Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικώς δεν έχει άσχημη ποιότητα ήχου η Sony, αλλά μόνο 10 ευρώ φθηνότερα από τα νέα nano με σαφώς λιγότερες δυνατότητες;;; Δύσκολο...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=957&product=851795

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=4443699&product=839329

 

10; Σχεδόν 40 είναι η διαφορά στο Πλαίσιο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@`trapped

 

ωπα! περιπλοκο το drag&drop? περιεργο μου φαινεται. τελος παντων, γουστα ειναι αυτα, ο καθενας οπως τον βολευει.

παντως, μην μου πεις οτι χρησιμοποιουσες το iriver plus. προκειται για ενα προγραμμα τελειως καθυστερημενο. γιατι δεν εκανες τη δουλεια σου με το easyh10?

 

@gkr41

 

απο ποιοτητα ηχου καλα ειναι, εχω ακουσει, αλλα προσωπικα δε μ'αρεσε και τοσο. οσο για να περνας τραγουδια θα χρειαζεσαι οπωσδηποτε το προγραμμα της sony.

 

οσο για τη συγκριση με το νανο δεν το καταλαβαινω αυτο. επειδη ειναι και τα 2 flash πρεπει να τα συγκρινουμε? το design εινια τελειως διαφορετικο. το sony ειναι πολυ πιο ανετο στην τσεπη, ιδιως για μενα πχ που χω και τσιγαρα παντα μαζι μου και κιν απο την αλλη. για μια τετοια περιπτωση και να μην φουσκωνουν οι τσεπες το sony ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα τις τιμές του Amazon στο οποίο το 2G Sony είχε 10 Ε φθηνότερα από το νέο nano 2G. Τώρα είδα ότι έχει το παλιό 1G nano πιο φθηνά κιόλας από το 1G Sony.

 

Ομολογουμένως βέβαια αυτή δεν ήταν και η πιο σωστή έρευνα αγοράς που θα μπορούσα να κάνω, πάντως το παλιό 1G το βρίσκεις 123 Ε, και το νέο των 2G 154Ε, οπότε για δέκα ευρώ έχεις και μια έγχρωμη οθόνη και για σαράντα έχεις και την οθόνη και διπλάσια χωρητικότητα.

Και αν πας σε άλλες μάρκες ίσως να βρεις ακόμα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα σε καλύτερη τιμή (και χωρίς το άθλιο SonicStage).

 

@`trapped

οσο για τη συγκριση με το νανο δεν το καταλαβαινω αυτο. επειδη ειναι και τα 2 flash πρεπει να τα συγκρινουμε? το design εινια τελειως διαφορετικο. το sony ειναι πολυ πιο ανετο στην τσεπη, ιδιως για μενα πχ που χω και τσιγαρα παντα μαζι μου και κιν απο την αλλη. για μια τετοια περιπτωση και να μην φουσκωνουν οι τσεπες το sony ειναι οτι πρεπει.

Ε αν δεν συγκρίνουμε μεταξύ τους 2 flash mp3 players με αντίστοιχες χωρητικότητες που κυκλοφορούν την ίδια περίοδο, με τι θα τα συγκρίνουμε; Και παρ'ότι συμφωνώ ότι το Sony φαίνεται πιο μαζεμένο, είναι ελαφρώς πιο 'ογκώδες' (24.6 cm^3, έναντι 23.4). Έχει βέβαια το πλεονέκτημα ότι σε εμβαδόν (λολ) είναι μικρότερο και κατά 15 γραμμάρια ελαφρύτερο, οπότε ίσως να βολεύει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

@stereo

οκ απο αυτην την αποψη. αν ειναι να ψαχνω γενικα για 1gb mp3 τοτε θα συγκρινω, απλα νομιζα οτι εψαχνε για κατι πιο compact.

 

τωρα απο νεα, δειτε τι βγαζει η iriver! http://www.asia.cnet.com/reviews/musicplay/0,39050467,39270380p,00.htm

 

βασικα η συγκριση πρεπει να γινει με το ipod shuffle γιατι εχουν πανω κατω το ιδιο μεγεθος. απο χαρακτηριστικα

 

iRiver S10, the South Korean company's latest D-Click input-based portable media device. The scant 17.5g / 42 x 30 x 10.8mm device features 2GB of storage, MP3, OGG, and WMA playback (presume PlaysForSure, of course), as well as an 8 hour battery life.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για την αγορα ενος iPod απο εξωτερικο...(συγκεκριμενα pixmania)

H εγγυηση θα ισχυει και στην Ελλαδα ή μπορει να υπαρχει προβλημα??

