Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς γίνεται να περάσεις κάρτα εθνικής στη ρεβολουτ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έκανα λογαριασμό, μου έδωσαν μία

virtual κάρτα και πάνω σ' αυτή σύνδεσα την debit της Εθνικής.

Μετά σύνδεσα την Revolut κάρτα στο GPay.

Εσύ πρόσθεσες πριν την κάρτα κανονικά και μετά σου βγάζει αυτό;

 

Λοιπόν, και εγώ έκανα λογαριασμό Curve για να βάλω την Eurobank, την σύνδεσα. Και μετά όταν ήθελα να ξανά μπω στο Curve αλλά δεν με άφηνε να μπω, μου έλεγε να βάλω την κάρτα μου και δεν την έβαζε. Έκανα εκκαθάριση την εφαρμογή της Curve, έκανα login και μπήκε κανονικά, και σύνδεσα τη κάρτα μέσω G Pay.

Όχι, κολλάω στο τελευταίο βήμα της σύνδεσης της κάρτας μου με την Curve.

Δεν μπορεί καν να συνδεθεί.

 

Και κάθε φορά που τρέχω την εφαρμογή, μου ζητάει να την συνδέσω από την αρχή.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έκανα λογαριασμό, μου έδωσαν μία

virtual κάρτα και πάνω σ' αυτή σύνδεσα την debit της Εθνικής.

Μετά σύνδεσα την Revolut κάρτα στο GPay.Όχι, κολλάω στο τελευταίο βήμα της σύνδεσης της κάρτας μου με την Curve.

Δεν μπορεί καν να συνδεθεί.

 

Και κάθε φορά που τρέχω την εφαρμογή, μου ζητάει να την συνδέσω από την αρχή.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Τι πάτησες ακριβώς; Έχω και εγώ ρεβο λογαριασμό από εποχής cc αυτό πρώτη φορά το βλέπω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, εάν κάνω λογαριασμό curve και βάλω προπληρωμένη Εθνικής τη δέχεται για να κάνω αγορές και για να μετρά στο αφορολόγητο; μόνο σε ευρώ θα πληρώνω και σε δύο συγκεκριμένα μαγαζιά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τι πάτησες ακριβώς; Έχω και εγώ ρεβο λογαριασμό από εποχής cc αυτό πρώτη φορά το βλέπω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, εάν κάνω λογαριασμό curve και βάλω προπληρωμένη Εθνικής τη δέχεται για να κάνω αγορές και για να μετρά στο αφορολόγητο; μόνο σε ευρώ θα πληρώνω και σε δύο συγκεκριμένα μαγαζιά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γιατί να πληρώνεις εξοδα για προπληρωμένη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πληρώνεις εξοδα για προπληρωμένη;
Παίρνω μβ πίσω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίρνω μβ πίσω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έκανα λογαριασμό σε curve δε δέχονται προπληρωμένη, ήμαρτον

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τι πάτησες ακριβώς; Έχω και εγώ ρεβο λογαριασμό από εποχής cc αυτό πρώτη φορά το βλέπω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, εάν κάνω λογαριασμό curve και βάλω προπληρωμένη Εθνικής τη δέχεται για να κάνω αγορές και για να μετρά στο αφορολόγητο; μόνο σε ευρώ θα πληρώνω και σε δύο συγκεκριμένα μαγαζιά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλλον εννοεί ότι σύνδεσε μια κάρτα για να γεμιζει την revolut.

Δεν μπορεί να εχει κάνει κάτι άλλο.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά κι εγώ απόψε πήρα την απόφαση να φτιάξω λογαριασμό Revolut. Όλα πήγαν καλά μέχρι το σημείο που έπρεπε να στείλω το ποσό για να μου στείλουν την φυσική κάρτα.

 

Αρχικά σκέφτηκα να κάνω την διαδικασία με την χρεωστική της Εθνικής που έχω. Αλλά στο τελευταίο βήμα που χρειαζόταν να μου στείλει verification είτε στο mail είτε στο κινητό, έκανε declined την συναλλαγή και μου έλεγε να επικοινωνήσω μαζί τους. Τελικά έκανα scan την prepaid της Πειραιώς και μέσω αυτής κατάφερα να κάνω αυτή την συναλλαγή.

