Jump to content

[Επίσημο] LG G4 Dual [H818P/N]


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί να το αφήσω? Εξήγησε το μου. Δν το κατάλαβα! Εσύ λες μόνο Ρουτ αρκεί.??

Αφενός δεν υπάρχουν πολλές custom rom για το H818P και αφετέρου η stock ειναι μια χαρά και απροβλημάτιστη. Για ποιον λογο να ρισκαρεις την εγγύηση σου με καποια αμφιβολου σταθερότητας custom rom;

Επίσης προφανώς για να ρωτάς όλα αυτά, δεν έχεις ψαχτεί προς xda μεριά, οπότε να εισαι προσεκτικός με οτι κανεις (ακομη και ρουτ) για να μην σου μεινει το τηλεφωνο στα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 891
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αφενός δεν υπάρχουν πολλές custom rom για το H818P και αφετέρου η stock ειναι μια χαρά και απροβλημάτιστη. Για ποιον λογο να ρισκαρεις την εγγύηση σου με καποια αμφιβολου σταθερότητας custom rom;

Επίσης προφανώς για να ρωτάς όλα αυτά, δεν έχεις ψαχτεί προς xda μεριά, οπότε να εισαι προσεκτικός με οτι κανεις (ακομη και ρουτ) για να μην σου μεινει το τηλεφωνο στα χέρια.

 

βρε καλα παιδια..! ειχα το ιδιο τηλεφωνο σε κανονικο κ το ειχα ξετιναξει τα μπουρια στην κυριολεξια.!χααχαααααα και ασφαλως ψαχτηκα στο xda αλλα λεω μηπως δοκιμασε καποιος απο εδω να μου την γνωμη του. απο την αλλη χωρις ρουτ δν γινετε. διαφημισεις εξτρα δικαιωματα εφαρμογων.. πιστευω ειναι απαραιτητο..!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι, αυτό σου λέμε... άλλο πράγμα το root και άλλο οι custom rom. Συνεπώς γνωρίζεις αν χρειάζεσαι ή όχι να το rootάρεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό σου λέμε... άλλο πράγμα το root και άλλο οι custom rom. Συνεπώς γνωρίζεις αν χρειάζεσαι ή όχι να το rootάρεις.

 

χαχχαχαχααχα.. ξερω οτι χρειαζομαι. την διαδικασια ρωτησα ?? εαν ειναι ιδια με το κανονικο.? Κ αν ρουταρετε στην 6,0 κ πως.!! Ευχαριστω

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κ αν ρουταρετε στην 6,0 κ πως.!!

 

Όχι, σε Marshmallow δεν μπορείς να κάνεις root της dual sim συσκευή σου (ακόμα τουλάχιστον).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο xda λένε ότι βγήκε 2η αναβάθμιση για το 818p. Έχει κανείς Ευρωπαϊκό 818p Μήπως κάνει dump το kdz από το lg bridge?
Link to comment
Share on other sites

Στο xda λένε ότι βγήκε 2η αναβάθμιση για το 818p. Έχει κανείς Ευρωπαϊκό 818p Μήπως κάνει dump το kdz από το lg bridge?

Το link είναι για την Ρώσικη Η818P20B...λογικά δεν θα διαφέρει από καμιά ευρωπαϊκή. Tην ανέβασαν στο XDA ήδη.

https://yadi.sk/d/YxHU1Z29mhRBm

Την περνάς με LGUP.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη περαστεί. Ακόμα καλύτερο. Και δουλεύει καλύτερα η αυτόματη φωτεινότητα

Κανένα πρόβλημα/έλλειψη σε σύγκριση με την Lollipop; Επίσης αν έχεις εικόνα αύριο από μπαταρία ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Στο δίκαρτο που έχω εδώ και 10 μέρες από lollipop σε marshmallow είδα μεγάλη διαφορά στη μπαταρία προς το καλύτερο.δεν θα ξαναγύριζα σε 5αρα
Link to comment
Share on other sites

Στο δίκαρτο που έχω εδώ και 10 μέρες από lollipop σε marshmallow είδα μεγάλη διαφορά στη μπαταρία προς το καλύτερο.δεν θα ξαναγύριζα σε 5αρα

Θα την περάσω σήμερα και εγώ καθώς κατεβαίνει με ρυθμούς χελώνας (παρόλο που έκανα register). Ρώτησα γιατί θυμόμουν ότι είχαν αναφερθεί κάποια θέματα με οτιδήποτε ήταν φορμαρισμένο σε exfat (flash, microsd κτλ) και ότι μειώθηκε η ένταση του ήχου.

Αυτή την στιγμή είμαι με την 10h και είμαι υπερευχαριστημένος από σταθερότητα και αυτονομία, αλλά με τρώει η περιέργεια να περάσω στην 6.0.

Γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο μπορούμε να κάνουμε backup την υπάρχουσα ROM στο κινητό μας; Αν περάσω την 20Β για παράδειγμα και δεν μείνω ευχαριστημένος, συνδέοντας το κινητό με LGBRIDGE θα μου κατεβάσει πάλι την 10H ή πρέπει να βρω KDZ από άλλου και να την περάσω με LGUP?

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Downgrade θα κάνεις μόνο με το LGUP, με το LG Bridge δεν γυρίζεις πίσω.

Εύκολο αυτό , αρκεί να βρώ με κάποιο τρόπο να κρατήσω backup τo υπάρχον firmware. Κάπου είχα διαβάσει ότι γίνεται με LG bridge, αλλά δεν μπορώ πουθενά να βρω την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο αυτό , αρκεί να βρώ με κάποιο τρόπο να κρατήσω backup τo υπάρχον firmware. Κάπου είχα διαβάσει ότι γίνεται με LG bridge, αλλά δεν μπορώ πουθενά να βρω την διαδικασία.

 

το έψαχνα και εγώ αλλά δε το κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εύκολο αυτό , αρκεί να βρώ με κάποιο τρόπο να κρατήσω backup τo υπάρχον firmware. Κάπου είχα διαβάσει ότι γίνεται με LG bridge, αλλά δεν μπορώ πουθενά να βρω την διαδικασία.

 

Γιατί να κρατήσεις backup το υπάρχον firmware όταν μπορείς απλά να το φλασάρεις με το LGUP; Τα περιεχόμενα και τα δεδομένα σου τα κρατάς με το LG Backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κρατήσεις backup το υπάρχον firmware όταν μπορείς απλά να το φλασάρεις με το LGUP; Τα περιεχόμενα και τα δεδομένα σου τα κρατάς με το LG Backup.

Το ήθελα για να γυρίσω με lgup στην ευρωπαϊκή-"μάμα" lollipop Rom στην περίπτωση που δεν με ικανοποιούσε η 6.0. Έχω βρει από αλλά κράτη lollipop Rom αλλά όχι την δική μου. Anyway μικρό το πρόβλημα, αφού ούτως ή άλλως διαβάζω πολύ καλά λόγια για την 20b και οι πιθανότητες downgrade μειώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά περάστηκε χτες η Marshmallow V20B με LG UP. Πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές όσο οφορά την μπαταρία και την ταχύτητα.

Στα αρνητικά ότι το knock code με τα 6 υποχρεωτικά χτηπήματα που απαιτούνται και μάλιστα σε 3 διαφορετικά τεταρτημόρια , είναι πλέον εντελώς δύσχρηστο και πρακτικά useless. Ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί σε κάποιο από τα επόμενα update.

Από εκει και πέρα δυστυχώς εξαφανίστηκε το dual sim widget που υπήρχε στην lollipop, ενώ κάτι ακόμη που με "ενόχλησε" είναι ότι στo sharing menu εμφανίζονται υποχρεωτικά 8 επαφές από το whatsapp messenger (και μάλιστα ως πρώτες επιλογές). Δεν βρήκα οποιοδήποτε τρόπο να τα αφαιρέσω από εκεί, παρά μόνο με την απεγκατάσταση της εφαρμογής του Whatsapp.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Με refurbish την πέρασες?

Ναι...πάντα στα μεγάλα updates θέλω clean install.

Απο ότι διάβασα δεν υπάρχει γιατρειά ακόμη για το θέμα με τα contacts του whatsapp στο sharing menu.Περιμένουμε update είτε από whatsapp κάποια στιγμή ,είτε από Google. Ωραίο σαν σκέψη να υπάρχουν contacts στο sharing menu, αλλά να μπορείς εσύ να καθοριζεις ποιες επαφές θα είναι αυτές και πόσες σε αριθμό .

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να περάσω μια ευρωπαϊκή. Μου κάνει κάτι περίεργα με την Ρωσική με τα δίκτυα και τα δεδομένα
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να περάσω μια ευρωπαϊκή. Μου κάνει κάτι περίεργα με την Ρωσική με τα δίκτυα και τα δεδομένα

Κανένα πρόβλημα η δική μου μέχρι στιγμής . Παίζει απροβληματιστα και σταθερά με 4G και WiFi μόνιμα ανοιχτα.

Επίσης θεωρώ οτι επειδή η Ρωσική Rom (v20b) είναι unbranded , δεν θα έχει καμία απολύτως διαφορά με οποιαδήποτε άλλη ευρωπαικη.

Με refurbished την πέρασες και εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα η δική μου μέχρι στιγμής . Παίζει απροβληματιστα και σταθερά με 4G και WiFi μόνιμα ανοιχτα.

Επίσης θεωρώ οτι επειδή η Ρωσική Rom (v20b) είναι unbranded , δεν θα έχει καμία απολύτως διαφορά με οποιαδήποτε άλλη ευρωπαικη.

Με refurbished την πέρασες και εσύ;

 

από 20α ρωσική πέρασα από πάνω την 20β ρωσική.

