Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέο iTunes 6.0.5 εδώ και νέο iPod updater 2006-06-28 εδώ. Κυρίως ενδιαφέρει τα nano (της Αμερικής) μια που υποστηρίζει πλέον το sports kit. Τώρα για να έβγαλαν updater και για τα video (που δεν υποστηρίζουν sports kit), κάτι θα άλλαξαν κι εκεί.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

(Άραγε, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι το sports kit θα έρθει -κάποτε- στην Ελλάδα, τα παπούτσια θα έρθουν κι αυτά;;;; )
Link to comment
Share on other sites

παιδια..το πρωι αγορασα το ipod νανο 4gb+φορτιστη ρευματος apple+tubes..φοβερο εργαλειο..δεν μετανιωσα τα λευτα ;)

ειδικα οταν το ακουσα :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

παιδια..το πρωι αγορασα το ipod νανο 4gb+φορτιστη ρευματος apple+tubes..φοβερο εργαλειο..δεν μετανιωσα τα λευτα ;)

ειδικα οταν το ακουσα :yahoo:

:)

 

Κάνε και το update που λέμε πιο πάνω τώρα να είσαι πανέτοιμος!

 

Αλήθεια, τώρα που το άκουσες πιστεύεις ότι χρειάζεται να βγάλεις τον γνωστό 'κόφτη' ;

Link to comment
Share on other sites

μισο..και τα 2 λεγονται itunes αλλα κανουν διαφορετικη δουλεια??

τελικα οχι δεν χρειαζετε..αλλα επειδη ακουω με το ενα αρκετη ωρα ισως χρειαστει ..:O

Link to comment
Share on other sites

μισο..και τα 2 λεγονται itunes αλλα κανουν διαφορετικη δουλεια??

τελικα οχι δεν χρειαζετε..αλλα επειδη ακουω με το ενα αρκετη ωρα ισως χρειαστει ..:O

Αν λες για τα updates, το ένα είναι για το iTunes το πρόγραμμα, και το άλλο είναι για το ίδιο το ipod. Ανεξάρτητα το ένα από το άλλο.

 

(τι σημαίνει ακούς με το ένα;;;)

Link to comment
Share on other sites

εννοω βαζω το ενα ακουστικο..:)

ενα πραγματακι που εχει στην συσκευτασια..πολυ παραξενο ειναι και δεν καταλαβα τι ρολο παιζει..σαν βαση ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Ακόυει με το ένα ακουστικό στο αυτί του και όχι και με τα δύο.

;)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα σα βάση είναι όντως βάση και χρησιμεύει για να μπορείς να τοποθετείς/συνδέεις το iPod σου σε διάφορα άλλα περιφερειακά όπως το iPod Hi-Fi, τα docks κλπ

 

(Προφανώς έχεις κάποιο λόγο που ακους μόνο από το ένα ακουστικό ε; :))

Link to comment
Share on other sites

xexe...:)

το πιασα..ναι και γι αυτο..αλλα και γιατι αν με φωναζουν δεν θα ακουω ..:p

τα αρχεια στο ipod τα μεταφερω με απλο drug&drop ε?

πεστε μερικα χρησιμα τιπς βρε guys..:)

αυτα που εχει στο itunes με τα 90's music κτλ να τα σβησω?παιζουν ρολο?

fotos πως βαζω??

 

παιδια!!!δεν μπορω να βαλω τραγουδια που ειναι 70mb(~80λεπτων)!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... ειμαι καινουργιο μελος (ολοφρεσκο)...

πρωτον θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους εδω γιατι με βοηθησατε παρα παρα παρα πολυ στο να καταληξω ποιο mp3 να αγορασω :)

 

δευτερον, να πω και εγω την αποψη μου (μπας και βοηθησω κανενα αλλο καημενο σαν εμενα)

ειμαι εδω και 10 μερες κατοχος ενος iriver h10 20g :happy:

Αν και δεν το εχω ψαξει 100% το μηχανημα ειναι αψογο.... συνδεθηκε πανευκολα, απλα το κουμπωσα και μου ανοιξε σαν usb.... μετεφερα τα folders μου (ειμαι απο τους τυχερους που την κρατανε σε πληρη οργανωση τα mp3) και τελος...

