Jump to content

[Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρκετό καιρό τώρα... επίσης άμα λογκάρεις στην μία συσκευή και θέσεις ένα ματς ως αγαπημένο, τότε σου σκάνε ειδοποιήσεις σε όσες συσκευές το έχεις εγκατεστημένο. Η εφαρμογή πάντως είναι φοβερή, και πέρα από το πολύ καλό live που προσφέρει με πολύ άμεσες ειδοποιήσεις, έχει και τεράστια datebase με όλες τις ομάδες και τους παίχτες.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρκετό καιρό τώρα... επίσης άμα λογκάρεις στην μία συσκευή και θέσεις ένα ματς ως αγαπημένο, τότε σου σκάνε ειδοποιήσεις σε όσες συσκευές το έχεις εγκατεστημένο. Η εφαρμογή πάντως είναι φοβερή, και πέρα από το πολύ καλό live που προσφέρει με πολύ άμεσες ειδοποιήσεις, έχει και τεράστια datebase με όλες τις ομάδες και τους παίχτες.

 

Εγώ θα προτιμούσα να έχω ειδοποίησες μόνο στις συσκευές που επιλέγω εγώ όχι να βαράνε μαζί κινητό,ταμπλετ και pc

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα να έχω ειδοποίησες μόνο στις συσκευές που επιλέγω εγώ όχι να βαράνε μαζί κινητό,ταμπλετ και pc

Σε κάθε συσκευή η εφαρμογή ρυθμίζεται ανεξάρτητα. Μπορείς στο κινητό να εχεις ειδοποιήσεις για μπάσκετ, στον υπολογιστή για τεννις και στο ταμπλετ να μην σου έρχεται τίποτα. Ότι ρυθμίσεις δηλαδή κανεις σε μια συσκευή είναι για αυτη και μονο... αν για παράδειγμα βάλω ειδοποίηση το ματς ολυμπιακός αεκ στην μπαλα και στο κινητό δεν δέχομαι ειδοποιήσεις για μπαλα, τότε δεν θα έρθει ποτε. Αυτό που δεν μπορείς να κανεις είναι να έχεις ενεργοποιημένες τις ειδοποιήσεις του ποδοσφαιρου στο κινητό και στον υπολογιστή και να θες ένας αγώνας συγκεκριμένος ποδοσφαιρου να έρθει σαν ειδοποίηση στην μια συσκευή και όχι στην αλλη.

 

Το μπέρδεψα λίγο... Ελπίζω να έγινα κατανοητός....

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε συσκευή η εφαρμογή ρυθμίζεται ανεξάρτητα. Μπορείς στο κινητό να εχεις ειδοποιήσεις για μπάσκετ, στον υπολογιστή για τεννις και στο ταμπλετ να μην σου έρχεται τίποτα. Ότι ρυθμίσεις δηλαδή κανεις σε μια συσκευή είναι για αυτη και μονο... αν για παράδειγμα βάλω ειδοποίηση το ματς ολυμπιακός αεκ στην μπαλα και στο κινητό δεν δέχομαι ειδοποιήσεις για μπαλα, τότε δεν θα έρθει ποτε. Αυτό που δεν μπορείς να κανεις είναι να έχεις ενεργοποιημένες τις ειδοποιήσεις του ποδοσφαιρου στο κινητό και στον υπολογιστή και να θες ένας αγώνας συγκεκριμένος ποδοσφαιρου να έρθει σαν ειδοποίηση στην μια συσκευή και όχι στην αλλη.

 

Το μπέρδεψα λίγο... Ελπίζω να έγινα κατανοητός....

 

Κάπως το καταλάβα …πάντως με λίγα λόγια θέλω να πω πως ήθελα όταν έχεις ένα ματς στα αγαπημένα να σου έρθει ειδοποίηση μόνο από εκεί που το επέλεξες και όχι όταν μπαίνει γκολ να σκάνε ειδοποιήσεις παντού.

Μικρό το κακό γιατί μια χαρά εφαρμογή είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε συσκευή μπορείς να ρυθμίζεις ξεχωριστά το είδος των ειδοποιήσεων που θα έρχονται για κάθε άθλημα, όχι για τους αγώνες.

 

Παράδειγμα 1:

Έστω ότι στον υπολογιστή έχεις ρυθμίσεις να έρχονται ειδοποιήσεις για το ποδόσφαιρο και στο κινητό όχι. Μπαίνεις τώρα στον υπολογιστή και βάζεις αγαπημένο το ματς Μπάρτσα-Ρεάλ. Όταν μπει γκολ θα έρθει ειδοποίηση μόνο στον υπολογιστή και όχι στο κινητό.

