Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω το εξής πρόβλημα από τη πρώτη στιγμή που πήρα το τηλέφωνο.

Το τηλέφωνο είναι dual sim κι έχω μία κάρτα cosmote και μία vodafone. Ενώ τα δεδομένα της cosmote ανοίγουν κανονικά, της vodafone δεν λειτουργούν καθόλου. Έχω απενεργοποίηση την cosmote στα δεδομένα, έχω δοκιμάσει να την απενεργοποιήσω και εντελώς και πάλι τα δεδομένα της vodafone δεν ανοίγουν. Είχα πάει σε κατάστημα και μου το έφτιαξε ο τεχνικός αλλά μετά από μια βδομάδα χωρίς να πειράξω τίποτα σταμάτησαν πάλι να λειτουργούν.

Ξέρει κανείς τι φταίει και πως μπορώ να το διορθώσω;

 

Μήπως ενεργοποιούνται από μόνα τους τίποτα Κινέζικα δίκτυα και δεν αφήνουν την Voda να μπει στο ιντερνετ;

Τα δίκτυα αυτά πρέπει να τα σβήσεις χειροκίνητα. Έχουμε αναφερθεί παλαιότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@mivechris

 

Το whatsapp στέλνει ειδοποιήσεις κανονικά, ακόμα κι αν δεν είναι minimised.

 

@ioanna8914

 

Αυτό που γράφει ο Vox.

 

Πηγαίνεις Ρυθμίσεις -> Δεδομένα κινητής -> Σημεία πρόσβασης και επιλέγεις "Επαναφορά στις προεπιλογές". Αυτό καν'το και για τις 2 κάρτες. Μετά θα είσαι ok.

 

Τέλος, κάτι δικό μου. Δοκιμάστε, στην εφαρμογή των μηνυμάτων, να γράψετε με το google keyboard, αλλά μόνο κεφαλαία... :D

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όσον αναφορά την sd τα έχω γράψει και παλιότερα: Προσβάσιμα ναι, αλλα γράφεις μόνο με τον stock file explorer. Σε άλλα lollipop έχεις τη δυνατότητα να δώσεις δικαίωμα σε αλλους explorers να γράφουν στην sd αλλα εδώ η καλή μας lenovo εχει ξεχάσει (!!!) να βάλει στη συγκεκριμένη οθόνη το εικονίδιο με τις 3 τελίτσες που ανοίγει τις επιλογές.

Αυτό ήταν το 1 από τα 2 ζητηματάκια που είχα τόσον καιρό. Το άλλο ήταν η ακούσια ενεργοποίηση των δεδομένων. Γι αυτό περιμένω αναβαθμιση.

 

Υ.Γ. Ο stock file explorer παντως είναι πολύ καλός!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

folder-chooser-1.png

 

Αυτές τις 3 τελίτσες πάνω δεξιά εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν εχει αναβαθμιστει επισημως στην 033; Ειναι παραξενο αν την καθυστερουν επειδη ειναι καλυτερη απο ολες τις προηγουμενες
Link to comment
Share on other sites

Όσον αναφορά την sd τα έχω γράψει και παλιότερα: Προσβάσιμα ναι, αλλα γράφεις μόνο με τον stock file explorer. Σε άλλα lollipop έχεις τη δυνατότητα να δώσεις δικαίωμα σε αλλους explorers να γράφουν στην sd αλλα εδώ η καλή μας lenovo εχει ξεχάσει (!!!) να βάλει στη συγκεκριμένη οθόνη το εικονίδιο με τις 3 τελίτσες που ανοίγει τις επιλογές.

Αυτό ήταν το 1 από τα 2 ζητηματάκια που είχα τόσον καιρό. Το άλλο ήταν η ακούσια ενεργοποίηση των δεδομένων. Γι αυτό περιμένω αναβαθμιση.

 

Υ.Γ. Ο stock file explorer παντως είναι πολύ καλός!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

folder-chooser-1.png

 

Αυτές τις 3 τελίτσες πάνω δεξιά εννοώ

 

Το έχω γράψει και πιο πίσω, θα το ξαναγράψω. Είναι ο τρόπος που έχει σχεδιάσει η Lenovo το launcher της.

 

Οι επιλογές, που βρίσκονται στις 3 τελείες πάνω δεξιά άλλες συσκευές, βρίσκονται στο τετράγωνο capacitive πλήκτρο.

