Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν η κάρτα μνήμης δουλεύει; Βάλτη σε κάποιο card reader που έχεις και δες αν δουλεύει και αν έχει μέσα τα αρχεία σου...

Υπάρχει πάντα μια πιθανότητα να μην δουλεύει η κάρτα μνήμης... Επίσης μέσω του card reader μπορείς να κάνεις format την κάρτα και μετά όταν την βάλεις στο κινητό και την αναγνωρίσει να ξανακάνεις format μέσω του κινητού για να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα.

 

Δυστυχώς δε τη διαβάζει κανένας υπολογιστής, ούτε με USB adapter, αλλά ούτε και με SD adapter...

 

Επίσης, ενώ το κινητό έβγαζε το μήνυμα για format της κάρτας, μόλις επέλεξα να κάνει το format, φτάνει στο 20% και χτυπάει error για partition κ.τ.λ. :confused:

 

Μίλησα και με τη SanDisk στην Αγγλία, μου είπαν κάποια πραγματάκια που δεν έγινε τίποτα και για να σου κάνουν αυτοί recover (αν τα καταφέρουν), θέλουν 200 δολάρια περίπου για τα 32GB της δικής μου κάρτας! :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα και απο εμένα και καλο χειμώνα (καλα μη βαρατε:lol:), μετα τη νουγκατ εχω παρατηρήσει κ εγω πως το τηλέφωνο έχει γίνει απάλευτο. Η φόρτιση αργεί πολύ περισσότερο απο πριν, απανωτά κολλήματα (σημερα κρασάρει κ δε μπαινει καν το κιν στο messenger), χειρότερο wifi, συνεχή κολλήματα εκεί που το κινητό πέταγε κανονικά, υπερθερμανσεις (μου ζητάει 3-4 φορές την ημερα να cool)!! Ηρθε σε κανέναν κανενα bug fix ή καμια νεα ενημέρωση που να βελτιώνει την κατάσταση? Ε΄χω φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι να το αλλάξω, κρίμα γιατι το κινητό πέταγε.. Edited by newcell
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει καθαρό install με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως στην nougat βλέπω κ εγώ αργή φόρτιση!!!! Άσχετα που το έχω επιλεγμένο στην γρήγορη.

Μετά την αναβάθμιση δεν το γύρισα εργοστασιακες και δεν θα το γυρίσω γι αυτό τον λόγο....

Οσο σκέφτομαι το στήσιμο από την αρχή.....

 

Δεν εχω παρατηρήσει άλλο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

....

Οσο σκέφτομαι το στήσιμο από την αρχή.....

 

Με το Smart switch δεν παίρνεις πλήρες back up (δλδ ΚΑΙ τα δεδομένα των εφαρμογών) ;

Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω

 

Δεν πειράζει, καλύτερα να τις εγκαταστήσεις από την αρχή...

 

Για να δεις τι έχεις σώσει στο τελευταίο backup μέσω smart switch, συνδέεις το κινητό, πηγαίνεις στην επαναφορά αντιγράφου και μετά κάπου έχει ένα κουμπί (δεν θυμάμαι ακριβώς τι γράφει) που όταν το επιλέγεις σου δίνει την επιλογή να επιλέξεις τι ακριβώς θέλεις να επαναφέρεις από αυτά που έσωσες στο τελευταίο backup μέσω smart switch... Οπότε σε αυτό το σημείο στην ουσία μπορείς να δεις τι έκανες backup την τελευταία φορά (αρχική οθόνη, επαφές, ημερολόγιο, ρυθμίσεις, εφαρμογές κτλ...) πριν προχωρήσεις στην επαναφορά αντιγράφου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς δε τη διαβάζει κανένας υπολογιστής, ούτε με USB adapter, αλλά ούτε και με SD adapter...

 

Επίσης, ενώ το κινητό έβγαζε το μήνυμα για format της κάρτας, μόλις επέλεξα να κάνει το format, φτάνει στο 20% και χτυπάει error για partition κ.τ.λ. :confused:

 

Μίλησα και με τη SanDisk στην Αγγλία, μου είπαν κάποια πραγματάκια που δεν έγινε τίποτα και για να σου κάνουν αυτοί recover (αν τα καταφέρουν), θέλουν 200 δολάρια περίπου για τα 32GB της δικής μου κάρτας! :O

 

Εάν είναι έτσι όπως τα λες δεν νομίζω να υπάρχει σωτηρία, λογικά "κάηκε"... Τότε πηγαίνεις πίσω από εκεί που πήρες την κάρτα μνήμης μαζί με την απόδειξη γιατί λογικά έχει εγγύηση (πολλώννννν ετών), οπότε να στην αντικαταστήσουν με καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει καθαρό install με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εχω κανει καθαρο install αλλα δεν εχω κανει επαναφορα ρυθμισεων (με αυτο δεν πρπει να ξαναστησω το τηλ απο την αρχη?)

