Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.661166 ή για το http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569374 κάποια γνώμη από κάποιο κάτοχο ή από ότι έχετε ακούσει; :)

Προτεινω creative γιατι ειναι καλυτερη μαρκα.επισης εχω 2 φιλους που εχουν επιλεξει mp3 player sansa και μετα απο λιγο καιρο επαψε να λειτουργει η συσκευη.ακομη το περιμενει απο επισκευη απο τα χριστουγεννα :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το πρωτο το εχει ο αδελφος μου!! λενε πως δεν εχει καλη ποιοτητα κλπ (το λενε καποιοι λεφταδες, που ψαχνουν κατι..."τελειο")Εγω λεω πως οχι!! ειναι ενα αξιοπιστο mp3 το οποιο κανει αριστα τη δουλεια του!! (δεν παιρνει εικονες και βιντεο αλλα, ειναι ενα ικανοποιητικο mp3) αξιζει η αγορα του!! (ειναι καθαρα για απλους χρηστες!!):)

 

οσο για το 2ο δεν εχω αποψη!!:lol: αλλα απ'οτι βλεπω στο ιδιο επιπεδο ειναι!!

 

Υ.Σ.: τα creative αξιζουν!! και σαν κοστος και σαν ποιοτητα!;)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε ipod και creative zen

Στο ipod που την σπαέι οτι πρέπει να έχω πρόγραμμα για να περνάω τα τραγούδια στο zen δεν το βλέπουν τα xp σαν σκληρό?

Εσεις ποιο θα μου προτείνατε απο τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε ipod και creative zen

Στο ipod που την σπαέι οτι πρέπει να έχω πρόγραμμα για να περνάω τα τραγούδια στο zen δεν το βλέπουν τα xp σαν σκληρό?

Εσεις ποιο θα μου προτείνατε απο τα 2?

 

Αν μιλάς για mp3 με σκληρό (flash mp3 player δεν είχα ποτέ) τότε

χωρίς δεύτερη σκέψη το Zen, είχα και iPod 30GB και Sony NW-HD3 30GB, τα πούλησα και τα δύο και έχω το Zen 30GB. H ποιότητα ήχου του ZEN είναι με διαφορά καλύτερη, για την οθόνη δε το συζητώ γιατί το παραδέχονται ακόμη και όσοι είναι iPod junkies, επίσης παίζει και divX (το iPod όχι). Το μόνο σημείο στο οποίο υπερτερεί το iPod είναι το μικρότερο πάχος του. Το ΖΕΝ είναι και πιο εύχρηστο, πολύ καλύτερα χειριστήρια (μιλώ εκ πείρας), έχει επίσης και ραδιόφωνο (μπορείς να γράφεις κιόλας εκπομπές ραδιοφώνου) και επιπλέον και μικρόφωνο για ηχογραφήσεις ομιλιών, υπαγορεύσεων κ.τ.λ.

Διάβασε τι απαντώ παρακάτω στον red_emperor, αφορούν κι εσένα ...

Link to comment
Share on other sites

Paidia na agoraso to Classic h' to Nano ipod !??!

 

kai ti prepei na prosexo ?!?!

 

5hs, 6hs h' 7hs genias ?!?!

 

Διάβασε παρακάτω ότι έχω ήδη πριν καιρό γράψει για την ποιότητα των iPod, σε αφορούν ιδιαίτερα τα όσα έχω τονίσει με μεγάλα ένχρωμα γράμματα.

 

Παιδιά όσοι ενδιαφέρονται για mp3 players και το πρώτο πράγμα που μετράει στην επιλογή τους είναι η ποιοτικότερη ηχητική απόδοση, ας επιλέγουν Creative.

Είχα τα τελευταία 3 χρόνια Hard Disk mp3 players των Sony, Apple, Creative. Έχω κάνει εκτεταμένες δοκιμές με πανάκριβα ακουστικά τύπου studio monitor των AKG και Sennheiser

αλλά και τα φθηνά και κλασικά πλέον in-ear των AKG, Sennheiser, Audio Tecnica και Creative. Σε όλα τα test με οποιοδήποτε είδος μουσικής τη ποιοτικότερη ηχητική απόδοση την είχε πάντα με διαφορά η Creative.

Τώρα έχω πουλήσει τα Sony NW-HD3 30Gb και Ipod (4th gen) 30Gb που είχα και χρησιμοποιώ μόνο το Creative Zen Vision M 30Gb.

