Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαίνεις TWRP πατώντας το Volume+ και το power και αφού μπεις πας WIPE->Advanced-> επιλέγεις cache και dalvik cache μόνο και μετά σέρνεις τα βελάκια στα δεξιά.Μόλις τελειώσει επιλέγεις reboot system και περιμένεις να φορτώσει η μπάρα και να μπει στο λειτουργικό. Και τσέκαρε μετά αν έχει φτιάξει το πρόβλημα! :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπαίνεις TWRP πατώντας το Volume+ και το power και αφού μπεις πας WIPE->Advanced-> επιλέγεις cache και dalvik cache μόνο και μετά σέρνεις τα βελάκια στα δεξιά.Μόλις τελειώσει επιλέγεις reboot system και περιμένεις να φορτώσει η μπάρα και να μπει στο λειτουργικό. Και τσέκαρε μετά αν έχει φτιάξει το πρόβλημα! :)

 

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Εκανα οτι μου ειπατε και πιστευω να παει καλα. Αν μου το ξανακανει θα σας ενημερωσω :)

Link to comment
Share on other sites

H σελίδα του Pdanet πρέπει να έχει Hack-αριστεί γιατί σε πετάει σε κάτι Καζίνο!! :blink:

Το χω ανεβάσει στο dropbox για όποιον το χρειάζεται: https://www.dropbox.com/s/ah7gqfyj840x4nw/PdaNetA4183.exe?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάμε σε Global Stable από China Stable? Πρεπει να κάνω ό,τι λέει εδώ? http://en.miui.com/thread-242026-1-1.html

 

Μόλις την πέρασα απο multi με αυτον τον οδηγο: http://en.miui.com/thread-235865-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα απο multi με αυτον τον οδηγο: http://en.miui.com/thread-235865-1-1.html

 

Αυτός ο οδηγός πρέπει να μπει άμεσα στην αρχική σελίδα...!!!

Redesigning the web! www.slumdog.gr
Link to comment
Share on other sites

Επί την ευκαιρία όντως η multi είχε κάποια θέματα τα οποία εξαφανίστηκαν με την global stable. Πήρε και με την μία ota update απο 7.1.8 σε 7.2.3. Όσο το δούλεψα είναι αψεγαδιαστο και σφαίρα. Και επειδή πρώτη φορά δουλεύω miui οφείλω να ομολογήσω ότι έχουν κάνει φοβερή δουλειά. Αφού ψάχτηκα για λίγο να την περάσω στο OPO :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους,

έχω πρόβλημα με το renmi note 3 pro μου. Στα καλά καθούμενα, όχι συχνά, χάνω το δίκτυο κινητής. Κάνω επανεκκίνηση δεν έρχεται και μετά από λίγο επανεκκινει μόνο του και βρίσκει το δίκτυο.

Έχω την ρομ της μαμάς του, Ελληνική. Δεν την έχω πειράξει

 

Έχει κάνεις άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους,

έχω πρόβλημα με το renmi note 3 pro μου. Στα καλά καθούμενα, όχι συχνά, χάνω το δίκτυο κινητής. Κάνω επανεκκίνηση δεν έρχεται και μετά από λίγο επανεκκινει μόνο του και βρίσκει το δίκτυο.

Έχω την ρομ της μαμάς του, Ελληνική. Δεν την έχω πειράξει

 

Έχει κάνεις άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Πρώτον, δεν υπάρχει "της μαμάς" του που να είναι ελληνική και δεύτερον, έχει βγει update που διορθώνει αυτό το πρόβλημα με το δίκτυο (και άλλα θεματακια που είχε) αλλά θα πρέπει να κάνεις μια δύσκολη κάπως διαδικασία για να περάσεις Official rom που να παίρνει updates. Ψάξε στο MIUI.gr

 

Στάλθηκε από το redmi note 3 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, δεν υπάρχει "της μαμάς" του που να είναι ελληνική και δεύτερον, έχει βγει update που διορθώνει αυτό το πρόβλημα με το δίκτυο (και άλλα θεματακια που είχε) αλλά θα πρέπει να κάνεις μια δύσκολη κάπως διαδικασία για να περάσεις Official rom που να παίρνει updates. Ψάξε στο MIUI.gr

 

Στάλθηκε από το redmi note 3 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοούσα τα Ελληνικά από την multi languish έκδοση του εργοστασίου.

 

Δεν μπορώ να κάνω update την υπάρχουσα rom?

 

p.s.