απο εκει και περα ειτε τα βρισκω με artist, album κτλ ειτε παω στην λειτουργεια browse, εντοπιζω το folder που θελω, το βαζω στο suffle και τελος

αυτη μαλιστα η δυνατοτητα του browse ηταν το τελειωτικο χτυπημα για μενα για να ΜΗΝ παρω i-pod

κειμενα και φωτογραφιες δεν εχω φορτωσει ακομα αλλα δεν ειναι και κατι που θα κανω ιδιαιτερα

για ποιοτητα ηχου και EQ μην με ρωτατε.. δεν εχω κανενα 'ισοτιμο' μετρο συγκρισης... σε ευχρηστια παντως το μηχανημα ειναι μια χαρα

 

τα κακα.... με παιδεψε λιγο στην αναβαθμιση του firmware, και η αντιπροσωπια δεν ειναι και οτι καλυτερο να ρωτησεις, γενικα δεν μου αφησαν ιδιαιτερα καλες εντυπωσεις εκει :mad:

θα το ηθελα λιιιιιιγο μικροτερο αν και σε αντρικο χερι δεν νομιζω οτι θα εχει προβλημα

στο ραδιο θα προτιμουσα να μπορεις να ορισεις μονος σου ποια συχνοτητα θα παει σε ποιο νουμερο αποθηκευσης αντι να τα παιρνει με την σειρα

 

θελει να το 'εξερευνησω' λιγο περισσοτερο και να δω ετσι για πειραμα πως φορτωνει απο WMP (αν και δεν καιγομαι ιδιαιτερα)

 

για τελος μια συμβουλη... υπαρχουν παρα πολλες επιλογες στην αγορα αλλα οσο 'ιδια' κι αν φαινονται θελει λιγο προσοχη γιατι εχουν διαφορετικη φιλοσοφια οποτε θελει ψαξιμο

 

εγω ηθελα ενα 'μεσο αποθηκευσης', ευχρηστο, να παιζει την μουσικη που εχω μεσα και θα μπορω να ειμαι ανεξαρτητη απο software, playlists και tags (αν και τα εχω περασμενα παντου), θεωρουσα γελοιο να εχω 20g μαζι μου και να μην μπορω να μεταφερω ενα zip πχ αν ηθελα

 

αυτα... ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο μελλοντικους αγοραστες :shifty:

Link to comment
Share on other sites

me gia sou mariarch to iriver h120. opos exei anaferthei kai parapano, einai ena mp3player OYSIAS. se polla forum mp3 anaferetai os to koryfaio HDD mp3 player!

 

den mporo na katalavo ti provlima eixes me tin anavathimi! to katevazeis apo edo http://www.iriver.com/html/support/download/sudw_list.asp>to unziparis>to andigrafeis to root>kai mesa apo to menu epilegeis "firmware upgrade" (se kathe andiprosopeia theoroun ton pelati asxeto giati 9stous10 einai pragmati asxetoi - kai esi den prepei na eisai sxetikos afou den mporouses na kaneis kati toso aplo pou perigrafetai stin selida tis etairias!)

 

exei skliro disko, synepos prosexe to parapano. apo tin andiprosopia mporeis na agoraseis to remote control - poli xristiko gia na min vgazeis/vazeis sinexos tin siskeui.

Link to comment
Share on other sites

heyhop....εχω το h10 οχι το h120, παντως εκανα ενα γελοιο λαθος και δεν μπορουσα να το ανοιξω σε emergency (οπως ελεγαν οι οδηγιες) παρα μονο σε usb mode γι αυτο και δεν γινοταν... αν ειχε αφιερωσει 3λεπτα ο τυπος να με ακουσει θα ειχε καταλαβει αμεσως το λαθος οπως κι εγινε οταν το ειπα στον admin του γραφειου.... οποτε μολις το συνδεσα σε emergency τα υπολοιπα ναι ηταν πανευκολα.. και ο πιο ανιδεος μπορει να τα καταφερει..... βασικα εκνευριστηκα πιο πολυ γιατι εκτος οτι με 'γειωσανε' κανονικοτατα απο το τηλεφωνο μου δωσανε και λαθος ωρες λειτουργειας καταστηματος οποτε κουβαληθηκα εκει μονο και μονο για να το βρω κλειστο... τελος παντων... τελος καλο ολα καλα

 

παντως οσο το 'ψαχνω' τοσο ανακαλυπτω ΠΟΣΟ ΩΡΑΙΟ ειναι..... το μονο που θα ηθελα παραπανω ειναι οταν το ανοιγω μεσω pc να μπορουσα να κανω edit-rename τα folders... αλλα ενταξει... ζω και χωρις αυτο

 

κατα τα αλλα για εμενα και αυτα που ηθελα εγω ειναι τελειο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω! Σε 2 εβδομάδες πάω διακοπές και θέλω να πάρω (επιτέλους!) ένα mp3 player. Έψαξα λιγάκι τις προδιαγραφές και αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν το Η10 της IRIVER (20gb). Στον Γερμανό κοστίζει 249 €. Επίσης στο πλαίσιο είδα επίσης της ίδιας εταιρίας το IRIVER MP3 H120 FM (20GB) 249€ από το κατάστημα και 229€ από το internet.

