Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απορία...
έχω προσωπικό και επαγγελματικό στην Viva. και προσωπικούς ταμιευτηριου στις άλλες 4 τράπεζες. με το IRIS με τους προσωπικούς δεν υπάρχει θέμα όποιος ενεργοποιηθεί τελευταίος αυτός δέχεται χρήματα.
τώρα όμως που λέει πρέπει να έχουμε όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες IRIS επαγγελματικό, στην Viva όταν δέχομαι πληρωμές iris που θα πάνε; αφού έχουν διακόπτη IRIS ενεργό (στις ρυθμίσεις της εφαρμογής ) και ο προσωπικός και ο επαγγελματικός λογαριασμός

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν αναφέρει το τεράστιο πρόβλημα που υπήρχε με το Google wallet και κινητά με ροοτ τις τελευταίες 2 βδομάδες.

Μάλλον ελάχιστοι έχουν ροοτ πλέον.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν αναφέρει το τεράστιο πρόβλημα που υπήρχε με το Google wallet και κινητά με ροοτ τις τελευταίες 2 βδομάδες.
Μάλλον ελάχιστοι έχουν ροοτ πλέον.

Στου πατέρα μου είχε θέμα, η Google έκαιγε fingerprints και εξακολουθεί να το κάνει. Δεν είναι βέβαια κατ’ ανάγκη με δικαιώματα root, αλλά spoofάρει τη συσκευή με κάποιο άλλο fingerprint για να περνάει το SafetyNet χωρίς root.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

απορία...
έχω προσωπικό και επαγγελματικό στην Viva. και προσωπικούς ταμιευτηριου στις άλλες 4 τράπεζες. με το IRIS με τους προσωπικούς δεν υπάρχει θέμα όποιος ενεργοποιηθεί τελευταίος αυτός δέχεται χρήματα.
τώρα όμως που λέει πρέπει να έχουμε όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες IRIS επαγγελματικό, στην Viva όταν δέχομαι πληρωμές iris που θα πάνε; αφού έχουν διακόπτη IRIS ενεργό (στις ρυθμίσεις της εφαρμογής ) και ο προσωπικός και ο επαγγελματικός λογαριασμός
Στης επαγγελματικές πληρωμές χρησιμοποιούμε το ΑΦΜ και όχι αριθμό τηλεφώνου.
Link to comment
Share on other sites

Στης επαγγελματικές πληρωμές χρησιμοποιούμε το ΑΦΜ και όχι αριθμό τηλεφώνου.
αααα άρα όταν θα θέλει να μου στείλει χρήματα κάποιος πελάτης μέσω iris θα του λέω να βάζει στην εφαρμογή της τράπεζας του το ΑΦΜ μου όχι το τηλ μου;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα μια ερώτηση σχετικά με Revolut, βρίσκομαι εξωτερικό κ κάθε μέρα που τσεκάρω το υπόλοιπο βλέπω να πέφτει 0,02€ το υπόλοιπο μου. Είναι θέμα ισοτιμίας στη χώρα που βρίσκομαι; Είμαι σαουδικη αραβια


Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μόνο ευρώ στο πορτοφόλι δεν πρέπει να αφαιρούνται χρήματα

Αν έχεις και άλλα νομίσματα τοτε πιθανόν κάποιο να τσουλαει προς τα κάτω μειώνοντας το σύνολο

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μόνο ευρώ στο πορτοφόλι δεν πρέπει να αφαιρούνται χρήματα

Αν έχεις και άλλα νομίσματα τοτε πιθανόν κάποιο να τσουλαει προς τα κάτω μειώνοντας το σύνολο

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk



Έχω κ το τοπικό νόμισμα οπότε είναι θέμα ισοτιμίας .. ευχαριστώ φίλε μου!


Sent from my iPhone using Tapatalk
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά

Πρέπει να έχεις android από το 7 και άνω

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα δεν μπορώ να πληρώσω με curve, έχω "περασμένες" μία payzy και μία revolut. 

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα δεν μπορώ να πληρώσω με curve, έχω "περασμένες" μία payzy και μία revolut. 
Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα; 
Πριν μερικές ώρες αγόρασα κάτι μικροπραγματα από τον Σκλαβενίτη

Δούλεψε μια χαρά η curve, συνδεδεμένη με κάρτα της Alpha

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, HEO said:

Πριν μερικές ώρες αγόρασα κάτι μικροπραγματα από τον Σκλαβενίτη

Δούλεψε μια χαρά η curve, συνδεδεμένη με κάρτα της Alpha

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Ωραία, καλό αυτό. 

Μεμονωμένο, δικό μου πρόβλημα, άντε να βγάλω άκρη (είναι και όλο το μενού "στα ξένα" 😁). 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Το τελευταίο διάστημα δεν μπορώ να πληρώσω με curve, έχω "περασμένες" μία payzy και μία revolut. 

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα; 

Σε εμένα παίζει μια χαρά, είτε με Revolut, είτε με Payzy, είτε με οποιαδήποτε άλλη κάρτα που έχω περασμένη μέσα.

