Jump to content

iPhone 6s Plus VS Note 5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε συ Κωστα και τι εγινε αμα δεν ειδες κανεναν να κραταει Note 5 εκει περα; Αυτο κανει τη συσκευη χειροτερη ή υποδεεστερη;

Και οι 2 συσκευες ειναι εξαιρετικες απλα για αλλη μη φορα το διλημμα ειναι android ή iOS.

Τα iphone πλεον εχουν εμπλουτιστει με δυνατοτητες σε σχεση με παλαιοτερα ετη, αλλα αυτο επεφερε και το "χαλασμα" του smoothness που υπηρχε παλια.

Η αυτονομια των συσκευων ειναι σχεδον παρομοια. Σε βαρια χρηση δε θα σε βγαλει ΚΑΜΙΑ και δευτερη μερα. Ειναι πολυ καλυτερο στην αναμονη το iPhone αλλα οταν αποφασισεις να το δουλεψεις, πεφτει σαν του Note. Μονο που το Note λογω του fast charge φορτιζει πολυ γρηγορα σε λιγα λεπτα σε αντιθεση με το Plus που αργει αρκετα.

Και στις καμερες για μενα και οι 2 συσκευες ειναι πολυ καλες και σχεδον ισοδυναμες. Το iPhone εχει εκπληκτικο HDR και στις ημερησιες φωτο ειναι αψογο, αλλα το Note εχει καλυτερα χρωματα και ειναι καλυτερο στο σκοταδι.

Στο θεμα της φορητοτητας/χειρισμου το Note ειναι καλυτερο. Γλιστραει λιγοτερο, ειναι πιο μικρο σε μηκος και στο χερι φαινεται και πιο ελαφρυ.

Οσον αφορα στις οθονες εχουμε για μενα την καλυτερη IPS εναντι της καλυτερης amoled, οποτε ειναι προσωπικης προτιμησης.

Εκει που κερδιζει χαρακτηριστικα το iPhone ειναι το Multitasking παρολο που στο Νοτε εχει ψιλοβελτιωθει. Ο,τι χανει το Note στο Multitasking, το κερδιζει στην πληγηση στα μενου οπου ολα γινονται ακαριαια.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχει καμία σημασία απλά θέλω να δω αν ειναι γενική η μεταστροφή.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα δίκιο είχες με την κάμερα, χθες ήμουν Ντουμπάϊ για δουλειά και όντως οι βραδινές του S6 edge+ ήταν ανώτερες ως προς το φως που μπορούσε να "τραβάει" η κάμερα. Δεν λέω φυσικά ότι είναι κακή ή μέτρια η κάμερα του 6s Plus αλλά σίγουρα θα μπορούσε να είναι on par με τις κορυφαίες της Samsung
Link to comment
Share on other sites

Στις ημερησιες κατ' εμε ειναι λιγο καλυτερη η καμερα του iPhone λογω του κορυφαιου HDR.

Oι καμερες των sammy καινε παντα τον ουρανο δυστυχως...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του iPhone οσο διαρκεί το φως της μέρας δινει πολυ όμορφες εικόνες.

 

Δεν έχουν την οξύτητα των galaxy αλλά τα χρώματα είναι πιό έντονα χωρίς να είναι απαραίτητα αληθινά, το κοντράστ έντονο και παρόλο που για να μην κάψει τον ουρανό σκοτινιάζει τα χαμηλότερα σημεία, διατηρεί την λεπτομέρεια σ αυτά.

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/17/ad05f5c85fb0f9202c0bee8748acb1f2.jpg

Ουσιαστικά στις ημερήσιες δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ειδικά αν δεν χρειαστεί να κάνω crop=zoom, είναι υπέροχες.

 

 

 

Το πρόβλημα είναι όταν σκοτινιάσει όπου ο θόρυβος είναι εμφανής.

 

Στο σαλόνι μου για να πάρω σωστή φώτο την κόρη μου πρέπει να πλησιάσω πολύ κοντά, διαφορετικά ο θόρυβος καλύπτει τα σκοτεινά σημεία του προσώπου.

