Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές της Motorola


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Του έκανα εκτεταμένη δοκιμή (2 μέρες), μου το έδωσε ένα φιλαράκι μου που το πουλάει να το δοκιμάσω αν το θέλω και δυστυχώς με απογοήτευσε στα παρακάτω :

α) δυσχρηστία UI και έλειψη πολλών "έξυπνων" drop-down tabs και άλλων "έξυπνων" λύσεων που ενσωματώνουν άλλα αντίστοιχα και ανταγωνιστικά smartphones με touchscreen όπως P990i

β) ανυπαρξία εφαρμογών προς εγκατάσταση.

 

Έχω ήδη παραγγείλει το Ζ6 το οποίο πιστεύω συνδιάζει το πάντα γοητευτικό design της moto, ανθεκτική και καλή κατασκευή (όλο απο αλουμίνιο και γυαλί), το νέο UI JUIX, γρήγορο επεξεργαστή, memory slot (1gb microSD included in the box) και φυσικά άψογη τιμή 200 euro λιανική. Εγώ έκανα σύνδεση με φορητότητα στη Vodafone και μου βγήκε 70 euro στο Vodafone 200(εκμεταλεύτηκα τη προσφορά της Vodafone "φέρε ένα φίλο σου στη Vodafone"=+60 euro επιδότηση) και θα το χρησιμοποιώ σα δεύτερη συσκευή όταν θα χρειάζομαι κάτι πιο μικρό γιατί το P990i μου έχει λύσει τα χέρια και δε το αλλάζω με τίποτα!

 

Καταλαβαίνω απόλυτα με ποιόν τρόπο εννοείς το "δεύτερη συσκεύη" αλλά είναι πολύ περίεργο η πρώτη σου συσκευή να έχει CPU στα 208ΜΗz και η δεύτερή σου CPU στα 629MHz.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα με ποιόν τρόπο εννοείς το "δεύτερη συσκεύη" αλλά είναι πολύ περίεργο η πρώτη σου συσκευή να έχει CPU στα 208ΜΗz και η δεύτερή σου CPU στα 629MHz.

Όπως ίσως ήδη ξέρεις απο το κόσμο των υπολογιστών, η συχνότητα λειτουργίας ενός επεξεργαστή δεν είναι η μόνη (πόσο μάλλον η καθοριστική) ένδειξη της επεξεργαστικής του ισχύος (Intel Core 2 Quad 1.8 Ghz πολλές δεκάδες φορές δυνατότερη CPU απο Intel Pentium 4 στα 4 Ghz) και σίγουρα δεν είναι ο παράγοντας που κρίνει την επιλογή ενός κινητού (το post αυτό το κάνω μέσω P990i, enough said already).

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά enough sail already αλλά δεν χρειαζόταν καν να ειπωθούν μιας και το P990i ήταν το προηγούμενο κινητό μου και ο λόγος που το έδωσα ήταν επειδή ο μικροσκοπικός επεξεργαστης του σε συνδυασμο με την απειροελέχιστη μνήμη του (τιμή και δόξα στο swiss manager) το έκαναν το πιό εκευριστικό πλήν εντυπωσιακότατο κινητό που έχω πάρει.Πάντως η οθονάρα του ήταν το κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά enough sail already αλλά δεν χρειαζόταν καν να ειπωθούν μιας και το P990i ήταν το προηγούμενο κινητό μου και ο λόγος που το έδωσα ήταν επειδή ο μικροσκοπικός επεξεργαστης του σε συνδυασμο με την απειροελέχιστη μνήμη του (τιμή και δόξα στο swiss manager) το έκαναν το πιό εκευριστικό πλήν εντυπωσιακότατο κινητό που έχω πάρει.Πάντως η οθονάρα του ήταν το κάτι άλλο.

 

Σε καταλαβαίνω, προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα (δε μου έχει κολήσει ούτε μία φορά) ότι θέλω να κάνω το κάνω άνετα και χωρίς εκνευρισμούς (με το που το αγόρασα πέρασα το τελευταίο firmware και όλα Ο.Κ), για να καταλάβεις το SWISS MANAGER το έκανα εγκατάσταση αλλά δε το χρησιμοποιώ ποτέ γι' αυτό και το έβγαλα τη 2η βδομάδα. Αν αναρωτιέσαι πως γίνονται όλα αυτά, απλά δεν αφήνω ανοιχτές 10 εφαρμογές μαζί ποτέ και κάθε βράδυ το κλείνω όπως και όλα μου τα κινητά (οι ώρες του βραδυνού μου ύπνου είναι για μένα ιερές), στο κάτω κάτω smartphone με 280 euro αγόρασα και όχι laptop. Προσωπικά είμαι 99% ικανοποιημένος με αυτά που μου προσφέρει (ειδικά αν αναλογιστώ τι άλλο μπορούσα να πάρω με αυτά τα λεφτά), το 1% που λείπει οφείλεται στο μέγεθός του (αυτό το post το κάνω βρισκώμενος μέσα σε λεωφορίο με το P990i, τι άλλο να πεί κανείς;!).

