Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα, το Α5 μου κοντεύει αισίως τα 3 χρονια λειτουργίας και έχω κ εγω πλέον μεγάλο θεμα με τη μπαταρία που δεν κρατάει πολύ ή πέφτει γρήγορα απο μόνη της χωρίς να χρησιμοποιώ εγώ το τηλέφωνο. Απ' ότι κατάλαβα απο τους φίλους εδώ δεν αξίζει να βάλω καινούρια αφού τα ίδια κάνει, για γνήσια δε με τόσα λεφτά δεν παίζει. Είχα διαβάσει για ενδεχόμενη αναβάθμιση σε ορεο που μπορεί να έφτιαχνε τη μπαταρία, ισχύει ξέρει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι δεν υπαρχει περιπτωση να παρει oreo. Εδω δεν πηραν τα S6... Με αλλαγη μπαταρια απο το επισημο service θα ησουν OK πιστευω.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η αλλαγή μπαταρίας στην αντιπροσωπεία δε νομίζω ότι κοστίζει πάνω από 30 ευρώ με εργασία. Οκ δεν είναι τσάμπα αλλά θα είστε οκ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ρομ παιδιά, μην παιδεύεστε.

 

Έτσι. Ίσως είναι θέμα μητρικής αλλά οκ, ή το πετάς ή βάζεις μια γνήσια μπαταρία, είναι το πιο φθηνό σίγουρο έξοδο που θα κάνεις και κατά μεγάλο ποσοστό θα σου βγει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Απλα update ασφαλειας ειναι. Τα υπολοιπα που γραφει τα γραφει παντα...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
εχω το a5 δύο χρόνια εδώ και κάποιο καιρό αντιμετωπίζω προβλημα με την μπαταρία όταν πέσει χαμηλά περίπου απο 20% τελειώνει πολυ γρήγορα τόσο γρήγορα που μου σβηνει πολλές φορες όταν είναι φορτισμένο 100% δεν μπορώ να πω ότι τελειώνει γρήγορα. Και αποφασισα να την αλλάξω πήρα μια από το Σκρουτζ με 12 ευρω αν θυμάμαι καλα, έλεγε original. την άλλαξα και διαπίστωσα ότι κάνει το ίδιο πράγμα μολις φτάσει χαμηλά το ποσοστο τελειώνει πολυ γρήγορα.

Επειδή διαβάζω ότι έχουν πολλοί προβλημα με την μπαταρία μάλλον να ειναι κάποιο μπαγκ τις rom; Η το έχουν κάνει επίτηδες σε καποιο από τα τελευταία update για να πάρουμε καινουριο;

 

Κάτι τέτοιο συμβαίνει και στο a5

Techmaniacs: Το Android 9 Pie/Samsung One UI update προκαλεί εξάντληση της μπαταρίας σε Samsung συσκευές.

https://techmaniacs.gr/to-android-9-pie-samsung-one-ui-update-prokalei-exantlisi-tis-mpatarias-se-samsung-syskeyes/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
παιδια εχει καταφερει κανεις να ενεργοποιησει το vowifi στη συσκευη?δεν το εχω βρει πουθενα στις ρυθμισεις ενώ το υποστηρίζει
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στείλεις το μήνυμα στο 1333 πρώτα για να ενεργοποιηθεί από την Cosmote, εκτός και αν το έχεις κάνει ήδη.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στείλεις το μήνυμα στο 1333 πρώτα για να ενεργοποιηθεί από την Cosmote, εκτός και αν το έχεις κάνει ήδη.
Το έχω κάνει ..το μενού στις ρυθμίσεις του κινητού δεν βρίσκω

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ..το μενού στις ρυθμίσεις του κινητού δεν βρίσκω

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις κάτι.

 

1) κάνεις update την νεότερη έκδοση της συσκευής (αν δεν το έχεις κάνει)

2) στέλνεις το σχετικό sms και όταν σου έρθει απάντηση ότι ενεργοποιηθηκε, κανεις μια επανεκκίνηση στην συσκευή.

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις κάτι.

 

1) κάνεις update την νεότερη έκδοση της συσκευής (αν δεν το έχεις κάνει)

2) στέλνεις το σχετικό sms και όταν σου έρθει απάντηση ότι ενεργοποιηθηκε, κανεις μια επανεκκίνηση στην συσκευή.

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και απλά βλέπεις το σηματακι κάποια στιγμή στις ειδοποιήσεις και καταλαβαίνεις ότι λειτουργεί;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και απλά βλέπεις το σηματακι κάποια στιγμή στις ειδοποιήσεις και καταλαβαίνεις ότι λειτουργεί;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς. Θα το δεις πάνω αριστερά.

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Θα το δεις πάνω αριστερά.

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα κι εγώ αλλά δεν δείχνει να δουλεύει. Δεν υπάρχει πουθενά η ρύθμιση "Κλήσεις Wifi" στο μενού της συσκευής ώστε να επιλέξω την προεπιλογή που όπως φαίνεται είναι απαραίτητο βήμα ώστε να λειτουργήσει το Vowifi.

 

Πολύ φοβάμαι ότι θέλει branded firmware της Cosmote για να δουλέψει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε εγώ βλέπω να λειτουργει.και η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί από την κοσμοτε τους πήρα τηλέφωνο και το επιβεβαίωσαν.καμια ιδέα;μήπως ενεργοποιείται από κανένα κρυφό μενού όπως στα Xiaomi?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα κι εγώ αλλά δεν δείχνει να δουλεύει. Δεν υπάρχει πουθενά η ρύθμιση "Κλήσεις Wifi" στο μενού της συσκευής ώστε να επιλέξω την προεπιλογή που όπως φαίνεται είναι απαραίτητο βήμα ώστε να λειτουργήσει το Vowifi.

 

Πολύ φοβάμαι ότι θέλει branded firmware της Cosmote για να δουλέψει.. ;)

Ναι, θέλει

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι πως γίνεται να λειτουργει σε άλλες συσκευές που δεν είναι στη λίστα της κοσμοτε;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όλα αυτά ναι μεν υποστηρίζονται απο την συσκευή, αλλά πρέπει να τα υποστηρίζει και το software. Φαίνεται οτι πρέπει αν έχεις firmware από την cosmote ή από άλλη εταιρία που να έχει βάλει το option στο software της συσκευής.

Πχ. Το δικο μου Α5 είναι από wind Ιταλίας και δεν το έχει. Αν βάλω της cosmote θα το έχει.

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Πως ενεργοποιείται σε αυτό το μοντέλο τα μηνύματα έκτακτης ανάγκης που έρχονται από την ΓΓΠΠ; Δεν το βρίσκω με τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιείται σε αυτό το μοντέλο τα μηνύματα έκτακτης ανάγκης που έρχονται από την ΓΓΠΠ; Δεν το βρίσκω με τίποτα.
Κάνε εγγραφή https://112.gr/el-gr/

 

Αν και κανονικά έπρεπε να σου έρχονται αυτόματα.

Δες και εδώ που λέει για ρυθμίσεις στην συσκευή. https://www.civilprotection.gr/el/cellbroadcasting

 

Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση Ειδοποιήσεων Εκπομπής Κυψέλης

 

Μεταβείτε στο Μενού: Ρυθμίσεις > Περισσότερα ... > «Εκπομπές Έκτακτης Ανάγκης» > «Έλεγχος Εμφάνισης Ακραίων Απειλών».

 

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...