Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

του έβαλα την τελευταία global stable αλλά έχει θέματα με το play store και το wifi

 

Τοτε κατι δε κανεις καλα.

Καθαρο περασμα εκανες?

Ποια 8.2 εβαλες?

Την 8.2.1 την εχω καμποσους μηνες και δεν εχει κανενα θεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-viperos-t3613688

Θεωρητικά όλες οι 7.1 καλά θα πηγαίνουν αλλα μου άρεσαν οι παραπάνω ρυθμίσεις που προσφέρει που δεν ξέρω αν υπάρχουν σε nitrogen,rr,lineage

 

Αυτη απο που τη κανουν πορτ?

Καλη φαση παντως,ηδη 7.1.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-viperos-t3613688

Θεωρητικά όλες οι 7.1 καλά θα πηγαίνουν αλλα μου άρεσαν οι παραπάνω ρυθμίσεις που προσφέρει που δεν ξέρω αν υπάρχουν σε nitrogen,rr,lineage

 

Ευχαριστώ πολύ.Να φανταστώ έχει ελληνικά κ όλα δουλεύουν άψογα έτσι?(gps, μπαταρία κτλ). Τρόπος εγκατάστασης μεσω ρικοβερι κ φλασαρουμε κατά σειρά:firmware,rom,gapps?

Edited by kostasthess_82
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Να φανταστώ έχει ελληνικά κ όλα δουλεύουν άψογα έτσι?(gps, μπαταρία κτλ). Τρόπος εγκατάστασης μεσω ρικοβερι κ φλασαρουμε κατά σειρά:firmware,rom,gapps?

 

ναι...εγώ με αυτήν την σειρά τα έκανα flash μέσω twrp....βάλε το firmware της beta 7.5.4 για να μην σου κλειδώσει το bootloader...έχει ελληνικά και όλα δουλευουν άψογα....αν και για μένα όλες οι custom rom έχουν πιο αδύναμο σήμα κινητής, wifi και gps και δεν έχω καταλάβει ακόμα το λόγο....στην κάμερα μια χαρά τα πάνε τα άλλα γιατι δεν μπορουν να τα στρώσουν....ειδικά στο σήμα κινητής σε εσωτερικούς χώρους που έχω σήμα με miui με custom δεν πιανει...πολυ σπαστικό...έχεις παρατηρήσει και εσύ αυτά που προαναφέρω στις custom rom ή είμαι ο μόνος;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτη απο που τη κανουν πορτ?

Καλη φαση παντως,ηδη 7.1.

 

Έχει καιρό που έχει βγει η 7.1...και προσπαθούν να την τελειοποιήσουν...δεν βλέπω πάντως θεματάκια, εκτός απο το ότι δεν ακουγεται πολυ δυνατά το ακουστικό στις κλήσεις....ειδικά στο θέμα της κάμερας έχω εντυπωσιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

ναι...εγώ με αυτήν την σειρά τα έκανα flash μέσω twrp....βάλε το firmware της beta 7.5.4 για να μην σου κλειδώσει το bootloader...έχει ελληνικά και όλα δουλευουν άψογα....αν και για μένα όλες οι custom rom έχουν πιο αδύναμο σήμα κινητής, wifi και gps και δεν έχω καταλάβει ακόμα το λόγο....στην κάμερα μια χαρά τα πάνε τα άλλα γιατι δεν μπορουν να τα στρώσουν....ειδικά στο σήμα κινητής σε εσωτερικούς χώρους που έχω σήμα με miui με custom δεν πιανει...πολυ σπαστικό...έχεις παρατηρήσει και εσύ αυτά που προαναφέρω στις custom rom ή είμαι ο μόνος;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχει καιρό που έχει βγει η 7.1...και προσπαθούν να την τελειοποιήσουν...δεν βλέπω πάντως θεματάκια, εκτός απο το ότι δεν ακουγεται πολυ δυνατά το ακουστικό στις κλήσεις....ειδικά στο θέμα της κάμερας έχω εντυπωσιαστεί.