 

Παράδειγμα 2:

Έστω ότι στον υπολογιστή και στο κινητό έχεις ρυθμίσεις να έρχονται ειδοποιήσεις για το ποδόσφαιρο. Μπαίνεις τώρα στον υπολογιστή και βάζεις αγαπημένο το ματς Μπάρτσα-Ρεάλ. Όταν μπει γκολ θα έρθει ειδοποίηση και στις δύο συσκευές. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να πεις στο κινητό να μην έρχονται οι ειδοποιήσεις του αγώνα αυτού, παρά μόνο αν σταματήσεις όλες τις ειδοποιήσεις για το ποδόσφαιρο.

 

Η λύση στο πρόβλημά σου είναι να χρησιμοποιείς την εφαρμογή χωρίς να λογκάρεις σε κάποιον λογαριασμό. Με αυτό τον τρόπο σε κάθε εφαρμογή θα έχεις ξεχωριστά αγαπημένα γεγονότα για ειδοποιήσεις, αλλά χάνεις έχεις το μειονέκτημα ότι όταν βάζεις κάτι αγαπημένο θα πρέπει να το κάνεις για όλες τις συσκευές σου.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Έξυπνο, αλλά θέλει δουλειά.

 

Ενεργοποιεί όντως το WiFi, αλλά δεν το κλείνει όταν βγαίνεις από την ζώνη που έχεις ορίσει (σε εμένα τουλάχιστον, δεν λειτούργησε το off εκτός κι αν το έχω δηλώσει λάθος).

 

Αν σε επόμενη έκδοση προσθέσει και τα data, θα αξίζει ακόμα και πιθανή αγορά.

 

Μετά από πιο εκτεταμένη χρήση:

 

Το σβήνει το WiFi όταν βγαίνεις εκτός, αλλά μόνο όταν ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο (τότε τουλάχιστον σβήνει ο διακόπτης στη μπάρα ενεργειών, δεν ξέρω αν ουσιαστικά έχει ήδη κλείσει).

 

Η έλλειψη data διαχείρισης, το χαλάει πάντως. Αφού θα πατήσω έτσι κι αλλιώς στο κουμπί για να το σβήσω/ανάψω, πατάω και το WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πιο εκτεταμένη χρήση:

 

Το σβήνει το WiFi όταν βγαίνεις εκτός, αλλά μόνο όταν ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο (τότε τουλάχιστον σβήνει ο διακόπτης στη μπάρα ενεργειών, δεν ξέρω αν ουσιαστικά έχει ήδη κλείσει).

 

Η έλλειψη data διαχείρισης, το χαλάει πάντως. Αφού θα πατήσω έτσι κι αλλιώς στο κουμπί για να το σβήσω/ανάψω, πατάω και το WiFi.

 

Ακριβώς αυτό. Την έσβησα ήδη μετά από 2 μέρες δοκιμή.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Τέλη του 2016 και απηύδησα τόσο με το Facebook και messenger που τα ξηλωσα και χρησιμοποιώ slim social for Facebook

 

Μην μου πεις κανείς ότι ειναι εφαρμογαρα.

 

Ναι ειναι καλή ωραία και βολικη αλλα μέχρι ενός σημείου λογω καταντιας και για εποχές χρόνων πίσω

 

Έτσι δεν πάει μπροστά το λειτουργικό.

 

Και οι εφαρμογές είναι το σημαντικότερο κομμάτι στις μέρες μας.

 

Και μην πει κάνεις ναι αλλα δεν φταίει η Microsoft.

 

Μια χαρά φταίει,ας έκανε καλύτερες κινήσει ή δεν ξέρω τι.

 

Τέλος πάντων εκτός απο browser υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω messenger αξιοπρεπέστατο σε εφαρμογή έστω και επί πληρωμή;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη universal εφαρμογή για spotify είναι το Spoticast. Έχει δοκιμή για μια ημέρα και αγορά 4,99. Το εκπληκτικό ότι όλα τα τραγούδια τα έχει σε video και για laptop και desctop είναι απίθανη!!!
:p
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη universal εφαρμογή για spotify είναι το Spoticast. Έχει δοκιμή για μια ημέρα και αγορά 4,99. Το εκπληκτικό ότι όλα τα τραγούδια τα έχει σε video και για laptop και desctop είναι απίθανη!!!

