Jump to content

iPhone 6s Plus VS Note 5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τυχαίνει να έχω τις δύο συσκευές στα χέρια μου και νομίζω ότι θα ήταν ενδιαφέρον ένα μεταξύ τους VS, αφού πρόκειται για τα 2 κορυφαία fablets.

Κάθε ενα απ αυτά έμεινε μαζί μου για ένα μήνα, συνεπώς τα γνωρίζω αρκετά καλά. Δεν έκανα νωρίτερα το συγκριτικό γιατί έπρεπε να τα έχω και τα δύο ταυτοχρονα.

Συγκριτικά τυπου ειχα πριν το ταδε κινητό και θυμάμαι ότι ήταν πιο αργό απ αυτό που έχω τώρα, δέν είναι αξιόπιστα και δεν έχουν καμία αξία.

 

Θα προσπαθήσω να είμαι αντικειμενικός. Το ότι επέλεξα να κρατήσω το iPhone δεν σημαίνει ότι το θεωρώ καλύτερο γενικώς από το Note 5. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που κρίνουν την τελική επιλογή.

 

Ξεκινάμε με το μέγεθος.

Οι διαστάσεις τους είναι πολύ κοντά. Το Note διαθέτει μικρότερα bezels και μεγαλύτερη οθόνη. Γι αυτό προτίμησα το iphone σε μαύρο χρώμα ώστε να μην φαίνονται τα τεράστια και αντιαισθητικά bezels.

Χωρίς θήκη και τα δύο έρχονται καλύτερα στο χέρι. Το Note γιατί έχει τις καμπύλες πίσω ενώ το iPhone είναι πιό λεπτό και περισσότερο curve στα πλαινά.

Με χρήση θήκης όλα εξαρτώνται από τι θήκη θα χρησιμοποιήσεις.

 

Τα 20 γραμμάρια που είναι πιό βαρύ το iPhone γίνονται αισθητά όταν τα εναλλάσεις στα χέρια σου.

Προσωπικά δεν μ ενοχλεί στην καθημερινότητα μου, αλλά θα προτιμούσα το iPhone πιο ελαφρύ.

22815135563_f4d059a325_z.jpg2015-12-01 02.18.38 by Photos presentation, on Flickr

 

Πάμε τώρα στην εμπειρία χρήσης.

Και οι δύο συσκευές είναι φοβερές. Δεν υπάρχουν κολλήματα η lag όπως πολλοί έχουν συνηθίσει να λένε εξ αιτίας των παλαιότερων Samsung.

Απλά το Note 5 μετά από σκληρή χρηση αρκετών ωρών χάνει την εκρηκτικότητα του, χωρίς να γίνεται αργό η να παρατηρούνται lag.

Υπάρχουν λύσεις γι αυτούς που ξέρουν όπως Greenify, πάγωμα bloat και άδοιασμα του cashe καθε 2-3 μέρες μέσω των ρυθμίσεων της συσκευής.

Το iPhone δεν χρειάζεται τίποτα απ αυτά. Με τα 2gb ram φέτος, δεν "μπουκώνει". Όσο δεν ασχολείσαι με το να κλείνεις εφαρμογές, τόσο πιό γρήγορο γίνεται.

 

Αυτά που παρατήρησα στο μεταξύ τους speed test, είναι τα εξής:

Μετά από reboot η ταχύτητα ανοίγματος εφαρμογών είναι παραπλήσια. Κάποιες ανοίγουν ταχύτερα στο iPhone και κάποιες στο Note. Περισσότερες στο iPhone και αν βάλουμε τα games που σχεδόν όλα ανοίγουν πιό γρήγορα σ αυτό, η γενική εικόνα είναι υπέρ του iPhone αλλά με μικρή διαφορά.

Όταν ομως επιχειρήσουμε να ανοίξουμε ξανά τις ίδιες εφαρμογές εκεί υπάρχει θέμα για το Note, ειδικά αν το ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ ΣΑΝ IPHONE.

Αν δηλαδή βγαίνουμε από κάθε εφαρμογή πατώντας Home Button όπως στο iPhone, θα βρούμε πολλές εφαρμογές να κάνουν reload όταν ξαναγυρίσουμε σ αυτές.

Αντιθέτως αν βγούμε με back button, τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα αλλά και πάλι οι χρόνοι ανοίγματος είναι αισθητά μεγαλύτεροι στο Note.

Με λίγα λόγια εδώ δείχνει αργό το Note, αλλά ποιός ανοίγει 15 εφαρμογές και πηγαίνει απο την μια στην άλλη?

 

Το πρόβλημα αυτό δεν οφείλεται μόνο στην τυχόν κακή διαχείρηση ram από την Samsung.

