Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

στην διαδικασια περασματος ελληνικης ρομ, μεσω twrp φτανω στο install zip, αλλα για καποιον λογο, δε "βλεπει" η συσκευη το .zip στην εσωτερικη μνημη,

 

να δοκιμασω μηπως να το βαλω στην καρτα μνημης του κινητου ?

 

Βλέπει τους φακέλους και δεν βλέπει το ζιπ; Πως γίνεται αυτό. Μηπως ειναι γυρισμένο να βλέπει μόνο img;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βλέπει τους φακέλους και δεν βλέπει το ζιπ; Πως γίνεται αυτό. Μηπως ειναι γυρισμένο να βλέπει μόνο img;

 

θα σε γελασω φιλε.

ξαναπερασα με fastboot την ρομ \helium_images_6.8.18_20160805.0000.29_6.0_cn (helium λεγεται το mi max μου , οπως rn3pro το redmi note 3 pro).

 

στο αρχικο σεταρισμα μετα την επανεκκινηση, συνδεσα με wifi το κινητο κ τωρα κανει ενα update το Μιui μετα από "υποχρεωτικο" restart.

 

σκεφτομαι μετα να δοκιμασω μεσω του updater συσκευης, να διαλεξω το .zip

xiaomi-miui-hellas-6.0_helium_V8_GTV-6.8.25 το οποιο ειναι το latest ελληνικο stable αν θυμαμαι καλα.

 

λετε να παιξει ετσι, ή να κινδυνευσω παλι την συσκευη ?

 

παντως, μετα το fastboot flash με το mi flash, δοκιμασα παλι unlock bootloader,και στο 50% μου εβγαλε "no need for unlocking".

ισως παρεμεινε unlocked, τι να πω.

 

φανταζομαι παντως, το twrp θα πρεπει να το ξαναπερασω.

 

edit:

δεν πετυχε το αυτοματο upgrade, "couldn't verify the package".

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε fastboot και δες αν είναι ξεκλείδωτο... fastboot oem device-info

Αν είναι επιτόπου πέρνα το twrp ξανά ... Βάλε την ρομ από πριν μέσα για να μην ψάχνεις οδηγούς και θα είσαι οκ.

Κάνε την δουλειά σωστά και μην βαριέσαι..

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε fastboot και δες αν είναι ξεκλείδωτο... fastboot oem device-info

Αν είναι επιτόπου πέρνα το twrp ξανά ... Βάλε την ρομ από πριν μέσα για να μην ψάχνεις οδηγούς και θα είσαι οκ.

Κάνε την δουλειά σωστά και μην βαριέσαι..

 

ελεγξα, και ειναι ξεκλειδωτο.

περασα παλι twrp. ομως δεν βλεπει το .zip που εχω σε εναν φακελο "downloaded_roms" στην εσωτερικη μνημη κινητου.

θα βαλω το .zip χυμα στην μνημη, μηπως τελικα το δει, . έλεγξα και με επιλογη "select image/zip" αλλά δε κανει "καλή" αναζητηση στα αρχεια της εσωτερικης μνημης.

 

επαναλαμβανω οτι ολα αυτα τα δοκιμαζω στο xiaomi mi max, παλαιοτερα στο redmi note 3 pro μου ειχαν δουλεψει μια χαρα οι οδηγιες αυτες.

 

καθε εβδομαδα εβαζα το νεοτερο .zip και το εκανα update.

 

Edit.

Με χρήση της κάρτας μνήμης,πέτυχε μία χαρά το πέρασμα της ελληνικής ρομ.όλα καλά.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Στη miui στους φακέλους γιατί έχει προτεινόμενα apps.? Απενεργοποιειται με κάποιον τρόπο?

 

Πατησε πανω στο ονομα του φακελου και θα σου εμφανισει μια επιλογη για promoted apps την οποια απενεργοποιεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

έχω χάσει λίγο την συνέχεια του νήματος λόγω διακοπών και θέλω να ρωτήσω κάτι,

είμαι με Global stable rom 7.5.4.0 και ξεκλείδωτο bootloader,

1. η miui 8 βγήκε σε global stable

2. αν ναι θα μας έρθει μήνυμα αναβάθμισης ως συνήθως ή πρέπει να γίνει manual

3. βάζοντας την θα χαθούν τα πάντα από το κινητό ή είναι όπως οι παλιές αναβαθμίσεις που έκανε ως τώρα και

4. υπάρχει κάποια ενημέρωση επίσημη παίξω αφορά την 800μπάντα;

 

ευχαριστώ πολύ

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

1)ναι

2)θα σου ερθει ειδοποίηση

3)νομιζω δεν σβηνει τιποτα

4)τιποτα ακομα περι 800

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες βράδυ το Radon Kernel και το εργαλείο πετάει.

