Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό. http://www.shopweb.gr/%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1/%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1%20/mofi-tempered-glass-prostateytiko-tzami-othonis-gia-xiaomi-REDMI-NOT-3-PRO.html

 

Η mofi είναι καλή και γνωστή εταιρεία. Έχω θήκη mofi για το RN3 και έιναι άψογη.

Αν δεν βιάζεσαι παράγγειλε την από Κίνα που είναι πιο φθηνή.

 

Επίσης από Κίνα πολύ καλό tempered glass μπρρείς να πάρεις της Nillkin. Όσα φθηνά tempered glasses έχω πάρει από Ελλάδα δεν αξίζουν.

Πολύ καλό site με πολύ καλή εξυπηρέτηση δεύτερα έδωσα παραγγελία για το redmi note 3 pro τρίτη το είχα κιόλας στα χέρια και tempered από εκεί πηρά!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως καταλαβαίνω αν έχω κλειδωμένο bootloader? Για να περάσω official global πρέπει να είναι ξεκλειδωμένος?
Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνω αν έχω κλειδωμένο bootloader? Για να περάσω official global πρέπει να είναι ξεκλειδωμένος?

 

Δες το πρώτο post του thread αυτού.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την 7.2.2 stable την ελληνική. Για να περάσω την τελευταία 8.0.5.0 κάνω μόνο wipe cache και dalvik? Μπορώ από updater να το κάνω?Γενικά είναι καλύτερη σε διαχείριση μπαταρίας?
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να τήν περάσεις με το twrp.Κάνε τα wipe πού γράφεις και μετα πας πίσω στο Install βρίσκεις την ρομ και μετακινεις δεξιά το swipe to confirm flash

Τώρα αν είναι καλυτερη ή χειρότερη από αυτη πού έχεις δεν γνωριζω γιατί βάζω πάντα dev ρομ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα το ίδιο Σκάλωμα που έχεις το έχω φαει και εγώ με την περίπτωση σου.

Πρέπει να πας βήμα βήμα αν βρούμε τι γίνεται.

Αν θες δώσε πληροφορίες για το αν το εχεις καιρό,τι recovery εχεις πανω.

Μην πας στην τελευταία, αλλά μια του Οκτωβρίου ή μια σταθερή.Δοκίμασε αλλά gapps,όπως είπε ο Shinig και μονο τα βασικά..

Για οτι λείπει βάλε το fix.,ενα τη φορά να δεις αν άλλαξε κάτι.

 

Επανέρχομαι. official firmware + nighly 30102016 + nano gapps 3/12/2016 δεν εμφανίζει αποτύπωμα. Προσθέτω το fp fix Goodix_FP_8 εμφανίζει το μενού αποτυπωμάτων αλλά δεν διαβάζει το δάχτυλο.

 

Edit: Έκανα ένα factory reset (αφού έχω εγκαταστήσει το fix και κατά το αρχικό setup ζήτησε δαχτυλικό αλλά πάλι δεν διαβάζει το δάχτυλο...

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. official firmware + nighly 30102016 + nano gapps 3/12/2016 δεν εμφανίζει αποτύπωμα. Προσθέτω το fp fix Goodix_FP_8 εμφανίζει το μενού αποτυπωμάτων αλλά δεν διαβάζει το δάχτυλο.

 

Edit: Έκανα ένα factory reset (αφού έχω εγκαταστήσει το fix και κατά το αρχικό setup ζήτησε δαχτυλικό αλλά πάλι δεν διαβάζει το δάχτυλο...

 

Πολύ περίεργα τα όσα λες.

Ίσως να ήμουν απο τους τυχερους που όλα δούλεψαν άψογα απο την πρώτη στιγμή. Το θέμα είναι ότι μέσα στην σελίδα της ROM τα αντίστοιχα προβλήματα διορθώθηκαν και στους μετέπειτα χρήστες με νεότερες συσκευές.

Λοιπόν ψάχνοντας μέσα έχει είδα αυτό,http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-cyanogenmod-13-t3431866/post69715535#post69715535

Απο την αλλη διάβασα οτι καλά αποτελέσματα έχει και με αυτον τον kernel http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/kernel-elementalx-rn3-0-01-miui-android-t3455859

Πάρε ενα backup και δοκίμασε, αλλιως το ψαχνεις και απο θέμα hardware,το νομίζω απίθανο,πέρνοντας μια miui να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργα τα όσα λες.

