Jump to content

iPhone 6s Plus VS Note 5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξημερώματα έγινε μια παρέμβαση από τον navi55 η οποία και αγνοήθηκε. Δυστυχώς κάποιοι δεν καταλαβαίνετε ότι οφείλουμε να συζητάμε πολιτισμένα. Για να αποφευχθούν περαιτέρω παρεκτροπές και για να ηρεμήσουν, ελπίζω, τα πνεύματα προσωρινά το topic κλειδώνει. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βαγγέλη να σου πω κάτι, βαρέθηκα τα Samsung και το Αndroid.

Υπάρχουν κι εκεί εμμονές, τα ίδια και τα ίδια .

8 χρόνια και δεν έχουν βρει ακόμα τροπο να φτιάξουν ένα ενιαίο κέντρο γνωστοποιήσεων ώστε να μην ξυπνά κάθε εφαρμογή με κάθε ειδοποίηση.

Οτι θέλει τρέχει στο background.

Μεγάλη κατανάλωση σε αδράνεια. Μια ζωή ψάχνουμε τι τρέχει από πίσω και μας τρώει την μπαταρία.

Πετάμε εφαρμογές και προσπαθούμε να έχουμε όσο γίνεται λιγότερες για οικονομία στην ram και μικρότερη κατανάλωση.

Ένα παιχνίδι μας αρέσει (real racing) και δεν το παίζουμε γιατι ξεφτιλίζεται η μπαταρία.

 

Δεν μπορείς να έχεις ομοιόμορφο σχήμα στα εικονίδια σου.

Αλλα μικρά αλλα στρογγυλά αλλα ότι να ναι.

Άλλες γραμματοσειρές η μια εφαρμογή άλλες η άλλη.

Άλλο χρώμα και στιλ το ένα widget άλλο το άλλο.

 

Αυτά ήθελα να δω αντί ανούσιες αλλαγές των δυο τελευταίων χρόνων.

 

Εχθές που έκανα το τεστ, είχε το note 800 mb free ram και όταν γύρισα να ξανά ανοίξω τις εφαρμογές είχε κλείσει το Facebook (έβγαλε την μπλε αρχική οθόνη) και ο browser της Sammy έκανε κανονικό reload.

Εντάξει δεν τρέχει τίποτα στην πραγματική χρήση αλλα γιατι;

 

Όχι ότι οι άλλοι δεν συνεχίζουν τις εμμονές.

Παράδειγμα οι browsers στο iPhone ενώ σε στις σελίδες που είναι σε mobile version έχουν το ίδιο μέγεθος γραμματοσειράς με του Note, στις desktop δεν κάνουν αναδίπλωση και παραμένουν ψείρες.

Δεν είναι θέμα site λοιπόν αλλα περιορισμός του λειτουργικού.

Σου λέει γυρνά σε landscape που σε κινητό είναι ταλαιπωρία.

 

 

 

 

 

Δεν σταμάτησα να δουλεύω και iOS. Είχα πάντα iPad και κάθε αγόραζα όλα τα iPhone s.

Οποτε έχω τις εφαρμογές που μου χρειάζονται.

Με iTunes περνάω μόνο την μουσική μου κάτι που έκανα και στα android γιατι στο MacBook μου χρησιμοποιώ το iTunes σαν media player.

Επίσης τις φωτογραφίες μου γιατι τις έχω ολες στην εφαρμογή Photos του MacBook και συγχρονίζονται αυτόματα.

 

Το MacBook έχει USB με έξοδο 2Α και συνήθως εκεί φορτιζω το iPhone. Όταν το βάζω να φορτίσει πατάω να περαστούν οι νέες φωτο στην εφαρμογή του MacBook, τις κάνω album και τελειώνω μια για πάντα από το να τις έχω σε φακέλους μπλεγμένες.

 

εγω έχοντας note 5 και ενα ipad air 2 πηρα με επιδότηση t-mobile ενα iphone 6s plus 128 gb TSCM chip μολις κυκλοφόρησε Γερμανία.

ασχολήθηκα μαζι του μια μερα και ενιωσα μετα το Note σαν να μπηκα στο κλουβί..