 

Τα Ipod ηχητικά έχουν μέτρια έως κακή ηχητική απόδοση ανάλογα με πιο mp3 τα συγκρίνεις κάθε φορά. Γενικά να ξέρετε ότι τους ακριβότερους και ποιοτικότερους DSA/DSP (digital signal analyzers/processors) και DAC (digital to analog convertors) τους έχει η Creative που κατασκευάζει κιόλας μια μεγάλη γκάμα απο δαύτους και μετά η Sony που ανάλογα το μοντέλο βάζει δικούς της η αγοράζει απο τρίτους. Όλοι οι άλλοι είναι hit or miss κατάσταση ... Επίσης μη κρίνεται την ηχητική απόδοση του mp3 σας απο ένα ζεύγος κακών ακουστικών γιατί με τέτοια ακουστικά σχεδόν όλα πάνω κάτω παρόμοια ακούγονται αφού οι περιορισμοί που θέτουν στην απόκριση τα ακουστικά είναι μεγάλοι και στην ουσία υποβαθμίζουν την απόδοση. Επίσης η ένταση με την οποία ακούγεται η μουσική σας επηρεάζεται οχι μόνο απο το mp3 αλλά και τα ακουστικά, στην ίδια ρύθμιση έντασης ένα ζεύγος ακουστικών με 32 ohm εσωτερική αντίσταση ακούγεται δυνατότερα απο ένα άλλο με 40 ohm, óχι βέβαια ότι υψηλή ένταση=ποιότητα. Οι πραγματικές αρετές-αδυναμίες των mp3 players ξεδιπλώνονται με ένα καλό ζευγάρι ακουστικών όχι απαραίτητα ακριβών. Για παράδειγμα αναφέρω τα τύπου ψείρας Sennheiser MX-500, τα τύπου βίσματος (in ear) Creative EP-630, τα επίσης in ear Sennheiser CX-300,τα κλειστά τύπου supraural AKG K26P ή αν προτιμάτε ανοιχτά τα Sennheiser PX-100. Δοκιμάστε κάποιο απο αυτά που είναι όλα απο 23 euro έως 45euro και θα δείτε τη διαφορά.

Το βρίσκω χαζομάρα να παίρνεις mp3 player απο 100 euro και πάνω και να το χρησιμοποιείς με ακουστικά της πλάκας, δεν έχει νόημα έτσι, καλύτερα να ακούς απο το κλασικό walkman με τη κασέτα τότε ...

 

 

... κάθε ζευγάρι ακουστικών αλλά και ηχεία

χρειάζεται ένα σεβαστό χρονικό διάστημα κατάλληλης λειτουργίας (burn in period) ώστε οι εύκαμπτες μεμβράνες που πάλονται και δημιουργούν τα ηχητικά κύματα να αποκτήσουν την ιδανική ελαστικότητα ώστε να αποδώσουν όπως είναι σχεδιασμένες και θα πρέπει να αποδίδουν.

 

[ Η καλύτερη ηχητική διέγερση για ένα καλό "στρώσιμο" είναι ό ρόζ θόρυβος (pink noise) = ηχητικό κύμα του οποίου η ενεργειακή κατανομή είναι τέτοια ώστε να αποδίδεται ίδια ενέργεια για κάθε οκτάβα συχνοτήτων και αυτό διότι το ανθρώπινο αυτί δεν αντιλαμβάνεται με την ίδια ένταση όλες τις συχνότητες αλλά λειτουργεί λογαριθμικά. Για κάθε μήκος κύματος λ=1/f(συχνότητα) έχουμε στο ρόζ θόρυβο αύξηση της έντασης κατά 3db ή αντίστροφα για κάθε οκτάβα συχνοτήτων μείωση της έντασης κατά 3db.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Pink_noise_spectrum.png ]

 