Ίσως να ήμουν απο τους τυχερους που όλα δούλεψαν άψογα απο την πρώτη στιγμή. Το θέμα είναι ότι μέσα στην σελίδα της ROM τα αντίστοιχα προβλήματα διορθώθηκαν και στους μετέπειτα χρήστες με νεότερες συσκευές.

Λοιπόν ψάχνοντας μέσα έχει είδα αυτό,http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-cyanogenmod-13-t3431866/post69715535#post69715535

Απο την αλλη διάβασα οτι καλά αποτελέσματα έχει και με αυτον τον kernel http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/kernel-elementalx-rn3-0-01-miui-android-t3455859

Πάρε ενα backup και δοκίμασε, αλλιως το ψαχνεις και απο θέμα hardware,το νομίζω απίθανο,πέρνοντας μια miui να δεις.

 

το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε εμενα..οποια εκδοη κι αν δοκιμασα δεν εμφανιζει το αποτυπωμα με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε εμενα..οποια εκδοη κι αν δοκιμασα δεν εμφανιζει το αποτυπωμα με τιποτα

Εγώ δυσκολευτηκα μεν αλλά εγκαταστάθηκε τελικά με τον radon kernel. Το μονο που δεν μου λειτουργεί είναι το double tap to wake . Ή Τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις.

 

Πολλές ευχαριστίες στον φιλόσοφο και στα αλλα παιδια για τον υπεροχο οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυσκολευτηκα μεν αλλά εγκαταστάθηκε τελικά με τον radon kernel. Το μονο που δεν μου λειτουργεί είναι το double tap to wake . Ή Τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις.

 

Πολλές ευχαριστίες στον φιλόσοφο και στα αλλα παιδια για τον υπεροχο οδηγό.

 

θες να μας πεις τι προβλημα ειχες και με ποιον τροπο το ελυσες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυσκολευτηκα μεν αλλά εγκαταστάθηκε τελικά με τον radon kernel. Το μονο που δεν μου λειτουργεί είναι το double tap to wake . Ή Τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις.

 

Πολλές ευχαριστίες στον φιλόσοφο και στα αλλα παιδια για τον υπεροχο οδηγό.

 

Ποιο firmware εβαλες official ή νεοτερο; Ποια cm εβαλες; gapps? Με ποια σειρα και τελικα σου δουλεψε το fp; goodix να υποθεσω ειχες ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυσκολευτηκα μεν αλλά εγκαταστάθηκε τελικά με τον radon kernel. Το μονο που δεν μου λειτουργεί είναι το double tap to wake . Ή Τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις.

 

Πολλές ευχαριστίες στον φιλόσοφο και στα αλλα παιδια για τον υπεροχο οδηγό.

Αν το εβαλες απο radon μετα το ρυθμιζεις απο kernel Adiutor στο wake. Για κάποιους που το χρειάζονται είναι οκ,εγώ το αποφεύγω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά ο οδηγός έγινε βάση με τα όσα έχω κανει εγώ αλλά και μερικοί άλλοι χρήστες εδώ για την εγκατάσταση.

Σίγουρα δεν είναι το 100% των περιπτώσεων, τα υπόλοιπα πάρθηκαν μέσα απο την σελίδα της ROM.

Καλό είναι σε τέτοια θέματα και αφού υπάρχουν λύσεις να παρουσιαστούν ώστε να μπορούν να βοηθήσουν τους υπολοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τους διαφορετικούς αισθητήρες είναι λίγο θεματάκι ακόμα και για τις ρομ της xiaomi.

Αν δεν βρουν κάποιο τρόπο να ενσωματώσουν κάπως και τους δυο αισθητήρες στις ρομ θα υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον με τα updates κυρίως από τους developers εκτός xiaomi.

Ήδη κάποιες φόρες καθυστερούν dev ρομ updates για το δικό μας τηλέφωνο λόγω FP sensor.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

θες να μας πεις τι προβλημα ειχες και με ποιον τροπο το ελυσες?
το πρόβλημα ηταν αυτό που είχε αναφερθεί. Στην διαδικασία σεταρισματος της cm13 εμφανίζει την οθόνη με την ένδειξη μισό λεπτό, χωρίς να προχωρά. Πας πίσω ,μετά εμπρός και βάζεις μοτίβο ή πιν. Εγώ έβαλα πιν και ο οδηγός ολοκληρώθηκε. Μετά στις ρυθμίσεις εκεί που έχει το μοτίβο και το πιν, έχει και την επιλογή δακτυλικό αποτύπωμα....