το εβαλα στο ebay το έστειλα στα 1500 ευρώ :D

http://www.ebay.de/itm/262120589040?ssPageName=STRK:MESOX:IT&_trksid=p3984.m1559.l2649

και γύρισα στο πιστό μου δικαρτο note 5.

τωρα μου δίνεται πάλι η δυνατότητα να το ξαναπάρω με 180 ευρώ και το σκέφτομαι .

βλέποντας αυτά που γράφεις με ενθουσιασμό φεύγοντας απο το note 5 λέω μήπως το παρεξήγησα.

μια και είχες note 5 θα ήθελα να ρωτήσω αυτό που μπορώ με το πενάκι να πάρω κατι απο μια σελίδα (φωτο κειμενο κλπ) να γράψω κάτι πάνω και να το μοιραστώ οπως θέλω και οπου θέλω γίνεται στο iphone 6s με κάποιο τρόπο?

ευχαριστώ.

Edited by TheWizard
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εγω έχοντας note 5 και ενα ipad air 2 πηρα με επιδότηση t-mobile ενα iphone 6s plus 128 gb TSCM chip μολις κυκλοφόρησε Γερμανία.

ασχολήθηκα μαζι του μια μερα και ενιωσα μετα το Note σαν να μπηκα στο κλουβί..

το εβαλα στο ebay το έστειλα στα 1500 ευρώ :D

http://www.ebay.de/itm/262120589040?ssPageName=STRK:MESOX:IT&_trksid=p3984.m1559.l2649

και γύρισα στο πιστό μου δικαρτο note 5.

τωρα μου δίνεται πάλι η δυνατότητα να το ξαναπάρω με 180 ευρώ και το σκέφτομαι .

βλέποντας αυτά που γράφεις με ενθουσιασμό φεύγοντας απο το note 5 λέω μήπως το παρεξήγησα.

μια και είχες note 5 θα ήθελα να ρωτήσω αυτό που μπορώ με το πενάκι να πάρω κατι απο μια σελίδα (φωτο κειμενο κλπ) να γράψω κάτι πάνω και να το μοιραστώ οπως θέλω και οπου θέλω γίνεται στο iphone 6s με κάποιο τρόπο?

ευχαριστώ.

Γίνεται στο iphone μόνο άμα ονειρεύεσαι:p

Link to comment
Share on other sites

εγω έχοντας note 5 και ενα ipad air 2 πηρα με επιδότηση t-mobile ενα iphone 6s plus 128 gb TSCM chip μολις κυκλοφόρησε Γερμανία.

ασχολήθηκα μαζι του μια μερα και ενιωσα μετα το Note σαν να μπηκα στο κλουβί..

το εβαλα στο ebay το έστειλα στα 1500 ευρώ :D

http://www.ebay.de/itm/262120589040?ssPageName=STRK:MESOX:IT&_trksid=p3984.m1559.l2649

και γύρισα στο πιστό μου δικαρτο note 5.

τωρα μου δίνεται πάλι η δυνατότητα να το ξαναπάρω με 180 ευρώ και το σκέφτομαι .

βλέποντας αυτά που γράφεις με ενθουσιασμό φεύγοντας απο το note 5 λέω μήπως το παρεξήγησα.

μια και είχες note 5 θα ήθελα να ρωτήσω αυτό που μπορώ με το πενάκι να πάρω κατι απο μια σελίδα (φωτο κειμενο κλπ) να γράψω κάτι πάνω και να το μοιραστώ οπως θέλω και οπου θέλω γίνεται στο iphone 6s με κάποιο τρόπο?

ευχαριστώ.

 

 

Για να γυρίσεις σε iOS μετα απο πολυ καιρό χρειάζεται λίγο ψάξιμο να βρεις πως κανεις σε κάθε τι την δουλειά σου καθώς έχουν αλλαξει πολλά.

 

Αυτό που ρωτάς δεν γίνεται έτσι όπως το ξέρεις στο note.

Για να παρεις κάποιο κομμάτι απο site χρειάζεται screen shot & crop. Άργος τρόπος αν το κανεις πολλές φορές την μέρα.

