Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δοκιμασα να το ξεκλειδωσω με το Mi unlock.

Πριν παρω το κινητο ειχα κανει αιτημα για ξεκλειδωμα αλλα οταν το πρωτοανοιξα μαλλον εκανε αλλο account.

τεσπ ανοιγω το προγραμμα βαζω κωδικους που εχω στο κινητο βλεπω οτι εχω ιδιο κωδικο χρηστη 16124 κλπ για να ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι αλλος λογαριασμος.. Παταω το κουμπι unlock αφου το εχω συνδεσει κλεινοντας το κινητο και μου βγαζει

http://s32.postimg.org/fk4lpeigx/xiaomicant.jpg

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα να το ξεκλειδωσω με το Mi unlock.

Πριν παρω το κινητο ειχα κανει αιτημα για ξεκλειδωμα αλλα οταν το πρωτοανοιξα μαλλον εκανε αλλο account.

τεσπ ανοιγω το προγραμμα βαζω κωδικους που εχω στο κινητο βλεπω οτι εχω ιδιο κωδικο χρηστη 16124 κλπ για να ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι αλλος λογαριασμος.. Παταω το κουμπι unlock αφου το εχω συνδεσει κλεινοντας το κινητο και μου βγαζει

http://s32.postimg.org/fk4lpeigx/xiaomicant.jpg

 

Λίγα τα ενδεχόμενα (αν είναι σίγουρα ο ίδιος MI account)

1) Ποιά ρομ έχεις στο κινητό; Για ξεκλείδωμα χρειάζεσαι DEVELOPER rom και όχι STABLE. Για γράψε τι λέει στην έκδοση MIUI (Settings - about phone - MIUI version).

2) Δοκίμασε άλλη ώρα και αν δυνατό απο άλλο υπολογιστή (έχει γίνει και αυτό).

3) Βγάλε το λογαριασμό απο το κινητό και ξαναπέρνα τον.

 

ΥΓ: στο παραπάνω δικό μου με τη φωτογραφία ξέρετε κάτι;

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ: στο παραπάνω δικό μου με τη φωτογραφία ξέρετε κάτι;

 

εσύ δεν έχεις κάτι , η φώτο "κανονική" είναι και σε μένα το βγάζει αυτό και σε όλους τους άλλους που δεν έχουν κάνει "μόνιμο" το twrp

(ή μέσω fastboot ή ίσως επιλέγοντας να έχει write mode στην επιλογή που σου βγάζει το twrp την πρώτη φορά που το τρέχεις, δεν ξέρω τι είχα κάνει παλιά)

Link to comment
Share on other sites

εσύ δεν έχεις κάτι , η φώτο "κανονική" είναι και σε μένα το βγάζει αυτό και σε όλους τους άλλους που δεν έχουν κάνει "μόνιμο" το twrp

(ή μέσω fastboot ή ίσως επιλέγοντας να έχει write mode στην επιλογή που σου βγάζει το twrp την πρώτη φορά που το τρέχεις, δεν ξέρω τι είχα κάνει παλιά)

Ευχαριστώ για την απάντηση:rolleyes:!

Μα μόνιμα το πέρασα (υποτίθεται). Μέσω fastboot & adb (fastboot flash recovery twrp.img), το χειρότερο είναι που ξαναπέρασα την Ελληνική ρομ (πάνω απο τον εαυτό της δηλ., όχι αλλαγή ρομ) και έχασε εφαρμογές/ρυθμίσεις (σαν να έκανε factory reset) ενώ και στο TWRP δεν έκανε όπως στο RN3 pro (που έχω και ξέρω) αλλά αντιθέτως μετά το μήνυμα "patching ... inconditionally" (ή κάτι τέτοιο) έκανε reboot. Υποθέτω σφάλμα του TWRP (αυτό είναι που πέρασα, πριν την αλλαγή TWRP απο την Ελληνική ρομ).

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση:rolleyes:!