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα (δε μου έχει κολήσει ούτε μία φορά) ότι θέλω να κάνω το κάνω άνετα και χωρίς εκνευρισμούς (με το που το αγόρασα πέρασα το τελευταίο firmware και όλα Ο.Κ), για να καταλάβεις το SWISS MANAGER το έκανα εγκατάσταση αλλά δε το χρησιμοποιώ ποτέ γι' αυτό και το έβγαλα τη 2η βδομάδα. Αν αναρωτιέσαι πως γίνονται όλα αυτά, απλά δεν αφήνω ανοιχτές 10 εφαρμογές μαζί ποτέ και κάθε βράδυ το κλείνω όπως και όλα μου τα κινητά (οι ώρες του βραδυνού μου ύπνου είναι για μένα ιερές), στο κάτω κάτω smartphone με 280 euro αγόρασα και όχι laptop. Προσωπικά είμαι 99% ικανοποιημένος με αυτά που μου προσφέρει (ειδικά αν αναλογιστώ τι άλλο μπορούσα να πάρω με αυτά τα λεφτά), το 1% που λείπει οφείλεται στο μέγεθός του (αυτό το post το κάνω βρισκώμενος μέσα σε λεωφορίο με το P990i, τι άλλο να πεί κανείς;!).

 

Εμένα τα κινητά μου κλείνουν μόνο όταν τους τελειώνει η μπαταρία και όταν κάνουν restart γιατι τα μοντάρισα:lol:

Τέλος πάντων νομίζω ξεφύγαμε πολύ από το θέμα και θα μας βρίσουν...:X

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω το "Motorola W490 VL", που υποστηρίζει Bluetooth 2 A2DP. Θέλω να πάρω μια συσκευή Bluetooth για το αυτοκίνητο.

θα ήθελα την γνώμη σας για τα "Motorola H350", "H550", "H670" και το car kit "T305".

Τι διαφορές έχουν; Έχουν ποιοτικό ήχο, αρκετά δυνατό για χρήση στο αυτοκίνητο; Ποιο να προτιμήσω;

Να αναφέρω ότι έχω πρόβλημα στη σύνδεση του "Motorola W490 VL" με τα στερεοφωνικά ακουστικά Bluetooth 2 A2DP "itech BlueBand". Όταν ακούω μουσική υπάρχουν συνεχείς διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σου προτείνω αλλά όσον αφορά τις συνεχείς διακοπές δοκίμασε να κάνεις το εξής:

Σύνδεση Bluetooth>Ιστορικό συσκευών>Motorola W490 VL>Επεξεργασία>Πρόσβαση:Αυτόματη

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς να κάνω την ρύθμιση:

Σύνδεση Bluetooth>Ιστορικό συσκευών>

***itech BlueBand***>Επεξεργασία>Πρόσβαση:Αυτόματη

στο κινητό.

 

Το δοκίμασα αυτό, αλλά πάλι ακούω με διακοπές την μουσική (1sec μουσική - 0,5sec διακοπή - 1sec μουσική - 0,5sec διακοπή ..., κάτι σαν τα παλιά πικαπ που πηδούσε η βελόνα) από τα ακουστικά itech BlueBand.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

tha sou prothna to T305 mia kai einai polu kalo kai oikonomiko!

exei othonh anagnorhshs klhsewn kai 14 wres omilias!epishs exei mono 69 eurw!

pantos des kai to nokia HF 33W pou exei mono 65 eurw kai mpenei kateuthian ston anapthra tou autokinhtou!polu kalo kai auto!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Software features of the MOTOMAGX

 

 

These days the LJ platform (Linux+Java), also known as the MOTOMAGX, is getting to the foreground in Motorola’s portfolio of handsets. There are several versions of the LJ out there (the company's indexing for them is: L6.1, L6.3, L7.1 and so on), however in fact they always pack much more than what we experience with Motorola’s offerings. Since they have sped up the development cycle of the platform, implementation of new abilities into the phones takes some time, which is the foremost difference from what most other manufacturers do, as they embed brand-new features into the next successive handset generations......
Η συνέχεια στο link

