Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου εως τώρα:

Ταχύτητα: Δεν κολλάει πουθενά. Δεν έχω δει ίχνος lag. Ταχύτατο σε ότι και αν έχω δοκιμάσει (browsing και scrolling σε βαριές σελίδες με εικόνες/βίντεο scrolling, παιχνίδια κλπ). Asphalt 8 χωρίς κανένα θέμα με κανένα ίχνος lag (έστω και στιγμιαίου). Επίσης ταχύτατο άνοιγμα εφαρμογών. Το λεγόμενο "Throttling" δεν το έχω δει. Έτρεξα το Antutu v6.0.4 πέντε (5) φορές συνεχόμενα και έβγαλα ελάχιστο σκορ 75400 (μέσος όρος 77500 περίπου) χωρίς ιδιαίτερη θερμότητα (το τεστ έγινε πάνω σε γραφείο χωρίς θήκη).

Multitasking: Δεν έχει πρόβλημα να πάρει π.χ. κάποιος τηλέφωνο και να κλείσει την εφαρμογή (ή το παιχνίδι). Μπορείς να έχεις παράθυρα ανοιχτά και να τα επαναφέρεις. Όμως εδώ υπάρχει ενα μικρό θέμα με πολλές εφαρμογές αφού απο ενα σημείο και μετά εφαρμόζει επιθετικό κλείσιμο εφαρμογών. Μπορεί να αλλάξει με firmware.

Οθόνη: πολύ καλή. Ουσιαστικά είναι η καλύτερη που έχω δει στο εύρος τιμής αυτό. Αρκετά φωτεινή όταν χρειάζεται (το sunlight display βοηθάει σε φωτεινές ημέρες), αρκετά σκοτεινή όταν χρειάζεται (βράδυ π.χ., έχει και "read mode" για μείωση του "μπλε" φωτός ώστε να μην κουράζει και να μην χαλάει τον ύπνο. Έχει και ρυθμίσεις που σπανίως βλέπουμε σε αυτό το εύρος τιμής. Μειονέκτημα έχει την αυτόματη φωτεινότητα που ώρες ώρες δεν δουλεύει πάντα καλά.

camera: Καλή, ευκρίνεια φανερή στις φωτογραφίες, χωρίς να επηρεάζεται πολύ στις άκρες (όπως σε αντίστοιχες κάμερες). Καλός φακός. Καλό HDR (γρήγορο και αποτελεσματικό με μειονέκτημα το oversatturation που κάνει το HDR). Σε σκοτεινό περιβάλλον δεν κάνει καθόλου καλή δουλειά δυστυχώς. Το φλας απο την άλλη είναι καλό και σωστά χρονισμένο. Στο αυτόματο (auto) η κάμερα πάσχει πολύ (δεν κάνει σωστή ανίχνευση ανάλογα το περιβάλλον), θέλει βελτίωση το firmware. Ο αισθητήρας πάντως έχει δυνατότητες. Λίγες Χειροκίνητες ρυθμίσεις (iso, white balance). Απουσιάζει χρόνος κλείστρου. Δεν δοκίμασα άλλη εφαρμογή. Βίντεο ουδέτερο, καλό, όχι όμως τίποτε εντυπωσιακό. Θα "δείξει ότι θέλουμε σωστά αλλά απλά σαν "κάτι" να λείπει¨.

Ήχος: Το ηχείο παράγει πολύ καλό ήχο, όχι πολύ δυνατό αλλά ποιοτικό. Δεν "τσιρίζει". Απο ακουστικά επίσης ο ήχος είναι καθαρός με γλυκό ήχο, χωρίς παραμορφώσεις και παρεμβολές. Δεν περίμενα τέτοιο ήχο καθότι δεν είχα ακούσει για τα xiaomi να έχουν καλό ήχο. Περιμένω και άλλες εντυπώσεις σε αυτό απο πιο "ακουστικούς" τύπους απο εμένα (δεν το χρησιμοποιώ για ακρόαση μουσικής).

Λειτουργικό: MIUI. As smooth as it can get. Κανένα lag. Πολλές ρυθμίσεις. Δεν υπάρχει app drawer, θέλει λίγο εκμάθηση καθώς οι ρυθμίσεις μπερδεύουν αλλά αν το μάθεις εχει περισσότερες ρυθμίσεις απο οποιοδήποτε άλλο. Θα πάρει android 6 ελπίζω (ακούστηκε κάτι για πιθανότατα εντός 2 μηνών).