 

Επειδή όμως θέλω την χρεωστική της Εθνικής να συνδεθεί με την Revolut, τι άλλο χρειάζεται να κάνω; Χρειάζεται να πάω στην τράπεζα να με ενημερώσουν κι εκεί;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά κι εγώ απόψε πήρα την απόφαση να φτιάξω λογαριασμό Revolut. Όλα πήγαν καλά μέχρι το σημείο που έπρεπε να στείλω το ποσό για να μου στείλουν την φυσική κάρτα.

 

Αρχικά σκέφτηκα να κάνω την διαδικασία με την χρεωστική της Εθνικής που έχω. Αλλά στο τελευταίο βήμα που χρειαζόταν να μου στείλει verification είτε στο mail είτε στο κινητό, έκανε declined την συναλλαγή και μου έλεγε να επικοινωνήσω μαζί τους. Τελικά έκανα scan την prepaid της Πειραιώς και μέσω αυτής κατάφερα να κάνω αυτή την συναλλαγή.

 

Επειδή όμως θέλω την χρεωστική της Εθνικής να συνδεθεί με την Revolut, τι άλλο χρειάζεται να κάνω; Χρειάζεται να πάω στην τράπεζα να με ενημερώσουν κι εκεί;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Καταρχην θα ελέγξεις την κάρτα σου μήπως έχεις μπλοκάρει τις συναλλαγές στο ιντερνετ ή έχεις περάσει το μηνιαίο όριο

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα τη χρεωστική της εθνικής αλλα δεν την επαληθεύει. Μόλις πατάω το "verify", ανοίγει μια λευκή σελίδα στην εφαρμογή που δεν γράφει τίποτα.

 

Μετά απο 4-5 προσπάθειες μπόρεσα τελικά να επαληθεύσω την χρεωστική της εθνικής και να την προσθέσω κανονικά στην curve.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα ελέγξεις την κάρτα σου μήπως έχεις μπλοκάρει τις συναλλαγές στο ιντερνετ ή έχεις περάσει το μηνιαίο όριο
Τελικά χρειαζόταν ενεργοποίηση του mail και SMS για συναλλαγές.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το alpha wallet, έβαλα στο google pay την revolout και δούλευα λίγες μέρες με το Pay.

Πως μπορώ να επιστρέψω στην Αλφα;

Διέγραψα το Alpha Wallet το ξανά εγκατέστησα δήλωσα οτι θέλω να είναι προεπιλεγμένο αλλά πάλι το google pay

μου βγαίνει.

Πως μπορώ να αφαιρέσω το google pay;

 

ΟΚ, ρώτησα σε άλλο φορουμ και έμαθα την λύση.

Μέσα από ρυθμίσεις του nfc

Edited by soleman
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κανέναν τρόπο να περάσω την εφαρμογή του google pay σε wear os smartphone, αφού δεν υπάρχει στο store?

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κανέναν τρόπο να περάσω την εφαρμογή του google pay σε wear os smartphone, αφού δεν υπάρχει στο store?

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είδα τις προάλλες στη Wikipedia για αυτό, και όπως αναφέρει εδώ, οι χώρες που μπήκαν στη λίστα πρόσφατα (την 17η Νοέμβρη), δεν έχουν ακόμη υποστίρηξη του Google Pay στο Wear OS (είναι και άλλα κράτη που δεν το υποστιρήζουν). Μάλλον θα κάνεις καμιά πατέντα που μπορείς να βρεις στο XDA ή κάπου αλλού.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω δύο ερωτήσεις.