Μα μόνιμα το πέρασα (υποτίθεται). Μέσω fastboot & adb (fastboot flash recovery twrp.img), το χειρότερο είναι που ξαναπέρασα την Ελληνική ρομ (πάνω απο τον εαυτό της δηλ., όχι αλλαγή ρομ) και έχασε εφαρμογές/ρυθμίσεις (σαν να έκανε factory reset) ενώ και στο TWRP δεν έκανε όπως στο RN3 pro (που έχω και ξέρω) αλλά αντιθέτως μετά το μήνυμα "patching ... inconditionally" (ή κάτι τέτοιο) έκανε reboot. Υποθέτω σφάλμα του TWRP (αυτό είναι που πέρασα, πριν την αλλαγή TWRP απο την Ελληνική ρομ).

 

και εγώ το latest είχα βάλει και μόνιμα όπως κι εσύ, ίσως αυτό ήταν το λάθος μας γιατί "update" δεν μπόρεσα να κάνω σωστά , 2 φορές πήγα να βάλω νέα dev και τις 2 έμπλεξα και έκανα όλη την διαδικασία από την αρχή (δεν μου έβγαζε κανένα σφάλμα το twrp βέβαια, απλά ποτέ δεν φόρτωσε η ρομ)

τώρα έχω την 3.0.0 (αυτή που έχει η ελληνική) ε στην επόμενη dev θα δω αν συνεχίζει το πρόβλημα ή αν λύθηκε

(το update την πρώτη φορά πήγα να το κάνω μέσω twrp και την 2η μέσω του app, μόνο το flashify δεν δοκίμασα ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Σήμερα παρέλαβα κι εγώ την συσκευή.

Θα την αφήσω με την αγγλοκινεζικη όπως είναι γιατί δεν θέλω να μπλεξω με ρομ ρουτ και τέτοια.

Υπάρχει κάποιος ευκαιρος οδηγός για να περάσω play store;

Επίσης από κινεζικες εφαρμογές όσες διαγράφονται το κάνω άφοβα;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογες σκέψεις κάνω και εγώ φίλε..Παραγγελία με official ROM με σκοπό να βάλω αργότερα ελληνική ROM..αλλά επειδή είμαι παντελώς άσχετος για να το σκαλίσω με εννοιες "φλασαρω", recovery, developer, κλπ κολοκύθια, λέω να το αφήσω έτσι...
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Σήμερα παρέλαβα κι εγώ την συσκευή.

Θα την αφήσω με την αγγλοκινεζικη όπως είναι γιατί δεν θέλω να μπλεξω με ρομ ρουτ και τέτοια.

Υπάρχει κάποιος ευκαιρος οδηγός για να περάσω play store;

Επίσης από κινεζικες εφαρμογές όσες διαγράφονται το κάνω άφοβα;

εικονιδιο mi app store (χρωμα πορτοκαλι).

γραψε google. διαλεξε το μπλε εικονιδιο (πατουσα).

 

μετα απο το google play store βαλε google keyboard για ελλ

 

αν εχεις stable, αφοβα (settings, about, update)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τρεις ερωτησούλες απο μένα

1) Αυτό που μοιάζει με τετράφυλλο τριφύλι στην lock screen (πανω δεξιά) και μπορείς να το πατήσεις τι ακριβώς κάνει?

2) Διαπίστωσα οτι μπορεί κανεις να δει τα notification της status bar, ακόμα και αν το τηλέφωνο ειναι locked με κωδικό η pattern. Πως το αποφεύγουμε αυτό.

