Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Εδώ και δύο μέρες φορτίζει πάρα πολύ αργά. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

(έχω τον φορτιστή που στέλνει μαζί με το κινητό το Vickmall).

 

Πιθανότατα τα έφτυσε το καλωδιο. Δοκίμασε κάποιο άλλο που να δίνει όμως 2a τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς που μπορώ να το πάω στην Αθήνα να μου αλλάξουν μπαταρία την οποία έχω ήδη αγοράσει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε οποιοδήποτε μαγαζί που ασχολείται με service κινητών. Δεν είναι εξειδικευμένη δουλειά, γίνεται πολύ εύκολα, όλοι μπορούν να το αναλάβουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες παρατηρήσεις όσον αφορά τα τελευταία updates της MIUI Global beta.

Αυτή τη στιγμή είμαι στην 7.5.4

1. Έχω την εντύπωση ότι πλέον σε αυτή ακούγεται πιο δυνατά το ηχείο, αρκετά πιο δυνατά.

2. Εδώ και 4-5 beta δε μου δουλεύει το screenshot με 3 δάχτυλα παρόλο που είναι ενεργό.

3. Η εκκαθάριση cache δεν δουλεύει όταν σβήνει η οθόνη ενώ δούλευε άψογα.

Τα παρατήρησε κανένας άλλος;

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ξαφνικα η συσκευη μου,μετα απο 8-9 μηνες χρησης,φορτιζει πολυ αργα,σε φαση δινει μονο 200-400mA αντι για 1500-2000mA,δεν νομιζω να φταιει ουτε το καλωδιο ουτε ο φορτιστης,αφου δοκιμασα προχειρα δευτερα που ειχα και δεν ειδα διαφορα.

Δινω ελαχιστες πιθανοτητες να ειναι θεμα software,δεν εχω κανει ακομα hardreset.

Μπορω να κανω κατι εκτος απο hardreset για να επιβεβαιωσω πως δεν ειναι θεμα software;

Περισσοτερο θεμα usb port υποθετω πως ειναι..

Δεν ειναι αγορασμενο απο Ελλαδα.ωστε να χρησιμοποιήσω εγγυηση.

Υπαρχει καποιο καλο μαγαζι θεσ/νικη να το παω που να μην μου παρει πανω απο 20€

Ευχαριστω!!

 

edit:Την τελευταια global official rom του εχω

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Έχω global dev τελευταία και μόλις ξεκλείδωσα official τον bootloader επιτυχώς. Επίσης, είμαι με MI-Recovery 3.0 και θέλω να rootάρω. Φλασάρω twrp από fastboot και είμαι έτοιμος; ή θα φάω bootloop λόγω dm-verity? Θέλω απλώς root και αν είχα και TWRP ακόμη καλύτερα :) Ποιός είναι ο πιο "γρήγορος" και σωστός τρόπος να ρουτάρουμε τη συσκευή μας ω ρε παίδες; έχω μπερδευτεί...
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Έχω global dev τελευταία και μόλις ξεκλείδωσα official τον bootloader επιτυχώς. Επίσης, είμαι με MI-Recovery 3.0 και θέλω να rootάρω. Φλασάρω twrp από fastboot και είμαι έτοιμος; ή θα φάω bootloop λόγω dm-verity? Θέλω απλώς root και αν είχα και TWRP ακόμη καλύτερα :) Ποιός είναι ο πιο "γρήγορος" και σωστός τρόπος να ρουτάρουμε τη συσκευή μας ω ρε παίδες; έχω μπερδευτεί...

Απ όσο θυμάμαι η dev είναι εξ ορισμού root, χωρίς να κάνεις καμία ενέργεια από μέρους σου.

 

Επίσης το twrp είναι εντελώς ανεξάρτητο από το root.

 

Δηλαδή μπορείς να έχεις twrp με global stable χωρίς να είσαι root...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο θυμάμαι η dev είναι εξ ορισμού root, χωρίς να κάνεις καμία ενέργεια από μέρους σου.

 

Επίσης το twrp είναι εντελώς ανεξάρτητο από το root.

 

Δηλαδή μπορείς να έχεις twrp με global stable χωρίς να είσαι root...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση! Βασικά με root checker είδα πως δεν είμαι rooted. Έγραψα στο διπλανό φόρουμ και ο μαγικός geoanto555 μου έγραψε πως πρέπει με την ελληνική dev να περάσω twrp και μετά su βέβαια, γιατί αλλιώς δε θα έχω OTA. Οπότε, επειδή δε φοράω την ελληνική, θα την περάσω με την πρώτη ευκαιρία και μετά twrp και su στα καπάκια. Απλώς πίστευα πως είναι πιο εύκολο (ειδικά στην dev) να γίνω rooted. Μόλις βρω χρόνο θα επιστρέψω :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

ιδεα μου ειναι πως το κινητο φυσαει μετα την τελευταιο update της global dev?

πιο πολυ ραμ ελευθερη και νομιζω ενα κλικ καλυτερη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

ιδεα μου ειναι πως το κινητο φυσαει μετα την τελευταιο update της global dev?