 

Για τα δεδομένα. Όταν δείχνει On ο διακόπτης, κοίταξε τα apns. Είμαι σίγουρος θα έχει 2 Κινέζικα, που δε λειτουργούν. Επιλέγεις επαναφορά προεπιλογών και είναι ok.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και πιο πίσω, θα το ξαναγράψω. Είναι ο τρόπος που έχει σχεδιάσει η Lenovo το launcher της.

 

Οι επιλογές, που βρίσκονται στις 3 τελείες πάνω δεξιά άλλες συσκευές, βρίσκονται στο τετράγωνο capacitive πλήκτρο.

 

Για τα δεδομένα. Όταν δείχνει On ο διακόπτης, κοίταξε τα apns. Είμαι σίγουρος θα έχει 2 Κινέζικα, που δε λειτουργούν. Επιλέγεις επαναφορά προεπιλογών και είναι ok.

 

Το έχω δοκιμάσει 100 φορές αλλά οι παρακάτω επιλογές δεν βρισκονται στο κουμπί που λες.

folder-chooser-3.png

 

Ορίστε και ο τρόπος και όποιος θέλει δοκιμάζει και μας λέει το αποτέλεσμα:https://metactrl.com/docs/sdcard-on-lollipop/

 

Όσο για τα data τα κινέζικα APN τα έσβησα από την 1η μέρα, αλλά μάταια.. όταν δεν είχα πακέτο, 2 φορές με χρέωσε με internet day pass, ώσπου αναγκάστηκα να φτιάξω δικό μου fake Apn που να μην μπορεί να συνδεθεί με cosmote

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει 100 φορές αλλά οι παρακάτω επιλογές δεν βρισκονται στο κουμπί που λες.

folder-chooser-3.png

 

Ορίστε και ο τρόπος και όποιος θέλει δοκιμάζει και μας λέει το αποτέλεσμα:https://metactrl.com/docs/sdcard-on-lollipop/

 

Όσο για τα data τα κινέζικα APN τα έσβησα από την 1η μέρα, αλλά μάταια.. όταν δεν είχα πακέτο, 2 φορές με χρέωσε με internet day pass, ώσπου αναγκάστηκα να φτιάξω δικό μου fake Apn που να μην μπορεί να συνδεθεί με cosmote

 

Το screenshot είναι από το Lenovo; Αν ναι, τι έκδοση Android έχεις; Γιατί αυτό είναι stock, χωρίς τον launcher της Lenovo...

 

Καμία φορά δεν έχω χρεωθεί και έχω και f2g (που συνηθίζει να χρεώνει μονόευρα, ακόμα και εντός διάρκειας πακέτου).

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το screenshot είναι από το Lenovo; Αν ναι, τι έκδοση Android έχεις; Γιατί αυτό είναι stock, χωρίς τον launcher της Lenovo...

 

Καμία φορά δεν έχω χρεωθεί και έχω και f2g (που συνηθίζει να χρεώνει μονόευρα, ακόμα και εντός διάρκειας πακέτου).

 

Το screenshot είναι από το άρθρο που έβαλα πιο πάνω:

https://metactrl.com/docs/sdcard-on-lollipop/

 

Αυτά πρέπει να γίνουν σε (stock;) lollipop για να χορηγήσεις π.χ. στον es explorer δικαίωμα να γράφει στην microsd! Το κακό είναι ότι η lenovo δεν μας δίνει αυτή τη δυνατότητα και η συγκεκριμένη οθόνη με τα "recent/Πρόσφατα" είναι κενή!! Δεν υπάρχει τρόπος να διαλέξεις sd card!!!! Και μάλλον είναι λάθος τους.. (ίσως του launcher). Μπορεί κάποιος με sd κάρτα και έναν non stock explorer να δοκιμάσει τον οδηγό και να μου πει αποτελέσματα?? Γιατί δε νομίζω το πρόβλημα να το χω μόνο εγώ με την 029 μου...