Έχω πάθει πλάκα.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα μεταχειρισμένο με περασμένη την CM13 συνδέθηκα στο wifi του σπιτιού και μου είχε διαθέσιμα άλλα 3 Updates 24/8-26/8-27/8 nightly

Πέρασα την τελευταία και το κινητό πάει πολύ καλά ... με βάζει σε σκέψεις μιας και πήρα και ένα G8 Ηuawei .... δίλημμα πραγματικό :cool: :X

Για να πάω στο Rn πρέπει να "μεγαλώσω" την 1 sim ... μέχρι τότε θα το δουλεύω με wifi ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Λέω να μεταφερθώ στο παρόν νήμα και να αφήσω το RedmiNote 2.Eίμαι έτοιμος για παραγγελία από vickmall αλλά με τις αλλαγές που έχουν γίνει....ψιλοπροβληματίζομαι. Τι καλά που είμασταν στο RedmiNote 2 !!!!:lol: Βάλε βγάλε ρομ,twrp,ξεκλείδωτα όλα.Τώρα εδώ τι γίνεται με bootloader που βλέπω και τα ρέστα?

 

Να ξεκινήσω από το ΒΑΣΙΚΟ....

1)Υπάρχει περίπτωση να παραγγείλω από Vickmall , να έρθει το τηλέφωνο και να μην χρειαστεί εγώ να "πειράξω" ΤΙΠΟΤΑ?

Εννοώ να λειτουργήσω το τηλέφωνο όπως ακριβώς μου έρθει.Χωρίς να ξεκλειδώσω bootloaeder ή να φλασάρω άλλη ρομ.

 

Εχω διαβάσει το "Με τι ρομ να το αγοράσω; Έχω 4 επιλογές." του geoanto555 στη σελίδα 344 αλλά στο Vickmall εγώ βλέπω τις εξής επιλογές για το Redmi Note 3 Pro 3GB RAM 32GB :

α)Official DEV Global Rom(OTA update&Greek Language))

β)Official Stable Global Rom(OTA update&No Greek Language)

γ)Official DEV CN Rom (Only Chinese&English language)

 

2)ΠΟΙΑ μου προτείνεται να επιλέξω ?

 

και ενημερωτικά για να μην σας κουράζω.....το unlock του bootloader είναι κάτι που πρέπει να γίνει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ? τι κερδίζεις με αυτό ? τι πετυχαίνεις ?.....γιατί μπορεί να μην με ενδιαφέρουν τα + που έχεις στο τηλέφωνο αν το ξεκλειδώσεις .....οπότε να το αφήσω έτσι .

 

Sorry για τις ερωτήσεις αλλά αυτό που προτείνουν στο φόρουμ είναι "ρώτα πριν" το παραγγείλεις για να ξέρεις τι γίνεται.

Αν είναι να το πάρει κάποιος ....και μετά να αρχίσει να διαβάζει το νήμα του τηλεφώνου και να ρωτά τι είναι το unlock bootloader κτλ πιστεύω είναι ανάποδη διαδικασία.Με ενδιαφέρει το τηλέφωνο,μ άρεσε πολύ,αλλά είδα αυτά και ψιλομπερδεύτηκα.Αν θέλει διαδικασία και να ασχοληθείς με το τηλέφωνο και να πέσεις σε μπρικαρίσματα κτλ αν δεν γνωρίζεις.....τότε να κοιτάξω κάτι άλλο.

Εγώ θέλω να παραγγείλω από vickmall , μία από τις 3 επιλογές που έχει, να έρθει , να πατήσω το power button να ανοίξει ....και να είναι λειτουργικό εξ αρχής - να μην ασχοληθώ ΚΑΘΟΛΟΥ με το τηλέφωνο.....γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα μεταχειρισμένο με περασμένη την CM13 συνδέθηκα στο wifi του σπιτιού και μου είχε διαθέσιμα άλλα 3 Updates 24/8-26/8-27/8 nightly

Πέρασα την τελευταία και το κινητό πάει πολύ καλά ... με βάζει σε σκέψεις μιας και πήρα και ένα G8 Ηuawei .... δίλημμα πραγματικό :cool: :X

Για να πάω στο Rn πρέπει να "μεγαλώσω" την 1 sim ... μέχρι τότε θα το δουλεύω με wifi ...