 

Πρωτύτερα είχε μπει ο radon βέβαια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιο firmware εβαλες official ή νεοτερο; Ποια cm εβαλες; gapps? Με ποια σειρα και τελικα σου δουλεψε το fp; goodix να υποθεσω ειχες ετσι;
από τον οδηγό του φιλόσοφου έβαλα το kenzo...firmware. Cm την τελευταία nightly. Gapps arm64 pico. Radon kernel.

 

Υγ έχω τον goodix. Recovery χρησιμοποίησα αυτον που λέει ο φιλόσοφος στον οδηγό

Edited by isskon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυσκολευτηκα μεν αλλά εγκαταστάθηκε τελικά με τον radon kernel. Το μονο που δεν μου λειτουργεί είναι το double tap to wake . Ή Τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις.

 

Πολλές ευχαριστίες στον φιλόσοφο και στα αλλα παιδια για τον υπεροχο οδηγό.

 

Για το dt2wake βάλτο στο "μισό" και θα δουλέψει

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα ηταν αυτό που είχε αναφερθεί. Στην διαδικασία σεταρισματος της cm13 εμφανίζει την οθόνη με την ένδειξη μισό λεπτό, χωρίς να προχωρά. Πας πίσω ,μετά εμπρός και βάζεις μοτίβο ή πιν. Εγώ έβαλα πιν και ο οδηγός ολοκληρώθηκε. Μετά στις ρυθμίσεις εκεί που έχει το μοτίβο και το πιν, έχει και την επιλογή δακτυλικό αποτύπωμα....

 

Πρωτύτερα είχε μπει ο radon βέβαια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

από τον οδηγό του φιλόσοφου έβαλα το kenzo...firmware. Cm την τελευταία nightly. Gapps arm64 pico. Radon kernel.

 

Υγ έχω τον goodix. Recovery χρησιμοποίησα αυτον που λέει ο φιλόσοφος στον οδηγό

 

Έκανα ακριβώς αυτά που είπες και δεν βγάζει επιλογη δαχτυλικό αποτύπωμα στο μενού"οθόνη κλειδώματος"...

 

Εντωμεταξύ πήγα να βάλω με Miflash fastboot rom miui για να κάνω καθαρή εγκατάσταση γιατί δεν βλέπω προκοπή με cm καιπετάει σφάλμα και το Miflash (κάτι με partition λέει). Θα πάει τίποτα καλά;; :(

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

http://techblog.gr/mobile/xiaomi-greece-2999/

 

μακάρι

αν & η πολιτική είναι να έχουν λίγα ανά τον κόσμο

είμαστε κινητό-κοσμος εδώ :)

& τα ΧΙΑΟΜΙ ταχει αγκαλιάσει ο έλληνας μετά τα sam & apple

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη official cm 14.1 βγηκε σε nightly..εχει ένα θεμα με την καμερα και κάποιες φορες τον φακό αλλα σιγα σιγά θα φτιάξουν!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έχω πρόβλημα με το 3g. Δεν λειτουργεί καθόλου το 3g. Και αντί για 3g βγάζει το Ε πανω. Αντίθετα πάλι το 4g λειτουργεί κανονικά. Έχω την 8.0.1.0.0 stable. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

θα δεις άλλες τιμές όμως μετά....Προς τα πάνω βεβαίως βεβαίως....

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό είναι βέβαιο οτι θα συμβεί, δες τα αντίστοιχα που κυκλοφορούν απο ελληνικά καταστήματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η πρωτη official cm 14.1 βγηκε σε nightly..εχει ένα θεμα με την καμερα και κάποιες φορες τον φακό αλλα σιγα σιγά θα φτιάξουν!

 

Μου έχει έρθει για update,αλλά για την ωρα είναι στιγμή στην συλλογή πληροφοριών.

Την δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

Να δεις πόσο θα πουλάνε τα Xiaomi τα πλαίσια public και λοιπές μεγάλες αλυσίδες....θα πέσει πολυ γέλιο....Αλλά πάλι θα στηριχθούν στον άσχετο κόσμο και θα πουλήσουν

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το γνωρίζω για αυτό το είπα πριν.Το θέμα είναι η υποστήριξη. Αναφέρομαι κυρίως απο θέμα hardware.

