Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην σελίδα της σιαόμι πάντως φαίνεται πως η τελευταία stable ROM είναι άλλη από αυτή που έχεις, γιατί δεν βάζεις εκείνη?

 

http://en.miui.com/download-298.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοίτα το s4 που έχω είναι το 9506 με τον sd800 και είναι ένα κλικ πιο γρήγορο από το redmi στο άνοιγμα των εφαρμογών αλλά στο multitasking η hiaomi έχει κάνει καλύτερη δουλειά στην rom της.

 

Συνολικά σε σύγκριση με το S4 ποιο σου φαίνεται καλύτερο?

 

Όσον αφορά το άνοιγμα των εφαρμογών, δοκίμασε να αλλάξεις και τα Animations σε 0.5 speed sto Developer Options, το οποιο εκ των προτερων το βαζει η σιαομι 1.0 αν δεν κανω λαθος, και αυτο ισως να δειχνει οτι το κινητο δεν ειναι τοσο σφαιρατο. Αν μπορεις να το δοκιμασεις και να μας πεις θα ηταν βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

factory reset δεν έχω κάνει ακόμα και δε το είχα σκεφτεί. Θα το κάνω και θα σας πω αποτελέσματα

 

Δεν νομίζω να σου λύσει τα προβλήματα που έχεις.

Το μόνο που βρήκα στο νετ σχετικό με την rom σου είναι αυτό

Και εκεί βέβαια προτείνουν πέρασμα της επίσημης stable.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

@Avadonmod. Το δοκίμασα αυτό με τα animations... δεν έκανε κάποια διαφορά... γενικά τα delays ήταν πολύ μεγάλα και δεν άλλαξαν. Ευχαριστώ για την πρόταση όμως.

@Jonos & Avadonmod. Μπορώ να flashαρω rom ενώ έχω κλειδωμένο bootloader;

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά σε σύγκριση με το S4 ποιο σου φαίνεται καλύτερο?

 

Όσον αφορά το άνοιγμα των εφαρμογών, δοκίμασε να αλλάξεις και τα Animations σε 0.5 speed sto Developer Options, το οποιο εκ των προτερων το βαζει η σιαομι 1.0 αν δεν κανω λαθος, και αυτο ισως να δειχνει οτι το κινητο δεν ειναι τοσο σφαιρατο. Αν μπορεις να το δοκιμασεις και να μας πεις θα ηταν βοηθεια :)

 

Όχι δεν έχει να κάνει με τα animations speed.

Το s4 9506 είναι καθαρά μπροστά σε ταχύτητα από το redmi 3.

Το καλύτερο είναι υποκειμενικό.

Αυτό το χτικιο με την αυτονομια που συνεχίζεται μέχρι και σήμερα στις ναυαρχίδες δεν το μπορώ.

Αν είχα την αυτονομία του redmi στο s4 ίσως να μην είχα καν το m8.

Για να σου δώσω ένα μέτρο σύγκρισης μόνο με data και τα παντα ολα ανοικτα εχουμε :

s4 δύο ώρες sot

m8 τώρα με την mm κοντά στις τέσσερις.

Χωρίς να έχω δοκιμάσει το redmi μόνο με data είμαι σίγουρος ότι έχει το εξαωρο.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σου λύσει τα προβλήματα που έχεις.

Το μόνο που βρήκα στο νετ σχετικό με την rom σου είναι αυτό

Και εκεί βέβαια προτείνουν πέρασμα της επίσημης stable.

 

Δοκιμάζω να κάνω flash την official rom απ τη xiaomi αλλά στο flashing tool μου λέει οτι η συσκευή είναι κλειδωμένη.

(Remore device is locked. Cannot flash images). Άρα πρέπει να περιμένω το ξεκλείδωμα απ τη xiaomi?? ή να το rootaρω αλλιώς;;

 

Έχετε κάποιο καλό τρόπο να το ρουτάρω αν χρειαστεί;;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ψάξεις τρόπους περασματος της επίσημης στο νοτε 3 προ και να εφαρμοσεις κάτι αντίστοιχο στο δικό σου με τη σωστή ρομ εννοείται. Τσέκαρε αν μπορείς και μέσω του mi pc suite
Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει διαθέσιμο update V7.1.2.0.LHPCNCK (MIUI7) 45mb το έχει κάνει κανείς ?