πιο πολυ ραμ ελευθερη και νομιζω ενα κλικ καλυτερη μπαταρια

 

Εμένα είναι τουλάχιστον -2 ώρες sot και αυξημένη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

μετα το ota update στην global μου βγάζει την ώρα μόνο σε μμ στις κλήσεις και δεν ξέρω εάν με πήραν βράδυ ή μέρα :lol:
LG G6/REDMI NOTE 3 PRO /MOTO G 2014/Xperia Sole/THL T11/ASUS T100
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ποια σελιδα παω για να παρω κωδικο για ξεκλειδωμα bootloader? και κατι τελευτεο...ειμαι με την offcial global developer....double tap to wake δεν εχει? μονο με custom rom?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. Έχω αγοράσει σε ένα συγγενή μου το Redmi Note 3 Pro 3GB. Όταν το πήρα, ακολούθησα όλους τους οδηγούς και του πέρασα την xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_V8_GTV-6.9.29 (To κινητο αναφέρει MIUI 8.1 by xiaomi-miui.gr GTV 6.9.29 | Developer)

Κάτι μήνες μετά, και αφού δεν το παρακολουθώ τις εξελίξεις μου ζήτησε να του κάνω update καθώς εχει παρατηρήσει ότι μερικές φορές του κολλάει η κάμερα ή ότι βγαίνει το κινιτο εκτός δικτυο

Μπήκα στο γνωστό site και ομολογώ ότι χάθηκα

Καταβάζω κάποια ενημέρωση από εδώ ?

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6126-ROM-MiUi-8-Custom-Rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-RedmiNote3-Pro-Kenzo-MiUi8-6-10-20/#description

ή διαλέγω κάποιο άλλο από εδώ?

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/549-Xiaomi-RedMi-Note-3-Pro-Kenzo/

ή μήπως να το αφήσω as is?

 

Σαν οδηγώ για το upgrade πήρα αυτό

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/21611-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%81%CE%BF%CE%BC-XTRV-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-Xiaomi/

αλλά και πάλι…τι είναι οι ΧΤRV

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.

Στον δευτερο συνδεσμο που εδωσες(https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/549-Xiaomi-RedMi-Note-3-Pro-Kenzo/ ειναι τα σωστα λινκ για κατεβασμα των ρομ. Η πρωτη λιστα ειναι custom roms, δευτερη λιστα εναι οι developer roms και η τριτη λιστα ειναι οι stable roms, ολες τους απο την Ελληνική κοινοτητα xiaomi-miui.gr. Το κινητο του φιλου σου αν καταλαβα καλα εχει developer rom πιο παλια. Αν θελεις να αναβαθμισεις σε πιο νεα developer rom πας εδω:https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6114-7-5-4-Xiaomi-Redmi-Note-3-PRO/#files. Η τελευταια ειναι η xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_V8_XTRV_7.5.4.zip. Το XTRV μην σε προβληματιζει, ετσι ονομαζονται πλεον ολες οι Ελληνικες ρομ απο xiaomi-miui.gr. Πρωτα ελεγχος του bootloader μηπως εχει κλειδώσει. Η αναβάθμιση γινεται απο TWRP.

Οι πιο έμπειροι ας με διορθωσουν αν κανω σε κατι λαθος.

Edited by tsigpan
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μαντέψει κανείς τον λόγο που δεν μου εμφανίζει διαθέσιμη την εφαρμογή Google Contacts; :rolleyes:

Είμαι με global stable.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μαντέψει κανείς τον λόγο που δεν μου εμφανίζει διαθέσιμη την εφαρμογή Google Contacts; :rolleyes:

Είμαι με global stable.

2ecab6420b5ef5e1eb180418ef5b776b.jpg

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο μου βγάζει κι εμένα. Κι από το Desktop δε μου το δίνει ως διαθέσιμο! Περίεργο μου φαίνεται, σε Android 5 και πάνω παίζει κανονικά υποτίθεται...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Ένα αρχείο firmware.zip για την cyanogen κάπου στα 50 mb πρεπει να το φλασάρουμε όταν βαζουμε cyanogenmod ή όχι; και αν ναι πότε το φλασάρουμε πριν την εγκατάσταση της ρομ ή μετά; Εγώ τόσο καιρό που βάζω cyanogen χωρίς αυτό δεν έχω πρόβλημα. Σε τι εξυπηρετεί; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Ένα αρχείο firmware.zip για την cyanogen κάπου στα 50 mb πρεπει να το φλασάρουμε όταν βαζουμε cyanogenmod ή όχι; και αν ναι πότε το φλασάρουμε πριν την εγκατάσταση της ρομ ή μετά; Εγώ τόσο καιρό που βάζω cyanogen χωρίς αυτό δεν έχω πρόβλημα. Σε τι εξυπηρετεί; Ευχαριστω

 

Με απλα λογια το firmware περιέχει στοιχεία της συσκευής οσο αφορά την λειτουργία της,πχ σαν τους drivers σε pc-laptop.

Δυσλειτουργίες σε μια custom ROM μετα την εγκατάστασή της οφείλονται στην μη ύπαρξη ή στο λάθος firmware.

