Jump to content

iPhone 6s Plus VS Note 5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως εδώ να πούμε ότι το αντροιντ δεν κάνει τόσο καλή διαχείριση αλλα στην ίδια τιμή και καλύτερη σου δίνει τα δίπλα ραμ.. Βέβαια η κατανάλωση ειναι μεγαλύτερη άλλο ρεύμα για 2 άλλο για 4 ραμ.. Αν και εκεί σου δίνει λύση την γρήγορη φόρτιση

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως εδώ να πούμε ότι το αντροιντ δεν κάνει τόσο καλή διαχείριση αλλα στην ίδια τιμή και καλύτερη σου δίνει τα δίπλα ραμ.. Βέβαια η κατανάλωση ειναι μεγαλύτερη άλλο ρεύμα για 2 άλλο για 4 ραμ.. Αν και εκεί σου δίνει λύση την γρήγορη φόρτιση

 

Κοιτα οταν η καθε εταιρια κανει σωστη δουλεια στο software (π.χ. htc, sony) τοτε το αποτελεσμα του multitasking ειναι σωστο.

Παραδειγμα: iPhone 6S (Plus) με 2gb ram VS HTC One m8 με 2gb ram, ειναι σχεδον ισοπαλα στο θεμα multitasking.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οταν η καθε εταιρια κανει σωστη δουλεια στο software (π.χ. htc, sony) τοτε το αποτελεσμα του multitasking ειναι σωστο.

Παραδειγμα: iPhone 6S (Plus) με 2gb ram VS HTC One m8 με 2gb ram, ειναι σχεδον ισοπαλα στο θεμα multitasking.

 

Φαντάσου τι παπάδες θα κάνει το m10 με 4gb ram(που λογικά θα έχει).

Επίσης, θα έβαζα και την lg μέσα, αν συνεχίσει την καλή δουλειά του g4. (Περιμένω να δω το v10 με τα 4gb ram).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια που απαιτει πολυ χρονο...στην αρχη νομιζα ηταν συγκριτικο για καμερα:)
Link to comment
Share on other sites

Το Nexus της Huawei δείχνει να τα πηγαίνει καλύτερα από το Note 5 στα speed tests έναντι στο iPhone 6s Plus.

 

Παρόλο που στα benchmarks είναι πίσω τόσο σε single όσο και σε multi core, στο άνοιγμα εφαρμογών αλλα και στο browsing, το Nexus βρίσκεται μισό κλικ μπροστά.

Στα games λόγο CPU χάνεται το προβάδισμα.

 

Τα πηγαίνει επίσης πολυ καλά στο multitasking όπου δεν διαφέρει από το iPhone.

Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι στα Samsung η αιτία του κακού multitasking δεν είναι ούτε το TW ούτε το bloat αφού το πρόβλημα παραμένει ακόμα και μετα την αφαίρεση αρκετού bloat και χρήση άλλου Launcher.

Μάλλον είναι θέμα γενικών ρυθμίσεων του συστήματος η κακής διαχείρισης των δικών της εφαρμογών. Μπορεί και τα δυο.

Οφείλει να το επιλύσει έστω και αν δεν επηρεάζει σημαντικά την εμπειρία χρήσης.

Αν θέλει να παραμείνει στην κορυφή θα πρέπει να είναι ανταγωνιστική σε όλους τους τομείς.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι θέμα γενικών ρυθμίσεων του συστήματος η κακής διαχείρισης των δικών της εφαρμογών. Μπορεί και τα δυο.

 

Προσωπικά και γω τείνω να πιστέψω ότι μάλλον είναι θέμα ρυθμίσεων.

Εντούτοις, το nexus τρέχει M που θεωρητικά έρχεται να διορθώσει τη μέτρια(προς κακή) διαχείρηση ram που κάνει η lollipop.

Σίγουρα πάντως και η ίδια η sammy κάτι πρέπει να κάνει.(Π.χ. και το g4 lollipop φορούσε και τα πήγαινε άριστα)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και γω τείνω να πιστέψω ότι μάλλον είναι θέμα ρυθμίσεων.