Με λιγα λογια αξιζει να δωσω αυτα τα extra χρηματα που ζητουν για την εγγυηση που προσφερει το ιδιο το "μαγαζι" της Pixmania???

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, η εξτρά εγγύηση που προσφέρουν αφορά αποκλειστικά στο pixmania. Τα iPod έχουν παγκόσμια εγγύηση και (υποτίθεται ότι) η Rainbow τη σέβεται (και έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που τη σεβάστηκε). Μπορείς βέβαια να το επιβεβαιώσεις πριν αγοράσεις.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα τις τιμές του Amazon στο οποίο το 2G Sony είχε 10 Ε φθηνότερα από το νέο nano 2G. Τώρα είδα ότι έχει το παλιό 1G nano πιο φθηνά κιόλας από το 1G Sony.

 

Ομολογουμένως βέβαια αυτή δεν ήταν και η πιο σωστή έρευνα αγοράς που θα μπορούσα να κάνω, πάντως το παλιό 1G το βρίσκεις 123 Ε, και το νέο των 2G 154Ε, οπότε για δέκα ευρώ έχεις και μια έγχρωμη οθόνη και για σαράντα έχεις και την οθόνη και διπλάσια χωρητικότητα.

Και αν πας σε άλλες μάρκες ίσως να βρεις ακόμα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα σε καλύτερη τιμή (και χωρίς το άθλιο SonicStage).

 

 

Ε αν δεν συγκρίνουμε μεταξύ τους 2 flash mp3 players με αντίστοιχες χωρητικότητες που κυκλοφορούν την ίδια περίοδο, με τι θα τα συγκρίνουμε; Και παρ'ότι συμφωνώ ότι το Sony φαίνεται πιο μαζεμένο, είναι ελαφρώς πιο 'ογκώδες' (24.6 cm^3, έναντι 23.4). Έχει βέβαια το πλεονέκτημα ότι σε εμβαδόν (λολ) είναι μικρότερο και κατά 15 γραμμάρια ελαφρύτερο, οπότε ίσως να βολεύει περισσότερο.

Μα δε με νοιάζει πόσο κάνει στο Amazon. Δεν έχω σκοπό να το πάρω από το εξωτερικό.

Και πάλι όμως στα υπόλοιπα sites που δίνεις, δεν είναι μόνο 10 ευρώ η διαφορά. Συγκρίνεις την τιμή του Νano στο φτηνότερο γενικά Pixmania με την τιμή του Sony στο ακριβότερο γενικά Πλαίσιο.

http://www.pixmania.com/gr/gr/315153/art/apple/ipod-nano-1gb-iayni.html - 123 ευρώ

http://www.pixmania.com/gr/gr/266152/art/sony/mp3-player-nw-e003-iayni.html - 97 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα (trapped) μην λέμε και ό,τι θέλουμε τώρα αν είναι ποτέ

δυνατόν το Η10 να είναι χάλια!!!

 

  • Αυτό φταίει που εσύ δεν το έχεις αναβαθμίσει σωστά και είναι αργό;
    Γιατί με την 2.53 και τίγκα εμένα πετάει!

 

  • Αυτό φταίει επειδή εσύ χρησιμοποιείς το iriverplus και το χαρακτηρίζεις δύσχρηστο επειδή δεν έχεις ψάξεις να βρεις το easy H10 που αφού τα κάνεις copy/paste στο Η10 φτιάχνει μόνο του την music database;

 

  • Αυτό φταίει που η didimania Hellas ''αντιπρόσωπος Ελλάδας και Κύπρου'' είναι για τα μπάζα και προσφέρει μηδενική υποστήριξη; Εγώ το έστειλα Γερμανία και σε 2 βδομάδες μου έστειλαν νέο.

 

  • Αυτό φταίει που μερικοί χρήστες δεν ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν και βγάζει σφάλματα; Μόνο 1 φορά στον 1 χρόνο που το χρησιμοποιώ μου έβγαλε system files are missing connect with iriverplus κ.τ.λ. όταν πήγα να
    περάσω skin το οποίο είχε προκύψει από mod της rom λογικό δεν είναι;

 

Για αυτό θα παρακαλέσω πολύ να μην ακούγονται γενικά και αόριστα ανακρίβειες γιατί πραγματικά στο Η10 έχω κάνει ΤΑ βασανιστήρια και

δεν έχει καταλάβει απολύτως τίποτα. ΤΟ mp3 player, για μένα τουλάχιστον...