Όταν θα το κάνουν προσφορά κάποια στιγμή για λιγο, τα ξαναλέμε.... ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τέλη του 2016 και απηύδησα τόσο με το Facebook και messenger που τα ξηλωσα και χρησιμοποιώ slim social for Facebook

 

Μην μου πεις κανείς ότι ειναι εφαρμογαρα.

 

Ναι ειναι καλή ωραία και βολικη αλλα μέχρι ενός σημείου λογω καταντιας και για εποχές χρόνων πίσω

 

Έτσι δεν πάει μπροστά το λειτουργικό.

 

Και οι εφαρμογές είναι το σημαντικότερο κομμάτι στις μέρες μας.

 

Και μην πει κάνεις ναι αλλα δεν φταίει η Microsoft.

 

Μια χαρά φταίει,ας έκανε καλύτερες κινήσει ή δεν ξέρω τι.

 

Τέλος πάντων εκτός απο browser υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω messenger αξιοπρεπέστατο σε εφαρμογή έστω και επί πληρωμή;

 

Και εγώ τα πέταξα όλα έξω,είναι για τα μπάζα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να εγκαταστησουμε τo Facebook της Microsoft που είχαμε στα 8.1;

Όχι. Δεν υπάρχει στο store! Μόνο αν γυρίσεις στα 8.1!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τέλη του 2016 και απηύδησα τόσο με το Facebook και messenger που τα ξηλωσα και χρησιμοποιώ slim social for Facebook

 

Μην μου πεις κανείς ότι ειναι εφαρμογαρα.

 

Ναι ειναι καλή ωραία και βολικη αλλα μέχρι ενός σημείου λογω καταντιας και για εποχές χρόνων πίσω

 

Έτσι δεν πάει μπροστά το λειτουργικό.

 

Και οι εφαρμογές είναι το σημαντικότερο κομμάτι στις μέρες μας.

 

Και μην πει κάνεις ναι αλλα δεν φταίει η Microsoft.

 

Μια χαρά φταίει,ας έκανε καλύτερες κινήσει ή δεν ξέρω τι.

 

Τέλος πάντων εκτός απο browser υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω messenger αξιοπρεπέστατο σε εφαρμογή έστω και επί πληρωμή;

 

Συμφωνώ διαφωνώντας....

Μια χαρά εφαρμογές είναι για το 950, αργές για τις υπόλοιπες (δυστυχώς)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ διαφωνώντας....

Μια χαρά εφαρμογές είναι για το 950, αργές για τις υπόλοιπες (δυστυχώς)

 

Σωστός!!!! Και στα android τηλέφωνα που έχω το ίδιο γίνεται. Για παράδειγμα στο note3 τα πάντα τρέχουν σφαίρα ενώ στο core της κόρης μου, τηλέφωνο με ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μου 640 xl κολλάει σε όλες τις εφαρμογές, σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που σου έρχεται να το σπάσεις. Γενικά πιστεύω ότι σε τηλέφωνα κάτω των 150 ευρώ, τα wp είναι πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ διαφωνώντας....

Μια χαρά εφαρμογές είναι για το 950, αργές για τις υπόλοιπες (δυστυχώς)

 

Καλά... Αν είναι να λέμε ότι τα apps είναι καλά μόνο για συσκευές με 3gb ram, νομίζω ότι έχουμε χάσει λίγο το μέτρο....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ διαφωνώντας....

Μια χαρά εφαρμογές είναι για το 950, αργές για τις υπόλοιπες (δυστυχώς)

 

Υποτίθεται πως μέχρι τώρα τα Windows phone κάνανε την διαφορά από τους άλλους ότι με μια μέτρια οικονομική συσκευή είχες μια καλή εμπειρία στις εφαρμογές και os. Τώρα αν το κάνανε android να θες ναυαρχίδα με 3gb ram να τρέχεις το Facebook…δες ξέρω τι να πω και βασικά δεν θέλω να πω κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο θέμα έχει ξανασυζητηθεί για τις μικρές συσκευές. Οι επιλογές για το facebook είναι ή περιμένεις 15 δευτερόλεπτα να ανοίξει την πρώτη φορά ή το βλέπεις από τον browser. Δεν λύνεται χωρίς να το φτιάξει το ίδιο το facebook. Από εκεί και πέρα αν αυτό δεν είναι αποδεκτή εμπειρία χρήσης υπάρχουν επιλογές (windows phone με καλύτερα σπεκς ή iPhone ή Android με μίνιμουμ 2 GB ραμ και μίνιμουμ 16 GB εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο αλλιώς και εδώ την πατάς και πετάς τα λεφτά όπως τα πέταξα με το LG τάμπλετ που αγόρασα πέρυσι). Οι νορμαλ γραμμένες εφαρμογές δεν έχουν θέμα και στις φθηνές συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Καλά... Αν είναι να λέμε ότι τα apps είναι καλά μόνο για συσκευές με 3gb ram, νομίζω ότι έχουμε χάσει λίγο το μέτρο....

