Jump to content

myphone POLL: Ποια εφαρμογή GPS χρησιμοποιείτε στο smartphone / tablet σας;


plankton69
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η κύρια εφαρμογή navigation που χρησιμοποιείτε;  

1.167 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η κύρια εφαρμογή navigation που χρησιμοποιείτε;

    • CoPilot
      15
    • Don't Panic
      25
    • Google Maps
      330
    • Here Maps
      372
    • iGO
      40
    • Navigon
      118
    • Ndrive
      4
    • OsmAND Maps & Navigation
      2
    • Tom Tom
      14
    • Sygic
      195
    • Waze
      9
    • Wisepilot
      1
    • Δεν χρησιμοποιώ GPS στο smartphone/tablet
      14
    • Άλλο
      22
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      5


Recommended Posts

Τι κοινό έχουν ένας τουρίστας, ένας φοιτητής πρώτου έτους, ένας οδηγός μεταφορικής εταιρίας και ο Captain Slow από το - επικό - Top Gear; Ναι, καλά μαντέψατε. Μπορούν να χαθούν ανά πάσα στιγμή και χωρίς να το καταλάβουν αμέσως. Καλώς ή κακώς, μια άγνωστη στον καθένα μας περιοχή επιβάλλει καθοδήγηση από κάποιον, για την αποφυγή τυχών ευτράπελων. Η τεχνολογία ωστόσο έχει κάνει άλματα και πλέον, ο παραδοσιακός χάρτης έχει αντικατασταθεί από το smartphone/tablet μας, που απαραιτήτως διαθέτει κάποιο σύστημα πλοήγησης (GPS).

 

Μια γρήγορη πλοήγηση στα App Stores των Google, iOS και WP devices είναι αρκετή για να καταλάβουμε τη σημαντικότητα του θέματος. Ο χρήστης πλέον μπορεί να βρει δεκάδες λύσεις για την πλοήγηση του μέσω μιας έξυπνης συσκευής, διότι όλο και περισσότερες εταιρίες ανάπτυξης λογισμικού ασχολούνται με το θέμα. Άλλες από παλιά (πχ TomTom), άλλες μεταγενέστερα (πχ Google, Apple), όλες παρέχουν τη δική τους εναλλακτική που θα καλύψει τις εκάστοτε ανάγκες μας. Hot note στην τελευταία πρόταση, είναι πως το θέμα «πλοήγηση» έχει ξεφύγει από τα κλασικά και πλέον μπορεί να μας παρέχει πληροφορίες για κάμερες ταχύτητας, για πιθανά μποτιλιαρίσματα, για παράπλευρες οδούς αποφυγής διοδίων και πολλά ακόμα, επί πληρωμή ή ακόμα και δωρεάν.

 

Πριν κλείσουμε, αξίζει να αναφέρουμε και μια προσωπική άποψη. Ένας από τους κύριους λόγους που ο υποφαινόμενος είναι «κολλημένος» με τις συσκευές της Nokia, είναι οι χάρτες της Φιλανδικής εταιρίας. Είτε ως Nokia Maps στο E71, είτε ως Here Maps στο Nokia X DS, πάντοτε βοηθούσαν με τις υποδείξεις τους σε άγνωστες περιοχές, με ακρίβεια και συνέπεια. Η επιλογή τους λοιπόν στο tablet, αλλά και η παραμονή για χάρη τους στη χειρότερη ROM ever που σχεδιάστηκε για το Android (Nokia X Platform, έρχονται ως in-build app), ήταν μονόδρομος που, παρά τις δυσκολίες, δικαίωσε κάθε προσδοκία.

 

Ώρα όμως να απαντήσετε εσείς στο Poll αυτής της εβδομάδας: Ποια εφαρμογή πλοήγησης χρησιμοποιείτε στις συσκευές σας; Ποιες λειτουργίες σας κρατάνε σε αυτή; Θα δοκιμάζατε κάποια εναλλακτική, αν βλέπατε πως σας προσφέρει παρόμοια χαρακτηριστικά;

 

Περιμένουμε τις απόψεις σας!

Edited by Mythozz

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Sygic (iPhone και Android). Από όλα όσα έχω δοκιμάσει.

