Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας..σκεφτομαι να πάω απο xtrv σε cm και θελω να μου πειτε αν αξιζει..στην αρχη που το σκεφτομουν ειχε ακομα bugs η cm (δεν τραβαγε βιντεο,θεμα με το ραδιόφωνο κλπ)

 

Τωρα λειτουργουν ολα ; Και σωστα;

Επίσης απόδοση,μπαταρια,καμερα σε σχεση με xtrv...

 

Τελος αν ειναι εύκολο θα ηθελα εναν οδηγο-οδηγιες για το πως Πάμε απο xtrv σε cm ..επισης και σε ποια; Ειδα πολλες cm και εχω μπερδευτει λιγο

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας..σκεφτομαι να πάω απο xtrv σε cm και θελω να μου πειτε αν αξιζει..στην αρχη που το σκεφτομουν ειχε ακομα bugs η cm (δεν τραβαγε βιντεο,θεμα με το ραδιόφωνο κλπ)

 

Τωρα λειτουργουν ολα ; Και σωστα;

Επίσης απόδοση,μπαταρια,καμερα σε σχεση με xtrv...

 

Τελος αν ειναι εύκολο θα ηθελα εναν οδηγο-οδηγιες για το πως Πάμε απο xtrv σε cm ..επισης και σε ποια; Ειδα πολλες cm και εχω μπερδευτει λιγο

 

Ευχαριστώ

 

Να κάνω μια διευκρίνιση, η Cm σταμάτησε να υπάρχει απο τις 25/12 απο εκεί και μετα έχει "βαπτιστεί" LineageOS.

Φαντάζομαι οτι το γνωρίζεις.

Τώρα αν ψαχνεις μια σωστη custom ROM σε αυτή την κατηγορία δες για cm13.

Όλα μια χαρά.

Σε cm14.1 παραμένει το θέμα με την μαμά εφαρμογή κάμερας το ίδιο και στις LineageOS.

 

Αυτό είναι το τελευταίο built ROM σε cm 13

https://drive.google.com/file/d/0B4QuNi6TPYwHZ2tQOXIzWXZVaFE/view

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

πλεον υπαρχει και αυτη η ρομ που ειναι βασισμενη στην εκδοση marshmallow. στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει lineageos στην marshmallow αλλα αυτος την ονομασε ετσι για να τραβηξει το ματι :P

ειναι απλα η cm13 με το τελευταιο update ασφαλειας και μικροαλλαγες στην εμφανιση ωστε να θυμιζει lineageos μιας και η cm πεθανε.

δεν την εχω δοκιμασει, απλα προσεξα πως υπαρχει.

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-lineageos-13-0-t3533744

Link to comment
Share on other sites

πλεον υπαρχει και αυτη η ρομ που ειναι βασισμενη στην εκδοση marshmallow. στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει lineageos στην marshmallow αλλα αυτος την ονομασε ετσι για να τραβηξει το ματι :P

ειναι απλα η cm13 με το τελευταιο update ασφαλειας και μικροαλλαγες στην εμφανιση ωστε να θυμιζει lineageos μιας και η cm πεθανε.

δεν την εχω δοκιμασει, απλα προσεξα πως υπαρχει.

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-lineageos-13-0-t3533744

 

Εχεις δεί απο τις τελευταίες μια σωστή που σου τράβηξε την περιέργεια?

Οκ με τη κάμερα το θέμα υπάρχει.

Είμαι αναμεσα σε RR περισσότερο μια και όλα είναι μέσα και μετα σε lineageos του minz1.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτησω κατι ακομα.

 

Αυτο εχει αυτοματα updates ε;;

 

Firmware θελει;

 

Για cm ή για lineageos ρωτάς?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δεί απο τις τελευταίες μια σωστή που σου τράβηξε την περιέργεια?

Οκ με τη κάμερα το θέμα υπάρχει.

Είμαι αναμεσα σε RR περισσότερο μια και όλα είναι μέσα και μετα σε lineageos του minz1.

 

Μπα :p

Όπως το έχω καταλάβει η nougat θα παραμείνει για πάντα κουτσή αφού για να φτιάξουν την κάμερα θέλουν Drivers από xiaomi. Γίνεται να το φτιάξουν και από μόνοι τους οι developers αλλά αφού δεν το έκαναν ακόμα αμφιβάλλω αν ασχολούνται ακόμα με το πρόβλημα της κάμερας.