Link to comment
Share on other sites

Το screenshot είναι από το άρθρο που έβαλα πιο πάνω:

https://metactrl.com/docs/sdcard-on-lollipop/

 

Αυτά πρέπει να γίνουν σε (stock;) lollipop για να χορηγήσεις π.χ. στον es explorer δικαίωμα να γράφει στην microsd! Το κακό είναι ότι η lenovo δεν μας δίνει αυτή τη δυνατότητα και η συγκεκριμένη οθόνη με τα "recent/Πρόσφατα" είναι κενή!! Δεν υπάρχει τρόπος να διαλέξεις sd card!!!! Και μάλλον είναι λάθος τους.. (ίσως του launcher). Μπορεί κάποιος με sd κάρτα και έναν non stock explorer να δοκιμάσει τον οδηγό και να μου πει αποτελέσματα?? Γιατί δε νομίζω το πρόβλημα να το χω μόνο εγώ με την 029 μου...

 

Με τον es δοκίμασες; Πες μου, για να δοκιμάσω. Αλλά, είμαι στην 027...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Με τον es δοκίμασες; Πες μου, για να δοκιμάσω. Αλλά, είμαι στην 027...

Και με τον es και με ακόμα 3-4 εφαρμογές π.χ. root explorer (δεν έχω root).

Δοκίμασε με τον es απλά να φτιάξεις π.χ. έναν φάκελο στην sd. Θα σου ζητήσει να χορηγήσεις άδεια, θα πατήσεις OK και μετά θα μπεις στην επίμαχη οθόνη με τα "Πρόσφατα" και ... τίποτα. 2-3 λεπτά υπόθεση είναι, σε ευχαριστώ. Εν τω μεταξύ στο forum της lenovo διαμαρτύρονται κι άλλοι με άλλα κινητά για το ίδιο θέμα αλλά μάταια!

 

https://forums.lenovo.com/t5/A-Series-Smartphones/A6000-plus-Can-t-write-to-SD-card-after-Lollipop-update/td-p/2160047

Link to comment
Share on other sites

Και με τον es και με ακόμα 3-4 εφαρμογές π.χ. root explorer (δεν έχω root).

Δοκίμασε με τον es απλά να φτιάξεις π.χ. έναν φάκελο στην sd. Θα σου ζητήσει να χορηγήσεις άδεια, θα πατήσεις OK και μετά θα μπεις στην επίμαχη οθόνη με τα "Πρόσφατα" και ... τίποτα. 2-3 λεπτά υπόθεση είναι, σε ευχαριστώ. Εν τω μεταξύ στο forum της lenovo διαμαρτύρονται κι άλλοι με άλλα κινητά για το ίδιο θέμα αλλά μάταια!

 

https://forums.lenovo.com/t5/A-Series-Smartphones/A6000-plus-Can-t-write-to-SD-card-after-Lollipop-update/td-p/2160047

 

Όντως, δεν.. Απ' ό,τι κατάλαβα, επειδή γενικότερα έχουν μετακινήσει τις επιλογές της επάνω δεξιά γωνίας, στο αριστερό capacitive πλήκτρο, θα ξέχασαν (στην κυριολεξία) να το περάσουν στον κώδικα του launcher. Ίσως με άλλο launcher να εμφανίζονται οι επιλογές.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που δοκίμασες. Γι αυτό ας ελπίσουμε να πάρουμε αναβάθμιση που θα το διορθώνει..

Δεν φταίει ο launcher, εγώ πλέον χρησιμοποιώ άλλον.. Είναι γενικά το interface προχειροφτιαγμένο..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που δοκίμασες. Γι αυτό ας ελπίσουμε να πάρουμε αναβάθμιση που θα το διορθώνει..

Δεν φταίει ο launcher, εγώ πλέον χρησιμοποιώ άλλον.. Είναι γενικά το interface προχειροφτιαγμένο..

 

Αναβάθμιση σαν τις 029 και 031 δεν θέλω προσωπικά.

 

Και γενικότερα, επειδή ασχολούμαι και με άλλα λειτουργικά, βλέπω μια "μπιπ", σχετικά με τα updates πολλών εταιρειών. Κάθε προηγούμενο update είναι καλύτερο...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου έχει πάρει το P1m το οποίο και του το έχω κάνει root. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το πόσο πολύ χώρο πιάνουν τα Διάφορα αρχεία στον Αποθηκευτικό χώρο της συσκευής. Σχεδόν 4GB; και όταν πατάς εκεί πάνω για να δεις ποια είναι αυτά τα διάφορα αρχεία δεν εμφανίζει σχεδόν κανένα! Έχει κάνει κανείς τίποτα για αυτό;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου έχει πάρει το P1m το οποίο και του το έχω κάνει root. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το πόσο πολύ χώρο πιάνουν τα Διάφορα αρχεία στον Αποθηκευτικό χώρο της συσκευής. Σχεδόν 4GB; και όταν πατάς εκεί πάνω για να δεις ποια είναι αυτά τα διάφορα αρχεία δεν εμφανίζει σχεδόν κανένα! Έχει κάνει κανείς τίποτα για αυτό;