 

το τηλέφωνο απλά τα σπάει!!!! Το έχω περίπου 15 ημερες δεν μασάει τίποτα!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει διαθέσιμο update V7.1.2.0.LHPCNCK (MIUI7) 45mb το έχει κάνει κανείς ?

 

το τηλέφωνο απλά τα σπάει!!!! Το έχω περίπου 15 ημερες δεν μασάει τίποτα!!!:D:D

Εδώ εισαι.

 

Ήρθε και το πρώτο ota update.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160219/9b2b60aacc32bc2bd955a4218ab666a7.jpg

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εισαι.

 

ψάχνω να βρω κανένα Changelog αλλά δεν βρίσκω. Έχεις δει τπτ αρνητικό μετά το Update ? Να το κάνω άφοβα;;;

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω να βρω κανένα Changelog αλλά δεν βρίσκω. Έχεις δει τπτ αρνητικό μετά το Update ? Να το κάνω άφοβα;;;

Προχώρα άφοβα.

 

 

 

Με την 7.1.2.0 έστρωσε και ο browser που έκανε reloading.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά το Update 7.1.2.0 με γ...ε εντελώς.

1) Δεν το έκανε update από μόνο του, μέσω του Updater. Έπρεπε να το κατεβάσω από το επίσημο σαιτ και να το εγκαταστήσω χειροκίνητα.

2) Αφού το έκανα, το PlayStore μου βγάζει το 'error rh-01' και δεν μπαίνει. Με τα πολλά, η λύση σε αυτό το σφάλμα είναι να κάνεις 'remove account' από το 'other accounts' στα settings, και να ξανασυνδεθείς. Έλα όμως που όταν πατάω remove account μου λέει 'this change isn't allowed by your administrator'. Και σε αυτό καμία λύση δεν βρήκα. Μόνο το factory reset μου μένει.

3) Πλέον το youtube δεν ανοίγει καθόλου. Επίσης δεν έχω ιδέα γιατί.

4) Δεν συνδέεται στο Mi Pc Suite. Λέει 'connecting your device', κολλάει στο 30%, και μετά μου λέει πως δεν μπορεί να συνδεθεί. Στα διεθνή φόρουμ λένε πως λύση γι'αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει.

 

Όποιες ιδέες έχετε δεκτές Εγώ μια απορία έχω. Αν κάνω factory reset, πρώτον, θα διαγραφούν τα πάντα (ρυθμίσεις αρχεία κτλ) από το internal storage σωστα; Και δεύτερον και σημαντικότερον, με το Factory Reset, θα επιστρέψει μόνο του στην ROM με την οποία ήρθε, την 7.1.1.0; Ή με την νέα, 7.1.2.0; Ή θα εγκαταστήσει όποια από τις δύο έχω στον φάκελο 'Downloaded ROM'?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα του redmi 3. επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά σχετικά άμεσα ξέρουμε αν για vickmall η prepaid visa της eurobank περνάει απ ευθείας μέσω paypal? αν περνάει να μην μπλέκομαι με revolt, ενώ αν δεν περνάει να μην τη φορτίσω χωρίς λόγο. και επίσης να προτιμήσω αγγλο-κινέζικη ή multi? τα αγγλικά δεν είναι ιδιαίτερο θέμα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

You Sun of a Beach!!! :p
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα του redmi 3. επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά σχετικά άμεσα ξέρουμε αν για vickmall η prepaid visa της eurobank περνάει απ ευθείας μέσω paypal? αν περνάει να μην μπλέκομαι με revolt, ενώ αν δεν περνάει να μην τη φορτίσω χωρίς λόγο. και επίσης να προτιμήσω αγγλο-κινέζικη ή multi? τα αγγλικά δεν είναι ιδιαίτερο θέμα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Πριν ενάμιση μήνα οταν εφερα απο vickmall το redmi note 2 δεν πέρασε ή χρεωστική της εθνικής που έχω και το αγόρασα με revolut.