Στο ios πατώντας το home button, αυτομάτως η εφαρμογή παγώνει και συνεχίζουν να είναι ενεργά μόνο κάποια apis που φροντίζουν για συγκεκριμένες λειτουργίες.

Στο android, με home button παραμένουν σε πλήρη φάση μέχρι να χρειαστεί η συσκευή ram η να περάσει αρκετός χρόνος χωρίς να χρησιμοποιησουμε την εφαρμογή.

Με back button οι εφαρμογές μπαίνουν σε σχεδόν παρόμοια φάση με το ios.

 

Όμως πολλές φορές χρειάζονται δυο και τρία κλικ στο back για να φύγουμε (αν για παράδειγμα έχουμε ανόιξει μια είδηση στην εφαρμογή in.gr, θα πρέπει να κάνουμε ένα back για να πάμε στην αρχική σελίδα και ένα για να βγούμε από την εφαρμογή).

Εκτός αυτού αν θελήσουμε να ξαναγυρισουμε δεν θα βρεθούμε εκεί που είμαστε αλλά στην αρχική.

Συνεπώς το Back Button δεν είναι ότι καλύτερο.

Στο Note αλλά και στα Edge, με Home Button, περιορίζεται πολύ το multitasking. Στην πράξη δεν μ ενοχλούσε όσο το είχα, αλλά είναι καλύτερα όταν δεν υπάρχει.

 

Στο browsing συγκρίνοντας τον browser της samsung με τον safari αφού διεγραψα το ιστορικό και το κασε, ο Safari είναι μπροστά σχεδόν πάντα.

Ενω ο samsung κάνει ένα ξεπεταγμα που σε κάνει να νομίζεις ότι θα ανοίξει πρώτος, η σελίδα εμφανίζεται πιο γρήγορα στον safari.

Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Στο ιδιο τεστ αλλά με chrome και στα δύο τηλέφωνα η διαφορά υπέρ του iPhone ήταν αρκετα μεγαλύτερη.

 

Δεν κρίνω σκόπιμο να ανεβάσω κάποιο βίντεο για τεστ ταχύτητας. Υπάρχουν αρκετά στο YouTube που δείχνουν αυτό που γράφω παραπάνω.

 

Interface-UI

Το interface του ios9 είναι πίο όμορφο κατα την γνώμη μου. Υπάρχουν widgets για τις εφαρμογές που τα χρειάζονται πραγματικά, αν και δεν είναι παραμετροποιήσιμα.

Το 3d Touch και τα gestures έχουν ανεβάσει την παραγωγικότητα στα ύψη. Πηγαίνεις απευθείας σε πολύ σημαντικές λειτουργίες χωρίς να χάνεις χρόνο με περιτά πατήματα.

Γενικά η ομοιομορφία που διαθέτει το ios είναι εξαιρετική.

 

Αυτονομία.

Το 6s Plus υπερτερεί καθαρά σε χρόνους αναμονής όπου έχει εκπληκτικά χαμηλή κατανάλωση.

Επίσης έχει μικρότερη κατανάλωση σε χρήση με WiFi. Σε 3g - 4g η διαφορά είναι ελάχιστη.

Στην πράξη, όσοι συνηθίζουν να φορτίζουν το κινητό τους όσο κοιμούνται το βράδυ και συνεπώς δεν θα χάσουν σε αναμονή, δεν θα δούν μεγάλες διαφορές σε σχεση με το iPhone.

Σε gaming το iPhone εχει σημαντικά χαμηλότερη κατανάλωση, κάτι που γνωρίζουμε εδώ και χρόνια και φαίνεται έντονα στα iPad σε σχέση με τα tablet της samsung.

Εκτιμώ ότι η συνολική διαφορά ανάλογα με την χρήση που κάνουμε είναι της τάξης του 15-20% υπέρ του 6s Plus.

 

Οθόνη

Παρόλο που τα χρώματα είναι θέμα γούστου, νομίζω ότι η οθόνη του Note είναι συνολικά καλύτερη.

Σε κάποια χρώματα όπως το μπλε για παράδειγμα η οθόνη του Note τα αποδίδει πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα.

ΠΧ ουρανός. Στο iPhone μοβίζει λίγο το μπλέ, δείτε την σελίδα του Myphone και θα καταλάβετε.

Το πράσινο πχ γρασίδι και δεντρα φαίνονται στο iPhone πιο σκούρα χωρίς καθόλου κιτρινο που υπάρχει στην πραγματικότητα αναμοιγμένο με το πράσινο στο γρασιδι.

Σε άλλες περιπτώσεις βεβαια μπορεί το iPhone να πλησιάσει περισσοτερο.

Γενικά όμως οι περισσοτεροι θα εντυπωσιαστούν από την οθόνη του Samsung και δεν έχει να κάνει με την μεγαλύτερη ανάλυση.