Ποιότητα κατασκευής: Άριστη. Μέταλλο και πλαστικό δένουν τέλεια, αρμονικά, δεν υπάρχουν τριγμοί (ούτε στο κάτω πλαστικό μέρος, όπως αναφέρθηκε) και "κουδουνίσματα". Όμορφο, γλυκό στο χέρι (παρά το μέγεθος) λόγω των καμπύλων, πολύ ωραία αίσθηση του μετάλλου όταν το ακουμπάς/τρίβεις. Μειονέκτημα οτι γλιστράει. Επίσης σαν κατασκευή δεν φτάνει πιστεύω το CNC crafted metal άλλων κατασκευαστών (LeTV le1s π.χ.). Αλλά και πάλι είναι τόσο όμορφο και ποιοτικό που δεν θα το σκεφτείς δευτερόλεπτο.

Αυτονομία: Πολύ καλή, θα αντέξει γεμάτη μέρα full χρήσης άνετα. Δεν δοκίμασα πόσες ώρες βίντεο έχει αλλά σε SOT φτάνω 6 ώρες μέχρι στιμγής με λίγο απ΄όλα (περισσότερο surfing, tapatalk, φωτογραφίες και λιγότερο gaming). Περιμένω βελτίωση όσο περνάει ο καιρός αλλά τα 8ώρες + που ακούω δεν τα έχω δει (ακόμη ίσως). Πλεονέκτημα το να φτάνεις π.χ. στο 20% και να μην χρειάζεται να τα κλείσεις ολα μην τυχόν μείνεις στο δρόμο. Απότομες διακυμάνσεις μπαταρίας δεν είδα. Γραμμική πτώση χωρίς παρατράγουδα και χωρίς μετά το π.χ. 15% να κλείσει μόνο του.

Fingerprint sensor: Απλά τέλειο. 100% Επιτυχία (και δεν κάνω πλάκα) ακόμη και σε "τσαπατσούλικα" αγγίγματα.

Λοιπά: όλα τα sensors λειτουργούν τέλεια, GPS με άμεσο σήμα (μέσα σε αυτοκίνητο, χωρίς δεδομένα ή άλλο βοήθημα, άνοιξα το gps και πρόγραμμα αμέσως μετά (το Turbo GPS) και είχα σήμα! Καλή ακρίβεια, δεν χάνει εύκολα σήμα. Wifi πολύ καλό, μέση στάθμη σήματος αλλά χωρίς προβλήματα ή απώλεια.

Κλήσεις: Ο ήχος στις κλήσεις, τόσο ο δικός μου όσο και του συνομιλητή είναι απλά αναπανάληπτος. Δεν ξαναείχα τέτοια ποιότητα ήχου σε κλήσεις (αλήθεια!). Δεν ξέρω αν επηρεάζει αλλά η σχετική ρύθμιση "voLTE" είναι "enabled".

Εξτρά: one handed mode (δοκιμάστε το). Sweep απο κεντρικό πλήκτρο προς αριστερά/δεξιά και μειώνει την οθόνη ώστε να το χρησιμοποιείς με το ένα χέρι. Επίσης δείτε και άλλα κολπάκια του MIUI (ψάξτε π.χ. στο youtube)!

 

Θετικά: όλα (σχεδόν:p)!

Αρνητικά: Δεν υπάρχει ακόμη developer rom (οπότε No unlock) και Ελληνικά στην official δεν υπάρχουν (έβαλα τουλάχιστον στο play store κλπ να έχει Ελληνικά). Επίσης η μη αφαιρούμενη μπαταρία μετράει σαν αρνητικό.

Απο θέμα κατασκευής είναι πολύ καλά όλα. Απο θέμα software περιμένω βελτίωση στην κάμερα.

Δείγματα φωτογραφιών (μερικά με HDR):

http://imgur.com/a/9MOXP

Προσοχή: Είναι απείραχτες φωτογραφίες πλήρους μεγέθους σε άλμπουμ, θα αργήσει στο φόρτωμα!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου εως τώρα:

 

Εξαιρετικός, μπράβο...Εκπληκτικό review και συμφωνώ 100% σε όλα όσα έγραψες!!! :)

 

ΥΣ: Μου κανες ζημιά με το τζάκι αλλά δεν πειράζει...Χαλάλι!! :P

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου εως τώρα:

 

 

Τέλειο το review φίλε μου, αν και έχω απογοητευτεί λίγο απο την camera...

 

Μια χαρά θήκη δίνει, θα ανεβασω σε λίγο

 

Ευχαριστώ πολύ φιλε μου.

 

 

 

Διάβασα εδώ: http://en.miui.com/thread-235577-1-1.html οτι υποστιρίζεται Quick Charge 3.0 στο τηλεφωνό μας. Άρα ισχύει έτσι? Γιατί αν θυμάμαι καλά κάποιος είχε δοκιμάσει και δεν είδε διαφορά στην φόρτιση..