Αν δεν έκανες σωστό burn in ίσως (αλλά δε νομίζω) να οφείλεται εκεί η δυσάρεστη εμπειρία σου με το Creative και αφού αργότερα (που σημαίνει ότι είχε τότε ολοκληρωθεί το burn in) δοκίμασες το ipod λογικό να σου ακουγόταν πολύ καλύτερα. Αν πάλι τα δοκίμαζες side by side τότε πάω πάσο και τότε καλά έκανες και κράτησες αυτό που σου άρεσε καλύτερα στο αυτί σου ή έβγαλες το συμπέρασμα που λες. Όπως πολύ σωστά άλλωστε λές "ξέρω τι ακούν τα αυτιά μου" και η ακουστική εμπειρία κατά μεγάλο βαθμό είναι υποκειμενικό φαινόμενο. Εγώ απλά προσπάθησα με όσο γίνεται πιο απλό επιστημονικό-τεχνικό τρόπο να πώ ότι απο τεχνικής και μόνο άποψης κάποιοι είναι ανώτεροι κάποιων άλλων. Πάντως γενικά τα εργαστηριακά test που πραγματοποιούνται για την ηχητική πιστότητα και απόδοση μετράνε τους εξής παράγοντες:

 

Ευαισθησία (sensitivity db s/n ratio)

Συχνοτική απόκριση (Frequency response)

Επίπεδο θορύβου (db Noise level)

Δυναμικό συχνοτικό εύρος (Dynamic range)

THD

IMD + Noise

Stereo crosstalk

και με κριτήριο τα παραπάνω σχεδόν πάντα πρώτη βγαίνει η Creative και μετά η Sony και η Apple(η Apple εκτός απο το νεότερο iPod classic και τα iPod shuffle χρησιμοποιεί DAC της Wolfson Microelectronics συγκεκριμένα το WM8758).

Κάθε μοντέλο βέβαια δεν είναι ίδιο αλλά μιλάω για τη γενική εικόνα.

 

π.χ πρόβλημα παρουσιάζει το νέο iPod classic και συγκεκριμένα σύμφωνα με έγκειρα site (wikipedia κ.τ.λ):

 

"According to certain tests performed both by hearing and through computer analysis of the sound, the 6th Generation iPod classic lacks sound quality in the mid range, and produces less spatial information (i.e. stereo sound plays 'inside your head' instead of 'outside') due to higher impulse in the treble, when compared with the 5th generation iPod video. Apple has not commented on this problem yet."

Link to comment
Share on other sites

Ποιό δεν έχει καλή μπαταρία; Το ZEN Vision M 30GB στο οποίο αναφέρομαι εγώ έχει σε αναπαραγωγή mp3 την ίδια αν όχι μεγαλύτερη διάρκεια απο το iPod Video 30GB και μεγαλύτερη διάρκεια σε αναπαραγωγή video ...

Αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο παρακαλώ διευκρίνισε το ...

Link to comment
Share on other sites

Η βασικότερη διαφορά των iPod σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι το πως διαχειρίζεσαι τη μουσική σου.
Link to comment
Share on other sites

Η βασικότερη διαφορά των iPod σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι το πως διαχειρίζεσαι τη μουσική σου.

 

Έχοντας στο παρελθόν και Apple και Creative και Sony, θα έλεγα ότι η καλύτερη σε αυτό το τομέα είναι η Creative και η χειρότερη η Sony. Όσο αφορά την Apple δε προσφέρει τις ίδιες ευκολίες και την ίδια ταχύτητα με τη Creative παρ όλα αυτά είναι σε πολύ καλό επίπεδο ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ "ΣΠΑΣΤΙΚΟ" ΟΤΙ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ.

 

Apple has the looks, Creative has the "balls" and the specs and Sony has a little bit of both ...

 

Συμφωνώ κατά 90% ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα άλλαζα τον τρόπο οργάνωσης του iTunes με τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω creative γιατι ειναι καλυτερη μαρκα.επισης εχω 2 φιλους που εχουν επιλεξει mp3 player sansa και μετα απο λιγο καιρο επαψε να λειτουργει η συσκευη.ακομη το περιμενει απο επισκευη απο τα χριστουγεννα :down:

 

 

το πρωτο το εχει ο αδελφος μου!! λενε πως δεν εχει καλη ποιοτητα κλπ (το λενε καποιοι λεφταδες, που ψαχνουν κατι..."τελειο")Εγω λεω πως οχι!! ειναι ενα αξιοπιστο mp3 το οποιο κανει αριστα τη δουλεια του!! (δεν παιρνει εικονες και βιντεο αλλα, ειναι ενα ικανοποιητικο mp3) αξιζει η αγορα του!! (ειναι καθαρα για απλους χρηστες!!):)

 

οσο για το 2ο δεν εχω αποψη!!:lol: αλλα απ'οτι βλεπω στο ιδιο επιπεδο ειναι!!