 

Υποτίθεται πως μέχρι τώρα τα Windows phone κάνανε την διαφορά από τους άλλους ότι με μια μέτρια οικονομική συσκευή είχες μια καλή εμπειρία στις εφαρμογές και os. Τώρα αν το κάνανε android να θες ναυαρχίδα με 3gb ram να τρέχεις το Facebook…δες ξέρω τι να πω και βασικά δεν θέλω να πω κάτι....

 

Δυστυχώς άλλα οι συγκεκριμένες εφαρμογές είναι πολύ βαριές. Τα παράπονα στη fb, όχι στο λειτουργικό. Εκτός κι αν είναι κι αυτό αργό στη συσκευή σας.

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς άλλα οι συγκεκριμένες εφαρμογές είναι πολύ βαριές. Τα παράπονα στη fb, όχι στο λειτουργικό. Εκτός κι αν είναι κι αυτό αργό στη συσκευή σας.

Ε δεν ξέρεις τώρα;... Για ότι στραβό φταίει μόνο η MS... :p

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς άλλα οι συγκεκριμένες εφαρμογές είναι πολύ βαριές. Τα παράπονα στη fb, όχι στο λειτουργικό. Εκτός κι αν είναι κι αυτό αργό στη συσκευή σας.

 

Το Facebook το είπα γενικά γιατί υπάρχει γενικά μια πτώση για τα κινητά με 1gb ram σε αρκετές εφαρμογές και ούτε το Win10 έχει καμία σχέση με το 8,1.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν ξέρεις τώρα;... Για ότι στραβό φταίει μόνο η MS... :p

 

Το λες πολύ ειρωνικά αλλά όλα φταίνε. Ούτε το win10 είναι σαν το 8,1 και ούτε έχουν καμία σχέση οι παλιές εφαρμογές που ήταν φτωχες και χάλια με τις σημερινές εφαρμογές. και κάτι ακόμα επειδή βγάζεις ειρωνεία θα σου πω πως δεν θα κάνω αυτό που έκανες εσύ βάζεις στο κινητό third party εφαρμογές του στυλ 6tag η δεν ξέρω τι άλλο αντί Facebook να πω α κοίτα τι ωραία τσουλάει το κινητό μου και πάει σφαίρα χωρίς να κολλάει.

Αν θες να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα βάλε στο κινητό σου τις κανονικές εφαρμογές και κοίτα μετά πως τσουλάει γιατί και εσύ 1gb ram έχεις.

Edited by sony76
Link to comment
Share on other sites

Το Facebook το είπα γενικά γιατί υπάρχει γενικά μια πτώση για τα κινητά με 1gb ram σε αρκετές εφαρμογές και ούτε το Win10 έχει καμία σχέση με το 8,1.

 

Είναι πιο αργό με 10ρια? Αισθητά?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από ταχύτητα φυσιολογικά τα βλέπω τα πράγματα. Για να πάρεις περίπου μια ιδέα πως πάει το 535 έκανα μόλις τώρα cold start όλες τις εφαρμογές της αρχικής οθόνης και μετά έκανα άλλη μια γύρα πάλι τις ίδιες εφαρμογές. Πάταγα δηλαδή την εφαρμογή, περίμενα να ανοίξει και να φορτώσει περιεχόμενο, πάταγα το home και πήγαινα στην επόμενη. Συνολικό χρόνο με cold start και φόρτωμα περιεχομένου έκανε για όλες μαζί 2 λεπτά. Στην δεύτερη γύρα που οι εφαρμογές ήταν ήδη στην μνήμη έκανε 70 δευτερόλεπτα. Στην αρχική οθόνη έχω (τηλέφωνο, calendar, sms, skype, people, groove music, καιρός, edge, store, outlook, money, maps, word, onenote, powerpoint, excel, news, photos). Δεν νομίζω ότι για τηλέφωνο με snapdragon 200 θα το χαρακτήριζα μη ικανοποιητικό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...