 

Αν πάει στον stock file manager, υπάρχει επιλογή για να διαγράφεις τα άχρηστα αρχεία. Ας το δοκιμάσει και μας ξαναρωτάς.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου έχει πάρει το P1m το οποίο και του το έχω κάνει root. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το πόσο πολύ χώρο πιάνουν τα Διάφορα αρχεία στον Αποθηκευτικό χώρο της συσκευής. Σχεδόν 4GB; και όταν πατάς εκεί πάνω για να δεις ποια είναι αυτά τα διάφορα αρχεία δεν εμφανίζει σχεδόν κανένα! Έχει κάνει κανείς τίποτα για αυτό;

 

Δες αυτά που έχω γράψει στο #586 και #590. Ίσως έχει γίνει κάτι παρόμοιο αν έχει κάνει φλασαρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει στον stock file manager, υπάρχει επιλογή για να διαγράφεις τα άχρηστα αρχεία. Ας το δοκιμάσει και μας ξαναρωτάς.

 

Δες αυτά που έχω γράψει στο #586 και #590. Ίσως έχει γίνει κάτι παρόμοιο αν έχει κάνει φλασαρίσματα.

 

Ευχαριστώ και τους δύο, θα δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει στον stock file manager, υπάρχει επιλογή για να διαγράφεις τα άχρηστα αρχεία. Ας το δοκιμάσει και μας ξαναρωτάς.
Μπορούμε να διαγράψουμε ότι υπάρχει μέσα σε αυτόν τον φάκελο;
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να διαγράψουμε ότι υπάρχει μέσα σε αυτόν τον φάκελο;

 

Α, δε γνωρίζω. Πες μου ποιο φάκελο θες, για να δω αν εμφανίζει την επιλογή διαγραφεί.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Α, δε γνωρίζω. Πες μου ποιο φάκελο θες, για να δω αν εμφανίζει την επιλογή διαγραφεί.
Εννοώ ότι υπάρχει στον φάκελο "Διάφορα αρχεία"
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι υπάρχει στον φάκελο "Διάφορα αρχεία"

 

Φάκελο "διάφορα αρχεία" δεν έχω...

 

P.S.: Είμαι με την 027 έκδοση λογισμικού...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η 036! Εντυπώσεις κανείς?

 

Edit: Δοκίμασα να την περάσω 4 φορές OTA και τις 4 απέτυχε στο ίδιο σημείο!!! Κανένας άλλος εύκολος τρόπος? Μπορεί να βρεθεί το update.zip για να δοκιμάσω π.χ. update from sd card?

Edited by thanvot
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η 036! Εντυπώσεις κανείς?

 

Edit: Δοκίμασα να την περάσω 4 φορές OTA και τις 4 απέτυχε στο ίδιο σημείο!!! Κανένας άλλος εύκολος τρόπος? Μπορεί να βρεθεί το update.zip για να δοκιμάσω π.χ. update from sd card?

Την πέρασα χθές ΟΤΑ χωρίς πρόβλημα. Συνολική διάρκεια μισή ώρα+. Δεν πρόλαβα να δω αλλαγές γιατί τελείωσε αργά το βράδυ. Το μόνο που πρόσεξα είναι το πρόβλημα με το που βάζεις ή βγάζεις τα ακουστικά μειώνεται ο ήχος κλήσης το οποίο παραμένει! :mad:
Link to comment
Share on other sites

Στο ρωσικο φορουμ βλεπω οτι ειναι update απο την 29 στην 36 και ειναι περιπου 300mb. Μεσω ΟΤΑ εχει το ιδιο μεγεθος; Η 033 που εχω ηταν πληρης ρομ και δεν ξερω αν πρεπει να περασω ενα patch μονο
Link to comment
Share on other sites

Στο ρωσικο φορουμ βλεπω οτι ειναι update απο την 29 στην 36 και ειναι περιπου 300mb. Μεσω ΟΤΑ εχει το ιδιο μεγεθος; Η 033 που εχω ηταν πληρης ρομ και δεν ξερω αν πρεπει να περασω ενα patch μονο

299mb είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...