 

Εντούτοις, το nexus τρέχει M που θεωρητικά έρχεται να διορθώσει τη μέτρια(προς κακή) διαχείρηση ram που κάνει η lollipop.

 

Σίγουρα πάντως και η ίδια η sammy κάτι πρέπει να κάνει.(Π.χ. και το g4 lollipop φορούσε και τα πήγαινε άριστα)

 

 

Ακριβώς το G4 αλλα και το ακόμα πιο παλιό και με κατώτερο επεξεργαστή Μ8, τα καταφέρνουν καλύτερα στον τομέα αυτό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την διαχειριση ram είχα διαβάσει σε κάποιο site ότι υπάρχει μια ρύθμιση (δεν θυμάμαι που ακριβώς) που έχει κάνει η Samsung για το ποσες εφαρμογές θα βρίσκονται στο παρασκήνιο (το default είναι 5). Γίνεται κυρίως για εξοικονόμηση ενέργειας και δίνεται προτεραιότητα στο να κλείσουν οι μεγάλες σε μέγεθός (π.χ. παιχνίδια).

Μάλιστα κάποιοι χρήστες το έβαλαν 10 και κρατούσε άνετα τόσες χωρίς να τις κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την διαχειριση ram είχα διαβάσει σε κάποιο site ότι υπάρχει μια ρύθμιση (δεν θυμάμαι που ακριβώς) που έχει κάνει η Samsung για το ποσες εφαρμογές θα βρίσκονται στο παρασκήνιο (το default είναι 5). Γίνεται κυρίως για εξοικονόμηση ενέργειας και δίνεται προτεραιότητα στο να κλείσουν οι μεγάλες σε μέγεθός (π.χ. παιχνίδια).

Μάλιστα κάποιοι χρήστες το έβαλαν 10 και κρατούσε άνετα τόσες χωρίς να τις κλείνει.

 

Αν ενεργοποιησεις το developer mode υπαρχει αυτη η επιλογη οντως!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την διαχειριση ram είχα διαβάσει σε κάποιο site ότι υπάρχει μια ρύθμιση (δεν θυμάμαι που ακριβώς) που έχει κάνει η Samsung για το ποσες εφαρμογές θα βρίσκονται στο παρασκήνιο (το default είναι 5). Γίνεται κυρίως για εξοικονόμηση ενέργειας και δίνεται προτεραιότητα στο να κλείσουν οι μεγάλες σε μέγεθός (π.χ. παιχνίδια).

 

Μάλιστα κάποιοι χρήστες το έβαλαν 10 και κρατούσε άνετα τόσες χωρίς να τις κλείνει.

 

 

Πως και δεν έχει γίνει γνωστή αυτή η λύση και βλέπουμε προσπάθειες μεσω custom κλπ;

Πάντως είναι περίεργο αυτό που συμβαίνει με τα Samsung γι αυτό λέω ότι μοιάζει να είναι θέμα ρυθμίσεων της ίδιας της Samsung και όχι του android αφού βλέπουμε άλλες συσκευες να έχουν εφάμιλλο multitasking με το iOS και χωρίς 4γιγα ραμ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιησεις το developer mode υπαρχει αυτη η επιλογη οντως!

 

Λες για την επιλογή: ''όριο διεργασιών παρασκηνίου'' να υποθέσω?

Tι επιλογές δίνει στο note 5?

 

Επίσης, ψάχνοντας βρήκα την παρακάτω λύση(θέλει root:!:):

http://www.phonearena.com/news/How-to-stop-the-Galaxy-Note5-from-killing-background-apps-and-enjoy-better-multitasking_id73276

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλο το συγκρητικο.

προσωπικα προτιμω σαφως το note,πολυ καλυτερη καμερα,οθονη,μεγεθος,κρατημα.

για μενα το iphone ειναι σαν ενα απλο τηλεφωνο περιπου,χωρις το jb τουλαχιστον,καποιες φορες μου λειπει η απλοτητα,ομως μολις πιασω ενα iphone αμεσως νιωθω οτι θα μου λειπει το android...και περα απο αυτο,με αυτα τα bezels πλεον το θεωρω old fashion,κι ας εχει το μηλαρακι πισω,στα ματια μου τουλαχιστον.θελει την ανανεωση του.