 

Όχι δεν μπορώ να πω ότι έχω θέμα με σήμα όταν βάζω custom,ή μάλλον καλύτερα δεν έχω παρατηρήσει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Τοτε κατι δε κανεις καλα.

Καθαρο περασμα εκανες?

Ποια 8.2 εβαλες?

Την 8.2.1 την εχω καμποσους μηνες και δεν εχει κανενα θεμα.

 

έβαλα την 8.2 από το miui hellas και δεν δούλευαν οι ρυθμίσεις, την δοκίμασα 2-3 φορές και εννοείται πως έκανα wipe τα πάντα, ακόμα και την εσωτερική.Δεν δούλεψε με τίποτα ότι και να έκανα.

 

Μετά πέρασα την τελευταία global stable, νομίζω η 8.4 πρέπει να ήταν και μου λέει κάνει σαν να χάνει το σημα από το wifi.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

έβαλα την 8.2 από το miui hellas και δεν δούλευαν οι ρυθμίσεις, την δοκίμασα 2-3 φορές και εννοείται πως έκανα wipe τα πάντα, ακόμα και την εσωτερική.Δεν δούλεψε με τίποτα ότι και να έκανα.

 

Μετά πέρασα την τελευταία global stable, νομίζω η 8.4 πρέπει να ήταν και μου λέει κάνει σαν να χάνει το σημα από το wifi.

 

Δοκίμασε την Globe Rom από mi-globe.com

Δουλεύουν τα πάντα άψογα.

Κι εγώ είχα παλιά πολλά προβλήματα με τις Ελληνικές, και γύρισα στην Globe Rom.

Την χρησιμοποιώ από τότε που είχα το RN2.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό έκανα, κατέβασα την τελευταία επίσημη global και την φλάσαρα απο twrp αλλά κάτι μου λέει για το wifi, σαν να του κολλάει.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό έκανα, κατέβασα την τελευταία επίσημη global και την φλάσαρα απο twrp αλλά κάτι μου λέει για το wifi, σαν να του κολλάει.

 

Άλλο Official Global Rom κι άλλο Globe Rom.

http://mi-globe.com/

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορώ να πω ότι έχω θέμα με σήμα όταν βάζω custom,ή μάλλον καλύτερα δεν έχω παρατηρήσει κάτι

 

Τι wipes κανεις οταν περνάς custom rom; Γιατι εγώ τα κάνω όλα και ίσως να φταίει αυτό (wipe cache,dalvic, system, internal, data). Μήπως δεν πρέπει να κάνω το system; Αλλά και πάλι αφου μετά περνάω το firmware της miui 7.5.4 πριν εγκαταστήσω την ρομ. Δεν ξέρω τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

Τι wipes κανεις οταν περνάς custom rom; Γιατι εγώ τα κάνω όλα και ίσως να φταίει αυτό (wipe cache,dalvic, system, internal, data). Μήπως δεν πρέπει να κάνω το system; Αλλά και πάλι αφου μετά περνάω το firmware της miui 7.5.4 πριν εγκαταστήσω την ρομ. Δεν ξέρω τι παίζει

 

Κ εγώ full wipe κανω κ μάλιστα διπλά, αλλά σου είπα ίσως να έχεις δίκιο κ να μην το έχω προσέξει για το σήμα κτλ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας καταρχην. ενα θεμα με το κινητο note 3 pro 2/16. δεν ειναι δικο μου και δεν ξερω αν το εχετε ανφερει ξανα εδω μεσα. ειναι οπως το πηρε απο minideal.δλδ δεν εχουμε βαλει αλλη ρομ.δεν το εχουμε ξεκλειδωσει. στο θεμα μας. το εικονιδιο των ακουστικων μενει συνεχεια ενεργοποιημενο με αποτελεσμα να μιλαει μονο με ακουστικα η με ανοιχτη ακροαση. δεν το εχει κανει ακομα επαναφορα εργοστασιακων. μονο επανεκινηση. εχει κατι να προτεινετε;δεν το εχω στα χερια μου το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μενα. Μόλις πήρα το note 3 pro(μεταχειρισμένο), και ψάχνω γυαλάκι και καμιά θήκη από εδώ Ελλάδα- Αθήνα. Ξέρει κάποιος κανένα μαγαζί; Δεν θέλω Σκρουτζ γιατί θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβά, σε σχέση με Αλί εξπρές,κλπ, απλά βαριέμαι την αναμονή. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν μπορώνα επαναφέρω με το titanium της προηγουμενες εφαρμογές λογικά, λόγω μεταφοράς σε νεότερο android και τις ξανα περνάω απο την αρχη