Το κινητό το παρέλαβα πριν 2 εβδομάδες. Και περιμένω ένα ακόμα.

Edited by dklap
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το παρέλαβα πριν 2 εβδομάδες. Και περιμένω ένα ακόμα.

 

Διάβασε τις τελευταίες σελίδες.. περιπου 10-15.

Για να δεις την διαδικάσία να βάλεις Ελληνική ρομ.Θα λύσεις όλα σου τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα τα Ελληνικά από την multi languish έκδοση του εργοστασίου.

 

Δεν μπορώ να κάνω update την υπάρχουσα rom?

 

p.s.

Το κινητό το παρέλαβα πριν 2 εβδομάδες. Και περιμένω ένα ακόμα.

Αυτός είναι ο οδηγός που πρέπει να ακολουθήσεις. Ολα βήμα βήμα, με προσοχή. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12539-RN3Pro-Οδηγος-φλασαρισματος-και-οχι-μονο-για-κατοχους-multi-language-ROM-NON-off/

Την ίδια ρομ και προβλήματα με σένα, είχα κι εγώ. Ακολούθησα αυτό τον οδηγό, αρχικά, για να περάσω την Official rom και μετά ακολούθησα άλλο οδηγό για την ελληνική που φτιάχνει η κοινότητα.

 

Στάλθηκε από το redmi note 3 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by pillopoulos
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα τα Ελληνικά από την multi languish έκδοση του εργοστασίου.

 

Δεν μπορώ να κάνω update την υπάρχουσα rom?

Official rom

p.s.

Το κινητό το παρέλαβα πριν 2 εβδομάδες. Και περιμένω ένα ακόμα.

Σου απάντησε πολύ σωστά το παιδί νωρίτερα,το εγροστασιο δεν σου βαζει multi languish rom,απο εκεί που το αγόρασες σου την περάσανε και ειναι μετατροπή δική τους,με αρκετά προβλήματα απο οτι γράφουν πολυ.

Η rom δεν κάνει update η τρέχουσα που φοράς,πέρασε μια Official rom άλλα ειναι αυτήν την στιγμή μονο στα Αγγλικά και κινεζικα.ισως πάρει αργοτερα και ελληνικά.,ξεκλείδωσε μετα και περνάς μια ελληνική καθαρότατη και με χωρίς προβλήματα,διάβασε λιγο τα προηγούμενά post θα σε βοηθήσουν.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα τα Ελληνικά από την multi languish έκδοση του εργοστασίου.

 

Δεν μπορώ να κάνω update την υπάρχουσα rom?

 

p.s.

Το κινητό το παρέλαβα πριν 2 εβδομάδες. Και περιμένω ένα ακόμα.

dklap με λίγα λόγια η ρομ που φοράει τώρα το κινητό δεν είναι Official. Είναι μία ρομ που βγάζουν τα Κινεζομάγαζα και έχει πολλά προβλήματα. Αν θες να τελειώνεις με όσα προβλήματα αντιμετωπίζεις απλά ακολουθείς τον οδηγό για να περάσεις την global official rom και να είσαι οκ. Διάβασε τον οδηγό εδώ και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Την αλλαγή ρομ δεν την γλυτώνεις οπότε μην ξεκινήσεις να ρωτάς για άλλες λύσεις μιας και δεν υπάρχουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δέχτηκα ένα προσωπικό μήνυμα και απάντησα περί των updates κλπ, ποστάρω και δω την απάντησή μου για όποιον θέλει να μάθει και δεν ξέρει! :)

 

stable είναι ποιο καλή από την Developer και ποια η διαφορα τους ,εγώ πέρασα την Developer καταλάθος ....τώρα θέλω να μου πεις αν περνούν αναβάθμισης από μόνες τους και αν όχι τότε θα πρέπει καθε φορα να κάνω την ίδια διαδικασία?και ένα τελευταίο τώρα που έχω αυτήν την rom Developer μπορώ με τον ίδιο τρόπο να περάσω την stable η οποια άλλη θέλω? ευχαριστώ και πάλι για όλα είσαι θεός

 

 

Απάντηση:

Λοιπόν αφού πλέον έχεις περάσει TWRP τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Το twrp είναι το recovery της συσκευής και μπαίνεις εκεί με Volume+ και Power Button. Από εκεί μπορείς να αλλάζεις πανεύκολα τις ρομ χωρίς να έχεις κανένα πρόβλημα. Όταν λοιπόν θες να περάσεις ένα update ή μια διαφορετική ρομ μπαίνεις στο twrp και πας install επιλέγεις το zip αρχείο που θα έχεις κατεβάσει (ή το update ή της διαφορετικής ρομ) και το κάνεις install. Καλό είναι πριν από κάθε αλλαγή ή update να πηγαίνεις πρώτα στο Wipe->advanced-> να επιλέγεις ΜΟΝΟ τα cache + dalvik cache και να τα κάνεις wipe και μετά να γυρνάς πίσω στο install και να περνάς το update.