 

Το Νοτε εδώ είναι καλύτερο. Δινει λιγότερο θόρυβο και περισσότερη λεπτομέρεια.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι την ημέρα το iPhone θα βγάλει πραγματικά πολύ ισορροπημένες φωτογραφίες, δεν λέω καλές είναι και το βράδυ αλλά το άλλο έβγαζε κορυφαίες.. Υπάρχει κάποια εφαρμογή κάμερας που χρησιμοποιείτε αντί της στοκ με έξτρα φίλτρα ίσως που να αξίζει πραγματικά; Ας είναι και paid δεν με ενοχλεί

 

Να ανεβάσω και 2-3 δείγματα να χαζεψουμε, όλα στο αυτόματο αφού με το κινητό δεν έχω χρόνο και όρεξη συνήθως για πειράματα και ρυθμίσεις

https://www.dropbox.com/s/v282ga8vmndwa4y/Photo%2012-16-15%2C%2020%2004%2033.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/6quxw7tbd3nhtye/Photo%2012-16-15%2C%2020%2005%2016.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ocfu5l8i738l7jr/Photo%2012-16-15%2C%2020%2010%2025.jpg?dl=0

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Έχω τις Camera+, ProShot, ProCamera.

Η πρώτη μου αρέσει περισσότερο.

Ολες έχουν επιλογή για manual ρυθμίσεις, αλλα ο χρόνος κλείστρου δεν μπορεί να γίνει μεγαλύτερος απο 1/4, τον οποίο πιάνει και η γνήσια camera app όταν χρειάζεται.

 

Δεν έχω πετύχει καλύτερα αποτελέσματα με καμία έξτρα εφαρμογή.

Προτιμώ να κάνω διορθώσεις μεσω του edit που διαθέτει το camera roll. Αν το ψάξεις έχει πολλές δυνατότητες editing.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα η πρώτη όντως δείχνει η καλύτερη.. Δεν με ενδιαφέρει να πείραξε ταχύτητα κλείστρου αφού όταν το φέρεις εκεί που θες θες τρίποδο να κανείς σωστή δουλειά..
Link to comment
Share on other sites

Κώστα η πρώτη όντως δείχνει η καλύτερη.. Δεν με ενδιαφέρει να πείραξε ταχύτητα κλείστρου αφού όταν το φέρεις εκεί που θες θες τρίποδο να κανείς σωστή δουλειά..

 

 

Το iPhone 6s Plus ειναι η μοναδική συσκευή που επιλέγει μόνη της στο auto κλείστρο στο 1/4 με ISO 100 σε βραδινές γιατι εμπιστεύεται το OIS της.

Πραγματικά βγάζει μ αυτές τις ρυθμίσεις φωτο που δεν ειναι καθόλου κουνημένες, χωρις ιδιαίτερη προσπάθεια.

Το συμπέρασμα μου ειναι ότι αν είχε βάλει η Apple ένα καλύτερο αισθητήρα με f1.9 θα είχαμε πολυ καλές βραδινές.

Ελπίζω στο iPhone 7 να δούμε επιτέλους μια καλή κάμερα και για βραδινές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, αν απο 2.2 παει σε 1.9 με το καλο software της apple θα υπαρξει θεαματικη βελτιωση στις βραδινες!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα να πω την αλήθεια με το iPhone απο την στιγμή που προστέθηκαν όσα έλειπαν σε μένα, έχω βρει την ησυχία μου.

Αδιαφορώ για οτιδήποτε παρουσιάζεται σε android και αποφεύγω κάθε πειρασμό για αλλαγή όπως έκανα όσο είχα android.

Ειναι αυτό που λέω: μπορεί να κοστίζει λίγο παραπάνω το iPhone αλλα αν αλλάζεις 3 android τον χρόνο το κόστος ειναι πολυ μεγαλύτερο. :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα θα συμφωνήσω για το piece of mind που προσφέρει η συσκευή αλλά και το μεγάλο κόστος στο κυνήγι του θησαυρού στο android. Ειδικά φέτος με την αυξημένη ραμ και το νέο τσιπάκι η συσκευή παίζει σε άλλο επίπεδο.. Και μιας που το ανέφερες από το edge+ έχασα 200€ μέσα σε 4 μήνες και πέρυσι με το iPhone έχασα 180€ μέσα σε 10 μήνες
Link to comment
Share on other sites

Κώστα θα συμφωνήσω για το piece of mind που προσφέρει η συσκευή αλλά και το μεγάλο κόστος στο κυνήγι του θησαυρού στο android. Ειδικά φέτος με την αυξημένη ραμ και το νέο τσιπάκι η συσκευή παίζει σε άλλο επίπεδο.. Και μιας που το ανέφερες από το edge+ έχασα 200€ μέσα σε 4 μήνες και πέρυσι με το iPhone έχασα 180€ μέσα σε 10 μήνες

 

 

Εγώ κάθε χρόνο άλλαζα 3 συσκευες. Βάλε 200 ευρώ κάθε μια συν αλλα 50-100 απο αξεσουάρ, μου έρχεται τσάμπα το iPhone. :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 6s Plus ειναι η μοναδική συσκευή που επιλέγει μόνη της στο auto κλείστρο στο 1/4 με ISO 100 σε βραδινές γιατι εμπιστεύεται το OIS της.

