Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει κινητό "σφραγισμένο στο κουτι του" από Κίνα.

Δηλαδή δεν έχουν τίποτα από το εργοστάσιο; Ταινία ασφαλείας π.χ.;

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι, ότι και να βάζουν, τα μαγαζιά το βγάζουν. Και ευτυχώς, για να το ελέγξουν πριν το στείλουν στην άλλη άκρη του κόσμου. Μια ταινία ασφαλείας βαζουν κάποια μαγαζιά (gearbest, everbuying, fasttech, tomtop κ.ά.) που εχουν κάτι γραμματάκια και μένουν πάνω στο κουτι άμα την ξεκολλήσεις, φαίνεται δηλαδή αν το άνοιξε κάποιος πριν από σένα, αλλά αυτό δεν είναι του εργοστασίου, είναι του μαγαζιού. Επίσης βάζουν μια ζελατίνα, σαν τις γνωστές της καινούριας συσκευής (fasttech, μπορεί και vickmall, gearbest κάποιες φορές), αλλά αυτή είναι πάλι του μαγαζιού, είναι εύκολο να γίνει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ότι και να βάζουν, τα μαγαζιά το βγάζουν. Και ευτυχώς, για να το ελέγξουν πριν το στείλουν στην άλλη άκρη του κόσμου. Μια ταινία ασφαλείας βαζουν κάποια μαγαζιά (gearbest, everbuying, fasttech, tomtop κ.ά.) που εχουν κάτι γραμματάκια και μένουν πάνω στο κουτι άμα την ξεκολλήσεις, φαίνεται δηλαδή αν το άνοιξε κάποιος πριν από σένα, αλλά αυτό δεν είναι του εργοστασίου, είναι του μαγαζιού. Επίσης βάζουν μια ζελατίνα, σαν τις γνωστές της καινούριας συσκευής (fasttech, μπορεί και vickmall, gearbest κάποιες φορές), αλλά αυτή είναι πάλι του μαγαζιού, είναι εύκολο να γίνει.

Για τα άλλα που ρωτάω για τις ROM και το μετά της αγοράς "στήσιμο" του κινητού, γνωρίζεις κάτι να με συμβουλέψεις;

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πώ με τι ρομ το στέλνει το gearbest, αλλά άμα το ζητησεις μπορεί και να αφήσουν την κινέζικη.. Μπορεί και να σε αγνοήσουν όμως.

Google play μπαίνει https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13772-Πως-να-εγκαταστήσουμε-το-Google-Play-Store-σε-Redmi-3-Pro-για-αρχάριους/ αλλά δεν ξέρω τι εννοεις κινεζιες. Κάποιες θα φεύγουν εύκολα, κάποιες όχι, θα θέλει root. Εγω για παράδειγμα χρησιμοποιώ όλες τις mi εφαρμογές,οχι όμως και τα baidu, MIUI market κ.α. Ελληνικο πληκτρολόγιο φυσικά, 160 χαρακτήρες πιθανότατα με άλλη εφαρμογή.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα παιδια.

Εδώ και μια εβδομαδα εχω το Redmi 3.

Το πρώτο θεμα ειναι οτι εχω την 77.1.1.0 Stable (LHPCNCK). Οποτε παω στο upgrade version, μου βγάζει οτι δεν υπαρχει αλλη διαθεσιμη αναβαθμιση.

Επιπλεον το κινητο αρκετα συχνα laggαρει απιστευτά. Μήπως είναι θεμα της MIUI?

Ειχε καποιος καποιο αντιστοιχο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα παιδια.

Εδώ και μια εβδομαδα εχω το Redmi 3.

Το πρώτο θεμα ειναι οτι εχω την 77.1.1.0 Stable (LHPCNCK). Οποτε παω στο upgrade version, μου βγάζει οτι δεν υπαρχει αλλη διαθεσιμη αναβαθμιση.

Επιπλεον το κινητο αρκετα συχνα laggαρει απιστευτά. Μήπως είναι θεμα της MIUI?