 

ξέρω ότι το γράφω λίγο αργά :) αλλά όταν πήγα εγώ στην ίδια rom από 6.1 MIUI, όλες οι επαναφορές έγιναν κανονικά με το titanium. Δε νομίζω να επηρεάζει η έκδοση του android.

Παρεμπιπτόντως πράγματι αυτή η rom είναι πολύ μπροστά και μεταμορφώνει ένα ήδη πολύ καλό κινητό

Edited by argg
syntax
Link to comment
Share on other sites

εχω λοιπον το ιδιο θεμα που ειχα και πριν λιγο καιρο. προσπαθω να φλασαρω την τελευταια εκδοση resurrection remix και μου βγαζει error 7. εβαλα το τελευταιο twrp recovery και το τελευταιο firmware απο εδω, αλλα τιποτα. συνεχεια το ιδιο error. καμια ιδεα τωρα;.. ειμαι σχεδον σιγουρος πως ειναι λογο firmware αφου και την προηγουμενη φορα ετσι ελυσα το ιδιο ερρορ..
Link to comment
Share on other sites

εχω λοιπον το ιδιο θεμα που ειχα και πριν λιγο καιρο. προσπαθω να φλασαρω την τελευταια εκδοση resurrection remix και μου βγαζει error 7. εβαλα το τελευταιο twrp recovery και το τελευταιο firmware απο εδω, αλλα τιποτα. συνεχεια το ιδιο error. καμια ιδεα τωρα;.. ειμαι σχεδον σιγουρος πως ειναι λογο firmware αφου και την προηγουμενη φορα ετσι ελυσα το ιδιο ερρορ..

 

Δεν χρειάζεται firmware η rr νομίζω αλλά και που βάζεις δεν είναι κακό... Όσο αναφορά το πρόβλημα που έχεις, άνοιξε το zip αρχείο της ρομ μπες στο φάκελο meta inf μετά com μετά google μετά android και μετά αποσυμπιεσε το updater script άνοιξε το με notepad ++ και σβήσε τις σειρές που αρχίζουν με assert και ξανά βαλτο μέσα στο rar κάνοντας αντικατάσταση με το παλιό και ξανά δοκίμασε να την περάσεις.. Λογικά δεν θα σου βγάλει ερρορ... Εγώ έτσι το αντιμετωπίζω αυτό το ερρορ σε κάθε ρομ που το βγάζει... Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

εχω λοιπον το ιδιο θεμα που ειχα και πριν λιγο καιρο. προσπαθω να φλασαρω την τελευταια εκδοση resurrection remix και μου βγαζει error 7. εβαλα το τελευταιο twrp recovery και το τελευταιο firmware απο εδω, αλλα τιποτα. συνεχεια το ιδιο error. καμια ιδεα τωρα;.. ειμαι σχεδον σιγουρος πως ειναι λογο firmware αφου και την προηγουμενη φορα ετσι ελυσα το ιδιο ερρορ..

 

Είναι αποκλειστικά θέμα bootloader...

Από 1 μαϊου και έπειτα , οι περισσότερες nougat Roms προαπαιτουν Marshmallow bootloader και όχι lollipop, καθώς και να έχει γίνει unlock o bl με official τρόπο.

Αυτό το μπέρδεμα γίνεται επειδή η xiaomi με την αναβάθμιση από lollipop σε mm , ξανακλειδωσε το bl ακόμη και σε αυτούς που το είχαν ήδη ξεκλειδώσει.

Πολλοί όμως , είχαν ήδη μεταβεί σε cm based Roms ήδη, με αποτέλεσμα μετά από καιρό να καταλήγουν να τρέχουν nougat Roms με lollipop bl.