Πραγματικά βγάζει μ αυτές τις ρυθμίσεις φωτο που δεν ειναι καθόλου κουνημένες, χωρις ιδιαίτερη προσπάθεια.

Το συμπέρασμα μου ειναι ότι αν είχε βάλει η Apple ένα καλύτερο αισθητήρα με f1.9 θα είχαμε πολυ καλές βραδινές.

Ελπίζω στο iPhone 7 να δούμε επιτέλους μια καλή κάμερα και για βραδινές.

 

Το iPhone 6s Plus ειναι η μοναδική συσκευή που επιλέγει μόνη της στο auto κλείστρο στο 1/4 με ISO 100 σε βραδινές γιατι εμπιστεύεται το OIS της..

Λαθος...δεν ειναι η μοναδικη συσκευη.το Lumia 950 τραβαει με 1/4 στο αυτοματο ισωκ και πιο αργα.

Οσο για την ποιοτητα της καμερας αρκετα πισω απο τον ανταγωνισμο.Το Xiaomi Note 2 βγαζει καλυτερες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την ποιοτητα της καμερας αρκετα πισω απο τον ανταγωνισμο.Το Xiaomi Note 2 βγαζει καλυτερες.

 

Ειχες το iPhone 6S Plus στα χερια σου ωστε να μπορεις να κρινεις;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχες το iPhone 6S Plus στα χερια σου ωστε να μπορεις να κρινεις;

Φίλε δεν έχει άδικο σε όλα τα review που έχω δει σε lowlight είναι μέτριο και δεν νομίζω όλοι να θέλουν να θάψουν το iphone.

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 6s Plus ειναι η μοναδική συσκευή που επιλέγει μόνη της στο auto κλείστρο στο 1/4 με ISO 100 σε βραδινές γιατι εμπιστεύεται το OIS της..

Λαθος...δεν ειναι η μοναδικη συσκευη.το Lumia 950 τραβαει με 1/4 στο αυτοματο ισωκ και πιο αργα.

Οσο για την ποιοτητα της καμερας αρκετα πισω απο τον ανταγωνισμο.Το Xiaomi Note 2 βγαζει καλυτερες.

Συμφωνώ σαν τα lumia τίποτα και δεν είναι μόνο η φωτογραφία που παίρνεις στο αρχικό μέγεθος που η διάφορες δεν φαίνονται τόσο αλλά ότι μπορείς να βγάλεις κάνα 2 ακόμα ζουμάροντας την αρχική

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν έχει άδικο σε όλα τα review που έχω δει σε lowlight είναι μέτριο και δεν νομίζω όλοι να θέλουν να θάψουν το iphone.

 

Φιλε μου μια καμερα ΔΕΝ ειναι μονο βραδινα πλανα, ειναι και "ημερας", ειναι και hdr, ειναι και OIS και τελος ειναι και βιντεο.

Ειναι σε ολα αυτα καλυτερο ενα note 2 απο ενα iphone 6s plus;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα εγώ ότι είναι καλύτερο το note 2,απλά έγραψα ότι στις lowlight είναι μέτριο στις ημερήσιες ακόμα και πολύ πιο φθηνά τηλέφωνα τα πάνε καλύτερα πάλι από το 6s.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο συγκριτικο!Οσοι βρισκονται στο ιδιο διλημμα θα βοηθηθουν αρκετα.

Για μενα δεν υπαρχει καλυτερη συσκευη,υπαρχουν προσωπικες προτιμησεις και γουστα.

Και τα 2 βεβαια πολυ δυνατα με το καθε ενα να εχει τα συν και τα πλυν του.