Ειλικρινά η υψηλότερη ανάλυση του Note5 με επηρέασε ελάχιστα. Όχι ότι δεν υπάρχει διαφορά σ αυτό το μέγεθος οθόνης όπως επικαλούνται κάποιοι. Υπάρχει και φαίνεται στην λεπτομέρεια.

Δείτε το παρακατω βιντεο με τις δυο συσκευές να παίζουν το ίδιο.

 

22815409163_6f389058bd_z.jpg20151130_211545 by Photos presentation, on Flickr

23442315075_b8145a1e77_z.jpg20151130_225440 by Photos presentation, on Flickr

 

Συνεπώς στην οθόνη έχουμε καθαρή υπεροχή του Note 5.

 

Κάμερα

 

Κι εδώ υπερέχει το Note 5. Όχι σε όλους τους τομείς, αλλά στους πιό βασικούς. Κυρίως σε ευκρίνεια όταν κάνουμε crop στην φωτογραφία για να πάρουμε ένα μεγαλύτερο κομμάτι, κάτι που φάνηκε ακόμα και όταν ρύθμισα την κάμερα του note στα 12mp σε 4:3

Αυτό μαρτυρά οτι η Apple έχει χρησιμοποιήσει πολύ κατώτερο και φθηνότερο αισθητήρα.:mad:

Σε software τα πάει καλύτερα και δίνει πολύ πιό ομορφα χρώματα, πιο κοντά στην πραγματικότητα απ ότι το Note.

 

Η διαφορά υπέρ του Samsung μεγαλώνει όσο πέφτει το φως. Και είναι εμφανέστατη όταν φωτογραφίζεις πρόσωπα πχ με φωτισμό δωματίου. Η κάμερα του Note δίνει λεπτομέρεια και πολύ λιγότερο θόρυβο.

Μιλώ πάντα για πρόσωπα καθώς σε αντικείμενα οι διαφορές είναι πολύ λιγότερο ορατές.

Το μόνο άσχημο στην κάμερα της samsung ειναι οτι το χρώμα του προσώπου φαίνεται λίγο πιό κοκκινο απ οτι θα έπρεπε και κάποιες φορές παραμορφώνει λίγο το σχήμα του.

Επίσης τα χρώματα στα αντικείμενα δείχνουν καλύτερα στο iPhone.

Μην ξεχνάτε ότι το Note διαθέτει και manual ρυθμίσεις & RAW. Οπότε μπορεί με τις κατάλληλες ρυθμίσεις να μειώσει τον θόρυβο στις νυχτερινές που στο auto ανεβαίνει ψηλά.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο με φωτογραφίες της κόρης μου που έκανε το μοντέλο, για ευνόητους λόγους και γιατί το απαγορεύουν οι κανονισμοί του φόρουμ.

Σε γνωστά άτομα θα μπορούσα να τις δώσω με προσωπικό μήνυμα.

 

Μερικές φωτογραφίες και από τα δύο.

 

Δίνω πρώτα τις συγκριτικές και από κάτω ακολουθούν links με τις οριτζιναλ για όποιον θέλει να τις κατεβάσει στον υπολογιστή του.

(Κάντε κλικ στην φωτογραφία για να τις δείτε σε πλήρες μέγεθος).

 

Croped, αριστερά του iPhone.

23416196766_0a40b15faa_c.jpgTEST1 by Photos presentation, on Flickr

22813999224_63a4b67bc5_c.jpgTEST2 by Photos presentation, on Flickr

 

Εδώ έχω κατεβάσει την κάμερα του Note στα 12mp 4:3

23416179886_b34b7b27f2_c.jpgTEST3_12MP by Photos presentation, on Flickr

23146531740_eba69f6e64_c.jpgTEST8_ by Photos presentation, on Flickr

 

Εδώ μια βραδινή μέσα απο το αυτοκίνητο. Το iPhone (σε AUTO και τα δύο) δείχνει να τα έχει πάει καλύτερα γιατί έριξε περισσοτερο το ISO. Στο Νοτε με manual μπορεις να πετυχεις το ιδιο.22816957213_0f671cbdf9_c.jpgtest9 by Photos presentation, on Flickr

 

Εδω τα links με τις οριτζιναλ φωτογραφίες.

https://flic.kr/p/BaaB5M

IMG_0793

20151130_190835

IMG_0779

20150107_004448

IMG_0777

IMG_0775

20150106_235158

20150106_235154

IMG_0793

 

 

Συμπέρασματα

 

Σημεία που υπερτερεί το iPhone

1. Ταχύτητα

2. Διαχείρηση ram

3. Gaming

4. Interface

5. Αυτονομία

6. Υποστήριξη software.