3) Στην status bar όταν υπάρχει new notification εμφανίζονται 3 τελείες και πρεπει να κάνεις swipe down για να δεις τι ειδοποίηση έχει έρθει.. Ειχα συνηθίσει ως τώρα σε κλασσικα android, να εμφανίζονται κατ ευθείαν στην status bar, εικονίδια της εκάστοτε εφαρμογής, και ομολογώ ήταν πιο βολικό. Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσω κάτι ανάλογο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο τηλέφωνο, έχεις ενεργοποιήσει το Developer mode; Έχεις επιλέξει το USB Debugging στα Additional settings; (κάπως έτσι, δεν έχω το τηλ. στα χέρια μου)

 

To Developer mode, ειναι ενεργοποιημενο, σε λαπτοπ με 8.1 καταφερε να συνδεθει κανονικα. Στο desktop με τα XP δεν γινεται τιποτα, μονο MTP drivers εχω καταφερει να βαλω, αλλα δεν αρκούν για μεταφορά αρχείων, μόνο media διαχειριζεται. Απο το device manager, φαινεται να λειπει ενας SM Bus controller driver. Καμια ιδέα?

 

Εναλλακτικά πως μπορω να καθαρίσω τα XP απο οτι driver για android εχω περάσει μέσα στα χρόνια για να περάσω ξανά απο την αρχή τους δικούς του η τους universal?

Link to comment
Share on other sites

 

To Developer mode, ειναι ενεργοποιημενο, σε λαπτοπ με 8.1 καταφερε να συνδεθει κανονικα. Στο desktop με τα XP δεν γινεται τιποτα, μονο MTP drivers εχω καταφερει να βαλω, αλλα δεν αρκούν για μεταφορά αρχείων, μόνο media διαχειριζεται. Απο το device manager, φαινεται να λειπει ενας SM Bus controller driver. Καμια ιδέα?

 

Εναλλακτικά πως μπορω να καθαρίσω τα XP απο οτι driver για android εχω περάσει μέσα στα χρόνια για να περάσω ξανά απο την αρχή τους δικούς του η τους universal?

 

Καθαρή εγκατάσταση XP είναι η σωστή λύση, αν όντως τα χρειάζεσαι ακόμα και δεν θες να περάσεις σε νεώτερο λειτουργικό.

Για τον SM Bus controller driver ψάξε στο ίντερνετ με το μοντέλο της μητρικής σου, ξεκινώντας από το site του κατασκευαστή. Δε νομίζω πως επηρεάζει αυτό τη σύνδεση του κινητού όμως αλλά η "σκουπιδοποίηση" του λειτουργικού με τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του κινητού. Το θέλω για την γυναίκα μου και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την multi rom (Ελληνικά) από το vickmall γιατί στο redmi note 3 pro που έχω είχαμε κάποια θεματάκια και το πήρα με official. Πρέπει και εδώ να πράξω το ίδιο η μπορώ να προχωρήσω άφοβα στην αγορά με multi.
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να ανεβάσει μια φωτο απο a1 sd bench για να δουμε τι ταχυτητες πιανει η ραμ και η εσωτερική μνήμη οπως αυτή που βάζω παρακατω απο το doogee f5 μου.

 

Γραψτε αν ειναι απο το pro ή το απλο μοντελο καθώς ακομα και στο ιδιο μοντελο διαφορετικα gb εσωτερικου χωρου θα χουν διαφορετικές ταχυτητες. Κυριως εγγραφής

 

http://s32.postimg.org/uq4z7jg3l/Screenshot_2016_05_14_04_50_26.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του κινητού. Το θέλω για την γυναίκα μου και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την multi rom (Ελληνικά) από το vickmall γιατί στο redmi note 3 pro που έχω είχαμε κάποια θεματάκια και το πήρα με official. Πρέπει και εδώ να πράξω το ίδιο η μπορώ να προχωρήσω άφοβα στην αγορά με multi.

 

Mε official, η multi έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του κινητού. Το θέλω για την γυναίκα μου και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την multi rom (Ελληνικά) από το vickmall γιατί στο redmi note 3 pro που έχω είχαμε κάποια θεματάκια και το πήρα με official. Πρέπει και εδώ να πράξω το ίδιο η μπορώ να προχωρήσω άφοβα στην αγορά με multi.