Περίεργο μου φαίνεται που ακόμα και το Screen cast δεν δουλεύει στις nougat... ΑΚΟΜΑ.

Νομίζω ξεμειναμε με marshmallow με άλλα λόγια. Και είναι κρίμα γιατί οι nougat roms που υπάρχουν είναι γενικά αρκετά σταθερές.

 

Για να απαντήσω και την ερώτηση, περίμενε γιατί σε πολύ λίγες μέρες θα έχουμε επίσημη LineageOS ;) να βάλεις μια και καλή την επίσημη

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μου είπατε cm δεν παιζει πια και υπαρχει ως lineageos..

 

Μια χαρά παίζει η cm ,την 13 έχω εγώ πανω,απλα δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις,όπως και στηνcm14.1.

Αν θες κάτι σταθερό με όλα να παίζουν άψογα κοιτας για την 13.Οδηγίες υπάρχουν στη πρωτη σελιδα.

Τώρα αν θες κάτι σε Android 7 δες την cm14.1 ειτε καινούργια unofficial lineageos που έχουν ακόμα θέμα με την κάμερα.

Απλα την 14.1 την είχα βάλει και ξέρω τι παίζει.

Για την άλλη δεν έχω εικόνα,αν και κατα διάστημα υπάρχουν αναβαθμίσεις.

Αν φοράς την τελευταία ελληνική Ρομ καί θες 14.1 δε θα χρειαστείς firmware.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπα :p

Όπως το έχω καταλάβει η nougat θα παραμείνει για πάντα κουτσή αφού για να φτιάξουν την κάμερα θέλουν Drivers από xiaomi. Γίνεται να το φτιάξουν και από μόνοι τους οι developers αλλά αφού δεν το έκαναν ακόμα αμφιβάλλω αν ασχολούνται ακόμα με το πρόβλημα της κάμερας.

Περίεργο μου φαίνεται που ακόμα και το Screen cast δεν δουλεύει στις nougat... ΑΚΟΜΑ.

Νομίζω ξεμειναμε με marshmallow με άλλα λόγια. Και είναι κρίμα γιατί οι nougat roms που υπάρχουν είναι γενικά αρκετά σταθερές.

 

Για να απαντήσω και την ερώτηση, περίμενε γιατί σε πολύ λίγες μέρες θα έχουμε επίσημη LineageOS ;) να βάλεις μια και καλή την επίσημη

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Αυτό για τις κάμερες το έχω διαβάσει απο όλους εκεί, όσο δεν υπαρχουν οι κώδικες για την κάμερα σε N είναι δύσκολο να δουμε κάτι σωστό. Ακόμα και με αλλες εφαρμογές σε 14.1 σε βίντεο δεν εστίαζε σωστά.

 

Οι λιγες που λες μέρες για την lineageos δεν θα είναι λιγες:wacko: θα αργήσουν γιατί ακόμα στήνουν τη ομάδα.:cool:αρα για Ρομ πανω απο μήνα λέω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παίζει η cm ,την 13 έχω εγώ πανω,απλα δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις,όπως και στηνcm14.1.

Αν θες κάτι σταθερό με όλα να παίζουν άψογα κοιτας για την 13.Οδηγίες υπάρχουν στη πρωτη σελιδα.

Τώρα αν θες κάτι σε Android 7 δες την cm14.1 ειτε καινούργια unofficial lineageos που έχουν ακόμα θέμα με την κάμερα.

Απλα την 14.1 την είχα βάλει και ξέρω τι παίζει.

Για την άλλη δεν έχω εικόνα,αν και κατα διάστημα υπάρχουν αναβαθμίσεις.

Αν φοράς την τελευταία ελληνική Ρομ καί θες 14.1 δε θα χρειαστείς firmware.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτό για τις κάμερες το έχω διαβάσει απο όλους εκεί, όσο δεν υπαρχουν οι κώδικες για την κάμερα σε N είναι δύσκολο να δουμε κάτι σωστό. Ακόμα και με αλλες εφαρμογές σε 14.1 σε βίντεο δεν εστίαζε σωστά.

 

Οι λιγες που λες μέρες για την lineageos δεν θα είναι λιγες:wacko: θα αργήσουν γιατί ακόμα στήνουν τη ομάδα.:cool:αρα για Ρομ πανω απο μήνα λέω.