 

 

http://www.mobile-review.com/review/image/motorola/v8/scr/mainmenu/IMG_4641.jpg http://www.mobile-review.com/review/image/motorola/v8/scr/music/IMG_4926.jpg

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι γι' αυτη την πλατφορμα θα βγει και sdk .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου τράβηξε το μάτι ήταν το download manager.Δεν κατάλαβα αν χρησιμοποιείται μόνο για όταν κατεβάζεις κάτι ή μπορείς να το χρησιμοποιείς για bluetooth ανταλλαγές.

 

Κατά τα 'λλα ακόμα και στο linux η motorola αφήνει πάλι αυτόν τον "χύμα" τρόπο διαχείρισης τον αρχείων.

 

Πολύ γαμάτο είναι ότι το μενού μπορεί να φτιαχτεί με όποιον τρόπο θες.

 

Ελπίζω αυτό το ροζέ theme να μην είναι το standar..

 

Ουσιαστικά πλησιάζουν τις δυνατότητες ενός pocket pc.Το θέμα είναι τι μπορείς να του περάσεις πάνω.Υπάρχουν άραγε Open Office εφαρμογές?

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να προσεγγίσουμε λίγο διαφορετικά το όλο θέμα. Τα σημερινα κινητά της Motorola είναι ακόμα εγκλωβισμένα στη RAZR εποχή. Ακόμα και στο V9 το λογισμικό δε διαφέρει ουσιαστικά από αυτό του V3x. Είναι μια αναβαθμισμένη εκδοχή του. Και ακριβώς εκείνο το λογισμικό αποτέλεσε τη βάση για όλα σχεδόν τα σημερινα java κινητά της εταιρείας. Το προηγούμενο ήταν στη γενιά των V300, V500 και V600 που έφτασε μέχρι και το V3i και το L7, αν δεν κάνω λάθος.

Η επόμενη γενιά φαίνεται πλέον να είναι η Linux πλατφόρμα, την οποία βλέπουμε στο V8, αλλά σε πολύ πρώιμο σταδιο. Και αν σ' αυτό συνυπολογίσουμε και τη συνεργασία με την Kodak μάλλον έχουμε δρόμο μπροστα μας.

 

Αυτή τη στιγμή πάντως θεωρώ ότι τα καλύτερα κινητά της εταιρείας εντοπίζονται στη μεσαία κατηγορία. Το W510 και το L9 (ειδικά αυτό) είναι οι πιο ολοκληρωμένες προτάσεις, προσφέροντας σχεδόν τα πάντα (για τα δεδομένα της Motorola) σε αξιοπρεπές περιτύλιγμα και σε εξαιρετικές τιμές.

Εκτός συναγωνισμού θεωρώ τα Α1200 γιατί αποτελεί από μόνο του μια κατηγορία, και τη σειρά Ζ, μιας και δεν έχουμε δει ακόμα τον "κανονικό" εκπρόσωπό της. Ειδικά τα Ζ8 και Ζ10 φαίνονται να είναι previews του Ζ12.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα Συμφορουμήτες!!!

 

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο Μότο για πείραγμα μόντες γενικότερα???

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συμφορουμήτες!!!

 

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο Μότο για πείραγμα μόντες γενικότερα???

 

Κατα την άποψη μου είναι το V360.

 

Αλλά κάτι να ξέρεις: Όλα πάνω-κάτω ίδια είναι στο Modding!

Link to comment
Share on other sites

ενοειται το Α1200.Πως και δεν το εβαλες στη δημοσκοπηση

δειτε στην υπογραφη μου.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

ενοειται το Α1200.Πως και δεν το εβαλες στη δημοσκοπηση

δειτε στην υπογραφη μου.

 

File einai polla kapoia evala kapoia ksexasa:O:O:O

Giauto exw kai tin epilogi kapoio allo anaferete poio;):)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Τα παλιότερα είχαν λιγότερη προστασία και μοντάρονταν πολύ πιο εύκολα.

Από τα νεότερα,το Α1200.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσουμε και το v3x.Έχει μεγάλη μερίδα του λέοντος αφού μέχρι και patchαρίσματα σηκώνει.
http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο μοτο που μόνταρα ειναι το κ1:lol::lol::happy:

Για μένα αυτό είναι καλύτερο:X:shifty::happy::lol::rolleyes:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές της Motorola
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...