Link to comment
Share on other sites

Στήσιμο απο την αρχή ειναι βαρετό αλλά η πιο σίγουρη λύση.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στήσιμο απο την αρχή ειναι βαρετό αλλά η πιο σίγουρη λύση.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

φχαριστώ φίλος. Μήπως ξέρουμε και κανα καλό ζευγάρι ακουστικά με καλό μπάσο και μικρόφωνο? Ψάχνω κάτι καλό γιατί αυτά που πήρα με 7 ευρώ μ βγήκαν μαπα

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες που βρίσκεται η ρύθμιση για τη γρήγορη ή απλή φόρτιση? δεν το βρισκω
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα στο δίκαρτο A5 που έχω με nougat έχω κανονικά 4G στην Vodafone και 4G+ στην Cosmote...!

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Λοιπόν το πρόβλημα συνεχίζει αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Ακόμη δεν πρόλαβα να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά χθες π.χ. έκανε μόνο μία φορά επανεκκίνηση.

 

Ξέχασα να αναφέρω το μήνυμα που εμφανίζει κατά διαστήματα : "H εφαρμογή System δεν ανταποκρίνεται"...

Συνήθως πατάω "αναμονή" και όχι "κλείσιμο εφαρμογής".

 

Σίγουρα εκεί οφείλεται και το πρόβλημα...

 

Λοιπόν μετά από κάνα 20ήμερο τουλάχιστον που είχα πρόβλημα με το κινητό (μου έκανε κάθε ημέρα επανεκκινήσεις από μόνο του), έκανα μέσω smart switch καθαρή εγκατάσταση εκ νέου του τελευταίου λογισμικού και όλα μου τα προβλήματα λύθηκαν!!! Επανέφερα και το backup με τα αρχεία μου που είχα αλλά όχι τις εφαρμογές, την αρχική οθόνη και τις ρυθμίσεις για να μην έχω ξανά τα ίδια προβλήματα...

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Το κινητό πάντως πάει σφαίρα και η μπαταρία φυσικά κρατάει πολύυυυυ περισσότερο. Εγκατέστησα βέβαια και λιγότερες εφαρμογές και προσπαθώ να μην το φορτώνω με χίλιες δυο άχρηστες εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις, διαχείριση συσκευής, μπαταρία, 3 τελείες πάνω δεξιά και συνθετες ρυθμίσεις

 

ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Μετά και την τελευταία αναβαθμιση μου πετάει συνέχεια ένα μηνυμα πρόβλημα διαχείριση συσκευής ότι και καλά θελει να διορθωσει τα προβλήματα αποδοσης της συσκευής και πρέπει να κλεισω προγραμματα που τρέχουν. Το κακο είναι οτι χτυπάει σαν μήνυμα ακόμα και σε άσχετες φάσεις - ενώ ακόμα και ένα πρόγραμμα να τρέχει μου το πετάει. Ξέρει κανεις πως απενεργοποιειτε η ρύθμιση ή έστω πως γίνεται αθόρυβη? Σωστε με να μην το σπάσω...:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω μια flip θηκη με "παραθυρακι" και εχω βρει την παρακατω.ειναι καλη?

 

https://www.skroutz.gr/s/9524327/Nillkin-Qin-S-View-Case-Black-Galaxy-A5-2016.html

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω μια flip θηκη με "παραθυρακι" και εχω βρει την παρακατω.ειναι καλη?

 

https://www.skroutz.gr/s/9524327/Nillkin-Qin-S-View-Case-Black-Galaxy-A5-2016.html

 

Σαν εταιρεια η nillkin ειναι πολυ καλη οπως και οι θηκες της.το θεμα ειναι αν υποστηριζει να απαντας την κληση χωρις να ανοιξεις το καλυμα , επειδη δεν το γραφει κανενα μαγαζι αυτο, καλυτερα να τους παρεις τηλεφωνο. αλλιως παρε την γνησια https://www.skroutz.gr/s/8262516/Samsung-Clear-View-Cover-Black-Galaxy-A5-2016.html , ή παρε μια θηκη με δυο παραθυρα ωστε απο την κατω να απαντας https://www.skroutz.gr/s/9801146/OEM-Book-Case-Call-Display-Stand-Μαύρο-Samsung-Galaxy-A5-2016.html

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

Σαν εταιρεια η nillkin ειναι πολυ καλη οπως και οι θηκες της.το θεμα ειναι αν υποστηριζει να απαντας την κληση χωρις να ανοιξεις το καλυμα , επειδη δεν το γραφει κανενα μαγαζι αυτο, καλυτερα να τους παρεις τηλεφωνο. αλλιως παρε την γνησια https://www.skroutz.gr/s/8262516/Samsung-Clear-View-Cover-Black-Galaxy-A5-2016.html , ή παρε μια θηκη με δυο παραθυρα ωστε απο την κατω να απαντας https://www.skroutz.gr/s/9801146/OEM-Book-Case-Call-Display-Stand-Μαύρο-Samsung-Galaxy-A5-2016.html

 

σαν ποιοτητα με νοιαζει που οπως ειπες ειναι καλη και να εχει παραθυρο για να βλεπω ποιος καλει.