 

μπορεί κάποιος με ευρωπαικό να προσπαθήσει να βάλει το imei του εδώ

http://devtester.ro/projects/lg-firmwares/

 

να δούμε αν του δίνει link για το kdz?

Link to comment
Share on other sites

από 20α ρωσική πέρασα από πάνω την 20β ρωσική.

μπορεί κάποιος με ευρωπαικό να προσπαθήσει να βάλει το imei του εδώ

http://devtester.ro/projects/lg-firmwares/

να δούμε αν του δίνει link για το kdz?

Δεν δίνει κάτι το δικό μου (Ευρωπαϊκό από Πολωνία είναι). Το είχα δοκιμάσει αυτό το site και παλαιότερα με LL και τώρα με MM.

Γενικά να ξέρεις ότι δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις πολλές KDZ που κυκλοφορούν για κατέβασμα, πόσο μάλλον στα δίκαρτα όπου το ενδιαφέρον είναι μικρότερο. Αναγκαστικά λοιπόν περνάς τα τελευταία Update που θα βρείς διαθέσιμα κυρίως στο XDA. Aυτή τη στιγμή οι πιο ενημέρωνες εκδόσεις ειναι το V10K για LL και η V20B σε MM. Μην σε απασχολεί ΚΑΘΟΛΟΥ όμως η χώρα προέλευσης της ROM. Είμαι κάτι παραπάνω από σίγουρος ότι δεν θα δεις καμία απολύτως διαφορά αν περάσεις την V20B Ρωσσίας και την V20B Πορτογαλίας για παράδειγμα (όταν κυκλοφορήσει). Στα δίκαρτα ΟΛΕΣ οι unbranded εκδόσεις είναι ίδιες.

Μήπως να την περνούσες ξανά με refubrished ή να κάνεις ένα hard reset; (μπορεί κατι να μην πέρασε καλά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει κάτι το δικό μου (Ευρωπαϊκό από Πολωνία είναι). Το είχα δοκιμάσει αυτό το site και παλαιότερα με LL και τώρα με MM.

Γενικά να ξέρεις ότι δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις πολλές KDZ που κυκλοφορούν για κατέβασμα, πόσο μάλλον στα δίκαρτα όπου το ενδιαφέρον είναι μικρότερο. Αναγκαστικά λοιπόν περνάς τα τελευταία Update που θα βρείς διαθέσιμα κυρίως στο XDA. Aυτή τη στιγμή οι πιο ενημέρωνες εκδόσεις ειναι το V10K για LL και η V20B σε MM. Μην σε απασχολεί ΚΑΘΟΛΟΥ όμως η χώρα προέλευσης της ROM. Είμαι κάτι παραπάνω από σίγουρος ότι δεν θα δεις καμία απολύτως διαφορά αν περάσεις την V20B Ρωσσίας και την V20B Πορτογαλίας για παράδειγμα (όταν κυκλοφορήσει). Στα δίκαρτα ΟΛΕΣ οι unbranded εκδόσεις είναι ίδιες.

Μήπως να την περνούσες ξανά με refubrished ή να κάνεις ένα hard reset; (μπορεί κατι να μην πέρασε καλά)

 

το έκανα....ξανά στηνω

 

Δεν δίνει κάτι το δικό μου (Ευρωπαϊκό από Πολωνία είναι). Το είχα δοκιμάσει αυτό το site και παλαιότερα με LL και τώρα με MM.

Γενικά να ξέρεις ότι δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις πολλές KDZ που κυκλοφορούν για κατέβασμα, πόσο μάλλον στα δίκαρτα όπου το ενδιαφέρον είναι μικρότερο. Αναγκαστικά λοιπόν περνάς τα τελευταία Update που θα βρείς διαθέσιμα κυρίως στο XDA. Aυτή τη στιγμή οι πιο ενημέρωνες εκδόσεις ειναι το V10K για LL και η V20B σε MM. Μην σε απασχολεί ΚΑΘΟΛΟΥ όμως η χώρα προέλευσης της ROM. Είμαι κάτι παραπάνω από σίγουρος ότι δεν θα δεις καμία απολύτως διαφορά αν περάσεις την V20B Ρωσσίας και την V20B Πορτογαλίας για παράδειγμα (όταν κυκλοφορήσει). Στα δίκαρτα ΟΛΕΣ οι unbranded εκδόσεις είναι ίδιες.

Μήπως να την περνούσες ξανά με refubrished ή να κάνεις ένα hard reset; (μπορεί κατι να μην πέρασε καλά)

 

και όμως έχω θέμα. με vodafone σήμερα 2-3 φορές δεν μου άνοιγε δεδομένα. με την ευρωπαϊκή όλα γινόταν ακαριαία

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

και όμως έχω θέμα. με vodafone σήμερα 2-3 φορές δεν μου άνοιγε δεδομένα. με την ευρωπαϊκή όλα γινόταν ακαριαία

Τι να σου πω...Vodafone εχω και εγώ και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Όταν λες ευρωπαϊκή εννοείς την 5.1 φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...