το android τουλαχιστον μπορω να το ρυθμισω πανω κατω οπως θελω,με τα gestures μου,αν βαρεθω πεταω αλλη rom και γενικα μου δινει αλλη ευχρηστια.κι ας μην ειναι απλο,ομως απλοποιειται συμφωνα με τα θελω του χρηστη και φυσικα με τις εκαστοτε εφαρμογες που χρειαζοντε.

η αληθεια παντως ειναι οτι η samsung αν και βελτιωσε καπως το software της,θελει κι αλλη δουλεια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

@Ταξιδιωτης22

Μέχρι το iOS 9 δεν μπορούσα κι εγώ να παραμείνω σε iPhone.

 

Η δίκη μου επιλογή γίνεται πάντα με το κατα ποσό μπορεί να κάνει αυτά που χρειάζομαι καθημερινά. Φέτος το iOS τα κάνει.

 

Από την άλλη βαρέθηκα να ψάχνω λύσεις και τις προχειρότητες η τις βιαστικές κινήσεις των android κατασκευαστών να προλάβουν τον ανταγωνισμό βλέπε fingerprint και αλλα.

Μεγαλώνουμε και πλέον θέλω από το κινητό μου τα 10 πράγματα να γίνονται χωρίς δική μου επέμβαση, συνεχή παρακολούθηση για το τι τρώει την μπαταρια και την ραμ κλπ κλπ

Με λίγα λόγια κατανάλωση περιεχομένου, αυτονομία και υποστήριξη όσο το κρατήσω.

 

Θα αγόραζα με ευχαρίστηση ένα Samsung που τρέχει καθαρό android, έχει S-Pen και UI με ομοιομορφία, στυλ MIUI. Όχι τον αχταρμά τεράστιων και διαφορετικών εικονιδιων της Google.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι και στο 9 δεν είδα κάτι πού να με ενθουσιάσει ώστε να πω οτι εδώ ήμαστε.

Γούστα φυσικά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλη η σύγκριση απλά να πω ότι τα θεματακια του NOTE 5 είναι μόνο στην Official Rom. Σε note 3 με custom Rom και Greenify εχω άψογο Multitasking η μπαταρία σε stand by βγάζει και 20 ώρες με 1-2% σπατάλη και γενικά κανένα θέμα από όσα γράφτηκαν δεν έχω. Θα μου πεις γράφει ο knox χάνεις εγγύηση. Είναι ένα ρίσκο που περνεις με τα samsung κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλη η σύγκριση απλά να πω ότι τα θεματακια του NOTE 5 είναι μόνο στην Official Rom. Σε note 3 με custom Rom και Greenify εχω άψογο Multitasking η μπαταρία σε stand by βγάζει και 20 ώρες με 1-2% σπατάλη και γενικά κανένα θέμα από όσα γράφτηκαν δεν έχω. Θα μου πεις γράφει ο knox χάνεις εγγύηση. Είναι ένα ρίσκο που περνεις με τα samsung κινητά.

Ακόμα και αν δεν έγραφε, η custom rom δεν είναι δικαιολογία για τις βλακιες της Samsung, δεν μπορείς να πεις σε καποιον πάρε το note 5 αλλά θα του βάλεις custom.

Ποσω μάλλον τώρα που γράφει, είναι αστείο να το συζητάμε.

 

(Και τα λέω αυτά ενώ είμαι σε συσκευή με γραμμένο knox.)

 

Η συσκευή πρέπει να είναι άριστη out of the box.

Link to comment
Share on other sites

Λες για την επιλογή: ''όριο διεργασιών παρασκηνίου'' να υποθέσω?

Tι επιλογές δίνει στο note 5?