 

Υ.Σ.: τα creative αξιζουν!! και σαν κοστος και σαν ποιοτητα!;)

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια η creative εχει πολυ καλη ποιοτητα αναπαραγωγης, αν και με πολλα προβληματα σε καποια μοντελα με το firmware ειναι καλη επιλογη, απλως η ποιοτητα κατασκευης χωλενει λιγο στα μικροτερα μοντελα.

 

Αναλογα την κατηγορια υπαρχουν πολλα αξιολογα μοντελα και εταιριες, η Sony εχει δωσει βαση στη μεσαια και μικρη κατηγορια μεχρι 2,4'' στο Nwz-910 που εχει και δεκτη τηλεοπτικου σηματος αλλα μονο για ιαπωνια.

 

Εγω διαλεξα το Nwz-a810 αν και ακριβο εχει κατι απο ολα, πολυ καλη αναπαραγωγη, σχεδον audioφιλη, πολυ καλη οθομη,μικρες διαστασεις και ποιοτητα κατασκευης, μεγαλη αυτονομια 33/8Hr και πολυ καλα ακουστικα στο πακετο, ειναι δηλαδη ολα σε ενα. δεν εχει καποιες ευκολιες σαν τα creative αλλα πλεον δεν εχει το sonicstage.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ποιό δεν έχει καλή μπαταρία; Το ZEN Vision M 30GB στο οποίο αναφέρομαι εγώ έχει σε αναπαραγωγή mp3 την ίδια αν όχι μεγαλύτερη διάρκεια απο το iPod Video 30GB και μεγαλύτερη διάρκεια σε αναπαραγωγή video ...

Αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο παρακαλώ διευκρίνισε το ...

 

για το stone μιλουσα εγω εκανα λαθος sry

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.plaisio.gr/ProductImages/250x250/1049704.jpg

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977611&product=1049704

 

Παιδιά τι λέτε για αυτό?? Έχει κανείς καμία γνώμη??

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

 

Εγω διαλεξα το Nwz-a810 αν και ακριβο εχει κατι απο ολα, πολυ καλη αναπαραγωγη, σχεδον audioφιλη, πολυ καλη οθομη,μικρες διαστασεις και ποιοτητα κατασκευης, μεγαλη αυτονομια 33/8Hr και πολυ καλα ακουστικα στο πακετο, ειναι δηλαδη ολα σε ενα. δεν εχει καποιες ευκολιες σαν τα creative αλλα πλεον δεν εχει το sonicstage.

Φίλε μου εγώ έχω το NW-A808 (sonicstage, atrac κτλ)... Ίσως ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει σε MP3 Player... Από Creative είχα κάποτε το Zen Micro το οποίο είχε και αυτό πολύ καλό ήχο. Από όλα τα MP3 Players που είχα ποτέ (έχω μια τάση για συλλογή από δαύτα), αυτά που ξεχώρισα σε θέμα ήχου είναι το Sony και το iriver H140. (Μην αναφέρω τα MiniDisc που ήταν κορυφαία όλα σε ήχο) Το ipod touch που έχω τρώει τη σκόνη του Sony και με ΔΙΑΦΟΡΑ στον τομέα του ήχου (παρόλο που έχει το καλό DAC της Wolfson). Επίσης άκουσα και το iAudio D2 ενός φίλου...και αυτό έχει κορυφαίο ήχο. Τον πιο ισσοροπημένο όμως ήχο χωρίς τάσεις εντυπωσιασμόυ με φουσκωμένα μεσοχαμηλά τον έχει το iriver Η140...δεν θα το αποχωριστώ ποτέ και σε συνδυασμό με το Optical Out που διαθέτει, έχεις τον καλύτερο δυνατό ήχο άν το συνδέσεις σε στερεοφωνικό.

Link to comment
Share on other sites

ψηφίζω COWON D2 με DAB (ψηφιακο ραδίοφωνο) για την ποιοτητα ήχου, παίζει lossless (Ogg +Flac) εξαιρετική αυτονομία (50ωρες+) πολυ ωραια οθόνη και ρυθμίσεις + ψηφιακή εγγραφή line in + ψηφιακου ραδιοφωνου ...

Τα ακουστικά που δίνουν είναι μέτρια ... δίνει απίστευτη ενταση και ποιότητα το μηχάνημα ... αξίζει πολύ καλά ακουστικά (senheiser η καλύτερα)

Εχει SD Card slot που κατα τα λεγόμενα υποστηρίζει HDSD δηλαδή σε λίγο 32gb καρτα ... τι αλλο θέλετε ?

