Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε ξέρω αν περιμένοντας να πάρεις μια συσκευή θα φτιάξει, εκτός φυσικά αν έχει κάποιο εξώφθαλμο κατασκευαστικό σφάλμα όλη η παρτίδα

Εγώ πήρα τη συσκευή και δεν έχει lightbleed ή κάποιο ελλατωμα προς το παρόν.

Σύμφωνα με αυτά που διάβαζα δεν έπρεπε να ακουμπήσω καν τη συσκευή με τα τόσα προβλήματα που είχε.

Το g4 που είχα πριν, αν και από τις πρώτες παρτίδες δεν είχε κάποιο πρόβλημα, και συγκριτικά με φίλου μου μεταγενέστερη συσκευή η οθόνη μου ήταν πιο φωτεινή.

Τείνω να πιστεύω και στον παράγοντα τύχη αγοράζοντας καινούργια συσκευή

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Φιλε μου απο που αγορασες την συσκευη; Σε ρωταω γιατι θελω να προβω και εγω στην αγορα μαλλον απο κανενα σκρουτζομαγαζο και ψαχνω να δω απο ποιο...

Το κραζεις;;;; το θαυμαζεις!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε νομίζω να παίζει πολύ ρόλο. Εμένα είναι ουγγαρέζικη και την αγόρασα από την ομόνοια alpha mobile κάτι.

Είχα πάρει από κει το g4 και μου βγήκε καλό, έτσι προτίμησα το μαγαζί για γούρι

Στο πίσω μέρος που ενώνεται το κύριο μέρος με το κάτω κομμάτι υπάρχει σκαλοπατάκι αλλά έβαλα θήκη και δεν ασχολήθηκα.

Στο σημείο εκείνο πιστεύω τα περισσότερα θα χαλαρώσουν με τον καιρό και θα φαίνεται η ένωση.

Αυτό είναι κάτι που πρέπει να κοιτάξει η lg.

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρέα.2 Ερωτήσεις:

1)Tempered Glass που να καλύπτει όλη την επιφάνεια αγόρασε κανείς από Ελλάδα? Αγόρασα 3 διαφορετικά και δεν κάνει κανένα.Ολα μικρά είναι.

2)Εξοδο από το USB σε HDMI για προβολή στη ΤV υποστηρίζεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Έγινε split-lock σε όλη τη συζήτηση που είχε να κάνει με το κατά πόσο είναι αδιάβροχη η συσκευή. Νομίζω ότι συζητήθηκε αρκετά και δεν έχουμε να πούμε κάτι άλλο πάνω σε αυτό.

 

Θα παρακαλέσω να επιστρέψουμε στα της συσκευής του τίτλου και να ενημερώσω ότι οποιοδήποτε περαιτέρω σχόλιο πάνω στην προηγούμενη συζήτηση θα διαγράφεται άμεσα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος κι εγώ του g5 εδώ και 2 3 βδομάδες πλέον. Το προηγούμενο μου ήταν htc one s με root. Πραγματικά το κινητό είναι ότι πιο smooth έχω πιάσει στα χέρια μου.. Κάμερα και οι δυο απίστευτες όπως και η μπροστά. Μονο ενα αρνητικό θα πω κι εγώ.. Η οθόνη δεν είναι τόσο φωτεινή. Σε εσωτερικές χώρους είναι τέλεια. Κάτω απο τον ήλιο πχ στην παραλία θα την ήθελα λίγο πιο φωτεινή. Ελπίζω μετά από κάνα update να μας δώσουν ένα 10 15% παραπάνω.

 

Εσείς παιδιά τι θήκες και τι screen protector έχετε βάλει? Δώστε καμία ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρότι δεν έχω πάρει ακόμα το κινητό , περιμένω να κάνω τις διακοπές μου με το παλιό κινητό για να γλυτώσει ένα καλοκαίρι το G5,

αλλά και δεν είμαι με καμιά μπακατέλα να πω ότι δεν την παλεύω άλλο , άρα μετά το 15αυγουστο σκέφτομαι να πάρω το G5 (εκτος απροοπτου) έχω καταλήξει σε θήκη της SPIGEN και Μεμβράνη προστασίας πάλι της SPIGEN γιατί δεν βλέπω κανένα τζάμι να κάθεται σωστά και fullscreen σε κυρτή οθόνη.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Σκεφομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το g5!!

Καποιες ερωτησεις τωρα ...