 

Kι εγώ που το πήρα για συγγενικό πρόσωπο, έχει αρκετά bugs η multi. Καλύτερα official που μέχρι τώρα φαίνεται άψογη.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αυτό το θέμα με τις rom των μεγάλων εταιρειών πραγματικά με ξεπερνάει. Όσο πιο μεγάλη η εταιρεία, τόσο πιο μάπα το software. Ψηνόμουν να το πάρω το κινητάκι αλλά μ'αυτά που διάβασα εδώ μέσα αναθεώρησα. Πως γίνεται το blackview των 50€ να έχει άψογο android 5.1, αν και κουβάς σαν συσκευή, δεν το κατέχω.. Sorry αν είμαι λίγο off topic.
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αυτό το θέμα με τις rom των μεγάλων εταιρειών πραγματικά με ξεπερνάει. Όσο πιο μεγάλη η εταιρεία, τόσο πιο μάπα το software. Ψηνόμουν να το πάρω το κινητάκι αλλά μ'αυτά που διάβασα εδώ μέσα αναθεώρησα. Πως γίνεται το blackview των 50€ να έχει άψογο android 5.1, αν και κουβάς σαν συσκευή, δεν το κατέχω.. Sorry αν είμαι λίγο off topic.

 

οι γλώσσες είναι το πρόβλημα όχι οι rom

 

εξήγηση = η έλλειψη μιας επίσημης και πραγματικής multilanguage global rom μας φέρνει τα θέματα "μάπα Multi Που την περνάει το κατάστημα με 1000-2 βλακείες μέσα"

 

(θα πεις ας τις βάλουν ,ε υποθέτω έχουν κολλήσει μάλλον στο "εμείς Κίνα και Ινδία πουλάμε")

Link to comment
Share on other sites

η xiaomi τα κινητά της δεν τα στελνει εκτός Κίνας... Γι αυτό και δεν βγάζει multi rom. Ελλάδα και σε ολο τον κόσμο έρχονται μόνο μέσω resellers.. αρα δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση να έχουν και ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Να ανακαλεσω: με την updated 7.3.2.0 τελικά μια χαρά πάει πάλι το κινητακι , μόνο την πρώτη μέρα πήγαινε λίγο αργά.

Να προσθέσω επίσης ότι τώρα κάνει αισθητά καλύτερη διαχείριση RAM. Συνεχίζουν την καλή δουλεια, αντε και το καλοκαιράκι με marshmallow!

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λίγα τα ενδεχόμενα (αν είναι σίγουρα ο ίδιος MI account)

1) Ποιά ρομ έχεις στο κινητό; Για ξεκλείδωμα χρειάζεσαι DEVELOPER rom και όχι STABLE. Για γράψε τι λέει στην έκδοση MIUI (Settings - about phone - MIUI version).

2) Δοκίμασε άλλη ώρα και αν δυνατό απο άλλο υπολογιστή (έχει γίνει και αυτό).

3) Βγάλε το λογαριασμό απο το κινητό και ξαναπέρνα τον.

 

ΥΓ: στο παραπάνω δικό μου με τη φωτογραφία ξέρετε κάτι;

 

εβαλα developper και ξεκλειδωσε μετα το Bootloader..

επομενο βημα ακουσα ειναι να βαλω twrp (εχει κανεις οδηγο?)

Αρα υπαρχουν 3 ρομς, η developper, η κινεζοαγγλικη και η ελληνικη που δεν θα κανει OTA updates? Αλλη που να κανει? Δεν με νοιαζει τοσο το ελληνικο μενου αρκει να γινει κατι να μην σερνεται οπως ηταν απο vickmall ηδη νομιζω παει καλυτερα με την developper..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο root θέλω να κάνω για να περάσω το morellocale. Ποιον οδηγό ακολουθώ;

 

Έχω την 7.3.2 αγγλοκινεζικη

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μόνο root θέλω να κάνω για να περάσω το morellocale. Ποιον οδηγό ακολουθώ;

 

Έχω την 7.3.2 αγγλοκινεζικη

 

Δεν έχω δει τρόπο root χωρίς πέρασμα rom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...