Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ φιλος για την γρηγορη απαντηση σου.........μαλλον,ειναι αυτο που θα με καλυψη......σε ευχαριστω!!!!!!!

 

το ι9 στο λινκ εχει αντικατασταθει απτ ι10.. Ο ήχος ειναι πάνω κάτω ο ίδιος σε όλα τα mp3player.. τα sony συνήθως υπερτερουν με flat equalizer ενώ τα cowon λογω του hardware equalizer με 30 και βάλε επιλογές συνήθως ξεπερνανε όλα τα υπολοιπα mp3players οταν μαθεις να παιζεις με τον equalizer.. Επισης οι μπαταριες τους κρατάνε πάρα πολύ.. πχ το cowon j3 έχει 65 ώρες αναπαραγωγής..

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ι9 στο λινκ εχει αντικατασταθει απτ ι10.. Ο ήχος ειναι πάνω κάτω ο ίδιος σε όλα τα mp3player.. τα sony συνήθως υπερτερουν με flat equalizer ενώ τα cowon λογω του hardware equalizer με 30 και βάλε επιλογές συνήθως ξεπερνανε όλα τα υπολοιπα mp3players οταν μαθεις να παιζεις με τον equalizer.. Επισης οι μπαταριες τους κρατάνε πάρα πολύ.. πχ το cowon j3 έχει 65 ώρες αναπαραγωγής..

 

η διαφορα του i9 με το i10,ποια ειναι?service στην Ελλαδα υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα του i9 με το i10,ποια ειναι?service στην Ελλαδα υπαρχει?

 

Βασική διαφορά είναι το μεγέθους για το i10 και η μεγαλύτερη οθόνη. Επείδη το έχω ψάξει και σε θέμα εξόδου ακουστικών,ohm, mW κλπ είναι ο ίδιο, όπως και τα αρχεία που αναγνωρίζουν.Μπες στα tech specs της Cowon για να κανεις συγκρίσεις.

http://www.cowonglobal.com

Aντιπρόσωπος της Cowon τελευταία και όταν λέω τελευταία μιλάω εδώ και 4-5 χρόνια ήταν η BΙΑΝΕ Α.Ε. αλλά λένε ότι δε βγάζεις άκρη με αυτούς, αυτοί απλώς τα εισάγουν, δε ξέρω αν ισχύει αλλά αχρείαστοι να ναι :dash: Ίσως είναι ο μόνος λόγος που με "φρενάρει" να μην πάρω Cowon.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Βασική διαφορά είναι το μεγέθους για το i10 και η μεγαλύτερη οθόνη. Επείδη το έχω ψάξει και σε θέμα εξόδου ακουστικών,ohm, mW κλπ είναι ο ίδιο, όπως και τα αρχεία που αναγνωρίζουν.Μπες στα tech specs της Cowon για να κανεις συγκρίσεις.

http://www.cowonglobal.com

Aντιπρόσωπος της Cowon τελευταία και όταν λέω τελευταία μιλάω εδώ και 4-5 χρόνια ήταν η BΙΑΝΕ Α.Ε. αλλά λένε ότι δε βγάζεις άκρη με αυτούς, αυτοί απλώς τα εισάγουν, δε ξέρω αν ισχύει αλλά αχρείαστοι να ναι :dash: Ίσως είναι ο μόνος λόγος που με "φρενάρει" να μην πάρω Cowon.

 

ισως να ειναι αυτος ο λογος που μαλλον θα με "φρεναρει" και εμενα.........ευχαριστω για την απαντηση σου φιλος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα ipod classic και ένα ipod touch. Θέλω να ρωτήσω σε τι μορφή να μετατρέπω τα video μου ώστε να έχω την καλύτερη δυνατή ποιότητα στις δύο συσκευές. Μέχρι τώρα τα μετατρέπω σε mpeg4 640x360 και το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό. Υπάρχει όμως καλύτερη επιλογη;