Edited by xristos_nay
Link to comment
Share on other sites

Το chipset υποστηριζει,αλλα το κινητο οχι.

Η φωτογραφικη σε καλο φωτισμο ειναι αρκετα καλη.

Σε χαμηλο μετρια αλλα οκ,δεν εγινε και τιποτα.

Και το λεω εγω που στο Κ3 ελεγαν καλη τη φωτογραφικη και μου φαινονται αθλια.

Link to comment
Share on other sites

Το chipset υποστηριζει,αλλα το κινητο οχι.

Η φωτογραφικη σε καλο φωτισμο ειναι αρκετα καλη.

Σε χαμηλο μετρια αλλα οκ,δεν εγινε και τιποτα.

Και το λεω εγω που στο Κ3 ελεγαν καλη τη φωτογραφικη και μου φαινονται αθλια.

 

Μαλιστα, μικρο το κακο (για εμενα) για το quick charge, οσο για την φωτογραφικη μπορει να μην ειναι καλες οι συνθηκες φωτογραφισης και να βγαινουν ετσι.Απλα εκανα συγκριση με το coolpad f1 που δουλευω τωρα και μου φανηκαν κατωτερες ειδικα στη χρωματικη αποδοση..

Χθες εκανα παραγγελεια το 2/16 και τωρα εχω μπει στην αντιστροφη μετρηση!

Link to comment
Share on other sites

Παρτε και twrp

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=24438995911973240

 

Οποτε περιμενουμε dev rom και περναμε πλεον οτι θελουμε.

Admin στο αγγλικο φορουμ ελεγε οτι θα βγει συντομα

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης βγηκε και .20 εκδοση.

Τις επομενες μερες θα την εχουν ota.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι ο αντμιν εκει αναφερει οτι ξεκλειδωνεις με οποιαδηποτε ρομ.

Το σφαλμα στο 50% οφειλεται στο σερβερ.

Εν ολιγοις σπαμαρετε try again στο προγραμμα και θα ξεκλειδωσει,απο οτι λεει τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η δώδεκα τη μέρα από την αίτηση, και κανένα φως για SMS unlock.

Γιατί δε ****το; πότε θα ρθει;

Εσάς πόσες μέρες έκανε;

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η δώδεκα τη μέρα από την αίτηση, και κανένα φως για SMS unlock.

Γιατί δε ****το; πότε θα ρθει;

Εσάς πόσες μέρες έκανε;

 

Και γιατί κάνεις έτσι; και να σου έρθει τι θα το κάνεις; ακόμα το κινητό δεν ξεκλειδώνει καθώς δεν υπάρχει dev

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί κάνεις έτσι; και να σου έρθει τι θα το κάνεις; ακόμα το κινητό δεν ξεκλειδώνει καθώς δεν υπάρχει dev

 

Κάπου διάβασα ότι ξεκλειδώνει και με stable rom.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την Google camera και το εργαλείο μας τραβάει ανετοτατα βίντεο 4k,χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασία καθόλου. Αρε τούμπανο!!!!

Επίσης να πω ότι αναβαθμιστηκα στην 7.1.20 και είδα ότι διορθωσαν τις επανασυνδεσεις που είχα τουλάχιστον εγώ στο WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά στην official δεν υπάρχουν (έβαλα τουλάχιστον στο play store κλπ να έχει Ελληνικά).

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως το έκανες αυτό. Με κάποια εφαρμογή ή βάζοντας στην επιλογή γλώσσας τα Ελληνικά ώστε να τα αναγνωρίζουν τα προγράμματα που τα υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι αναβαθμιστηκα στην 7.1.20 και είδα ότι διορθωσαν τις επανασυνδεσεις που είχα τουλάχιστον εγώ στο WiFi.

 

Σου ήρθε Ota ή την πέρασες μόνος σου;

 

Αν την πέρασες μόνος δώσε το λινκ από όπου την κατέβασες

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά στην official δεν υπάρχουν (έβαλα τουλάχιστον στο play store κλπ να έχει Ελληνικά).

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως το έκανες αυτό. Με κάποια εφαρμογή ή βάζοντας στην επιλογή γλώσσας τα Ελληνικά ώστε να τα αναγνωρίζουν τα προγράμματα που τα υποστηρίζουν.

Ας μας ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει πως μπορεί να γίνει αυτό (αν μπορεί να γίνει),δηλαδή ενώ έχουμε official στα αγγλικά τα προγράμματα από play store να εγκαθίστανται κατευθείαν με την ελληνική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως το έκανες αυτό. Με κάποια εφαρμογή ή βάζοντας στην επιλογή γλώσσας τα Ελληνικά ώστε να τα αναγνωρίζουν τα προγράμματα που τα υποστηρίζουν.