 

H10 http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse?product=22940&category=10

 

H120 http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=957&Nav_Section_Id=779&Catalog_Id=15&Product_Id=317468&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Τι να διαλέξω? :blink: Μπόρείτε να μου προτείνετε κ κάτι άλλο με παρόμοια χαρακτηριστικά? Θέλω οπωσδήποτε να έχει ραδιόφωνο!Ευχαριστώ! ;)

 

Υ.Γ. Να κάνω και μια άλλη ερώτηση? Ποιο είδος mp3 player είναι καλύτερο? Με σκληρό δίσκο ή flash? Τι διαφορά έχουν?:worry:

 

Mε flash εχεις απόλυτη αντικραδασμικότητα -αν σε ενδιαφέρει πχ ο αθλητισμός- ενώ με σκληρό δίσκο μεγαλύτερες χωριτικότητες.

Αν θέλεις ψάξε στο παρόν thread λίγες σελίδες πιο πίσω, έχω γράψει 2 ποστ για τα Η120,140.

 

Με σκληρό δίσκο, κοιτα επίσης το X5 της iAudio και το J70 της Samsung.

Για το Η120 και το J70 έχω προσωπική εμπειρία λόγω χρήσης τους, ρώτα ό,τι θέλεις.

Για το iAudio δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω να βρω αν υπάρχει το Creative Zen Vision M με φορτιστή

αλλά σε όσα μαγαζιά έχω τηλεφωνήσει κανένα δεν έχει φορτιστή ρεύματος...

 

Φαίνεται ότι η αντιπροσωπία της Creative δίνει τη συσκευασία που δεν περιέχει

φορτιστή.

Ξέρετε ποιος φορτιστής θα κάνει για το Zen Vision M;

Στο site της Creative λέει ότι ο φορτιστής είναι 5VDC up to 2.4A

και εγώ έχω ένα που ήταν μαζί με το Iriver και λέει

Input: 100-240V ~ 50/60Hz 350mA

Output: 5V - 2A

Polarity: - ------O------ +

Κάνει για το Creative?

Κανένα μαγαζί δεν έχει τον αυθεντικό της Creative...

:(

Ευχαριστώ

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Mε flash εχεις απόλυτη αντικραδασμικότητα -αν σε ενδιαφέρει πχ ο αθλητισμός- ενώ με σκληρό δίσκο μεγαλύτερες χωριτικότητες.

Αν θέλεις ψάξε στο παρόν thread λίγες σελίδες πιο πίσω, έχω γράψει 2 ποστ για τα Η120,140.

 

Με σκληρό δίσκο, κοιτα επίσης το X5 της iAudio και το J70 της Samsung.

Για το Η120 και το J70 έχω προσωπική εμπειρία λόγω χρήσης τους, ρώτα ό,τι θέλεις.

Για το iAudio δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.

OK, ευχαριστώ,αθλητικός τύπος δεν θα'λεγα ότι είμαι, οπότε επιμένω στον σκληρό δίσκο! Πάντως λέω να περιμένω τις εκπτώσεις, μπας και πέσουν καθόλου οι τιμές. Τι να κάνουμε κ εμείς οι φτωχοί φοιτητές?!:wink:

Link to comment
Share on other sites

...Τι να κάνουμε κ εμείς οι φτωχοί φοιτητές?!:wink:

 

 

Υπομονή!

:p

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

xexe...:)

το πιασα..ναι και γι αυτο..αλλα και γιατι αν με φωναζουν δεν θα ακουω ..:p

τα αρχεια στο ipod τα μεταφερω με απλο drug&drop ε?

πεστε μερικα χρησιμα τιπς βρε guys..:)

αυτα που εχει στο itunes με τα 90's music κτλ να τα σβησω?παιζουν ρολο?

fotos πως βαζω??

 

παιδια!!!δεν μπορω να βαλω τραγουδια που ειναι 70mb(~80λεπτων)!!!!