Επίσης έχω αρκετά τραγούδια σε μορφή FLAC που δεν παίζουν σε ipod. Αυτά τα μετατρέπω σε MP3. Άκουσα ότι η apple έχει ένα δικό της φορμάτ για ασυμπίεστο ήχο (M4A;). Αν μετατρέπω τα FLAC σε αυτό το φορμάτ θα πάρω καλύτερη ποιότητα ήχου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Αν μετατρέπω τα FLAC σε αυτό το φορμάτ θα πάρω καλύτερη ποιότητα ήχου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

οχι αφου και το flac ειναι ασυμπιεστο. δε ξερω αμα γινεται και lossless μετατροπη απο flac σε m4a ασυμπιεστο

 

 

οπως βλεπω η μετατροπη δε θα εχει κανενα προβλημα στην ποιοτητα ηχου οποτε θα εισαι οκ

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

οχι αφου και το flac ειναι ασυμπιεστο. δε ξερω αμα γινεται και lossless μετατροπη απο flac σε m4a ασυμπιεστο

 

 

οπως βλεπω η μετατροπη δε θα εχει κανενα προβλημα στην ποιοτητα ηχου οποτε θα εισαι οκ

 

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω ότι από την αρχική μορφή δεν μπορώ να πάρω καλύτερη ποιότητα. Εννούσα αν πάρω καλύτερη ποιότητα μετατρέποντας το σε m4a αντί για mp3.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω ότι από την αρχική μορφή δεν μπορώ να πάρω καλύτερη ποιότητα. Εννούσα αν πάρω καλύτερη ποιότητα μετατρέποντας το σε m4a αντί για mp3.

 

αφου το mp3 ειναι lossy και το m4a ειναι lossless προφανως και θα παρεις καλυτερη ποιοτητα. το αν θα την ακουσεις κιολας εξαρταται απο τα ακουστικα σου

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ipod classic και ένα ipod touch. Θέλω να ρωτήσω σε τι μορφή να μετατρέπω τα video μου ώστε να έχω την καλύτερη δυνατή ποιότητα στις δύο συσκευές. Μέχρι τώρα τα μετατρέπω σε mpeg4 640x360 και το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό. Υπάρχει όμως καλύτερη επιλογη;

Επίσης έχω αρκετά τραγούδια σε μορφή FLAC που δεν παίζουν σε ipod. Αυτά τα μετατρέπω σε MP3. Άκουσα ότι η apple έχει ένα δικό της φορμάτ για ασυμπίεστο ήχο (M4A;). Αν μετατρέπω τα FLAC σε αυτό το φορμάτ θα πάρω καλύτερη ποιότητα ήχου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

To flac μετατρεπεται χωρίς κανένα προβλημα σε apple lossless. Επίσης γίνεται και το ανάποδο. Η μετατροπή όντας μη απωλεστική δεν επιφέρι αλλοίωση στον ήχο. Και τα δυο φορμα είναι ισάξια ηχητικά. Οι όποιες διαφορές οφείλονται μόνο στο αν η μια συσκευή αναπαραγωγής έχει καλύτερο hardware από την άλλη.

Για τις μετατροπές δοκίμασε το db poweramp.

Link to comment
Share on other sites

ειχα το cowon j3 για ενα χρονο και για κακη μου τυχη χαλασε και μαλιστα τωρα χριστουγενιατικα:( η οθονη μαλον καηκε απο πεσιμο νερου σε αυτη..

Το θεμα ειναι πως ειναι δυσκολο να το βρω,, Αλλα εχω βρει το cowon s9 και θελω να ρωτησω περα απ την καρτα μνημη ειπαρχει κατι που να υστερει το s9 σε συγκριση με το j3 .Και το sq ειναι το ιδιο;Παντως ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ Mp3 player.ειχα αγορασει και το σονυ x series walkman, και τωρα που χρησιμοποιω μονο αυτο με ξενερωνει ο ηχος του αφου ειχα συνηθισει τα cowon GOD DAMMIT:lol: .