 

Υπάρχουν αντάπτορες γι αυτή τη δουλειά.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

...να μην ασχοληθώ ΚΑΘΟΛΟΥ με το τηλέφωνο.....γίνεται ?

 

Nαι φυσικα και γινεται. Διχως εχοντας ελληνικα (προς το παρον τουλαχιστον) με official stable global rom θα εισαι κυριος με το που το ανοιξεις απο το κουτι χωρις να χρειαστει να ασχοληθεις με τιποτα και θα εχεις και τα εβδομαδιαια Update σου κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Και με την official dev global rom γίνεται που έχει και εν μέρει ελληνικά και φυσικά ΟΤΑ!

 

Στάλθηκε από το "θεριό" RN3 Pro

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες βράδυ το Radon Kernel και το εργαλείο πετάει.

Έχω πάθει πλάκα.

Καλημέρα και εγώ χθες βράδυ γην πέρασα.Σήμερα το πρωΐ ήταν στο 83% η μπαταρία μετά απο 11 ώρες, ενώ τις άλλες φορές ήταν στο 99-100%, δηλ κοιμοταν το βραδυ. Πέρασα το πρόγρΜμα απο play για το κερνδλ αλλά δεν ξέρω τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω , νομίζω θα το αλλάξω.. Που θα βρώ το παλιό κέρνελ ή να φλασάρω την ρομ εκ νέου.. gr dev 6.8.18

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να παραγγείλω από vickmall , μία από τις 3 επιλογές που έχει, να έρθει , να πατήσω το power button να ανοίξει ....και να είναι λειτουργικό εξ αρχής - να μην ασχοληθώ ΚΑΘΟΛΟΥ με το τηλέφωνο.....γίνεται ?

 

΄Μπορείς να το πάρεις με global rom (dev με Ελληνικά πλέον ή stable με Αγγλικά ) και να το αφήσεις έτσι.

Η διαφορά με το Note 2 είναι ένα ξεκλείδωμα bootloader και ένας έλεγχος σε κάθε αλλαγή μην κλειδώσει..

Δεν είναι κάτι τρομερό.. ίσα ισα,..

Το note 2 έχει περισσότερα "κουσούρια" από το 3.....

Σκέψου το για Ελληνική..... Αν μάθεις με την ασφάλεια που σου προσφέρει το twrp δεν το αλλάζεις..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με ελληνική dev και radon. Έκανα δύο χαζομαρες και έτσι όπως ξαπλωνα λίγο στο κρεβάτι το έβαζα λίγο στην πρίζα να γεμίσει αλλά ξεχναγα ότι θέλω να τεσταρω την μπαταρία :p

Συνολικά πρέπει να πήρε κάπου στο 23-24% οπότε πάλι μιλάμε για εξαιρετικά αποτελέσματα.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160828/b221bcf14777429a2aa53b400526b6ca.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160828/15f9cbf7ded8a804adc7d36b0840fdb6.jpg

Πολύ wifi και 3g το βράδυ.

 

Ξέρετε αν μπορώ να το κάνω να φορτίζει πιο αργά ;

Την νύχτα δεν το χρειάζομαι να γεμίζει γρήγορα.. ακούγεται γενικά πως δεν κάνει πολύ καλό.

 

Sent from Redmi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αντάπτορες γι αυτή τη δουλειά.

Ναι το γνωρίζω , αυτό είναι το μόνο εύκολο στην υπόθεση ... το δύσκολο είναι η επιλογή ...

Το μόνο που με κρατάει πιο κοντά στο G8 είναι η εγγύηση από Ελλάδα ...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν μπορώ να το κάνω να φορτίζει πιο αργά ;

Την νύχτα δεν το χρειάζομαι να γεμίζει γρήγορα.. ακούγεται γενικά πως δεν κάνει πολύ καλό.

 

Βρες φορτιστή με 1000mA έξοδο.