κανεις??:what:

Link to comment
Share on other sites

Μέσω iTunes τα μεταφέρεις, του λες ποια playlists θες να μεταφέρει και το κάνει. Κανονικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα μεταφοράς μεγάλων αρχείων, μήπως φταίει κάτι άλλο και όχι το μέγεθος; Φωτογραφίες βάζεις με δύο τρόπους, ή χρησιμοποιείς κάποιο από τα προγράμματα που υποστηρίζονται (πχ το Adobe Photoshop elements) ή του λες σε ποιό σημείο στο δίσκο σου είναι οι φωτογραφίες και τις βάζει. Αυτή είναι και η πιο συνηθισμένη λύση.

 

Τώρα, τα 90s music κλπ, δεν είναι απαραίτητα. Είναι smart playlists Περισσότερο τα έχει για να σου δείξει πως λειτουργούν αυτά ώστε να φτιάχνεις αντίστοιχα και τα δικά σου. Προσωπικά θεωρώ τα smart playlists από τα πιο χρήσιμα πράγματα και δεν μπορώ να ζήσω χωρίς ένα δύο που έχω. Τι κάνουν; Ορίζεις κάποιους κανόνες και όσα τραγούδια ικανοποιούν τους κανόνες αυτούς, μπαίνουν αυτόματα στο playlist. Ακόμα και αν προσθέσεις ένα τραγούδι στο iTunes _μετά_ από τη δημιουργία του playlist, αν αυτό ικανοποιεί τους κανόνες, θα μπει (όταν λέμε μπαίνει δε σημαίνει ότι το αντιγράφει κάπου στο δίσκο, μια φορά υπάρχουν τα τραγούδια στο δίσκο).

 

Για παράδειγμα, το 90s music περιέχει όσα τραγούδια έχουν στο info τους χρονολογία από 1990 μέχρι 1999. Ή μπορείς να έχεις ένα smart playlist με τραούδια από το τάδε συγκρότημα. Επειδή είναι smart playlist αν στο μέλλον προσθέσεις νέα τραγούδια στο iTunes από το ίδιο συγκρότημα, θα εμφανιστούν αυτόματα και εκεί χωρίς να κάνεις τίποτα.

Εγώ έχω ένα playlist με τους εξής κανόνες: 100 τυχαία τραγούδια τα οποία να μην έχω ακούσει μέσα στην τελευταία εβδομάδα. Με το που ακούω ένα τραγούδι, φεύγει από εκεί οπότε έχω πάντα 100 τραγούδια που έχω 'ξεχάσει' (εκτός από τα μόνιμα). Το καλό είναι ότι αυτά περνάνε και στο ipod και ισχύουν και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

http://www.fayerwayer.com/2006/06/Meizu_mini_Player.jpg

Το Meizu miniPlayer διαθέτει καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά από το αντίστοιχο iPod nano ενώ το μέγεθός του αποτελεί πρόκληση καθώς δεν ξεπερνά τα 10 χιλιοστά σε πάχος.

Το miniPlayer, περιλαμβάνει επίσης FM ράδιο, videogames, υποδοχή για μικρόφωνο, δυνατότητα εγγραφής φωνής και συγχρονισμού στίχων τραγουδιών με την μουσική μετατρέποντας το σε karaoke player.

Αν και το προϊόν θα κυκλοφορήσει στην Αμερική τον Αύγουστο στην τιμή των 120 δολαρίων, για την 4-Gig έκδοση, οι παραγγελίες έχουν είδη αρχίσει.

 

 

πηγη:http://www.pathfinder.gr

:blink: :blink: :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ipod video with Rockbox and custom theme:

http://youtube.com/watch?v=UiwATSERtVk&search=rockbox

 

WoWoWoW

 

Creative Zen V review:

http://www.watch.impress.co.jp/av/docs/20060707/dev156.htm

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση αλλά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα τού ήμουν ευγνώμων....λοιπόν είμαι κάτοχος του ipod 30GB εδώ και περίπου 1 μήνα...έχω καταλάβει τον τρόπο πώς να βάλω πάνω τα Mp3, τις εικόνες κτλ κτλ αλλά με τα βίντεο έχω κάποιο πρόβλημα...μήπως πρέπει να κάνω τα βιντεοκλιπ σε άλλου τύπου μορφή βίντεο ή τα βάζω έτσι όπως είναι ? έχω βάλει 2-3 αλλά σε κάποιο δεν είχα ήχο και στά άλλα δυο δεν μπορούσε να κάνει αναπαραγωγή...μήπως ξέρει κανείς τί φταίει ? :wacko:
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...