Όσο για software εκεί αλλάζει...

Όπως και να έχει καλοδεχουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Και στα skroutzομαγαζα οι τιμές αν και μεγαλύτερες, δεν λες ότι σε κλέβουν για τις συσκευαρες της xiaomi. Απλά παίρνεις το κινητό με τιμές Κίνας 2-3 μηνών πριν.

 

Η αλήθεια βέβαια είναι πως πολύ αμφιβάλλω να έρθει επίσημα Ελλάδα ή xiaomi. Πιο πολύ για τίποτα πιο επίσημο "online κατάστημα" μου κάνει.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι βέβαιο οτι θα συμβεί, δες τα αντίστοιχα που κυκλοφορούν απο ελληνικά καταστήματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μου έχει έρθει για update,αλλά για την ωρα είναι στιγμή στην συλλογή πληροφοριών.

Την δοκιμασες?

 

Οχι ακόμα ειναι πολυ πρώιμη και η αλήθεια ειναι οτι δεν εχει δωθεί πολυ feedback για την ρομ..αν και ο dev ειπε οτι σκέφτεται να βάζει τα αρχεία που εχει στο firmware μεσα στην ρομ οπότε να μην χρειάζεται ξεχωριστό flash..πολυ εχουν παει στην RR και τωρα γυρίζουν πισω σιγά σιγά

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

επιτελους cm13..μετα απο πολλες προσπαθειες μου εμφανισε το δαχτυλικο αποτυπωμα και ολα δουλευουν μια χαρα και αποτυπωμα και καμερα..αφου εσπασα τα νευρα μου δοκιμαζοντας ολες τις εκδοσεις της cm13 με καμια να μην μου εμφανιζει το δαχτυλικο αποτυπωμα εκανα τα εξης:αλλαξα το twrp περνωντας αυτο που εχει προτεινει ο filosofos και περασα με την σειρα και ολα μαζι το τελευταιο firmware την τελευταια εκδοση της cm13 το fix για το goodix fingerprint και την τελευταια εκδοση του radon kernel..εκανα reboot και διαπιστωσα πως δεν ειχα περασει τα gapps..τελικα μου εμφανισε το αποτυπωμα φλασαρα αργοτερα τα gapps και ολα πηγαν καλα..παραθετω τα links που χρησιμοπιησα

alka twrp http://www.mediafire.com/?febttn8piu0vfae

firmware https://drive.google.com/o...mJBVElMYWNRVDQ

cm13 rom https://download.cyanogenmod.org/?device=kenzo τελευταια εκδοση cm13 17/11

fingerprint fix http://www.mediafire.com/file/carlo4...oodix_FP_8.zip

radon kernel http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=69875363&postcount=5028

gapps http://opengapps.org/ arm64 pico

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακόμα ειναι πολυ πρώιμη και η αλήθεια ειναι οτι δεν εχει δωθεί πολυ feedback για την ρομ..αν και ο dev ειπε οτι σκέφτεται να βάζει τα αρχεία που εχει στο firmware μεσα στην ρομ οπότε να μην χρειάζεται ξεχωριστό flash..πολυ εχουν παει στην RR και τωρα γυρίζουν πισω σιγά σιγά

 

Η ανησυχία μου είναι στο θέμα αναβάθμισης,απο την στιγμή που υπάρχει διαθέσιμη ως update κατα ποσο είναι εφικτό να δουλέψει μονο και μονο με αυτό.

Γνωρίζοντας οτι σε miui όταν υπήρχε αντίστοιχο update απο 5.1 σε 6 ήθελε factory reset μετά. Απο την άλλη αν θα ηταν καλύτερα καθαρή εγκατάσταση όπως είναι αυτό λογικό?

Τα ερωτήματα αυτά είναι πρωτα για την σωστή λειτουργία της Ρομ,ξέροντας οτι σε πολλους η εγκατάσταση αποδείχθηκε Γολγοθάς και απο την άλλη απο την στιγμή που τα εχεις όλα έτοιμα σε 13 μην χρειάζεται φτου και απο αρχή, κυρίως εφαρμογές και ρυθμίσεις, για να το κανεις όπως ήσουν πριν και κατα ποσο τα διάφορα εργαλεία επαναφοράς εφαρμογών θα σου δουλέψουν σωστά.

Αρα θα περιμένουμε πιστεύω λίγο ακόμα να δουμε το πως θα περπατήσει που ίσως απαντηθούν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...