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ οκ

Σκεφτόμουν μήπως γινόταν να κάνω τίποτα με τον kernel (γινόταν στο προηγούμενο Galaxy s3 μου) χωρίς να χρειάζεται άλλος φορτιστής ή να το πάω στο USB του υπολογιστή που είναι εναλλακτικές.

Ευχαριστώ πάλι :)

 

Edit: έχει πλάκα γιατί τυχαία ο dev του radon μόλις έγραψε πως ίσως προσθέσει ακριβώς αυτό που ζητάω..

 

Sent from Redmi Note 3 Pro

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

΄Μπορείς να το πάρεις με global rom (dev με Ελληνικά πλέον ή stable με Αγγλικά ) και να το αφήσεις έτσι.

Η διαφορά με το Note 2 είναι ένα ξεκλείδωμα bootloader και ένας έλεγχος σε κάθε αλλαγή μην κλειδώσει..

Δεν είναι κάτι τρομερό.. ίσα ισα,..

Το note 2 έχει περισσότερα "κουσούρια" από το 3.....

Σκέψου το για Ελληνική..... Αν μάθεις με την ασφάλεια που σου προσφέρει το twrp δεν το αλλάζεις..

 

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις giannis808 και amyntaios.....αλλά και εσένα geoanto555.

Η διαφορά μου λες με το Note 2 είναι ΕΝΑ ξεκλείδωμα bootloaeder ένας έλεγχος σε κάθε αλλαγή μην κλειδώσει..

Mα αυτή είναι η κουβέντα.Αυτό το ξεκλείδωμα είναι τόσο σημαντικό ?....πρέπει να γίνει ?....βοηθάει σε ΤΙ ?....μόνο στο να μπορέσεις να του περάσεις την Ελληνική ? ή και σε κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Βρες φορτιστή με 1000mA έξοδο.

 

Και εγώ με ελληνική dev και radon. Έκανα δύο χαζομαρες και έτσι όπως ξαπλωνα λίγο στο κρεβάτι το έβαζα λίγο στην πρίζα να γεμίσει αλλά ξεχναγα ότι θέλω να τεσταρω την μπαταρία :p

Συνολικά πρέπει να πήρε κάπου στο 23-24% οπότε πάλι μιλάμε για εξαιρετικά αποτελέσματα.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160828/b221bcf14777429a2aa53b400526b6ca.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160828/15f9cbf7ded8a804adc7d36b0840fdb6.jpg

Πολύ wifi και 3g το βράδυ.

 

Ξέρετε αν μπορώ να το κάνω να φορτίζει πιο αργά ;

Την νύχτα δεν το χρειάζομαι να γεμίζει γρήγορα.. ακούγεται γενικά πως δεν κάνει πολύ καλό.

 

Sent from Redmi Note 3 Pro

 

Πέρασα χθες βράδυ το Radon Kernel και το εργαλείο πετάει.

Έχω πάθει πλάκα.

 

Ο original φορτιστής που έχουμε φορτίζει έτσι και αλλιώς μέχρι 2Α

 

Οπότε και τον radon kernel να βάλουμε δεν θα δούμε διαφορά.. Σωστά;;;

 

Έχει βγει beta ,Dev έκδοση ram με android 6 ;

 

Οπότε ο καλύτερος συνδυασμός που προτεινεται είναι ελληνική Dev 18.8.2016 και radon kernel ;;;

Edited by bbtp
Link to comment
Share on other sites

Καλά ε, αν δεν το διάβαζα δεν υπήρχε περίπτωση να το καταλάβαινα :) προσωπικά δε με ενοχλεί καθόλου και έχω το ασημί που είναι άσπρο μπροστά.

 

Και εγω με το silver και ασπρη πρόσοψη δεν το ειχα παρατηρήσει μεχρι που το διαβασα απο τον φιλο. Βεβαια τωρα που ξερω οτι υπάρχει με ψιλοενοχλει

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

αν βαλω τον radon (απο που; ) πρεπει να γινουν καποιες ρυθμισεις(ποιες & πως; ) ;

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=67670132

 

Λέει οδηγίες στο πρώτο ποστ και προτεινόμενες ρυθμίσεις στο τρίτο ποστ. Παρόλαυτα δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ρυθμιση.

Εγώ χρησιμοποιώ kernel adiutor

 

Sent from Redmi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο Radon δεν έχω κάνει ως ώρας κάποια ρύθμιση.

Νύσταζα χθες βράδυ και δεν ασχολήθηκα.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...