 

Σημεία που υπερτερεί το Note 5

1. Μεγεθος - bezels - βάρος.

2. Οθόνη.

3. Κάμερα

4. Γρήγορη φόρτιση

5. Μηδενικές ελέιψεις σε δυνατότητες και άπειρη παραμετροποίηση.

6. S-Pen

 

Εν κατακλειδει, όποιο και να προτιμήσετε θα μείνετε το ίδιο ευχαριστημένοι. Αυτό ισχύει και για το Galaxy S6 Edge Plus.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κωστα παρελειψες να πεις οτι και αυτες οι 2 συσκευες εχουν περασει απο τα χερια μου!! :p:p

 

1) στο κρατημα χωρις θηκη το Νοτε 5 ειναι πολυ ανωτερο, το iPhone γλιστραει τραγικα ευκολα.

2) οσον αφορα στην μπαταρια θα βελτιωθει λογικα στο Νοτε 5 με την ελευση της ΜΜ. Η διαφορά στην αυτονομια (με τα τωρινα δεδομενα) αναμεσα σε Note 5 και iPhone 6S Plus, δεν ειναι τεραστια παντως. Αν μιλουσαμε για το 6 Plus θα σου ελεγα ναι οτι υπαρχει διαφορά.

3) στο browsing η διαφορά στην ταχυτητα υπερ του iPhone ειναι πρακτικα ανυπαρκτη. Συνολικα καλυτερη εμπειρια στο browsing παρεχει το Note 5, λογω ποιοτητας οθονης αλλα και μεγεθους γραμματοσειρων.

4) για τα δικα μου γουστα η καμερα του iPhone 6S Plus ειναι λιγο καλυτερη, απο την αποψη οτι δε χρειαζεσαι Manual. Στοχευεις, πατας και εχεις κατα 99% μια αριστη φωτο!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετικό vs. Συγχαρητήρια, μακάρι να βλέπαμε και άλλα τέτοια από χρήστες που αποδεδειγμένα δεν φορούν παρωπίδες. :up:

 

 

Σημεία που υπερτερεί το iPhone

1. Ταχύτητα

2. Διαχείρηση ram

3. Gaming

4. Interface

5. Αυτονομία

6. Υποστήριξη software.

 

Δεν είναι τυχαίο που τα σημεία που υπερτερεί το iphone έχουν όλα να κάνουν με το ios.

 

Αυτό είναι το ασύγκριτο πλεονέκτημα του σε σχέση με τις android συσκευές, κακά τα ψέμματα.

Δεν είναι τυχαίο ότι πετυχαίνει τέτοια αυτονομία με μπαταρία <3000.

Θα διαφωνήσω με το 4., θεωρώ ότι είναι υποκειμενικό.

Όσον αφορά το 2. ram & 6. υποστήριξη, οφείλει η samsung & γενικότερα το android να βελτιωθούν.

 

Τέλος, στα θετικά του iphone θα έβαζα και τα 2gb ram που του δίνουν τις ανάσες που χρειάζεται(όσο και αν οι fans πίστευαν/πιστεύουν το αντίθετο) ενώ θεωρώ ότι πιο δίκαια σύγκριση είναι iphone 6 plus με s6 edge plus.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μπαταρία θα πω το εξής:

Το Note χωρίς SIM card με 7 εφαρμογές όλες όλες έπεσε 8% σε 7 ώρες ύπνου.

Το iPhone με 50 εφαρμογές όλα ανοικτά δεν χάνει πάνω από 2%. Και μιλάμε να το αφήσω πχ στο 60% γιατι αν το αφήσω αμέσως μετα την φόρτιση θα μείνει στο πλασματικό 100 μέχρι το πρωί.

 

Στην διάρκεια του τεστ το note έχασε σχεδόν 10% παραπάνω.

Λέω σχεδόν γιατι δεν είμαι σίγουρος αν ξεκίνησε με 45 η 43%.

 

Η διαφορά στην κάμερα υπέρ του Note φαίνεται στις φωτογραφίες που τράβηξα στην κόρη μου αλλα και σε αλλα παιδάκια στην σχολή μας.

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε το κινητό για να φωτογραφίζουμε τους φιλους μας και τα αγαπημένα μας πρόσωπα σε κλειστούς κυρίως χώρους με τεχνητό ακατάλληλο φωτισμό.

Εκεί το note δίνει πολυ καλύτερα αποτελέσματα.

 

Αν η Apple είχε χρησιμοποιήσει καλύτερη κάμερα και οθόνη, ναι θα μπορούσαμε να μιλάμε για πραγματικά πολυ καλύτερη συσκευή. Πολυ θα ήθελα ένα τέτοιο iPhone. :)

 

Άλλο αρνητικό των Samsung :

Φορώντας τους θήκη δεν ξέρεις αν είναι Note 5, Note 3 η ακόμα Mega των 200 ευρώ.