Στις 31/1 την δέχτηκε κανονικά για το redmi 3.

Είναι όλα ρευστά.

Εγώ θα φορτωνα πρώτα την κάρτα της eurobank και αν δεν έπαιζε θα πηγαινα με revolut.

Το νου σου να αλλάξεις στο PayPal την επιλογή ποιος κάνει την μετατροπή του νομίσματος.

Αν δεν έχεις θέμα με τα αγγλικά προτίμησε την αγγλοκινεζικη rom.

 

@mousikifilos Αν και έχει επιλογή να μην σβηστουν τα user data

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160222/cdefbb685373276defe22517594bf0b2.jpg

 

εγώ θα έκανα full factory reset.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενάμιση μήνα οταν εφερα απο vickmall το redmi note 2 δεν πέρασε ή χρεωστική της εθνικής που έχω και το αγόρασα με revolut.

Στις 31/1 την δέχτηκε κανονικά για το redmi 3.

Είναι όλα ρευστά.

Εγώ θα φορτωνα πρώτα την κάρτα της eurobank και αν δεν έπαιζε θα πηγαινα με revolut.

Το νου σου να αλλάξεις στο PayPal την επιλογή ποιος κάνει την μετατροπή του νομίσματος.

Αν δεν έχεις θέμα με τα αγγλικά προτίμησε την αγγλοκινεζικη rom.

 

@mousikifilos Αν και έχει επιλογή να μην σβηστουν τα user data

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160222/cdefbb685373276defe22517594bf0b2.jpg

 

εγώ θα έκανα full factory reset.

 

Σκέφτομαι να το παραγγείλω απο vickmall!! Αν το παρω με multi-language rom θα παίρνει αυτόματα τα ota updates η θα πρέπει να τα περνάω εγω μόνος μου(αν γινεται κιολας γιατι δεν ξερω αν αυτό απαιτεί και root(είμαι λιγο άσχετος).Επισης με αυτη την ρομ θα κολλάει η πηγαίνει νορμαλ το κινητό?Τελος αν ξέρεις ποσες μέρες κάνει να έρθει!Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το παραγγείλω απο vickmall!! Αν το παρω με multi-language rom θα παίρνει αυτόματα τα ota updates η θα πρέπει να τα περνάω εγω μόνος μου(αν γινεται κιολας γιατι δεν ξερω αν αυτό απαιτεί και root(είμαι λιγο άσχετος).Επισης με αυτη την ρομ θα κολλάει η πηγαίνει νορμαλ το κινητό?Τελος αν ξέρεις ποσες μέρες κάνει να έρθει!Ευχαριστω!

 

Μόνο ή original rom παίρνει ota.

Οποια άλλη επιλέξεις σήμερα την multi αύριο αυτή από miui.gr θα πρέπει να την περνάς manual.

 

Και οι δύο αγορές από vickmall ήταν κάτω από 20 ημέρες.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ή original rom παίρνει ota.

Οποια άλλη επιλέξεις σήμερα την multi αύριο αυτή από miui.gr θα πρέπει να την περνάς manual.

 

Και οι δύο αγορές από vickmall ήταν κάτω από 20 ημέρες.

 

Για να την περασω manual εγω θα χρειάζεται root η απλα την κατεβάζω και γίνεται το update?Επίσης η multi με ελληνική γλώσσα τα εχει ολα στα ελληνικά ή δεν ειναι εντελώς ολοκληρωμένη?Το λεω γιατί αν δεν είναι σαν τις ελληνικές ρομ(που βγάζουν τα ελληνικά καταστήματα πχ) καλυτερα να παρω την official μιας και δεν εχω πρόβλημα ιδιαίτερο με τα αγγλικά!Τελος αν με αυτές τις ρομ εμφανιζουν κάποιο κόλλημα?Σορυ για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Για να την περασω manual εγω θα χρειάζεται root η απλα την κατεβάζω και γίνεται το update?Επίσης η multi με ελληνική γλώσσα τα εχει ολα στα ελληνικά ή δεν ειναι εντελώς ολοκληρωμένη?Το λεω γιατί αν δεν είναι σαν τις ελληνικές ρομ(που βγάζουν τα ελληνικά καταστήματα πχ) καλυτερα να παρω την official μιας και δεν εχω πρόβλημα ιδιαίτερο με τα αγγλικά!Τελος αν με αυτές τις ρομ εμφανιζουν κάποιο κόλλημα?Σορυ για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων!