Κατω απο τον ηλιο θα εχω θεμα λογο του κοφτη φωτεινοτητας;

Το κατω συρταρακι που χαλαρωνει και με το bleeding της οθονης τι γινεται; θα φτιαχτουν σε μελλοντικες παρτίδες;

Το ηχειο μπουκωνει,τριζει καθολου;

Γενικα τι θετικα και αρνητικα εχει;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by toubano44

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν ρίξεις μια ματιά στα προηγούμενα post... έχουν απαντηθεί όλα όσα ρωτάς. Και ειναι προτιμότερο για σένα από το να πάρεις μια απάντηση από ένα άτομο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις μια ματιά στα προηγούμενα post... έχουν απαντηθεί όλα όσα ρωτάς. Και ειναι προτιμότερο για σένα από το να πάρεις μια απάντηση από ένα άτομο.

Σωστος φιλε μου! Η αληθεια ειναι οτι παρακολουθω το νημα και βλεπω τι παιζει. Απλα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν τιποτα εξελιξεις πανω σε αυτα τα θεματα γιατι τα παιδια εχουν να γραψουν αρκετες μερες. Δεν ειναι και λιγα τα λεφτα που θα δωσω αν το παρω για αυτο θα ήθελα να ξερω τι παιζει τελικα με αυτα τα θεματα. Αν το παρω θα το κρατησω για 4 χρονια και θα ηθελα και μια προσωπικη απαντηση πανω σε αυτα για να παρω την τελικη αποφαση. Αν είναι να αρχισει να χαλαρωνει το κατω μερος η αν ειναι τοσο ευαισθητο στην υγρασια τι να το κανω τοτε...

Μετα τζαμπα τα λεφτα...

 

Οποιο παιδι θελει ας με στειλει pm

Ευχαριστω!

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Γενικά πολύ ευχαριστημένος με το κινητό.

Δυστυχώς όμως συνειδητοποιω ότι η μπαταρία δε με βγάζει full ημέρα τελευταία και μάλιστα το βράδυ πέφτει 6 με 9 τοις εκατό σε standby mode.

Επίσης παρατηρώ ότι κάποιες φορές μου ανοίγει η κλείνει το WiFi και τα Data κατά βούληση. Είναι κάποιο feature να ανοίγει Data όταν το WiFi δεν είναι δυνατό η κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Γενικά πολύ ευχαριστημένος με το κινητό.

Δυστυχώς όμως συνειδητοποιω ότι η μπαταρία δε με βγάζει full ημέρα τελευταία και μάλιστα το βράδυ πέφτει 6 με 9 τοις εκατό σε standby mode.

Επίσης παρατηρώ ότι κάποιες φορές μου ανοίγει η κλείνει το WiFi και τα Data κατά βούληση. Είναι κάποιο feature να ανοίγει Data όταν το WiFi δεν είναι δυνατό η κάτι τέτοιο;

Ναι το smart settings έχεις βάλει στάνταρ. Κλειστά ολα

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Ναι το smart settings έχεις βάλει στάνταρ. Κλειστά ολα

 

Εδώ είναι το ωραίο... Δεν έχω βάλει smart settings! Είναι όλα κλειστά.

 

Κι ένα άλλο κουλό: Έβαλα το GSam battery pro για να δω τι συμβαίνει με την μπαταρία και στα στατιστικά των εφαρμογών μου δείχνει 0%, κάτι που δεν παίζει γιατί ξέρω ότι έχω ανοίξει εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το ωραίο... Δεν έχω βάλει smart settings! Είναι όλα κλειστά.

 

Κι ένα άλλο κουλό: Έβαλα το GSam battery pro για να δω τι συμβαίνει με την μπαταρία και στα στατιστικά των εφαρμογών μου δείχνει 0%, κάτι που δεν παίζει γιατί ξέρω ότι έχω ανοίξει εφαρμογές.

 

Από όσο καταλαβαίνω μάλλον είναι πρόβλημα με την v10c, και εγώ το ίδιο θέμα έχω, βρήκα κάτι σχετικό εδώ :

http://forum.xda-developers.com/lg-g5/help/user-apps-battery-usage-t3404061.

Edited by mspant
Link to comment
Share on other sites

Από όσο καταλαβαίνω μάλλον είναι πρόβλημα με την v10c, και εγώ το ίδιο θέμα έχω, βρήκα κάτι σχετικό εδώ :

"http://forum.xda-developers.com/lg-g5/help/user-apps-battery-usage-t3404061".