Γι' αυτό οι devs του XDA το ενσωμάτωσαν στις ρομς πλέον ως προαπαιτούμενο.

Μάλλον εισαι ακόμη με lollipop bootloader...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται firmware η rr νομίζω αλλά και που βάζεις δεν είναι κακό... Όσο αναφορά το πρόβλημα που έχεις, άνοιξε το zip αρχείο της ρομ μπες στο φάκελο meta inf μετά com μετά google μετά android και μετά αποσυμπιεσε το updater script άνοιξε το με notepad ++ και σβήσε τις σειρές που αρχίζουν με assert και ξανά βαλτο μέσα στο rar κάνοντας αντικατάσταση με το παλιό και ξανά δοκίμασε να την περάσεις.. Λογικά δεν θα σου βγάλει ερρορ... Εγώ έτσι το αντιμετωπίζω αυτό το ερρορ σε κάθε ρομ που το βγάζει... Καλή επιτυχία

θα το δοκιμασω. ευχαριστω!

 

Είναι αποκλειστικά θέμα bootloader...

Από 1 μαϊου και έπειτα , οι περισσότερες nougat Roms προαπαιτουν Marshmallow bootloader και όχι lollipop, καθώς και να έχει γίνει unlock o bl με official τρόπο.

Αυτό το μπέρδεμα γίνεται επειδή η xiaomi με την αναβάθμιση από lollipop σε mm , ξανακλειδωσε το bl ακόμη και σε αυτούς που το είχαν ήδη ξεκλειδώσει.

Πολλοί όμως , είχαν ήδη μεταβεί σε cm based Roms ήδη, με αποτέλεσμα μετά από καιρό να καταλήγουν να τρέχουν nougat Roms με lollipop bl.

Γι' αυτό οι devs του XDA το ενσωμάτωσαν στις ρομς πλέον ως προαπαιτούμενο.

Μάλλον εισαι ακόμη με lollipop bootloader...

 

σιγουρα δεν ειμαι με lollipop. μπορουσα να ενημερωνω την ρομ μου συνεχεια μεχρι τις 19 αυτου του μηνα.. δεν ξερω τι αλλαξε..

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε! Ποιος ξέρει γιατί το κάνει αυτό..

 

Νομίζω πως πρέπει να έρθεις από συγκεκριμένη ρομ για να μην στο κάνει και νομίζω να είναι miui, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Τι σε νοιάζει η ρομ να μπαίνει έχει σημασία

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω. ευχαριστω!

 

 

 

σιγουρα δεν ειμαι με lollipop. μπορουσα να ενημερωνω την ρομ μου συνεχεια μεχρι τις 19 αυτου του μηνα.. δεν ξερω τι αλλαξε..

 

Lollipop bootloader όχι rom. Δεν είναι το ίδιο. Κάλλιστα θα μπορούσες να είσαι με lollipop bootloader και Nougat rom μέχρι κάποια φάση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαξει καποιοςνοθονη προσφατα? Μετα απο πτωση εσπασε η κατω δεξια γωνια, αλλαξα το τζαμακι προστασιας και τωρα στην υφη δν το νιωθω καθολου, την αποκριση δεν υπαρχει θεμα, μονο πως φαινεται. Ξερετε ποσο κοστιζει η αλλαγη? Η δν αξιζει τον κοπο? Αν ειναι 30 τα δινω, 50 δν νομιζω να υπαρχει λογος. Ηρακλειο κρητης μενω αν ξερετε κ κανενα μαγαζι

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω σεταρει ένα RN3 φίλου (ξεκλειδωμα+ ελληνική ρομ), όμως αρνείται να ξεκινήσει. Στις εισαγωγικές οθόνες, μετά το miui welcome, επιλογή wifi, γλώσσα, Google account και όροι χρήσης, εκεί που βάζεις miui account βγάζει σφάλμα, δοκίμασα με Sim ή χωρίς, με wifi, με data, με ελληνικά και αγγλικά, σε διαφορετικό wifi, δεν ανοίγει με τίποτα. Παίζει τίποτα άλλο;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...