 

Το Google Maps βέβαια αναπτύσσεται πολύ καλά αλλά το Sygic είχε ήδη Offline λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Σε Νοte3 εχω και Sygic και Navigon ...και τα δυο σχετικα γρηγορα με καλο γραφικο περιβαλλον....

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Google maps & here. Αμφότερα τα θεωρώ πολύ μέτρια, μπροστά στο εξαιρετικό (αλλά πανάκριβο) navigon.

Κάνω πολύ περιστασιακή χρήση των συστηματών πλοήγησης καθώς προτιμώ να το πηγαίνω εγώ τ'αμάξι & όχι αυτό εμένα.

 

Πάντως, αν χρειαζόμουν σε καθημερινή βάση σύστημα πλοήγησης, θα έδινα το 60άρι του navigon.

Link to comment
Share on other sites

Google maps, χωρίς να έχω δοκιμάσει κάτι άλλο, με καλύπτει απόλυτα, μένω Αθήνα και δεν μ'εχει κρεμασει ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Χρονια τωρα το navigon της garmin. Απο τα πιο αξιόπιστα και ενημερωμενα. Garmin ειχα απο το nokia n95;)
Link to comment
Share on other sites

Google maps! Δεν έχω χρειαστει πλοηγηση εκτος Ελλάδας οπότε μου κάνει τη δουλεια με την Online πλοήγηση και δεδομένα! Δεν με έχει κρεμάσει ποτέ!
Xiaomi Mi4
Link to comment
Share on other sites

Σπασμένο sygic το καλύτερο

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Για online χρήση Google Maps για τον λόγο ότι έχει τις περισσότερες πληροφορίες από όλα. Για δωρεάν χρήση το here Maps παρά πολύ καλό. Το συγκεκριμένο το δουλεύω το τελευταίο δίμηνο και δεν έχω να πω τίποτα αρνητικό. Ίσα ίσα που μου άρεσε αρκετά και το περιβάλλον του και ότι έχει αρκετές πληροφορίες όπως καταστήματα, εμπορικά, κτλ. Επί πληρωμή πιστεύω πως δεν υπάρχει καλύτερο από το sygic. Τρελές δυνατότητες φοβερές οδηγίες με λεπτομέρειες για να μην κάνεις το παραμικρό λάθος. Αν και από όσο ξέρω χρησιμοποιεί τους χάρτες του Tom Tom.
Link to comment
Share on other sites

Igo primo σε xperia p , το περίμενα πιο ψηλά στο poll, το sygic βλέπω πολυ ψηλά!

Τα στοιχεία που με κρατάνε είναι οι offline χαρτες, το πολύ ωραίο και παραμετροποιήσιμο interface , προσωπικά έχω πχ να βλέπω real time στη διαδρομή υψόμετρο,ταχύτητα,αποσταση που απομένει.

Edited by summit1_1
Link to comment
Share on other sites

Sygic σε LenovoS820 που ομως τις τελευταιες φορες που δοκιμασα να το δουλεψω οταν πηγα να ψαξω τη διευθυνση εσκασε. Αν και το εχω πληρωσει αν συνεχισει ετσι με βλεπω να πηγαινω για κανα αλλο
Link to comment
Share on other sites

Για τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκα πλοηγό χρησιμοποίησα το here. Μια χαρά με κάλυψε.

 

Το αστείο είναι ότι δεν είδα την επιλογή πριν ψηφίσω και πάτησα "άλλο". Συνυπολογίστε και μια ψήφο ακόμα στο Here.

Edited by annonnaki
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με Navigon αργότερα πήγα σε Tom-Tom και εδώ και 1-2 χρόνια φανατικός με το Sygic ! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ και Google Maps και Here Maps. Κυρίως όμως τώρα τελευταία Here Maps, με διευκολύνει στην αλλαγή λωρίδας και μου λέει πότε να στρίψω με ακρίβεια, το Google Maps πλέον μου λέει να στρίψω νωρίς για να ετοιμαστώ υποτίθεται κι ας έχει άλλο δρόμο που στρίβει πιο πριν και με μπερδεύει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...