Το διάβασα. Στο δικό μου όμως από την default μέτρηση μπαταρίας μου τις δείχνει τις εφαρμογές μόνο από το GSam δεν τους δείχνει. Επίσης όταν το πρώτο εγκατέστησα τους έδειχνε κανονικά μετά σταμάτησε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.

 

Επειδή οι τιμές στα επίσημα μαγαζιά που έχουν την έκδοση ελληνικής αντιπροσωπείας είναι ακόμα αρκετά υψηλές, σκέφτομαι να κινηθώ προς skroutz.gr. Έχω μια απορία αν θα αντιμετωπίσω κάποιο θέμα με τη γλώσσα αν το κινητό είναι EU. Θα μπορούσε κάποιος κάτοχος του LG G5 μη ελληνικής αντιπροσωπείας να απαντήσει στα ακόλουθα;

1. υπάρχει επιλογή για τα SMS στα ελληνικά να έχουν 160 χαρακτήρες;

2. Ο dialer έχει T9; Αν ναι, υποστηρίζει ελληνικά; Δηλαδή μπορώ να πληκτρολογήσω π.χ. 2747 και να μου φέρει επαφές που έχουν τους χαρακτήρες "Άρης" μέσα;

 

Από την 6ετή μου εμπειρία με Sony smartphones τουλάχιστον το (1) έπαιζε μόνο με συσκευές ελληνικής αντιπροσωπείας. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.

 

Επειδή οι τιμές στα επίσημα μαγαζιά που έχουν την έκδοση ελληνικής αντιπροσωπείας είναι ακόμα αρκετά υψηλές, σκέφτομαι να κινηθώ προς skroutz.gr. Έχω μια απορία αν θα αντιμετωπίσω κάποιο θέμα με τη γλώσσα αν το κινητό είναι EU. Θα μπορούσε κάποιος κάτοχος του LG G5 μη ελληνικής αντιπροσωπείας να απαντήσει στα ακόλουθα;

1. υπάρχει επιλογή για τα SMS στα ελληνικά να έχουν 160 χαρακτήρες;

2. Ο dialer έχει T9; Αν ναι, υποστηρίζει ελληνικά; Δηλαδή μπορώ να πληκτρολογήσω π.χ. 2747 και να μου φέρει επαφές που έχουν τους χαρακτήρες "Άρης" μέσα;

 

Από την 6ετή μου εμπειρία με Sony smartphones τουλάχιστον το (1) έπαιζε μόνο με συσκευές ελληνικής αντιπροσωπείας. Ευχαριστώ πολύ.

 

Το μόνο που δεν θα έχεις είναι τους 160 χαρακτήρες με την stock εφαρμογή μηνυμάτων, αλλά μπορείς να κατεβάσεις άλλη απ το store, τα υπόλοιπα τα έχεις κανονικά

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν θα έχεις είναι τους 160 χαρακτήρες με την stock εφαρμογή μηνυμάτων, αλλά μπορείς να κατεβάσεις άλλη απ το store, τα υπόλοιπα τα έχεις κανονικά

 

Ευχαριστώ. Στο Xperia Z3 Compact είχα αγοράσει μεν EU (ιταλικό), αλλά φλάσαρα χωρίς κόπο και root την ελληνική ROM, οπότε μετά είχα και αυτά τα 1-2 έξτρα που δίνει η ελληνική αντιπροσωπεία. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και στο LG G5 εύκολα χωρίς root;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που δεν περίμενα.

Μόλις το πήρα απο plaisio και βλέπω ότι είναι εισαγωγή απο ρουμανία εισαγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα πλαισιο νατο δω.

Βγηκα εξω στον ηλιο να τσεκαρω οθονη και να δω γενικως τι παιζει.

Δεν μπορω να πω οτι ειναι και απο τις πιο φωτεινες οθονες αλλα δεν προβληματιζει κιολας. Βεβαια αν φορας γυαλια ηλιου εκει θα ζοριστεις.

 

Η καμερα του τα σπαει. Ειδικα η μπροστινη βγαζει κατι φωτογραφιες απιστευτες. Με το s7 διπλα διπλα η καμερα του g5 ειναι ανωτερη.

 

Βεβαια το κινητο φοραει την εκδοση v10a την πρωτη δηλαδη. Ισως με τις αναβαθμισεις που εχει δωσει η lg να εχει στρωσει η οθονη. Ισως να φταιει και η συσκευη μιας και οπως ειπε ο φιλος πιο πανω που αγορασε απο πλαισιο ειναι παραεισαγωγη οποτε θα δειξει.