 

Για να γράψεις κάτι γίνεται μεσω εφαρμογών πχ το Skitch. Επειδή το κάνω κάθε μέρα δεν έχω προβλημα. Βγάζω την φωτο που θέλω μεσω της εφαρμογής η εισάγω καποια υπάρχουσα κατόπιν μπορώ να γράψω με το χερι η πληκτρολογώντας και να προσθέσω διάφορα σχήματα, βέλη κλπ.

Με καλύπτει έτσι, αλλο βέβαια ενα χειρόγραφο σημείωμα με πενάκι και αλλο με το δάχτυλο η πληκτρολόγηση.

Για δουλειά το χρησιμοποιώ οποτε δεν με ενδιαφέρουν οι καλλιγραφίες.

 

Υπάρχουν ευκολίες κι εδώ όπως αν θες να αποθηκεύσεις ολόκληρη ιστοσελίδα σαν pdf γίνεται μ ενα κλικ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για να γυρίσεις σε iOS μετα απο πολυ καιρό χρειάζεται λίγο ψάξιμο να βρεις πως κανεις σε κάθε τι την δουλειά σου καθώς έχουν αλλαξει πολλά.

 

Αυτό που ρωτάς δεν γίνεται έτσι όπως το ξέρεις στο note.

Για να παρεις κάποιο κομμάτι απο site χρειάζεται screen shot & crop. Άργος τρόπος αν το κανεις πολλές φορές την μέρα.

 

Για να γράψεις κάτι γίνεται μεσω εφαρμογών πχ το Skitch. Επειδή το κάνω κάθε μέρα δεν έχω προβλημα. Βγάζω την φωτο που θέλω μεσω της εφαρμογής η εισάγω καποια υπάρχουσα κατόπιν μπορώ να γράψω με το χερι η πληκτρολογώντας και να προσθέσω διάφορα σχήματα, βέλη κλπ.

Με καλύπτει έτσι, αλλο βέβαια ενα χειρόγραφο σημείωμα με πενάκι και αλλο με το δάχτυλο η πληκτρολόγηση.

Για δουλειά το χρησιμοποιώ οποτε δεν με ενδιαφέρουν οι καλλιγραφίες.

 

Υπάρχουν ευκολίες κι εδώ όπως αν θες να αποθηκεύσεις ολόκληρη ιστοσελίδα σαν pdf γίνεται μ ενα κλικ.

κοιτα δεν κρίνω κανέναν αλλα και εγώ αυτό που ρώτησα με βολεύει στην δουλειά μου και το επαναλαμβάνω πολλες φορές την ημέρα , μπορει για κάποιον να μην είναι μεγάλη υποθεση αλλα αυτο που μου περιέγραψες για μένα με την συχνότητα που το κάνω είναι "απλά δεν γίνεται". Το είχα ψιλιαστεί και την πρώτη φορά απλά είπα μήπως μου διέφυγε κάτι.

ευχαριστώ πάντως :)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν κρίνω κανέναν αλλα και εγώ αυτό που ρώτησα με βολεύει στην δουλειά μου και το επαναλαμβάνω πολλες φορές την ημέρα , μπορει για κάποιον να μην είναι μεγάλη υποθεση αλλα αυτο που μου περιέγραψες για μένα με την συχνότητα που το κάνω είναι "απλά δεν γίνεται". Το είχα ψιλιαστεί και την πρώτη φορά απλά είπα μήπως μου διέφυγε κάτι.

 

ευχαριστώ πάντως :)

 

 

Γι αυτό σου είπα ότι αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

 

Κι εγώ στην δουλειά μου χρειάζομαι να τραβάω φωτο και να δείχνω καποια σημεία με βέλη στα οποία γράφω παρατηρήσεις.

Σ αυτό δεν υπάρχει διαφορά ώστε να με προβληματίσει.

Όμως καποια πράγματα που κανει μόνο το note, αν ταιριάζουν στην δουλειά σου, τέλος δεν υπάρχει τιποτα αλλο εκτός Note.

Γι αυτό έχω και το tablet με Wacom επειδή χρειάζομαι σκίτσα που στέλνω σε συνεργάτες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...