Το edge ξεχωρίζει και δείχνει αυτό που είναι.

Και για το iPhone ισχύει η ομοιότητα αλλα η Apple δεν έχει συσκευες των 200 ευρώ αλλα ακόμα και με θήκη είναι ορατό ότι δεν πρόκειται πχ για το 5s.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια δουλεια μπραβο σου!επισης εγω θα προσθετα ακομα στα υπερ και κατα την Εσωτερική Μνήμη Αποθήκευσης και την τιμη ειναι ενας εξισου σημαντικος παραγοντας
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλο review μπραβο ! Μιλάμε για ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τι στιγμή στην κατηγορια τους, άσχετα αν πιστεύουν οι μισοί πως το ένα έχει lag και το άλλο ειναι κινητό παλιότερης γενιάς ή κινητό των 200-300 ευρώ κάνει τα ίδια πράγματα!

Εγώ λόγω παλιότερων iOS συσκευών και λόγω φαν των iOS θα έπαιρνα το 6s plus αν και το μέγεθος και των 2 ειναι απαγορευτικό-παντόφλε

Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλα αυτά πιο κρατάς για βασικό κινητό; και πιο ήταν το προηγούμενο σου;

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλα αυτά πιο κρατάς για βασικό κινητό; και πιο ήταν το προηγούμενο σου;

 

 

Πρόσφατα προηγούμενα ήταν το Note 4 Edge και μετα το Note 5.

Θα κρατήσω το iPhone 6s Plus γιατι σαν παλιός χρήστης iOS από το 2008 περίμενα χρόνια τις φετινές αλλαγές και βελτιώσεις του iOS αλλα και τα 2 γίγα ram.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Περασαν και τα 2 από τα χερια μου κι εμεινε το note 5.

Στα δικα μου ματια και για τις δικες μου ανάγκες, δεν τίθεται καν θεμα. Το iPhone 6s plus μοιαζει μια γενια πισω σχεδόν στα παντα. Οθονη, καμερα, αυξημένα bezels-βαρος, δυνατότητες λειτουργικου, ελλειψη s-pen... Θεωρω πως αν δεν εισαι προσκολλημενος στο ios λογω συνηθειας ή επένδυσης σε εφαρμογες ή οικοσύστημα (πχ για κατοχους Mac os device), πιστευω ότι η επιλογή του νοτε ενταντι του μηλου είναι σχεδόν μονόδρομος...

 

ΥΓ Αυτή τη στιγμη καποιος μπορει να παρει note 5 dual sim + gear s στα χρηματα ενός iPhone 6s plus 64GB. Το πρωτο "πακετο" , "blows out of the water" το 6s plus...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά και πολύ ενδιαφέρουσα η συγκριτική παρουσίαση. Στο τέλος, στη μια περίπτωση έχεις Apple και στην άλλη Samsung, και αυτο λέει πολλά ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα προηγούμενα ήταν το Note 4 Edge και μετα το Note 5.

Θα κρατήσω το iPhone 6s Plus γιατι σαν παλιός χρήστης iOS από το 2008 περίμενα χρόνια τις φετινές αλλαγές και βελτιώσεις του iOS αλλα και τα 2 γίγα ram.

 

 

 

Δεν είχα ποτε iPhone αλλα μετά από τόσα χρονια σε αντροιντ μπορείς να ζήσεις με το να περνάνε τα πάντα με το itune? Επίσης αμα θέλεις να βρεις εφαρμογή δωρεάν; χορια που ήδη πολλές δωρεάν εφαρμογές δεν ειναι επί πληρωμή στο iOS?

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Περασαν και τα 2 από τα χερια μου κι εμεινε το note 5.

Στα δικα μου ματια και για τις δικες μου ανάγκες, δεν τίθεται καν θεμα. Το iPhone 6s plus μοιαζει μια γενια πισω σχεδόν στα παντα. Οθονη, καμερα, αυξημένα bezels-βαρος, δυνατότητες λειτουργικου, ελλειψη s-pen... Θεωρω πως αν δεν εισαι προσκολλημενος στο ios λογω συνηθειας ή επένδυσης σε εφαρμογες ή οικοσύστημα (πχ για κατοχους Mac os device), πιστευω ότι η επιλογή του νοτε ενταντι του μηλου είναι σχεδόν μονόδρομος...

 

ΥΓ Αυτή τη στιγμη καποιος μπορει να παρει note 5 dual sim + gear s στα χρηματα ενός iPhone 6s plus 64GB. Το πρωτο "πακετο" , "blows out of the water" το 6s plus...