 

Τώρα για τις ρομ. Και οι δύο άψογες είναι. Οι stable είναι σταθερές ρομ που παίρνουν αναβάθμιση κάθε 3-4μήνες. Οι developer σχεδόν κάθε βδομάδα παίρνουν updates μιας και είναι οι δοκιμαστικές εκδόσεις ανάμεσα στις stable και προσθέτουν νέα futures για δοκιμές. Μόλις έχουν κάνει αρκετές δοκιμές και έχουν περάσει αρκετά fixes κλπ τότε βγάζουν την νέα stable. Δεν έχει λόγο να αλλάξεις τώρα μιας και μπορείς και στις dev να κάνεις τα updates ανά δύο μήνες. Δεν χρειάζεται σε κάθε μικρό update να τρέχεις να το περνάς.

 

Τώρα μια λεπτομέρεια. Αν αποφασίσεις να πας από dev σε Stable και το ανάποδο τότε στο κινητό θα γίνει full wipe. Που σημαίνει ότι θα χάσεις ότι έχεις και δεν έχεις μέσα και θα πρέπει να τα ξαναπεράσεις εκ νέου από κάποιο backup που θα έχεις πάρει στο MI PC Suite. Όταν όμως κάνεις απλά τα updates για την ίδια πάντα ρομ (dev ή stable) τότε δεν χάνεις τίποτα από τις ρυθμίσεις σου και μετά το update μπαίνεις στο κινητό και είναι ακριβώς όπως το είχες.

 

Γενικά στην Ελληνική δεν παίρνει αυτόματα updates. τα κατεβάζεις εσύ όποτε θες να κάνεις update και το περνάς χειροκίνητα όπως σου περιέγραψα παραπάνω! :)

Link to comment
Share on other sites

@lallasgr δεν μας λες και πως κάνεις χειροκίνητα τα updates στην stable rom της ελληνικής κοινότητας...???
Redesigning the web! www.slumdog.gr
Link to comment
Share on other sites

@lallasgr δεν μας λες και πως κάνεις χειροκίνητα τα updates στην stable rom της ελληνικής κοινότητας...???

Για update της Ελληνικής rom:

1) την κατεβάζουμε και την περνάμε στο κινητό (ή την κατεβάζουμε απο το κινητό απευθείας)

2) πάμε μέσω του TWRP recovery (volume up+power με σβηστό το κινητό -για να μπει) -> Install zip -> το βρίσκουμε -> το επιλέγουμε και κάνουμε swipe για να περαστεί

3) μετά το πέρασμα κάνουμε τα wipes (cache & dalvik cache μόνο) και μετά reboot!

4) περιμένουμε να ξεκινήσει το κινητό (θα κάνει καμπόση ώρα).

 

Σημείωσεις:

1) Με αναβάθμιση (π.χ. απο stable σε stable το κινητό παραμένει ως έχει, δεν χάνουμε δεδομένα, εφαρμογές κλπ).

2) Γίνεται και μέσω updater αλλά συνιστάται η αναβάθμιση να γίνεται μέσω TWRP recovery.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Θα κολλήσω στην δευτερη σημείωσή σου για να το ξεκαθαρίσουμε...

Μπορείς να κατεβάσεις ένα zip μόνο με τα updates και να τα περάσεις μέσω updater στο κινητό? Μιλάμε πάντα για την ελληνική stable από την ελληνική κοινότητα...!

Γιατί συνίσταται να γίνεται η αναβάθμιση μέσω TWRP recovery όταν έχουμε μόνο updates για πέρασμα και όχι ολόκληρη την ROM???

Redesigning the web! www.slumdog.gr
Link to comment
Share on other sites

@lallasgr δεν μας λες και πως κάνεις χειροκίνητα τα updates στην stable rom της ελληνικής κοινότητας...???