 

το μόνο εκνευριστικό είναι οτι δεν μπορείς να γράψεις απεύθειας στην κάρτα (οπότε ισως αξίζει να δείτε και την εκδοση 8gb αν σας απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα) και οτι πρέπει να πάς στο root και να βρείς τον φάκελο της καρτας (δεν ενσωματώνεται στο directory της κύριας μνήμης )

 

το βρήκα και στο http://www.megamarket.gr/cowond24gb-p-57375.html?osCsid=

 

Εχει δικιο ο φίλος που λέει οτι είναι λίγο μπελάς να το χειριστείς με την εννοια οτι δεν μπορείς να πατησεις κουμπι να πας στο επόμενο κομμάτι χωρίς να το βγάλεις από την τσέπη ... κατά τα άλλα είναι κόλλημα !!

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/ProductImages/250x250/1049704.jpg

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977611&product=1049704

 

Παιδιά τι λέτε για αυτό?? Έχει κανείς καμία γνώμη??

 

Το είχα για οκτώ ημέρες, και από την τέταρτη μέρα άρχισε να παρουσιάζει κάποια προβλήματα (Έχανε τις μνήμες στο ραδιόφωνο, τις ρυθμίσεις ώρας, γλώσσας κ.λ.π. Γενικά έκανε μόνο του reset) και πήρε αυτό το δρόμο του και εγώ το http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977611&product=1049690

Χάνει σε αυτονομία και ποιότητα οθόνης (προσωπικά το δεύτερο δε με ενοχλεί καθόλου) αλλά είναι πιο εύχρηστο.

Μια ακόμη παρατήρηση. Οι οθόνες και στα δυο χαράζονται με το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν νομιζετε γενικα οτι τα ipod ειναι υπερτιμημενα?δηλαδη το shuffle με 85€(χωρις οθονη) νομιζω ειναι λιγο κοροϊδια...

τεσπα,ψαχνω ενα απλο mp3 με 70€ το πολυ...

ειχα καταληξει σε αυτο στα 59€ που εχει και αναπαραγωγη video και photo αλλα μολις ειδα οτι στο φιλο απο πανω του παρουσιασε καποια προβληματα...

και τωρα στρεφομαι στο κατωτερο μοντελο που εχει και ο φιλος απο πανω ή σε κατι ακομα πιο απλο οπως το creative

τι μου προτεινετε εσεις?:rolleyes:

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Ωχ βασικά δεν άντεξα και το αγόρασα πριν απαντήσεις... Ελπίζω να μην μου βγάλει τίποτα! Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι η ποιότητα κατασκευής που για τα λεφτά του είναι πολύ πολύ καλή.. Αλουμίνιο από πίσω!! Με firmware update δεν λύθηκε το πρόβλημα? Τουλάχιστον σε πρώτη φάση με εντυπωσίασε! Θα δούμε τι θα βγει! Φίλε cool_ted αν θέλεις περίμενε λίγο να σου πω εντυπώσεις γιατί εγώ αγόρασα βιαστικά mp3 και δεν ξέρω τι θα βγει...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν νομιζετε γενικα οτι τα ipod ειναι υπερτιμημενα?δηλαδη το shuffle με 85€(χωρις οθονη) νομιζω ειναι λιγο κοροϊδια...

τεσπα,ψαχνω ενα απλο mp3 με 70€ το πολυ...

ειχα καταληξει σε αυτο στα 59€ που εχει και αναπαραγωγη video και photo αλλα μολις ειδα οτι στο φιλο απο πανω του παρουσιασε καποια προβληματα...

και τωρα στρεφομαι στο κατωτερο μοντελο που εχει και ο φιλος απο πανω ή σε κατι ακομα πιο απλο οπως το creative

τι μου προτεινετε εσεις?:rolleyes:

 

Το Creative είναι πολύ καλό (Έχει το Zen Stone Plus μέλος της οικογένειας) με πολύ καλή απόδοση αλλά και με πάρα πολύ μικρή διάρκεια μπαταρίας.

Λογικό ίσως με δεδομένο το μέγεθός του, μιας και σχεδόν όσο είναι η μπαταρία του 820 είναι ολόκληρο το stone.

 

djuan1988 Καλορίζικο καλές ακροάσεις και μακάρι να ήταν "γκαντέμικο" το δικό μου και το δικό σου να αποδειχθεί "σκυλί". :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...