Ελεγα να παω για την 13 , γιατι ειδα ειχε καποια μπαγκς η 14...

 

Αν βαλω την τελευταια 13 snapshot θα εχω αναβαθμίσεις ή δεν παιζουν;;

 

Βασικα λεω να βαλω την 13 πανω απο την τελευταία dev(ελληνικη) με τον οδηγο που ειδα στην πρωτη σελιδα.(τα περναω ολα ε; firmware κλπ;)

 

Δεν εχει τα bugs που ειχε καποτε; fm, video ;

 

 

Μια συγκριση με την μιυι ως προς καμερα κ μπαταρία;

 

Το dualsim λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να παω για την 13 , γιατι ειδα ειχε καποια μπαγκς η 14...

 

Αν βαλω την τελευταια 13 snapshot θα εχω αναβαθμίσεις ή δεν παιζουν;;

 

Βασικα λεω να βαλω την 13 πανω απο την τελευταία dev(ελληνικη) με τον οδηγο που ειδα στην πρωτη σελιδα.(τα περναω ολα ε; firmware κλπ;)

 

Δεν εχει τα bugs που ειχε καποτε; fm, video ;

 

 

Μια συγκριση με την μιυι ως προς καμερα κ μπαταρία;

 

Το dualsim λειτουργεί;

Λοιπον να τα πάρω λίγο με την σειρά.

Διάβασε καλά τον οδηγό λίγο να μπεις στο νόημα...

Το σημαντικό είναι να πάρεις ενα backup με όλα όσα εχεις τώρα.

Ποιό recovery εχεις?

 

Τώρα τα link απο το site δεν δουλεύουν, λογικό μια και έχουν κλείσει και τους servers.

Πάρε την τελευταία ρομ, απο το link που σου έδωσα λίγο πιο πριν.

Τώρα για firmware μια και είσαι απο νεότερη version miui ROM μπορεί και να μην χρειαστείς:confused:

Θα δείξει αν δουλεύει σε όλα σωστά.

Αν όχι τα περνάς ξανά έχοντας πάρει το τελευταίο firmware που έχει ανεβάσει ο iakoboss77,δουλεύει και σε διπλή σιμ αυτό.

Έτσι αφού τα μαζεψεις όλα όσα πρέπει αρχίζεις για εγκατασταση και παντα με την σωστη σειρά.

Για update δεν παίζει, είναι μέχρι εκεί σε 13.

Για τις συγκρίσεις που Ρώτας δεν αναφέρω μια και όλα παίζουν όπως πρεπει,απο μπαταρία σε σχέση με τις "καλες miui" για εμένα είναι ενα κλικ πιο καλη η cm.

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 3.0.2.2 του mic

 

Κατεβασα απο το σαιτ την ρομ... :/

 

Να μην κατεβασω κατευθειαν του ιακοβου που παιζει σίγουρα το dual sim...

 

 

Με καλυψες στα υπολοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 3.0.2.2 του mic

 

Κατεβασα απο το σαιτ την ρομ... :/

 

Να μην κατεβασω κατευθειαν του ιακοβου που παιζει σίγουρα το dual sim...

 

 

Με καλυψες στα υπολοιπα!

 

Για αυτό σου είπα να δοκιμασεις και έτσι και αλλιως,το λέω γιατί όσο διάβαζα στην 14.1 πολλοί χρήστες την πέρναγαν όταν είχαν νεότερη miui πριν χωρίς firmware.

Το σωστό όμως είναι να μπεί.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Νταξει θα δοκιμασω την 13 χωρις και αν δεν θα περασω το firmware και αν και τοτε οχι..restore....
Link to comment
Share on other sites

Και μια και μιλήσαμε για custom ROM βλέπω οτι ο βασικός dev σε official CM ROM TheStrix άρχισε να παρουσιάζει την LineageOS14.https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-lineageos-14-t3542491

Αρα κάπου εδώ κοντευουμε για τελικο προϊόν!:D

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θιγουμε ο πιο ευκολος τροπος για μεταφορα απο μιυι σε cm?

 

Όχι φωτογραφίες και τετοια..ολα τα αλλα...Μηνυματα,κλησεις,σημειωσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Μιας και το θιγουμε ο πιο ευκολος τροπος για μεταφορα απο μιυι σε cm?