Τώρα αν δεις στις περισσότερες custom ROM δεν συνοδεύονται με firmware και είτε προτείνουν κάποιο αρχείο ή πρωτα την εγκατάστασή μιας official miui που διαθέτει το πιο προσφατο και μέρα πέρασμα τις εκάστοτε ROM επιλογής μας.

Πχ εγώ αφού πρωτα καθαρισα την συσκευή εγκαθιστώντας μια miui με miflash πέρασα κατοπιν custom ROM (RR)χωρίς να έχω πουθενά κάποιο θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Με απλα λογια το firmware περιέχει στοιχεία της συσκευής οσο αφορά την λειτουργία της,πχ σαν τους drivers σε pc-laptop.

Δυσλειτουργίες σε μια custom ROM μετα την εγκατάστασή της οφείλονται στην μη ύπαρξη ή στο λάθος firmware.

Τώρα αν δεις στις περισσότερες custom ROM δεν συνοδεύονται με firmware και είτε προτείνουν κάποιο αρχείο ή πρωτα την εγκατάστασή μιας official miui που διαθέτει το πιο προσφατο και μέρα πέρασμα τις εκάστοτε ROM επιλογής μας.

Πχ εγώ αφού πρωτα καθαρισα την συσκευή εγκαθιστώντας μια miui με miflash πέρασα κατοπιν custom ROM (RR)χωρίς να έχω πουθενά κάποιο θέμα .

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Κατι τελευταίο το firmware το εγκαθιστώ πριν ή μετα την εγκατάσταση της ρομ; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Κατι τελευταίο το firmware το εγκαθιστώ πριν ή μετα την εγκατάσταση της ρομ; Ευχαριστώ

Αν εχεις πριν περάσει miui όπως ανεφερα δεν χρειάζεται αν είσαι απο παλαιότερη miui ή αλλη custom το περνάς πριν απο την Ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έβαλα σημερα την ressurection remix official android 6.0.1 version 5.7.4 και έβαλα και xposed με την εγκατασταση γιατι χωρις xposed δεν γινεται. Όλα μια χαρα ανοιξε, εγκατέστησα τα modes που είχα και πριν στην cyanogenmod παλι 6.0.1 και κάνω επανεκκίνηση για να ενεργοποιηθούν και κολλάει στο boot logo και αναγκαστικά γύρισα πίσω σε cyanogen. Γνωρίζει κανένας πως φτιάχνεται αυτό. Το ίδιο έχω πάθει και σε cyanogen official 6.0.1. Τώρα φυσικά έχω unofficial και όλα λειτουργουν ρολόι. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Έχω κάποια θεματάκια με την unofficial γιαυτό θέλω να βάλω official.

 

Υ.γ Μήπως φταίει που έχω το xposed version 86; διάβασα ότι χρειάζεται το version 87 για να λειτουργήσει στο τελευταίο security patch.

Edited by oraiustepe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έβαλα σημερα την ressurection remix official android 6.0.1 version 5.7.4 και έβαλα και xposed με την εγκατασταση γιατι χωρις xposed δεν γινεται. Όλα μια χαρα ανοιξε, εγκατέστησα τα modes που είχα και πριν στην cyanogenmod παλι 6.0.1 και κάνω επανεκκίνηση για να ενεργοποιηθούν και κολλάει στο boot logo και αναγκαστικά γύρισα πίσω σε cyanogen. Γνωρίζει κανένας πως φτιάχνεται αυτό. Το ίδιο έχω πάθει και σε cyanogen official 6.0.1. Τώρα φυσικά έχω unofficial και όλα λειτουργουν ρολόι. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Έχω κάποια θεματάκια με την unofficial γιαυτό θέλω να βάλω official.

 

Υ.γ Μήπως φταίει που έχω το xposed version 86; διάβασα ότι χρειάζεται το version 87 για να λειτουργήσει στο τελευταίο security patch.

 

Έχεις το τελευταίο firmware από το MIUI ? Μήπως και φταίει κάτι τέτοιο...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το τελευταίο firmware από το MIUI ? Μήπως και φταίει κάτι τέτοιο...

 

Τελικά έφταιγε η έκδοση του xposed....Όποιοι βάλετε build της cyanogen 13 απο τον Νοέμβριο και μετά βάλτε το xposed version 87 γιατι θα έχετε stuck on logo στο boot αν βάλετε χαμηλότερη έκδοση. Κοίτα να δεις απο που την πάθαμε...απο το outsider :lol::lol: ...ευχαριστώ πάντως για την απάντηση...καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βάζεις Cyanogen από τον Νοέμβρη και δεν βάζεις την Linage 13 του gizmo που είχε τελευταίο update χτες προχτές και την έχει σε επίπεδο security patch Μάη 2017;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βάζεις Cyanogen από τον Νοέμβρη και δεν βάζεις την Linage 13 του gizmo που είχε τελευταίο update χτες προχτές και την έχει σε επίπεδο security patch Μάη 2017;

 

Το τελευταίο security patch ειναι 5 Μαϊου εχει ποιο καινουργιο?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...