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα, ειμαι καινουριος στο συγκεκριμενο thread αλλα παλιος lurker στο myphone. Εχω ενα mp4 Crupto muvi 28 s2 4gb και εχει τελειωσει η εγγυηση του. Ανευ λογου, μετα απο 3-4 μηνες που δεν το ειχα χρησιμοποιησει, το mp4 δεν αναβει πια, εκτος αν ειναι συνδεδεμενο στην πριζα ή στον υπολογιστη. Οταν ειναι συνδεδεμενο λειτουργει κανονικα αλλα οταν τραβηξεις το καλωδιο (εχοντας κανει safely remove πρωτα) το mp4 σβηνει και κανει ενα παραξενο κοφτο ηχο. Υπαρχει ενας τροπος να το κρατησω ανοιχτο χωρις να ειναι συνδεδεμενο αλλα αμα το κλεισω πρεπει να το ξανασυνδεσω για να το ανοιξω και να καταφερω να το κρατησω ανοιχτο. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος.

 

Αναρωτιομουν αν υπαρχει τροπος να το φτιαξω. Μιλησα με την Crypto και μου ειπαν να τους το στειλω,κλπ το οποιο θα μου στοιχισει τουλαχιστον 25-30 ευρω τα οποια δεν διατιθεμαι να δωσω σε αυτους ειδικα. Εχει κανεις καμια αλλη ιδεα? Εχω κανει και reset και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, τιποτα δεν βοηθησε ομως.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Ανευ λογου, μετα απο 3-4 μηνες που δεν το ειχα χρησιμοποιησει, το mp4 δεν αναβει πια, εκτος αν ειναι συνδεδεμενο στην πριζα ή στον υπολογιστη. Οταν ειναι συνδεδεμενο λειτουργει κανονικα αλλα οταν τραβηξεις το καλωδιο (εχοντας κανει safely remove πρωτα) το mp4 σβηνει και κανει ενα παραξενο κοφτο ηχο.

 

Εχει κανεις καμια αλλη ιδεα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα η μπαταρία του?:worry:

Αν την αντικαθιστούσες μόνος σου (π.χ. αγοράζοντας 1 καινούργια χαμηλού κόστους) ίσως λυθεί το πρόβλημα...:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

 

Πρόσφατα παρήγγειλα ένα mp3/4 8gb που είναι ένας κλώνος του ipod 6th generation..Θα το έχω εδώ σε καμια 20αρια ημέρες!

Θέλω να σας δώσω μερικά στοιχεία και να μου πείτε τη γνώμη σας πάνω στην αγορά μου!

http://www.static.kokeygadgets.com/wp-content/uploads/2011/06/Ace-8GB-Touch-MP3-Player-Models-Photo.jpg

Σκεπτόμουν να αγοράσω ένα mp3 και μέσα σε μία έρευνά μου έπεσα πάνω του..Αρχικά με τράβηξε ο σχεδιασμός και η εμφάνισή του και μετά η ιδιότητες του και το γεγονός ότι είναι αφής!

Να οι ιδιότητες:

8GB storage capacity

Touch-screen display

Play MP3/WMA music files

Supports AMV/MTV video

Browse JPEG/GIF photos

Digital audio recorder; FM radio

Built-in rechargeable lithium-polymer battery

3.5-mm stereo headphone jack

Sleek and wearable anodized aluminum design with built-in stainless steel clip

 

Δεν φοβάμαι μήπως είναι άχρηστο και θα χαλάσει γρήγορα γιατί το πήρα μόνο 22 ευρώ και ουσιαστικά δεν μοιάζει πολύ στις εφαρμογές με το ipod 6g ..σχεδόν καθόλου....Το έχω ψάξει και μου φαίνεται πολύ καλό για αυτό άλλωστε το παρήγγειλα...Ποια είναι η γνώμη σας και οι παρατηρήσεις σας πάνω σε αυτό...;;;

θα χαρώ να τις ακούσω!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια καλησπερα! Εν οψει του στρατου, οπου θελω να εχω μαζι μου ενα mp3, ζηταω τη βοηθεια σας..