Ειχε καποιος καποιο αντιστοιχο πρόβλημα;

 

βασικά δεν έχεις επίσημη rom , έχεις μια ρομ που την έβαλε το κατάστημα που την πήρες και αυτό σημαίνει

1) οχι Updates

2) ο.τι να ναι προβλήματα

 

θα πρέπει να το ψάξεις λίγο για να περάσεις ή την επίσημη (χωρίς ελληνικά) ή την ελληνική

προτείνω να διαβάσεις λίγο το θέμα γιατί δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία

 

δες και στο πρώτο ποστ αν έχει λινκς

ρίξε μια ματιά και σε αυτά

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/11222-%CE%9E%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-Bootloader/

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12491-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-RedMi-3-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα παιδια.

Εδώ και μια εβδομαδα εχω το Redmi 3.

Το πρώτο θεμα ειναι οτι εχω την 77.1.1.0 Stable (LHPCNCK). Οποτε παω στο upgrade version, μου βγάζει οτι δεν υπαρχει αλλη διαθεσιμη αναβαθμιση.

Επιπλεον το κινητο αρκετα συχνα laggαρει απιστευτά. Μήπως είναι θεμα της MIUI?

Ειχε καποιος καποιο αντιστοιχο πρόβλημα;

Παιδιά όμως δεν γίνεται να παίρνετε κινέζικα κινητά πριν ρίξετε διάβασμα πρώτα. Εντελώς φιλικα το λέω.

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όμως δεν γίνεται να παίρνετε κινέζικα κινητά πριν ρίξετε διάβασμα πρώτα. Εντελώς φιλικα το λέω.

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

@mousikofilos_22

Εντελώς φιλικα, πιστεψε με το ειχα διαβασει καλα το μαθημα μου. Για αυτο και πήρα και αυτο το κινητό. Δεν θυμαμαι να βρηκα κανενα post στο οποιο να γινεται αναφορα στην συγκεκριμενη εκδοση Rom για αυτό και ρώτησα.

Δεν ρώτησα πως να αλλαξω την rom. Υπαρχουν παρα πολλα post για αυτο και εδώ και στο forum της xiaomi. Και προφανώς θα ακουλουθήσω καποιον απο τους οδηγους που υπάρχουν.

Ρωτησα αν εχει καποιος αλλος την ιδια εκδοση της rom και αν αντιμετωπίζει τα ιδια προβλήματα.

 

@kodorevi8ulis

Αυτο υποψιαστηκα και εγώ, (οτι το καταστημα εβαλε μια δική του - το πήρα απο το tinydeal)

Έχω ήδη κανει αίτηση στην xiaomi για να το ξεκλείδωμα του bootloader και περιμενω...

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

στο heremaps μπορείς να σώζεις τους χάρτες στην sd (ρυθμίσεις στο πρόγραμμα -> μνήμη αποθήκευσης)

(τα 16 είναι λίγα ναι)

 

δεν με αφηνει να αλλαξω την επιλογη... λεει πως το κινητο εχει εσωτερικη μνημη που την χειριζεται καπως κλπ.. τελικα δεν υπαρχει τροπος?? ουτε με το ρουτ?? περιεργο..

 

σημερα επαθα κι αλλο.. εχω βαλει μια εφαρμογη για να μου κραταει στατιστικα κλησεων κλπ και ειδα πως το κινητο καιει σερι και τρωει την μπαταρια αμεσως.. πρεπει να απευθυνθω στο αλλο τοπικ για καλυτερη εφαρμογη του ειδους ..

 

gravity screen ειχα και στο ZTE αρχικα θα την βαλω κι εδω..

 

Οθονη καλη ειναι, μπαταρια καλη αν και σε φοβιζει που δεν βγαινει... Το χιτ ειναι που δουλευει σαν τηλεκοντρολ και μαλιστα βρισκεις τις αλλες συσκευες πολυ ευκολα!

 

Γιατι η ελληνικη ρομ εχει κι αυτη αρκετες κινεζιες? Εχετε δοκιμασει/ υπαρχει και καμια αλλη?