1) Μετά από πολλά κινητά και ρολόγια, στα οποία έχω περασμένη την Curve, πλέον αρνείται να την περάσει σε νέες συσκευές. Επικοινώνησα μαζί τους, ρωτώντας αν υπάρχει κάποιο όριο στις συσκευές και μου είπαν ότι είναι πολλά τα tokens που δίνουν σε κάθε κάρτα και κανονικά δεν πρέπει να έχω πρόβλημα. Όντως, κατάφερα να την περάσω και σε ένα Samsung Z Fold 2 (στο Gpay), αλλά και σε ένα iPhone 12 Pro. Από εκεί και έπειτα, αρνείται πεισματικά να περάσει σε άλλες συσκευές και εγώ φοβάμαι να δοκιμάσω να αρχίσω να την αφαιρώ από παλαιότερες συσκευές, μήπως και ελευθερωθούν tokens γαι νέες (και αν δε λειτουργήσει;). Τους έγραψα, αλλά δεν έχουν απαντήσει εδώ και μέρες. Είχε κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

2) Έφτιαξα μια Viva Wallet Debit προσωπική κάρτα και την πρόσθεσα στο Apple Pay. Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω τροποτεινά σα την Curve, προσθέτωντας στο υπόβαθρο άλλες κάρτες Ελληνικών τραπεζών, ή δουλεύει εντελώς διαφορετικά και αν ναι, πώς;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα εχθές επιτέλους μια κάρτα curve. Αφου πρόσθεσα 2 κάρτες mastercard στην εφαρμογή της, πρόσθεσα την curve στο gpay.

 

Σήμερα όμως πήγα να τις χρησιμοποιήσω και έφαγα άκυρο και από τις 2 κάρτες σε 2 διαφορετικά σουπερμάρκετ.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος απορρίπτει την συναλλαγή. Η curve ή το gpay???

 

Πριν μπλέξω με τα customer supports θα ήθελα να ρωτήσω πρωτα εδώ.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα εχθές επιτέλους μια κάρτα curve. Αφου πρόσθεσα 2 κάρτες mastercard στην εφαρμογή της, πρόσθεσα την curve στο gpay.

 

Σήμερα όμως πήγα να τις χρησιμοποιήσω και έφαγα άκυρο και από τις 2 κάρτες σε 2 διαφορετικά σουπερμάρκετ.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος απορρίπτει την συναλλαγή. Η curve ή το gpay???

 

Πριν μπλέξω με τα customer supports θα ήθελα να ρωτήσω πρωτα εδώ.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υποψιαζομαι οτι η καρτα σου (curve) δεν ειναι ενεργοποιημενη.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις μια συναλλαγή με την φυσική κάρτα curve κ μάλιστα οχι ανέπαφα κ να βάλεις κ πιν

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως τα σούπερ μάρκετ που δοκίμασες ήταν Σκλαβενίτης; Ή mymarket;

Γιατί εμένα στον Σκλαβενίτη δεν λειτουργεί ανέπαφα το google pay , με την καμία.

Και πρόσφατα είχε παρόμοια εμπειρία και στα my market

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως τα σούπερ μάρκετ που δοκίμασες ήταν Σκλαβενίτης; Ή mymarket;

Γιατί εμένα στον Σκλαβενίτη δεν λειτουργεί ανέπαφα το google pay , με την καμία.

Και πρόσφατα είχε παρόμοια εμπειρία και στα my market

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για το Curve λες;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα λέω και εγώ...

Οπότε περιμένω να έρθει η κάρτα.

 

Πόσο καιρό κάνει; κάνα δυο βδομάδες;

 

Πάντως δεν είδα πουθενά να λέει ότι πρέπει να περιμένω την φυσική κάρτα. Αντιθέτως στην εφαρμογή λέει ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τις κάρτες που έχω περάσει.

 

ΥΓ. Ναι ήταν Σκλαβενίτης και mymarket, αλλά δεν νομίζω να φταίει τελικά αυτό, αφού σίγουρα δεν έχω την φυσική κάρτα στα χέρια μου.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tsagod123

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως τα σούπερ μάρκετ που δοκίμασες ήταν Σκλαβενίτης; Ή mymarket;

Γιατί εμένα στον Σκλαβενίτη δεν λειτουργεί ανέπαφα το google pay , με την καμία.

Και πρόσφατα είχε παρόμοια εμπειρία και στα my market

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πληρώνω τακτικά στον σκλαβενίτη με google pay και μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είστε σίγουροι ότι πρέπει να έρθει η φυσική κάρτα curve για να ενεργοποιηθεί και να μπορώ να κάνω συναλλαγές μέσω του gpay.