Εχω σκεφτει τις παρακατω προϋποθεσεις που πιστευω οτι πρεπει να πληροι :

 

 

1) να ειναι μικρο και με μικρη οθονη για να εχει αυτονομια

2) να κοστιζει το πολυ 40 ευρω

3) να εχει χωρητικοτητα 8 gb (ενταξει δεν κολλαω σε αυτο τοσο και παρακατω καλα θα ειναι πιστευω)

 

 

Οτιδηποτε αλλο θελετε να μου προτεινετε, το οποιο δεν το εχω κεφτει, ειναι καλοδεχουμενο.

 

 

Επισης βρηκα αυτο εδω : http://www.e-shop.gr/product?id=PER.662783 ομως δεν ξερω αν το γεγονος πως παιρνει μπαταριες ΑΑ ειναι θετικο αρνητικο (αν λαβουμε υποψιν το στρατο, μαλλον θετικο ειναι) .

Λεει 7 ωρες ομως αυτονομια, μηπως ειναι λιγο ;

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Περιμενω τις προτασεις σας..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παραθέτεις δε μου γεμίζει το μάτι! Το ότι παίρνει μπαταρία είναι θετικό από την άποψη ότι δεν χρειάζεσαι μια μπρίζα να το φορτίζεις ή ακόμη χειρότερα μια θύρα USB κάτι που θα είναι μονόδρομος στην αγορά του συγκεκριμένου για το λόγο που το θες. Oι 7 ώρες είναι λίγες αλλά μάλλον στα χαρτιά, ανάλογα τα ακουστικά και το πόσο δυνατα ακούς μουσική, στη πράξη θα δεις. Αν σκεφτείς ότι το δικό μου που παίρνει μπαταρία ΑΑ έχει διάρκεια 25-30 ώρες στη πράξη, στα χαρτιά λέει 40.

Τα χαρακτηριστικά που ζητάς μου έρχονται στο μυαλό τα Sandisk, καλές κριτικές , μικρά, καλό ήχο, δυνατότητα κάρτας μνημης, αλλά απ' όσο γνωρίζω φορτίζουν με usb άρα χρειάζεσαι κάποια θύρα usb ή ένα φορτιστή που έχει έξοδο usb όπως σε κάποια κινητά και φωτογραφικές.Επίσης κάποιο Sony τα όποια φορτίζουν με τον ίδιο τρόπο όπως και τα περισσότερα. Άρα όπως σου είπα και παραπάνω οι μπαταρίες είναι θετικό στην συγκεκριμένη.

http://www.skroutz.gr/c/568/mp3-kai-media-players.html?from=catspan&keyphrase=Sandisk

http://www.skroutz.gr/c/568/mp3-kai-media-players/m/2/Sony.html?price_max=50.0&price_min=30.001

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mετά από χρόνια, το sansa clip μου τα 'φτυσε. Δεν ανοίγει παρά μόνο αν συνδεθεί με υπολογιστή ή στην πρίζα. Παρόλο που η μπαταρία του μέχρι χτες κράταγε πολύ. :( Έχει κανείς το καινούριο σχετικά sansa clip+ ? Είναι το ίδιο καλό? Εγώ βρίσκω τα sansa clip τα καλύτερα και πιο βολικά mp3άκια. Για βόλτα, για τρέξιμο, για παραλία, για ταξίδι, το βάζεις πάνω σου και είσαι ΟΚ. Και ο ήχος πάρα πολύ καλός! To 'χει κανείς μήπως? Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

Mετά από χρόνια, το sansa clip μου τα 'φτυσε. Δεν ανοίγει παρά μόνο αν συνδεθεί με υπολογιστή ή στην πρίζα. Παρόλο που η μπαταρία του μέχρι χτες κράταγε πολύ. :( Έχει κανείς το καινούριο σχετικά sansa clip+ ? Είναι το ίδιο καλό? Εγώ βρίσκω τα sansa clip τα καλύτερα και πιο βολικά mp3άκια. Για βόλτα, για τρέξιμο, για παραλία, για ταξίδι, το βάζεις πάνω σου και είσαι ΟΚ. Και ο ήχος πάρα πολύ καλός! To 'χει κανείς μήπως?