Ας μας ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει πως μπορεί να γίνει αυτό (αν μπορεί να γίνει),δηλαδή ενώ έχουμε official στα αγγλικά τα προγράμματα από play store να εγκαθίστανται κατευθείαν με την ελληνική γλώσσα.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=sightidea.com.setlocale&hl=el

Χρειάζεται συνδυασμός του προγράμματος παραπάνω (λινκ play store) και ADB tools. Επίσης να έχουμε ενεργό το USB Debugging. Δεν χρειάζεται root. Το εγκαθιστούμε, διαλέγουμε Ελληνικά και μας βγάζει ακριβώς τις 2 εντολές μέσω adb που πρέπει να τρέξουμε απο τον υπολογιστή (με συνδεδεμένο το κινητό). Δοκιμάστε το.

Απο Δευτέρα θα ετοιμάσω κιάλλους οδηγούς για ότι μπορεί να γίνει, υπομονή!

 

Πόσες μέρες κάνατε να παραλάβετε από vickmall και με τι ήρθε(ΕΛΤΑ,ΕΛΤΑ Courier) ?

ΕΛΤΑ (σκέτο), απλό συστημένο δέμα.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια. Έκανα το επιβαλλόμενο κράξιμο στο αντίστοιχο νήμα του geekbuying εδώ στο myphone και αναμένω μήπως αξιωθούν να στείλουν τα xiaomi στις τιμές που αγοράστηκαν έστω με κάποια καθυστέρηση.

 

και εγω το ειδιο...φιλε μου,και περιμένω να μου απαντήσουν ..

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=sightidea.com.setlocale&hl=el

Χρειάζεται συνδυασμός του προγράμματος παραπάνω (λινκ play store) και ADB tools. Επίσης να έχουμε ενεργό το USB Debugging. Δεν χρειάζεται root. Το εγκαθιστούμε, διαλέγουμε Ελληνικά και μας βγάζει ακριβώς τις 2 εντολές μέσω adb που πρέπει να τρέξουμε απο τον υπολογιστή (με συνδεδεμένο το κινητό). Δοκιμάστε το.

Απο Δευτέρα θα ετοιμάσω κιάλλους οδηγούς για ότι μπορεί να γίνει,

 

 

Μολις το εκανα.Εβαλα Ελληνικα στο play store.Αρκετα ευκολο με τον οδηγο που δινει

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η δώδεκα τη μέρα από την αίτηση, και κανένα φως για SMS unlock.

Γιατί δε ****το; πότε θα ρθει;

Εσάς πόσες μέρες έκανε;

Μπες ξανα εκει για το unlock.

Εαν εχεις φαει reject,θα στο πει.

 

Με admin που μιλαω με πμ(μιας και βλεπει οτι νιωθω λιγο ,μιας και η πλειοψηφια των αλλων στο αγγλικο ειναι πιασε τον εναν και βρασε τον αλλον) μου ειπε οτι θα κανει κατι για να ξεκλειδωσω κανονικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ναι ξεκλειδωσα κανονικα!

Δε ξερω εαν εκανε τιποτα ο admin βεβαια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σου ήρθε Ota ή την πέρασες μόνος σου;

 

Αν την πέρασες μόνος δώσε το λινκ από όπου την κατέβασες

 

http://bigota.d.miui.com/V7.1.20.0.LHOCNCL/miui_HMNote3Pro_V7.1.20.0.LHOCNCL_aa46fe2d66_5.1.zip

Link to comment
Share on other sites

 

την περασε κανεις αλλος?πως την περναμε?απο το upadate?αλλαζουμε ονομα στο zip αρχειο σε upadate η οπως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

την περασε κανεις αλλος?πως την περναμε?απο το upadate?αλλαζουμε ονομα στο zip αρχειο σε upadate η οπως ειναι?

 

Απο το updater.

οπως ειναι αφηνεις ονομα και επιλεγεις το αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

Μπες ξανα εκει για το unlock.

Εαν εχεις φαει reject,θα στο πει.

 

Με admin που μιλαω με πμ(μιας και βλεπει οτι νιωθω λιγο ,μιας και η πλειοψηφια των αλλων στο αγγλικο ειναι πιασε τον εναν και βρασε τον αλλον) μου ειπε οτι θα κανει κατι για να ξεκλειδωσω κανονικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ναι ξεκλειδωσα κανονικα!

Δε ξερω εαν εκανε τιποτα ο admin βεβαια :lol:

Όταν λες ξεκλείδωσες εννοείς τον boot loader (όχι να λάβεις έγκριση unlock), σωστά; Με την official Rom;

Ρωτάω μην δημιουργούνται απορίες. Οπότε βουρ όλοι!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...