Μήπως παράγγειλες καμιά Curve X/Black/Metal, και σου έχουν στείλει τη φυσική κάρτα; Γιατί τον Ιούνιο που έκανα εγγραφή στη Metal, μέχρι να έρθει, χρησιμοποιούσα τη Virtual που είχε μέσω Apple Pay, και σε κάποια φάση απέρριπτε τις συναλλαγές. Όταν ήρθε η φυσική κάρτα, όλα δούλεψαν ρολόι.

Edited by zurabi_97
Πρόσθετες πληροφορίες

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zurabi_97 said:

Σε εμένα παίζει μια χαρά, είτε με Revolut, είτε με Payzy, είτε με οποιαδήποτε άλλη κάρτα που έχω περασμένη μέσα.

Μήπως παράγγειλες καμιά Curve X/Black/Metal, και σου έχουν στείλει τη φυσική κάρτα; Γιατί τον Ιούνιο που έκανα εγγραφή στη Metal, μέχρι να έρθει, χρησιμοποιούσα τη Virtual που είχε μέσω Apple Pay, και σε κάποια φάση απέρριπτε τις συναλλαγές. Όταν ήρθε η φυσική κάρτα, όλα δούλεψαν ρολόι.

🤔

Απο όσο ξέρω, όχι δεν έχω παραγγείλει κάποια άλλη κάρτα! 

Θα βάλω τη σύζυγο να επιληφθεί τις συνομιλίες (που κατέχει την Αγγλική). 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά η Revolut μετράει στο αφορολόγητο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εμενα πέρυσι μέτρησε.(έστειλα στον λογιστή την αναλυτική εντός εφαρμογής)

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η Revolut μετράει στο αφορολόγητο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θεωρητικά ατο κουτάκι γράφεις ότι πόσο θέλεις
Μιας και δεν στέλνεις κανένα έγγραφο και η δήλωση υποβάλλεται ηλεκτρονικά

Σε περίπτωση που σε καλέσουν για έλεγχο ... Επιφυλάσσομαι τι θα συμβεί, καθότι έχω κακή εμπειρία από έλεγχο εφορίας

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι στην ρεβολουτ δεν μπορείς πλέον να βάλεις χρήματα με google pay η με πιστωτική κάρτα

Μόνο με έμβασμα

Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, HEO said:

Παρατηρώ ότι στην ρεβολουτ δεν μπορείς πλέον να βάλεις χρήματα με google pay η με πιστωτική κάρτα

Μόνο με έμβασμα

Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Εμενα μου το δειχνει σαν επιλογη στο iOS

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, HEO said:

Παρατηρώ ότι στην ρεβολουτ δεν μπορείς πλέον να βάλεις χρήματα με google pay η με πιστωτική κάρτα

Μόνο με έμβασμα

Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Μου εμφανίζει κανονικά την επιλογή για φόρτιση με Google Pay σε Android, έκδοση app 10.10.1

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκαιο παίδες, ευχαριστώ

Ήμουν όρθιος σε κατάστημα και δεν πρόσεξα καλά το νέο μενού όπου αλλάζεις τον τρόπο φόρτισης της κάρτας



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δημιουργήσει λογαριασμό στην Curve στα τέλη του 2021 όταν και είχε έρθει το Google Pay στην Ελλάδα, αλλά δεν μπορούσες να συνδέσεις σ' αυτό κάρτες της Εθνικής και της Πειραιώς.
Έτσι έκανα πληρωμές με το κινητό μου χρησιμοποιώντας την κάρτα της Curve.

Σήμερα έχει κάποιο νόημα να κάνω πληρωμές με Google Wallet+Curve πέρα απ' το ότι μπορώ να βλέπω τι έχω ξοδέψει χρησιμοποιώντας τις ελληνικές μου κάρτες από 1 μόνο εφαρμογή;

Τον λογαριασμό θα τον κρατήσω γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμος σε ταξίδι στο εξωτερικό, στην περίπτωση που δεν δουλέψει για κάποιο λόγο η χρήση Google Wallet+Revolut.

Αλλά στην Ελλάδα έχει κάποια χρήση πλέον, πέρα από αυτό που περιέγραψα παραπάνω;


Ευχαριστώ.

Sent from my Samsung Galaxy A54 by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, tsiftsism said:


Αλλά στην Ελλάδα έχει κάποια χρήση πλέον, πέρα από αυτό που περιέγραψα παραπάνω; 
 

🤔 Για χρήστες payzy (εάν υπάρχει κάποια curve) που θέλουν να αφήσουν μια κάρτα στο σπίτι για κάποιο παιδί, ίσως! 

Είχα την payzy στο κινητό μου, στης συζύγου και στην curve αφήνοντας την κάρτα στο σπίτι για καμιά αγορά από τα παιδιά στα τοπικά ψιλικατζίδικα. 

Γράφω είχα γιατί εδώ και 1 μήνα και μετά από ένα πρόβλημα φόρτισης της payzy, δεν μου περνάνε συναλλαγές μέσω της curve. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...