 

 

Βαγγέλη να σου πω κάτι, βαρέθηκα τα Samsung και το Αndroid.

Υπάρχουν κι εκεί εμμονές, τα ίδια και τα ίδια .

8 χρόνια και δεν έχουν βρει ακόμα τροπο να φτιάξουν ένα ενιαίο κέντρο γνωστοποιήσεων ώστε να μην ξυπνά κάθε εφαρμογή με κάθε ειδοποίηση.

Οτι θέλει τρέχει στο background.

Μεγάλη κατανάλωση σε αδράνεια. Μια ζωή ψάχνουμε τι τρέχει από πίσω και μας τρώει την μπαταρία.

Πετάμε εφαρμογές και προσπαθούμε να έχουμε όσο γίνεται λιγότερες για οικονομία στην ram και μικρότερη κατανάλωση.

Ένα παιχνίδι μας αρέσει (real racing) και δεν το παίζουμε γιατι ξεφτιλίζεται η μπαταρία.

 

Δεν μπορείς να έχεις ομοιόμορφο σχήμα στα εικονίδια σου.

Αλλα μικρά αλλα στρογγυλά αλλα ότι να ναι.

Άλλες γραμματοσειρές η μια εφαρμογή άλλες η άλλη.

Άλλο χρώμα και στιλ το ένα widget άλλο το άλλο.

 

Αυτά ήθελα να δω αντί ανούσιες αλλαγές των δυο τελευταίων χρόνων.

 

Εχθές που έκανα το τεστ, είχε το note 800 mb free ram και όταν γύρισα να ξανά ανοίξω τις εφαρμογές είχε κλείσει το Facebook (έβγαλε την μπλε αρχική οθόνη) και ο browser της Sammy έκανε κανονικό reload.

Εντάξει δεν τρέχει τίποτα στην πραγματική χρήση αλλα γιατι;

 

Όχι ότι οι άλλοι δεν συνεχίζουν τις εμμονές.

Παράδειγμα οι browsers στο iPhone ενώ σε στις σελίδες που είναι σε mobile version έχουν το ίδιο μέγεθος γραμματοσειράς με του Note, στις desktop δεν κάνουν αναδίπλωση και παραμένουν ψείρες.

Δεν είναι θέμα site λοιπόν αλλα περιορισμός του λειτουργικού.

Σου λέει γυρνά σε landscape που σε κινητό είναι ταλαιπωρία.

 

 

Δεν είχα ποτε iPhone αλλα μετά από τόσα χρονια σε αντροιντ μπορείς να ζήσεις με το να περνάνε τα πάντα με το itune? Επίσης αμα θέλεις να βρεις εφαρμογή δωρεάν; χορια που ήδη πολλές δωρεάν εφαρμογές δεν ειναι επί πληρωμή στο iOS?

 

 

Δεν σταμάτησα να δουλεύω και iOS. Είχα πάντα iPad και κάθε αγόραζα όλα τα iPhone s.

Οποτε έχω τις εφαρμογές που μου χρειάζονται.

Με iTunes περνάω μόνο την μουσική μου κάτι που έκανα και στα android γιατι στο MacBook μου χρησιμοποιώ το iTunes σαν media player.

Επίσης τις φωτογραφίες μου γιατι τις έχω ολες στην εφαρμογή Photos του MacBook και συγχρονίζονται αυτόματα.

 

Το MacBook έχει USB με έξοδο 2Α και συνήθως εκεί φορτιζω το iPhone. Όταν το βάζω να φορτίσει πατάω να περαστούν οι νέες φωτο στην εφαρμογή του MacBook, τις κάνω album και τελειώνω μια για πάντα από το να τις έχω σε φακέλους μπλεγμένες.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αριστο συγκριτικο,χωρις παρωπιδες.

Μπραβο κωστα.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς τις ίδιες συσκευές στα χέρια μου. Συμφωνώ πάνω κάτω σχεδόν σε όλα με τον Κωστή.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω κάτι για την αυτονομία. επειδή γράφτηκε ότι το iphone 6s plus έχει μεγαλύτερη αυτονομία από το note 5.

πόσες περίπου ώρες βγάζει onscreen time για γενική χρήση το iphone 6s plus και πόσες βγάζει το note 5?

 

πάντως γενικά (και στα macbook pro), αναφέρεται ότι η μνήμη ram χρησιμοποιείται πολύ καλύτερα απο το λειτουργικό ios, δηλαδή παρόλο που έχει 2gb ραμ, είναι σαν να εχει 4gb ραμ...... ισχύει αυτό? δηλαδή το λειτουργικό δουλεύει καλύτερα πάνω στο hardware στα iphone από ότι τα samsung....