Διαβάζω στο σάιτ της και δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις μια συναλλαγή με την φυσική κάρτα curve κ μάλιστα οχι ανέπαφα κ να βάλεις κ πιν

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν χρειάζεται συναλλαγή με pin. Η revolut λειτουργεί έτσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά είστε σίγουροι ότι πρέπει να έρθει η φυσική κάρτα curve για να ενεργοποιηθεί και να μπορώ να κάνω συναλλαγές μέσω του gpay.

Διαβάζω στο σάιτ της και δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρέπει να έρθει η φυσική κάρτα να την ενεργοποιήσεις πρώτα στην εφαρμογή της Curve και μετά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

 

Από το helpdesk της Curve :

Curve Card?

Great, your Curve Card arrived! But, before you can use it, you need to activate it in-app.

 

Before you can activate your Curve Card, you need to make sure you’ve got the following in place:

 

An EEA issued Mastercard® or Visa debit or credit card in your own name, verified by either 3DS or microcharge, on your Curve account.

A verified email address.

A verified phone number.

Once those are in place, you’ll be able to activate your Curve Card!

 

To activate your card, open the Curve app on iOS or Android and tap the “Account” tab in the navigation bar. Then select “Activate your Card” and enter the last four digits of your Curve Card number when prompted.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται συναλλαγή με pin. Η revolut λειτουργεί έτσι.

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

Πρέπει να έρθει η φυσική κάρτα να την ενεργοποιήσεις πρώτα στην εφαρμογή της Curve και μετά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

 

 

 

Από το helpdesk της Curve :

 

Curve Card?

 

Great, your Curve Card arrived! But, before you can use it, you need to activate it in-app.

 

 

 

Before you can activate your Curve Card, you need to make sure you’ve got the following in place:

 

 

 

An EEA issued Mastercard® or Visa debit or credit card in your own name, verified by either 3DS or microcharge, on your Curve account.

 

A verified email address.

 

A verified phone number.

 

Once those are in place, you’ll be able to activate your Curve Card!

 

 

 

To activate your card, open the Curve app on iOS or Android and tap the “Account” tab in the navigation bar. Then select “Activate your Card” and enter the last four digits of your Curve Card number when prompted.

 

Δεν χρειάζεται συναλλαγή με pin. Η revolut λειτουργεί έτσι.

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

Πρέπει να έρθει η φυσική κάρτα να την ενεργοποιήσεις πρώτα στην εφαρμογή της Curve και μετά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

 

 

 

Από το helpdesk της Curve :

 

Curve Card?

 

Great, your Curve Card arrived! But, before you can use it, you need to activate it in-app.

 

 

 

Before you can activate your Curve Card, you need to make sure you’ve got the following in place:

 

 

 

An EEA issued Mastercard® or Visa debit or credit card in your own name, verified by either 3DS or microcharge, on your Curve account.

 

A verified email address.

 

A verified phone number.

 

Once those are in place, you’ll be able to activate your Curve Card!

 

 

 

To activate your card, open the Curve app on iOS or Android and tap the “Account” tab in the navigation bar. Then select “Activate your Card” and enter the last four digits of your Curve Card number when prompted.

 

Ωραία, τώρα βγαίνει άκρη.

Βέβαια την έκανα την πατάτα και εκεί που λες έβαλα τα 4 τελευταία ψηφία της virtual card. Το περίεργο είναι ότι το verification προχώρησε κανονικά.

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα λογαριασμό Curve 4 ημέρες πριν, δεν χρειάστηκε να μου έρθει η κάρτα για να ενεργοποιήσω την εφαρμογή. Βέβαια, μετά την επαλήθευση μου ζήτησε κάτι, δεν θυμάμαι, και νόμιζα πως δεν την έβαλε την κάρτα της Eurobank. Έκανα εκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής, και μπήκα στην αρχική, είχε την κάρτα μου μέσα και την πρόσθεσα στο G Pay. Δηλαδή αν δεν κάνω λάθος, είναι προεραιτική η παραγγελία της κάρτας Curve.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...