Κινητό δεν έχεις παιδί μου?? :p:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχει δοκιμάσει κανένας το Creative Zen X-Fi3; Τι λέει από ήχο; Παίζει και flac βλέπω.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mετά από χρόνια, το sansa clip μου τα 'φτυσε. Δεν ανοίγει παρά μόνο αν συνδεθεί με υπολογιστή ή στην πρίζα. Παρόλο που η μπαταρία του μέχρι χτες κράταγε πολύ. :( Έχει κανείς το καινούριο σχετικά sansa clip+ ? Είναι το ίδιο καλό? Εγώ βρίσκω τα sansa clip τα καλύτερα και πιο βολικά mp3άκια. Για βόλτα, για τρέξιμο, για παραλία, για ταξίδι, το βάζεις πάνω σου και είσαι ΟΚ. Και ο ήχος πάρα πολύ καλός! To 'χει κανείς μήπως?

 

Το τσίμπησα σήμερα στα 36€ από Public. Καλό φαίνεται για τα χρήματά του, αν και κάνει κάτι κουλά κλεισίματα από μόνο του, που απ' ό,τι διάβασα είναι γνωστό bug των firmware της SanDisk. Θα δω πώς τα πάει 1-2 μέρες κι αν δω ότι συνεχίσει να είναι ασταθές, θα του ρίξω στο κεφάλι ένα Rockbox να ησυχάσω. ;)

Πάντως από ήχο σκίζει και με το εργοστασιακό firmware, απλά στην αρχή πρέπει να ορίσεις στην επιλογή περιοχής τη βόρεια αμερική, γιατί με επιλογή ευρώπη σου περιορίζει πολύ την ένταση. Συστήνω ανεπιφύλακτα πάντως, καλό γκατζετάκι. Δεν είναι και κανένα Cowon, αλλά το παλιό μου Creative Zen V Plus το τσακίζει για πλάκα. Του έβαλα και μια 8άρα microSDHC που είχα παραπεταμένη κι όλα μια χαρά. :)

 

- Edit -

Εντυπώσεων συνέχεια:

Τελικά το bug του κλεισίματος της συσκευής υπάρχει μόνο όταν την κλειδώνεις. Όχι καλό, όχι και καταστροφικό. Το ραδιόφωνο που λένε κάποιοι ότι δεν έχει καλή λήψη, στη δική μου συσκευή δεν υπάρχει, τουλάχιστο βρήκε και αποθήκευσε όσους σταθμούς υπάρχουν στην περιοχή μου. Το μείον εδώ είναι ότι τα presets προχωράνε μόνο μπροστά, όχι πίσω.

Μένει πλέον να δοκιμάσω και το Rockbox για το οποίο έχω υψηλές προσδοκίες, κι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Με λίγα λόγια πολύ καλή αγορά, συστήνω ανεπιφύλακτα. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε καποιον τροπο για αλλαγη λογισμικου στο συγκεκριμενο μοντελο η γενικα αν γινεται να αλλαξει το λογισμικο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.Θα ηθέλα να κάνω μια ερώτηση.

Πιο πιστεύετε οτι είναι καλύτερο?

https://www.skroutz.gr/s/311347/Transcend-MP870-8GB.html?keyphrase=Transcend+MP4+870+8GB

https://www.skroutz.gr/s/342266/Intenso-Video-Shooter-2-4-4GB.html?keyphrase=Intenso+Video+Shooter+2.4

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θα ηθέλα να κάνω μια ερώτηση.

Πιο πιστεύετε οτι είναι καλύτερο?

https://www.skroutz.gr/s/311347/Transcend-MP870-8GB.html?keyphrase=Transcend+MP4+870+8GB

https://www.skroutz.gr/s/342266/Intenso-Video-Shooter-2-4-4GB.html?keyphrase=Intenso+Video+Shooter+2.4

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Έχω το transcend πολύ καλό, το χω κανα 2 χρονάκια και το χρησιμοποιώ τακτικά για το ραδιόφωνο του, η μπαταρία του όμως πλέον θέλει τακτικά φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...