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω κάτι για την αυτονομία. επειδή γράφτηκε ότι το iphone 6s plus έχει μεγαλύτερη αυτονομία από το note 5.

πόσες περίπου ώρες βγάζει onscreen time για γενική χρήση το iphone 6s plus και πόσες βγάζει το note 5?

 

πάντως γενικά (και στα macbook pro), αναφέρεται ότι η μνήμη ram χρησιμοποιείται πολύ καλύτερα απο το λειτουργικό ios, δηλαδή παρόλο που έχει 2gb ραμ, είναι σαν να εχει 4gb ραμ...... ισχύει αυτό? δηλαδή το λειτουργικό δουλεύει καλύτερα πάνω στο hardware στα iphone από ότι τα samsung....

Το αντροιντ έχει κανονικό multitasking ενώ το ios όχι ενώ όμως το αποτέλεσμα είναι ίδιο για αυτό θέλει λιγότερα Ραμ το iphone ένα τυχαίο παράδειγμα για να καταλάβεις πως δουλεύει

Πχ μπορεί να ανοίξει το χρονόμετρο και στα δύο και να πας στην αρχική και μετά να ανοίξει άλλο πρόγραμμα

Στο αντροιντ θα τρέχει κανονικά από πίσω ή εφαρμογή

Στο ios και wp ή εφαρμογή ή θα κλείσει σχεδόν τελείως με ένα save oti είχε μέτρηση πριν 17sec και ή ώρα ήταν 11:57.17 άρα όταν το ανοιξεις ξανά θα κάνει την αφαίρεση με την τωρινή ώρα και θα σου δείξη το αποτέλεσμα και θα συνέχιση από εκεί ή θα έχει κλείσει πάλι όλα τα γραφικά κλπ και θα τρέχει από πίσω μόνο τον πρόγραμμα να μετρεί δευτερόλεπτα.. Και στις δύο περιπτώσεις χωρίς φορτωμένα γραφικά και κουμπιά κλπ θα χρειάζεται πολύ λιγότερα ραμ

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Σε κάθε εφαρμογή έχουν προβλεφτεί τα Apis που πρέπει να συνεχίσουν να τρέχουν για να παραμείνει χρηστική η εφαρμογή.

Τον χρήστη τον ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.

 

Στο παράδειγμα με το χρονόμετρο η εφαρμογή τρέχει κανονικά όσον αφορά την χρονομέτρηση. Απλά εσύ βλέπεις την εικόνα στις recent apps που είναι παγωμένη και όταν πατήσεις πάνω της για να ανοίξει, έρχεται στην τωρινή χρονομέτρηση.

 

Ανέκαθεν έλεγα ότι το iOS είναι καλύτερο για χρήση σε smartphones, άσχετα αν οι βασικές του ελλείψεις δεν με άφηναν να παραμείνω σε iPhone.

Φέτος δόθηκαν στο iOS 9 πολλές βασικές δυνατότητες που έλειπαν και έκαναν το iPhone να μοιάζει σαν Φεράρι με ζάντες από fiat 500.

Σαν κυριότερο λόγο βλέπω την ανάγκη όλων αυτών στο Ipad pro που δεν θα μπορούσε να προωθηθεί χωρίς αυτές τις δυνατότητες και κατα δεύτερον στον ανταγωνισμό.

Λέω κατα δεύτερον γιατι η πτώση της Samsung στις πωλήσεις ναυαρχίδων αντιστοιχεί με την αύξηση των πωλήσεων της Apple σε πρώην android χρήστες.

 

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κακα τα ψεματα η sammy τα θαλασσωσε στο multitasking φετος.

Δεν μπορει το htc one m8 που εχω τωρα με τα 2 "ψωροGB RAM" να μην κλεινει τιποτα στο παρασκηνιο και το Note 5 των 4GB RAM να εχει θεμα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κακα τα ψεματα η sammy τα θαλασσωσε στο multitasking φετος.

 

Δεν μπορει το htc one m8 που εχω τωρα με τα 2 "ψωροGB RAM" να μην κλεινει τιποτα στο παρασκηνιο και το Note 5 των 4GB RAM να εχει θεμα.

 

 

Γι αυτό δεν θα πουλήσω ποτέ το Μ8 :)

Περιμένω να το βαρεθεί η γυναίκα μου να το πάρω για δεύτερο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

+1 και απο εμενα για το συγκριτικό. Πανω κατω ετσι έχουν τα πράγματα, και αναλογως τι σε ενδιαφέρει περισσότερο, πας προς τα εκει. Ας πούμε εγω με κλειστά μάτια θα πήγαινα στο note 5, γιατί πλην των άλλων απο την 1η μερα βαζω custom, και το 99% των μειονέκτηματων διορθώνεται.. Ασε που δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω το iTunes. Οταν ειχα iPhone εκανα jb την 1η ωρα.