 

Όχι φωτογραφίες και τετοια..ολα τα αλλα...Μηνυματα,κλησεις,σημειωσεις κλπ

 

Αν και δεν είχα πολλά τέτοια για μεταφορά ή δεν με ενδιέφεραν νομιζω στο BackUp Titanium θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Official φίλε μου

Με λιγα λογια,πρεπει να περασεις twpr και να το φλασαρεις απο εκει..

Θα βρω τον οδηγο και θα στο στειλω

Link to comment
Share on other sites

Περασα την cm13 χωρις προβλημα,πολυ ομαλη και απλη!

 

Νομιζω ηρθε για να μεινει!

 

Ευχαριστω πολυ τον filosofos77 και τον NickName98 για τις διευκρινυσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι κι εγώ να πάω σε cm13, τώρα είμαι σε 8.0.4.0 xtrv stable. Την τελευταία ελληνική λολιποπ stable δηλαδή.

Δεν αναβάθμισα σε 8.1.1.0 γιατί δεν ακούω και πολύ καλά πράγματα για την μπαταρία. (Ισχύει αυτό?)

 

Ποια cm13 προτείνετε? Την snapshot, την τελευταία nightly η την unofficial lineage 13??

 

Επίσης, έχω λίγο μπερδευτεί με τα firmware...

Για να πάω σε cm13 από την τελευταία stable lolipop πρέπει να πάω πρώτα σε 8.1.1.0 ή να πάω κατευθείαν?

Link to comment
Share on other sites

Περασα την cm13 χωρις προβλημα,πολυ ομαλη και απλη!

 

Νομιζω ηρθε για να μεινει!

 

Ευχαριστω πολυ τον filosofos77 και τον NickName98 για τις διευκρινυσεις

Να'σαι καλα:D

Αν σε βολευει αυτός ο τύπος Android τοτε Ναι πιστεύω οτι αξίζει να μείνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι κι εγώ να πάω σε cm13, τώρα είμαι σε 8.0.4.0 xtrv stable. Την τελευταία ελληνική λολιποπ stable δηλαδή.

Δεν αναβάθμισα σε 8.1.1.0 γιατί δεν ακούω και πολύ καλά πράγματα για την μπαταρία. (Ισχύει αυτό?)

 

Ποια cm13 προτείνετε? Την snapshot, την τελευταία nightly η την unofficial lineage 13??

 

Επίσης, έχω λίγο μπερδευτεί με τα firmware...

Για να πάω σε cm13 από την τελευταία stable lolipop πρέπει να πάω πρώτα σε 8.1.1.0 ή να πάω κατευθείαν?

 

Δες ποιο πριν τα όσα είπαμε με τον @kongeo1994,αν είναι για την cm13.

Τώρα όσο για την LineageOS 14.1 by TheStrix,που ουσιαστικά είναι και η τελευταία με αποτέλεσμα όπως συμβαίνει να μπει και μετα η official, καλό είναι να περάσεις την τελευταία stable ,πιό πολύ για το νεότερο fw που διαθέτει και μετα απλα περνάς μονο ROM+gapps ή και κάνα custom kernel(αν θες).

Το θέμα τώρα αρχισε αρα μπορείς εύκολα να το παρακολουθήσεις.OK,εκεί η κάμερα μένει μονο .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να την λέμε Οθ.Εν. = Οθόνη Ενεργή, διότι είμαστε Ελληνες και καλό είναι να προβαλλουμε την γλώσσα μας, τι λέτε;

 

εγώ διαφωνώ... το θέμα αφορά ηλεκτρονική συσκευή και ισχύει η διεθνής ορολογία.

Τί θα ρωτάμε, πόση μνήμη τυχαίας προσπέλασης έχει το κίνητό σου;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και για να πάμε στα δικμά μου... Καλημέρα σας!

είμαι με XTRVbeta2 και συγκεκριμένα την 7.1.12. Τί πρέπει να κάνω για να μην είναι rooted η συσκευή; Υπάρχει μέσα στο superSU μία επιλογή που λέει full unroot και μετά πετάει ένα παράθυρο με prompt για αν επιθυμώ προσπάθεια επαναφοράς boot image και... παρακάτω δεν πήγα :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...