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

@manos the greek

 

συμφωνω απολυτα!

 

και γω του χω αλλαξει τα φωτα του δικου μου. το χω αλλαξει δεν ξερω και γω ποσες φορες απο mtp, ums. αμερικανικο, ευρωπαικο κλπ. του χω βαλει και skin δικο μου και ολα πηγαιναν παντα μια χαρα. τωρα εχω και γω το ums v2.53 και παει γρηγορα κια ηχος ειναι τελειος!

Link to comment
Share on other sites

@ gkr41

 

 

Η Sony έχει παράδοση στην ποιότητα του ήχου της.

Μην επηρεαστείς από κάποια παλαιότερα ποστ φίλων στο φόρουμ. Από τη στιγμή που πέρασαν μη ευρωπαϊκό firmware κι άρθηκε ο περιορισμός της έντασης, τα player έδειξαν τι έκρυβαν :)

 

Προσωπικά θεωρώ μεγάλο "πρόβλημα" το Sonic Stage. To χρησιμοποιούσα αναγκαστικά λόγω των mini disc, και το θεωρώ από τα πιο δύσχρηστα και κακοσχεδιασμένα interface.

 

 

Εναλλακτικά θα σου πρότεινα το Creative Muvo micro N200 ή ZEN micro όπως μετονομάστηκε αργότερα. 1GB, Drag+Drop, FM, FM rec, Line-in rec, Mic rec, μία AAA μπαταρία, σίγουρα το λεπτότερο player με συμβατική μπαταρία.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@manos the greek

 

συμφωνω απολυτα!

 

και γω του χω αλλαξει τα φωτα του δικου μου. το χω αλλαξει δεν ξερω και γω ποσες φορες απο mtp, ums. αμερικανικο, ευρωπαικο κλπ. του χω βαλει και skin δικο μου και ολα πηγαιναν παντα μια χαρα. τωρα εχω και γω το ums v2.53 και παει γρηγορα κια ηχος ειναι τελειος!

 

Ακριβώς! Τώρα σκέφτομαι να του περάσω rockbox αλλά ακόμα πολλά

δεν δουλεύουν και δεν ξέρω αν με ικανοποιήσει. Ίσως το δοκιμάσω αργότερα.

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Τώρα σκέφτομαι να του περάσω rockbox αλλά ακόμα πολλά

δεν δουλεύουν και δεν ξέρω αν με ικανοποιήσει. Ίσως το δοκιμάσω αργότερα.

:)

 

το rockbox δεν ξερω γιατι αλλα δε με εχει πεισει ακομη, η μαλλον δε βλεπω το λογο να το κανω. ειμαι ευχαριστημενος με το mp3 μου ετσι οπως ειναι.

αν ειχα κανει το λαθος να παρω ipod, φυσικα και θα το χα κανει!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Sharing Songs and Pictures with the Zune (με video)

Θετικά: Ενδιαφέρον interface, γρήγορο και η οθόνη φαίνεται πολύ καλή.

Μη θετικά: Αυτό το τρεις μέρες/τρεις φορές είναι λίγο χαζό. Τέλος... πόσο_μεγάλο_είναι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μη θετικά: Αυτό το τρεις μέρες/τρεις φορές είναι λίγο χαζό.

 

αυτες ειναι οι επιπτωσεις οταν εταιρειες εχουν παρε-δωσε με δισκογραφικες!!!!

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια, οταν το mp3 player δεν αναγνωριζει tags τοτε τι διαφορα εχει?

αν εχω πχ ενα φακελο στον υπολογιστη "συγκροτημα", μετα υποφακελο το αλμπουμ και μετα μεσα τα τραγουδια, πρεπει μονο να βαλω 01 κλπ στην αρχη του αρχειου να μου τα βαλει με τη σειρα

ή να ονομασω τα αρχεια, "συγκροτημα-αλμπουμ-αριθμος-τραγουδι"?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πέραν από το μέγεθος το Zune φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

 

Το wireless είναι μία πολύ καλή σκέψη, αν έχει επιτυχία η συσκευή, και επίσης μου αρέσει πολύ το customization που επιδέχεται η συσκευή (custom wallpappers για παράδειγμα) καθώς και το FULL SCREEN ALBUM ARTWORK...

 

Κάποια πράγματα τα οποία δεν φαντάζουν τόσο τραβηγμένα αλλά ο ανταγωνισμός δεν τα προσφέρει... (η Apple τουλάχιστον).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

...