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

δεν με αφηνει να αλλαξω την επιλογη... λεει πως το κινητο εχει εσωτερικη μνημη που την χειριζεται καπως κλπ.. τελικα δεν υπαρχει τροπος?? ουτε με το ρουτ?? περιεργο..

 

Γιατι η ελληνικη ρομ εχει κι αυτη αρκετες κινεζιες? Εχετε δοκιμασει/ υπαρχει και καμια αλλη?

 

δεν είχα κάποιο θέμα με το Here (και δε νομίζω να πείραξα κάτι) , μήπως φταίει η sd ; την έκανες κανά φορμάτ ή όπως ήταν σε άλλο κινητό την έβαλες;

 

κινεζιές ; τα (οκ συνήθως) άχρηστα της xiaomi έχει (mi home / mi key κλπ) αλλά μεταφρασμένα και βγαίνουν εύκολα (δεν είναι συστήματος)

 

υπάρχουν κάποιες cm (12.1 και μια 13 νομίζω) αλλά είναι νωρίς ακόμα για να τις βάλεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

 

Σκέφτομαι την μετάβαση στο Redmi 3 από Redmi Note 3 (3/32GB).

Έχω στείλει αίτημα ξεκλειδώματος, ενώ παράλληλα περιμένω και την συσκευή.

 

Υπάρχει καμία AOSP rom για πέρασμα; Έχω δει κάτι CM με αρκετά bugs, και θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο εκτός από MiUI.

Στο παρόν κινητό έχω πολύ σταθερή AOSP και είμαι πολύ ευχαριστημένος, οπότε ψάχνω κάτι αντίστοιχο για το "μικρό".

 

Τις διαδικασίες ξεκλειδώματος/φλασαρίσματος θεωρήστε ότι τις γνωρίζω, οπότε απλά ζητάω feedback και πληροφορίες για την ύπαρξη οποιασδήποτε AOSP rom για το Redmi 3.

 

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα και πάλι.

Το unlock ήρθε, το κινητό χάθηκε βέβαια στο Ελ.Βεν:p αλλά το ερώτημα παραμένει.

 

Καμία AOSP της προκοπής έχει βγει;

Οι CM εξακολουθούν να είναι τίγκα στα bugs;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Το Go sms Pro έχει πρόβλημα με τις δυο sim, ενώ λαμβάνει κανονικά τα sms, όταν στέλνεις δεν μπορει να στείλει αν δεν απαενργοποιήσεις την λειτουργία των δύο sim. Εχει βρει κανείς κάποια λυση? Ειναι θέμα της MIUI?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Το Go sms Pro έχει πρόβλημα με τις δυο sim, ενώ λαμβάνει κανονικά τα sms, όταν στέλνεις δεν μπορει να στείλει αν δεν απαενργοποιήσεις την λειτουργία των δύο sim. Εχει βρει κανείς κάποια λυση? Ειναι θέμα της MIUI?

 

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6110-MOD-SMS-160-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Xiaomi-Redmi-3-Ido/

 

Υπάρχει Mod που λύνει το πρόβλημα (εάν δεν θέλεις να βάλεις την Ελληνική έκδοση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Το Go sms Pro έχει πρόβλημα με τις δυο sim, ενώ λαμβάνει κανονικά τα sms, όταν στέλνεις δεν μπορει να στείλει αν δεν απαενργοποιήσεις την λειτουργία των δύο sim. Εχει βρει κανείς κάποια λυση? Ειναι θέμα της MIUI?

 

το go sms φτιάχτηκε ; κάποτε σου έστελναν μήνυμα και αυτό το χαβά του , δε σου εμφάνιζε τίποτα (και άκουγες κράξιμο μετά)

Link to comment
Share on other sites

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6110-MOD-SMS-160-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Xiaomi-Redmi-3-Ido/

 

Υπάρχει Mod που λύνει το πρόβλημα (εάν δεν θέλεις να βάλεις την Ελληνική έκδοση)

 

Το πρόβλημά μου, δεν εχει να κανει με τους χαρακτήρες αλλά με την λειτουργία των 2 sim

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου, δεν εχει να κανει με τους χαρακτήρες αλλά με την λειτουργία των 2 sim

 

ε σου δίνει λύση για να χρησιμοποιείς το stock πρόγραμμα

 

εκτός αν θες οπωσδήποτε το go sms

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα φορματ στην κάρτα.. Απλά την έβαλα από το άλλο κινητό.. Το βρίσκω βολικό για να μεταφέρω τα αρχεία.. Αλλά αν πιστεύεις θα δω διαφορά να το δοκιμασω...