 

Βεβαίως. Αφού δούμε ότι υπάρχει ένα Update για την συγκεκριμένη ρομ που φοράει το κινητό (είτε stable είστε dev) κατεβάζουμε το αντίστοιχο .zip αρχείο και το βάζουμε μέσα στο κινητό χύμα. Δεν χρειάζεται να είναι σε κάποιον φάκελο. Κάνουμε τη διαδικασία να μπούμε twrp (Volume+ και Power) και αφού μπει πάμε και κάνουμε:

 

1) Wipe -> advacned -> τικάρουμε ΜΟΝΟ cache + dalvik cache και σέρνουμε δεξιά τα βελάκια για να ολοκληρωθεί η διαδικασία

2) Γυρνάμε πίσω στο κεντρικό μενού και πατάμε Install -> Επιλέγουμε το .zip αρχείο που έχουμε κατεβάσει και σέρνουμε πάλι τα βελάκια δεξιά για να ξεκινήσει το Update.

3) Αφού τελειώσει πατάμε Reboot System και περιμένουμε να μπει στο λειτουργικό. Θα δείτε μια άσπρη μπάρα να φορτώνει και θα κάνει αρκετή ώρα. Υπομονή και σε λίγη ώρα θα είστε έτοιμοι.

 

Παράδειγμα με εικόνες:

http://i.imgur.com/DvH4weJ.jpg

http://i.imgur.com/DlZo8ox.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα κολλήσω στην δευτερη σημείωσή σου για να το ξεκαθαρίσουμε...

Μπορείς να κατεβάσεις ένα zip μόνο με τα updates και να τα περάσεις μέσω updater στο κινητό? Μιλάμε πάντα για την ελληνική stable από την ελληνική κοινότητα...!

Γιατί συνίσταται να γίνεται η αναβάθμιση μέσω TWRP recovery όταν έχουμε μόνο updates για πέρασμα και όχι ολόκληρη την ROM???

 

Δεν βγαίνουν πλέον μόνο updates. Οπότε πάντα κατεβάζετε ολόκληρες τις ρομ και απλά περνιούνται οι διαφορές μόνο. Τώρα ακριβώς πως δουλεύει δεν ξέρω, μπορείτε να ρωτήσετε τους δημιουργούς στο miui.gr! Γιαυτό κατεβαίνει πάντα ένα αρχείο 800+ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

@lallasgr και @coolgreek μπράβο σας, το τερματισατε!!!! :bow: :clap: :up:

 

Μετά από αυτούς τους ολοκληρωμένους οδηγούς, είναι ανεπιτρεπτο να δημοσιευθούν ερωτήσεις του τυπου: "πως ξεκλειδωνω" ή "πως περνάω stable" ή "πως πάω από την τάδε στην ταδε" κλπ...

 

Πρέπει να υπάρχει μια "ρουτίνα", που μόλις πάει να πατηθεί του κουμπί "δημοσίευση" με ερωτήσεις του παραπάνω περιεχομένου, να πετάγεται μια χορταστική μούντζα με 50 πόντους ποινής !! :X :lol: :rotfl: :lol:

Link to comment
Share on other sites

@lallasgr και @coolgreek μπράβο σας, το τερματισατε!!!! :bow: :clap: :up:

 

Μετά από αυτούς τους ολοκληρωμένους οδηγούς, είναι ανεπιτρεπτο να δημοσιευθούν ερωτήσεις του τυπου: "πως ξεκλειδωνω" ή "πως περνάω stable" ή "πως πάω από την τάδε στην ταδε" κλπ...

 

Πρέπει να υπάρχει μια "ρουτίνα", που μόλις πάει να πατηθεί του κουμπί "δημοσίευση" με ερωτήσεις του παραπάνω περιεχομένου, να πετάγεται μια χορταστική μούντζα με 50 πόντους ποινής !! :X :lol: :rotfl: :lol:

 

:grin::grin::grin::grin::kill::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση γιατί είμαι ένα βήμα πριν την παραγγελία, αλλά θέλω μια επιβεβαίωση γιατί θα κάνω παραγγελία και για άλλο άτομο. Το silver μπροστά η οθόνη έχει μαύρο bazel ή λευκό;; στις φωτογραφίες δείχνει να ναι άσπρο,αλλά κάπου είδα ότι βγαίνουν όλα με μαύρη οθόνη μπροστά και κάνει αντίθεση, και έχω μπερδευτεί.
Link to comment
Share on other sites

Άσπρο και είναι και πολύ ωραίο!!

Και η ασημί θήκη ipaky από το vickmall ταιριάζει γάντι, χωρίς να προσθέτει όγκο, αλλά έχει μαύρο στην πλάτη και μπροστά, περιμετρικά, εκεί που αγκαλιάζει την οθόνη.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες αύριο να δεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...