Θα προτιμουσα Note λογω android και λογω εμφανισης.Αν και για να πω την αληθεια το μεγεθος τους δεν μπορω να το συνηθισω...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά μην το βγάλουνε και μέτριο τώρα, βγάζει για πλάκα κορυφαίες φωτογραφίες με άνεση και ισορροπία σε φωτισμό και χρώματα
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά μην το βγάλουνε και μέτριο τώρα, βγάζει για πλάκα κορυφαίες φωτογραφίες με άνεση και ισορροπία σε φωτισμό και χρώματα

 

Ενα υπερεκτιμημενο κινητο ειναι με υπερεκτιμημενη καμερα.

Για το Note δε μπρω να πω τιποτα γιατι ειναι κινηταρα με κορυφαια καμερα...λιγη δουλεια θελει στις βραδυνες.

Link to comment
Share on other sites

Το τι ειναι η κάμερα του iPhone 6s Plus το έχουμε γράψει. Η Apple στην προσπάθεια για μεγαλύτερα κέρδη τοποθέτησε αισθητήρα πολυ κατώτερο απ ότι αρμόζει για τέτοια συσκευή.

Έχει δώσει όμως άριστο OIS που το καταλαβαίνεις όταν τραβάς βίντεο περπατώντας. Και φυσικά όπως είπα στις φωτο όπου χρειάζεται προσπάθεια για να βγει κουνημένη.

 

Όμως άλλο αυτό και άλλο να λέμε ότι γενικώς ειναι υπερτιμημένη συσκεύη γιατι δεν ειναι μόνο κάμερα αλλα ένα σύνολο hardware-software-support κλπ.

Και η Samsung αν μπορούσε θα κράταγε το 900 άρι στο edge plus μεχρι να βγει το επόμενο. Δεν το κάνει όχι για μας, αλλα γιατι δεν μπορεί.

 

Αν ειναι υπερτιμημένο το iPhone 6s Plus τότε το Lumia 950 XL τι ειναι;

Το iPhone θα πωλείται το ίδιο σε 10 μήνες και αυτός που το αγόρασε πρώτη μέρα θα χάσει ένα φυσιολογικό πόσον.

Τα Lumia που πέφτουν στη μισή τιμή στο 10μηνο τι θα δώσουν σ αυτόν που το αγόρασε day one?

 

Δεύτερον η MS έδωσε ημιτελές και προβληματικό λειτουργικό σε συσκευες των 800 ευρώ. Μαλιστα διαβάσαμε χθες ότι ανέβαλε το update στα 10αρια που ήταν να δώσει αυτές τις μέρες στα περσινά μοντέλα.

 

Το iPhone για μένα έπασχε απο βασικές ελλείψεις του iOS. Πράγματα σημαντικά για κάποιον που θέλει να το χρησιμοποιήσει και στην δουλειά του.

Πλέον δεν υφίστανται αυτές οι ελλείψεις και παράλληλα με την μεγάλη οθόνη γίνεται ένα σταθερό εργαλείο που δεν χρειάζεται τίποτα out the box.

 

Ξεχωρίζει γιατι λειτουργεί σαν καλοκουρδισμένο ρολόι ανεξάρτητα πόσες εφαρμογές έχεις ανοίξει τις τελευταίες .....10-15 μέρες :) απο την τελευταία φορά που το έκλεισες. Προσωπικά είχα να το κλείσω απο την μέρα που πέρασα την 4η beta της 9.2 δηλαδή πάνω απο μήνα.

Το έκλεισα σήμερα λόγο εγκατάστασης της beta 9.2.1

Τις μόνες εφαρμογές που κλείνω ειναι οι χάρτες και κάποιες που χρησιμοποιώ μια φορά στις 10 μέρες και αν, όπως για σκανάρισμα εγγράφων κλπ.

 

Εκτός αυτού πάντα τα μεγάλα brand names πουλάνε ακριβότερα γιατι τους παίρνει να το κάνουν ειδικά όταν ειναι μόνοι τους χωρις ανταγωνισμό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ενα υπερεκτιμημενο κινητο ειναι με υπερεκτιμημενη καμερα.

 

Για το Note δε μπρω να πω τιποτα γιατι ειναι κινηταρα με κορυφαια καμερα...λιγη δουλεια θελει στις βραδυνες.

200 € έπρεπε να το πουλάνε. :)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού πάντα τα μεγάλα brand names πουλάνε ακριβότερα γιατι τους παίρνει να το κάνουν ειδικά όταν ειναι μόνοι τους χωρις ανταγωνισμό.

 

Επειδη με μπερδεψες...Εννοεις οτι η Apple ειναι μεγαλο brand name αλλα οχι η Samsung;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...