Μη θετικά: Αυτό το τρεις μέρες/τρεις φορές είναι λίγο χαζό. ..

3 να'ναι οι μέρες τους :mad:

 

Πάμε για το επόμενο.

 

Next one please.

 

 

 

υγ: εκείνη η βλαμμένη που κόβει βόλτες στο βιντεο, δεν μπορούσε να περιμένει? 3 λεπτά διαρκεί όλο κι όλο.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

poio einai to kalutero player r epaideia ews 150 eurw?

Paw fantaros ton Febrouario kai m endiaferei na exw ligo mousikoula mazi mou.

Epishs tha ithela na uposthrizei fm radio mias kai mou xreiazetai gia na akouw agwnes;)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

3 να'ναι οι μέρες τους :mad:

 

Πάμε για το επόμενο.

 

Next one please.

 

υγ: εκείνη η βλαμμένη που κόβει βόλτες στο βιντεο, δεν μπορούσε να περιμένει? 3 λεπτά διαρκεί όλο κι όλο.

 

LOL. Ενώ οι παρουσιαστές, λες και παρουσιάζουν τοστιέρα.

Link to comment
Share on other sites

poio einai to kalutero player r epaideia ews 150 eurw?

Paw fantaros ton Febrouario kai m endiaferei na exw ligo mousikoula mazi mou.

Epishs tha ithela na uposthrizei fm radio mias kai mou xreiazetai gia na akouw agwnes;)

 

πες και ποση μνημη θες περιπου.

οσο για τιμη που λες εχουμε creative zen v plus 1gb ή 2gb και cowon u3 1gb. αυτα ξερω προσωπικα. κατι θα βγαινει και απο samsung, iriver. αν ειναι μπες στο pixmania.com που τα χει ολα μαζεμενα κανε καμμια αναζητηση και δες τι θα σου βγαλει.

Link to comment
Share on other sites

3 να'ναι οι μέρες τους :mad:

 

Πάμε για το επόμενο.

 

Next one please.

 

 

 

υγ: εκείνη η βλαμμένη που κόβει βόλτες στο βιντεο, δεν μπορούσε να περιμένει? 3 λεπτά διαρκεί όλο κι όλο.

 

Λογικό είναι. Τίθενται θέματα copyright... και πάλι καλά να λέμε :Ρ

 

 

Πάντως μπορούμε να ελπίζουμε σε hack της συσκευής για ελεύθερη μεταφορά αρχείων (you heard it here first!!).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

πες και ποση μνημη θες περιπου.

οσο για τιμη που λες εχουμε creative zen v plus 1gb ή 2gb και cowon u3 1gb. αυτα ξερω προσωπικα. κατι θα βγαινει και απο samsung, iriver. αν ειναι μπες στο pixmania.com που τα χει ολα μαζεμενα κανε καμμια αναζητηση και δες τι θα σου βγαλει.

 

4gb den tha me phraze.Basika isws edina kai liga parapanw.To Zen pou exete sto Video to eida edw shmera(Dubai eimia)Kai mou arese para polu.

Ti exei to neo nano pou den exei to palio?

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

4gb den tha me phraze.Basika isws edina kai liga parapanw.To Zen pou exete sto Video to eida edw shmera(Dubai eimia)Kai mou arese para polu.

Ti exei to neo nano pou den exei to palio?

 

Dubai? ε εκει δε θα ναι και πιο φθηνα απο δω? λογικα μπορεις να τσιμπησεις και κανενα iaudio 6 με 4gb και ραδιο που θες, αλλα ειναι λιγο αργο νομιζω (πιθανον θα φτιαξει με κανενα firmware update).

για το νανο δεν ξερω να σου πω, αλλα νομιζω οτι δεν εχει ραδιο.

Link to comment
Share on other sites

Dubai? ε εκει δε θα ναι και πιο φθηνα απο δω? λογικα μπορεις να τσιμπησεις και κανενα iaudio 6 με 4gb και ραδιο που θες, αλλα ειναι λιγο αργο νομιζω (πιθανον θα φτιαξει με κανενα firmware update).

για το νανο δεν ξερω να σου πω, αλλα νομιζω οτι δεν εχει ραδιο.

 

Το iPod nano δεν έχει ραδιόφωνο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

auto einai to mono pou kserw.Exw dei bebaia enan adaptora pou mpainei apo katw.

To zen bgainei se 4gb?Poso kostizei arage?Polles apomhmhseis(oson afora to sxedioasmo)tou ipod briskw deksia kai aristera.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...