο update πρόσφατα που να δικαιολογεί αυτή την αλλαγή. Δεν είναι ότι με ενοχλεί! Ίσα ίσα που το θεωρώ καλό. Μου κάνει εντύπωση όμως.

 

Ζητάει τον κωδικό που έχω ορίσει σαν κλείδωμα οθόνης.

 

Κάτι τέτοιο αναφέρει το άρθρο του gsmarena ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το κινητό μου κάνει κάτι κόλπα όταν η οθόνη είναι ανενεργή και την ανάβω κάνει κάτι σαν λάμψη. Τι λετε να είναι;

Έχει συμβεί σε κάποιον το ίδιο;

Ή ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο αναφέρει το άρθρο του gsmarena ...
Τώρα σταμάτησε όμως

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κινητό μου κάνει κάτι κόλπα όταν η οθόνη είναι ανενεργή και την ανάβω κάνει κάτι σαν λάμψη. Τι λετε να είναι;

Έχει συμβεί σε κάποιον το ίδιο;

Ή ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;

Είναι σαν τα "χιόνια" που κάνανε οι παλιές τηλεοράσεις όταν δεν έπιαναν καλό σήμα. Το κάνει και σε μένα από την αρχή που το πήρα και το θεώρησα φυσιολογικό για κάποιο λόγο.... Μου το κάνει σπάνια όμως. Δεν είναι κάτι που με ενοχλεί.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 μέρες το κάνει. Όταν ανοίγω και κλείνω την οθόνη σαν αστραπή (κλάσματα δευτερολέπτου) Όχι χιόνια.

Σαν να παίζει ο αισθητήρας φωτεινότητας ένα πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 μέρες το κάνει. Όταν ανοίγω και κλείνω την οθόνη σαν αστραπή (κλάσματα δευτερολέπτου) Όχι χιόνια.

Σαν να παίζει ο αισθητήρας φωτεινότητας ένα πράγμα.

 

Ειναι αυτο που περιγραφει ο lek88 και στο δικο μου συμβαινει μια στις εικοσι φορες περιπου οταν ανοιγω την οθονη και κραταει κλασματα του δευτερολεπτου, κατι μεταξυ χιονιων και λαμψης. Μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω 2 προβλήματα.

• το κινητό κάνει μόνο του επανεκκίνησεις

• μια καρτα μνήμης καταστράφηκε και δεύτερη που εχω βάλει τωρα κάποιες φορές δεν μου την αναγνωρίζει. Όταν κάνω επανεκκίνηση τότε τη βρίσκει.

Ξέρει καποιος κάτι ;;

Link to comment
Share on other sites

τέτοιο πρόβλημα δεν έχω εγώ αλλα το πρώτο που θα έκανα θα ήταν μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και βλέπουμε μετά
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά voip το τηλέφωνο υποστηριζει? και αν ναι τι ρυθμίσεις πρεπει να κανω γοα γραμμη cosmote. και άλλη μια ερώτηση το wificalling της cosmote είνια κάτι διαφορετικό απο το voip?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά voip το τηλέφωνο υποστηριζει? και αν ναι τι ρυθμίσεις πρεπει να κανω γοα γραμμη cosmote. και άλλη μια ερώτηση το wificalling της cosmote είνια κάτι διαφορετικό απο το voip?
Ναι! Απλά στέλνεις Wificall στο 1333.

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Όταν σου έρθει απάντηση ότι ενεργοποιηθηκε κάνε απλά μια επανεκκίνηση στην συσκευή.

Το ίδιο πράγμα είναι.

 

 

______________________________________________________

Παιδιά προχθές μου ήρθε νέο update! Έχει έρθει σε άλλον;; ba798f63672d6f49ee14d3598a140912.jpg

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...