Υπάρχει τρόπος για 140 Χαρακτηρες με την native (αν και βρήκα πολύ ωραία εφαρμογή Textr κάπως έτσι)

Οι εφαρμογές που έχει το miui δεν λέω ότι δεν είναι καλές.. Σαν το appstore ή σαν αυτό με τα θέματα.. Αλλά εφόσον σε πολλές δεν αλλάζει γλώσσα και είναι στα κινέζικα.........

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα φορματ στην κάρτα.. Απλά την έβαλα από το άλλο κινητό.. Το βρίσκω βολικό για να μεταφέρω τα αρχεία.. Αλλά αν πιστεύεις θα δω διαφορά να το δοκιμασω...

Υπάρχει τρόπος για 140 Χαρακτηρες με την native (αν και βρήκα πολύ ωραία εφαρμογή Textr κάπως έτσι)

Οι εφαρμογές που έχει το miui δεν λέω ότι δεν είναι καλές.. Σαν το appstore ή σαν αυτό με τα θέματα.. Αλλά εφόσον σε πολλές δεν αλλάζει γλώσσα και είναι στα κινέζικα.........

Ελπίζω η κάρτα όμως να είναι τίποτα της προκοπής εεε;; :))

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

περισσεύει σε κανέναν καμιά θήκη (με το αζημίωτο φυσικά) Στείλτε μου pm να μη χαλάμε το νήμα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, υπάρχει κανένα link για το κινητό σε ευρωπαϊκό warehouse? Το έχω πάρει σε 3 φίλους μέχρι τώρα απο Ελλάδα αλλά 200 ευρώ είναι πάρα πολλά για 2ο τηλ :)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, υπάρχει κανένα link για το κινητό σε ευρωπαϊκό warehouse? Το έχω πάρει σε 3 φίλους μέχρι τώρα απο Ελλάδα αλλά 200 ευρώ είναι πάρα πολλά για 2ο τηλ :)

 

Εχω την εντύπωση ότι αυτό μπορεί να είναι κάλλιστα η πρώτη και κυρια σου συσκευη....Εκτος και αν έχεις το μηλαρακι η το S7..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι αυτό μπορεί να είναι κάλλιστα η πρώτη και κυρια σου συσκευη....Εκτος και αν έχεις το μηλαρακι η το S7..

 

Έχω το s7 edge για πρώτη συσκευή :) Τελικά πήρα το homtom ht3 pro στα 100 ευρώ... Γενικά όμως έχω πάρει 3 xiaomi redmi 3 για φίλους μου και είναι φοβερό κινητό!!

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λέγε μου φίλε μου, φτιάξε με τώρα!! Το παραλαμβάνω αυριο από ΕΛΤΑ (συγκεκριμένα το PRO)...Για να δούμε τι μας περιμένει..
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι κανένα από τα 3 τηλ δεν δέχτηκε την nano sim μόνο με την micro βρήκαν σήμα!!Μπορεί να το φτιάξανε αυτό...Είναι τρομερό τηλ για τα λεφτά του δεν το συζητάμε αυτό :) Edited by Venisk
Link to comment
Share on other sites

Nikos papadopoulos στο facebook κτυπά και θα βρεις ότι θες στέλνει με αντικαταβολη απάντηση στη john who

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

περισσεύει σε κανέναν καμιά θήκη (με το αζημίωτο φυσικά) Στείλτε μου pm να μη χαλάμε το νήμα.

 

nikos papadopoulos facebook

Edited by stedes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...