 

Απλά την κατεβαζεις και κάνεις το update.

Περί ελληνικών δεν ξέρω να σου πω.

Και τα δύο κινητά που έφερα από vickmall τους ζήτησα την original rom.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Απλά την κατεβαζεις και κάνεις το update.

Περί ελληνικών δεν ξέρω να σου πω.

Και τα δύο κινητά που έφερα από vickmall τους ζήτησα την original rom.

 

Στην παραγγελία για την αποστολή τι επιλέγεις NL post ή SG post?

Link to comment
Share on other sites

SG post του δήλωσα εγώ.

 

κι'εγω τα ιδια ,,,το παράγγειλα πριν λιγη ώρα.

το ζήτησα με multi,πιστεύω να μην εχω πρόβλημα:cool:.πηρα και ενα nillkin glass γιατι αυτά που στέλνουν ειναι μάπα.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

κι'εγω τα ιδια ,,,το παράγγειλα πριν λιγη ώρα.

το ζήτησα με multi,πιστεύω να μην εχω πρόβλημα:cool:.πηρα και ενα nillkin glass γιατι αυτά που στέλνουν ειναι μάπα.

Ωραίος.

Ή αλήθεια είναι ότι δεν έχει gorilla glass οπότε καλά θα του κάτσει το nillkin.

Πες μας και χρωμα.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.

Ή αλήθεια είναι ότι δεν έχει gorilla glass οπότε καλά θα του κάτσει το nillkin.

Πες μας και χρωμα.

 

το γκρι πήρα γιατί δεν μου αρεσει που φαίνεται το πλαίσιο γύρω απο την οθόνη στα λευκα.

(δουλεύοντας την περασμένη εβδομάδα το note 2 μου άρεσε πολυ το λειτουργικό,δεν μου άρεσε ομως το μέγεθος ,άρα με αυτο ειμαι καλυμμένος.)

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Στο Redmi αν δοκιμάσατε διάφορες εφαρμογές για ir control και δεν λειτουργούν δοκιμάστε το irplus - Infrared Remote τα σπάει τα έχει όλα και τσάμπα
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια χρήσιμη συμβουλή συμφορουμίτες. Λοιπόν. Αν κάνετε Root στο Redmi 3, ενώ έχει κλειδωμένο bootloader, τότε θα δημιουργήσετε μια σειρά από bugs και errors. Την έπαθα κι εγώ με το KingRoot. Οπότε να τι έκανα, και λειτούργησε άψογα.

 

Πρώτα του έκανα ένα factory reset, (θεωρείστε πως έχετε το κινητό όπως το βγάλατε από το κουτί). Μετά ακολούθησα αυτά τα βήματα από το επίσημο community της Xiaomi http://en.miui.com/thread-222425-1-1.html , για την εγκατάσταση των Google Services και του Playstore. Λειτουργεί άψογα, και χωρίς root φυσικά μπορείτε να έχετε Google Services, και εγκαθίσταται πανεύκολα.

 

Και μετά απλά έκανα uninstall και 'force stop' όσες κινέζικες εφαρμογές δεν χρειάζομαι. Δεν θα σας ενοχλήσουν καθόλου έτσι, προσοχή φυσικά μην πειράξετε κανένα 'system app'. Επιπροσθέτως με το Greenify, μπορείτε να 'κοιμίσετε' όποια εφαρμογή θέλετε.

 

Και τώρα χωρίς root, έχω Google Services, δεν έχω κινέζικες εφαρμογές, έκανα το update μου στην MIUI 7.1.2.0 και ασφαλώς θα μπορώ να κάνω κάθε update, αφού δεν το πείραξα με root.

Υ.Γ. Ξέρω πως δεν ανακαλύπτω τον τροχό, απλά το αποπάνω link είναι πολύ χρήσιμο + κυκλοφορεί ο μύθος ότι χωρίς root δεν μπορείς να εγκαταστήσεις Google Services.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...