Για κάποιον που δεν πειράζει τίποτα, πραγματικά τα πράγματα είναι όπως περιγράφονται παραπάνω. Πολυ αντικείμενικη ανάλυση. Και φυσικά οποιος θελει κατι ετοιμο απειραχτο, να δουλευει σούπερ άψογα απο τη μανα του, δεν το συζητάμε οτι το iPhone ειναι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Σε κάθε εφαρμογή έχουν προβλεφτεί τα Apis που πρέπει να συνεχίσουν να τρέχουν για να παραμείνει χρηστική η εφαρμογή.

Τον χρήστη τον ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.

 

Στο παράδειγμα με το χρονόμετρο η εφαρμογή τρέχει κανονικά όσον αφορά την χρονομέτρηση. Απλά εσύ βλέπεις την εικόνα στις recent apps που είναι παγωμένη και όταν πατήσεις πάνω της για να ανοίξει, έρχεται στην τωρινή χρονομέτρηση.

 

Ανέκαθεν έλεγα ότι το iOS είναι καλύτερο για χρήση σε smartphones, άσχετα αν οι βασικές του ελλείψεις δεν με άφηναν να παραμείνω σε iPhone.

Φέτος δόθηκαν στο iOS 9 πολλές βασικές δυνατότητες που έλειπαν και έκαναν το iPhone να μοιάζει σαν Φεράρι με ζάντες από fiat 500.

Σαν κυριότερο λόγο βλέπω την ανάγκη όλων αυτών στο Ipad pro που δεν θα μπορούσε να προωθηθεί χωρίς αυτές τις δυνατότητες και κατα δεύτερον στον ανταγωνισμό.

Λέω κατα δεύτερον γιατι η πτώση της Samsung στις πωλήσεις ναυαρχίδων αντιστοιχεί με την αύξηση των πωλήσεων της Apple σε πρώην android χρήστες.

 

 

 

Το παράδειγμα ήταν τυχαίο αλλα πάνω κάτω όπως περιέγραψα τους δυο τρόπους τρέχουν η εφαρμογές.. Και το σίγουρο τα γραφικά ξεφορτώνονται από την ραμ..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα ήταν τυχαίο αλλα πάνω κάτω όπως περιέγραψα τους δυο τρόπους τρέχουν η εφαρμογές.. Και το σίγουρο τα γραφικά ξεφορτώνονται από την ραμ..

 

 

Σημασία έχει ότι είναι πολυ έξυπνος τρόπος λειτουργίας γιατι εξοικονομεί ενέργεια και πόρους χωρίς να περιορίζεται η εμπειρία χρήσης.

Μην ξεχνάς ότι στο iOS υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ποιες εφαρμογές θέλεις να κάνουν ανανέωση στο υπόβαθρο. Κάτι που στο android για να το κανεις πρέπει να είσαι root (αντίο εγγύηση λόγο Knox) και όχι μόνο αφού έχουν αναφερθεί περιστατικά όπου το service της Samsung αρνείται ακόμα και την επι πληρωμή επισκευή rooted συσκευών.

Τουλάχιστον με την Apple αν αφαιρέσεις το JB δεν χάνεις την εγγύηση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει ότι είναι πολυ έξυπνος τρόπος λειτουργίας γιατι εξοικονομεί ενέργεια και πόρους χωρίς να περιορίζεται η εμπειρία χρήσης.

Μην ξεχνάς ότι στο iOS υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ποιες εφαρμογές θέλεις να κάνουν ανανέωση στο υπόβαθρο. Κάτι που στο android για να το κανεις πρέπει να είσαι root (αντίο εγγύηση λόγο Knox) και όχι μόνο αφού έχουν αναφερθεί περιστατικά όπου το service της Samsung αρνείται ακόμα και την επι πληρωμή επισκευή rooted συσκευών.

Τουλάχιστον με την Apple αν αφαιρέσεις το JB δεν χάνεις την εγγύηση.

 

 

 

Κανεις JB η υπάρχουν προβλήματα εκτος από προτερήματα οποτε δεν το προτιμάς; για παράδειγμα έχω ακούσει ότι η κατανάλωση ανεβαίνει πολύ..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Κανεις JB η υπάρχουν προβλήματα εκτος από προτερήματα οποτε δεν το προτιμάς; για παράδειγμα έχω ακούσει ότι η κατανάλωση ανεβαίνει πολύ..

 

 

Εξαρτάται από το τι είδους tweaks θα εγκαταστάσεις.

Όπως και όταν είσαι rooted εξαρτάται από το τι εφαρμογές θα βάλεις .

Από μόνο του το JB όπως και το root δεν αυξάνουν την κατανάλωση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...