 

Nαι αυτη λεω boy. Στα παλαιοτερα sammy και στο στο S6 υπηρχε... Οταν θα μου ερθει το note 5 απο τον te_salat θα το τσεκαρω και θα σας πω!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το συγκριτικό Κώστα... Μπράβο πληρεστατο... Εύγε από εμένα;)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Και ένα Lumia 950 xl θα ήταν ωραία να μπει στο τεστ

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Και ένα Lumia 950 xl θα ήταν ωραία να μπει στο τεστ

 

 

Για να συμμετάσχει στο VS, θα έπρεπε να το έχω στα χέρια μου ταυτόχρονα με τα αλλα δυο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκαιο.. Αν και απλα σκέφτηκα θα ήταν ωραίο και αντικειμενικό γιατί με αυτά τα site.. Άμα σου πέσει όμως κάνε με το iPhone που κράτησες..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το συγκριτικό και είναι πολύ καλό Κώστα σ' ευχαριστούμε! Επίσης διάβασα και τα σχόλια τα οποία επίσης είναι κατατοπιστικά... χαίρομαι που μετά από τόσα χρόνια γράφουμε και διαβάζουμε ώριμα πλέον και δεν υπάρει πόλωση ή έστω προτίμηση στο τι μας αρέσει. Για μένα και έχοντας περάσει 4 μήνες με το S6 Edge+ θεωρώ ότι η Samsung έχει κάνει τεράστια βήματα προόδου στο design και φυσικά το hw είναι ότι καλύτερο. Θα ήθελα ένα Samsung να τρέχει όπως τα htc να σας πω την αλήθεια :lol::lol:

Το iphone 6S Plus είναι κατά πολύ βελτιωμένο σε σχέση με τον προκάτοχό του (το είχα 10 μήνες και η γυναίκα μου μέχρι και πριν 3 εβδομάδες) και νομίζω αν το βάρος ήταν στα 170γρ θα ήμουν άκρως ευχαριστημένος, άντε και λίγο trimming στα bezels.. κατά τα άλλα είναι αυτό που ανέφερε ο Κώστας, κάποιοι θέλουμε piece of mind και να γίνονται όλα απρόσκοπτα. Εγώ είχα θέμα με το Samsung κατά το ξεκλείδωμα, πολλές φορές κολλούσε, το έγραψα και το ανέφεραν κι άλλα παιδιά. Ναι δεν είναι κάτι σημαντικό αλλά θα έπρεπε να έχει λυθεί και να μην χαλά την εμπειρία χρήσης σε μια τέτοια συσκευή καθώς επίσης και αυτό που ανέφερε ο Κώστας με τα εικονίδια και την γενικότερη σχεδίαση. Προσωπικά αρέσκομαι και στην αλλαγή συν ότι μπορώ να εκμεταλλευτώ το iMac που έχω σπίτι αλλά και τα iTunes καθώς το χρησιμοποιώ από το 2002 ίσως σαν βασικό player από την εποχή των πρώτων ipods

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη για πες μου, στις χώρες του κόλπου υπάρχει αυτή η μεγάλη μεταστροφή του κοινού σε iPhone plus και σχεδόν παντελώς εγκατάλειψη των Note και Galaxy?

 

Εδώ πάντως στα μέρη που συχνάζουν όσοι μπορούν να αγοράσουν ακριβές συσκευες, δεν βλέπω τίποτα άλλο εκτός iPhone.

Note 5 εκτός από το δικό μου δεν είδα κανέναν να κρατάει τόσους μήνες.

 

Samsung ειναι γεμάτος ο τόπος αλλα τα μεγάλα μεσαίας κατηγορίας. Επίσης η Huawei που έχει μπει στα καταστήματα των παροχων, κάνει θραύση τα τελευταία 2 χρόνια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι είδα πολλά 6Plus και ειδικά σε χρυσό που έκανε θραύση σε άντρες και γυναίκες.. Άραβες και Ευρωπαίοι δύσκολα θα πάρουν Huawei παρόλο που κι εδώ η εταιρία παίζει δυνατά σε μάρκετινγκ.

Φέτος έπαιξε πολύ Samsung Galaxy S6 (απλό και edge καθώς και λίγα plus) καθώς και κάποια Note5 αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο. Παίζει πάρα πολύ 6/6s, πάρα πολύ.. Επίσης δεν βλέπω Rose gold παρόλο που περίμενα να κάνει θραύση εδώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...