 

τωρα τα υπολοιπα δεν με καινε πολυ γιατι παντα μιλαω με handsfree και το σηκωνω απο εκει το τηλεφωνο.

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα περίπου με nougat μου ήρθε σήμερα και αναβαθμίση 200mb αλλά πάλι είναι η 7.0 ήρθε σε κανέναν; το επιπλέον που έχει είναι στην διαχείριση μπαταρίας που μπορείς επιπλέον να επιλέξεις άμεσα η εφαρμογές να μπαίνουν σε αδράνεια και όχι αυτόματα σε 3 μέρες που είχε πριν πιστεύω να βελτιωθεί η μπαταρία με αυτό
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προστατευτικό τζαμάκι που να καλύπτει πλήρως την οθόνη με ικανοποιητικό αποτέλεσμα ? Ρωτάω γιατι αγόρασα πρόσφατα ένα απλό και δεν μου αρέσει καθόλου... Ψαχνω κάτι σαν αυτό https://www.germanos.gr/product/cellular-line-samsung-a5-2016/20354270/
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προστατευτικό τζαμάκι που να καλύπτει πλήρως την οθόνη με ικανοποιητικό αποτέλεσμα ? Ρωτάω γιατι αγόρασα πρόσφατα ένα απλό και δεν μου αρέσει καθόλου... Ψαχνω κάτι σαν αυτό https://www.germanos.gr/product/cellular-line-samsung-a5-2016/20354270/

 

Καλησπέρα εγώ έχω βάλει αυτό http://www.mobilecity.gr/en/tempered-glass-samsung/7907-tempered-glass-03mm-9h-for-samsung-a510f-galaxy-a5-2016-full-cover#/11-color-black σε gold και είναι αρκετά καλή αίσθηση.

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ έχω βάλει αυτό http://www.mobilecity.gr/en/tempered-glass-samsung/7907-tempered-glass-03mm-9h-for-samsung-a510f-galaxy-a5-2016-full-cover#/11-color-black σε gold και είναι αρκετά καλή αίσθηση.

Φίλε μου φαίνεται καλή περίπτωση! Καλύπτει την οθόνη μέχρι το μεταλλικό πλαίσιο, είναι δηλαδή κουρμπαριστό 3D/4D ?

Link to comment
Share on other sites

Φοράω παρόμοιο τζαμάκι αλλά από banggood. Άλλο ένα ίδιο που είχα πάρει παλιότερα από ebay, δεν είχε τρύπα στον αισθητήρα δίπλα απ' το ακουστικό και έτσι δεν έσβηνε η οθόνη όταν το έβαζα στο αυτί.

Να το τσεκάρετε.

Αυτό από mobilecity έχει την τρύπα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου φαίνεται καλή περίπτωση! Καλύπτει την οθόνη μέχρι το μεταλλικό πλαίσιο, είναι δηλαδή κουρμπαριστό 3D/4D ?

Όχι δεν είναι κουρμπαριστό με την έννοια όπως είναι στα edge αλλά πίστεψε με κάνει καλή εφαρμογή. Αν έχεις και τηλέφωνο σε χρώμα χρυσό του πάει πολύ.Και για να τελειώσω νομίζω ότι τα τέσσερα ευρώ δεν είναι πολλά για μια δοκιμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φοράω παρόμοιο τζαμάκι αλλά από banggood. Άλλο ένα ίδιο που είχα πάρει παλιότερα από ebay, δεν είχε τρύπα στον αισθητήρα δίπλα απ' το ακουστικό και έτσι δεν έσβηνε η οθόνη όταν το έβαζα στο αυτί.

Να το τσεκάρετε.

Αυτό από mobilecity έχει την τρύπα;

 

Πάντως αυτό έχει τρεις τρύπες επάνω μία για τον αισθητήρα,μια για το ακουστικό και μια για την κάμερα.Και φυσικά μια μεγάλη για το λογότυπο και μία κάτω για το κεντρικό πλήκτρο και δυο μικρές τρύπες όπως τα σχεδιαγράμματα του κουμπιού πίσω και για τις πολλαπλές σελίδες όπου φωτίζονται όταν ανοίγει ή πατάς τα πλήκτρα.

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε ΤΡΥΠΕΣ διαμπερές, όχι απλά διαφανή σημεία. Διάφανο ήταν το σημείο στην προηγούμενη που σου λέω αλλά δεν έλειπε το κομμάτι του τζαμιού με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σωστά.

Τρύπα σαν του μεσαίου κουμπιού και του ακουστικού.

Εσύ αναφέρθηκες και στο λογότυπο που δεν νομίζω να έχει τρύπα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...