 

(Ασχετο.. πρωτη φορα ακουω απο πλαισιο εκτος ελληνικης αντιπροσωπειας. Γι αυτο και το βγαλανε "προσφορα" απο 699 στα 549!!)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ. Στο Xperia Z3 Compact είχα αγοράσει μεν EU (ιταλικό), αλλά φλάσαρα χωρίς κόπο και root την ελληνική ROM, οπότε μετά είχα και αυτά τα 1-2 έξτρα που δίνει η ελληνική αντιπροσωπεία. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και στο LG G5 εύκολα χωρίς root;

 

 

 

 

Απ οσο ξερω το g5 εχει κλειδωμενο bootloader οποτε για root λιγο δυσκολα. Βεβαια αν θυμαμαι καλα εχει δωσει ξεκλειδωτο bootloader η lg αλλα δεν ξερω τι παιζει με την εγγυηση. Ισως καποιος φιλος που ξερει να μας πει αν κανω καποιο λαθος.

Το κραζεις;;;; το θαυμαζεις!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα πλαισιο νατο δω.

Βγηκα εξω στον ηλιο να τσεκαρω οθονη και να δω γενικως τι παιζει.

.

 

πως κατάφερες και τους έπεισες να το βγάλουν απο το αντικλεπτικό και να στο δώσουν ώστε να βγεις έξω στον ηλιο;

Link to comment
Share on other sites

έλα που πέφτετε από τα σύννεφα κιόλας λες και δεν το ξέραμε.έχουν αναφερθεί πάρα πολλές φορές τέτοια περιστατικά σε πάρα πολλά κινητά.όχι ότι έχει καμιά σημασία από ποια ευραπαική χώρα είναι αλλά οκ, κοροϊδία για αυτούς που το πληρώνουν 200+ ευρώ παραπάνω.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ σε ΠΛΑΙΣΙΟ σήμερα και μετά από ερώτησή μου μου είπαν οτι είναι "ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας". Το γιατί δεν είναι ελληνικό και κοστίζει 100€ παραπάνω από τα γνωστά μαγαζάκια με ξεπερνάει! Προσωπικά είναι ο μόνος λόγος που θα το αγόραζα από μεγάλη αλυσίδα. Ίσως δεν υπάρχει ακόμα και "ελληνική" έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα αγόραζα το φθηνότερο μιας και όλα είναι ίδια.ελληνικό και σαχλαμάρες.ψάχνουν για κορόιδα
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σήμερα με το Tone Platinum και όντως εξαιρετικό αποτέλεσμα στην απόδοση και ποιότητας του ήχου.

Εμφανής διαφορά υπέρ του G5 σε σχέση με το 7 edge που εχω.

Όσοι ειναι μουσικόφιλοι,τους αρέσει/καλύπτει το G5 και θέλουν την μέγιστη απόδοση εμπειρίας ήχου απο BT stereo handsfree ο συνδυασμός με το Tone Platinum σκοτώνει!

Απο τα λίγα πραγματικα πλεονεκτήματα της lg σε σχέση με τον ανταγωνισμο.

Sent from my iPad Air 2

 

Καλησπέρα, κι εγώ είμαι μουσικόφιλος και audioφιλος, και με ελκύουν οι μοναδικές δυνατότητες της συσκευής σε αυτό τον τομέα, το πρωτόκολλο AptX HD, και το hi-fi plus module που μπορεί να συνδεθεί από κάτω, το οποίο μάλιστα υπάρχει σε σχετικά λογική τιμή στον Κωτσόβολο (http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/aksesouar-kiniton/162752-lg-g5-hifi-plus). Από ότι διαβάζω το ηχητικό αποτέλεσμα με αυτό το module είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει σε κινητό αυτή τη στιγμή, με μοναδικό ανταγωνιστή το ίδιο το V10.

 

Για αυτό σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή και να το τσιμπήσω όταν θα φτηνύνει γύρω στα 50€ ακόμα. Αλλά το παντοφλέ μέγεθος και η μπαταρία < 1 μέρα είναι βουτιά στο άγνωστο για εμένα, μετά το υπέροχο xperia z3 compact.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

προσωπικά θα αγόραζα το φθηνότερο μιας και όλα είναι ίδια.ελληνικό και σαχλαμάρες.ψάχνουν για κορόιδα

 

Οκ, απλά θα πρέπει να ξεχάσεις τις stock εφαρμογές για SMS και για κλήσεις (αν θες T9), και βάλεις άλλες εφαρμογές που δε θα έχουν και πολύ σχέση στιλιστικά με το κινητό.

Edited by arismastrokostas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...