Jump to content

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";


minovg
 Κοινοποίηση

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";  

211 members have voted

  1. 1. Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";

    • Την πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό
      72
    • Την πίτα με το "καλαμάκι"
      16
    • Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό
      68
    • "Καλαμάκι" χοιρινό+ "καλαμάκι" κοτόπουλο
      55


Recommended Posts

Ρε παιδια,το εξαντλησαμε το θεμα.

Δεν υπαρχουν γιατι.

Δε το λετε εμεις σωστα και εσεις λανθασμενα.

Νομιζω δε βγαζει πουθενα η συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το καλαμάκι που ρουφάμε τον καφέ γιατί το λέμε καλαμάκι; Είναι μικρό καλάμι; Να που είναι το λάθος! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το σουβλάκι ακα πίτα σουβλάκι γιατί το λέτε σάντουιτς? εφόσον το σάντουιτς είναι κάτι άλλο και αυτός που το ονόμασε έτσι δεν έφτιαξε γυρόπιτο :lol: αλήθεια μήπως λέτε και πίτσα κι άλλα εκτός τις κλασικής? :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν πως σε συγκεκριμένη τοποθεσία εντός των συνόρων της χώρας μας, η μπουγάτσα αναφέρεται και ως Καλαμάκι με Κρέμα....λέτε να ισχύει??? :w00t: :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Αν και ειρωνευεσαι :!: ποιος σου ειπε οτι εδω δεν λεμε σαντουιτς και αυτο που αναφερεσαι εσυ???Αυτα τα λεμε και κρυα σαντουιτς αναλογα με το τι περιεχουν πχ κασερι ή τυρι.

 

Και κατι επιπλεον:Το σουβλατζιδικο ''Τα 3 αδερφια'' εκλεισαν :lol:

 

Οντως πλακα εχει.Αφου ακρη δεν προκειται να βγαλουμε οτι και αν πουμε :D

 

Den eironevomai.To diakomodo ekei pou eftase ti na kano.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

ένας φίλος μας που μένει αθηνα μας είχε πει(το καλοκαίρι) ότι σουβλάκι είναι η πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό!!
Link to comment
Share on other sites

loukaniko souvlisto=souvlaki

seftalia souvlisti=souvlaki

xeirino souvlisto=souvlaki

kotopoulo souvlisto=souvlaki

kebap souvlisto=souvlaki

mpifteki souvlisto=souvlaki

mini kokoretsi=souvlaki

mini eksoxiko=souvlaki

fraoules me sokolata souvlistes=souvlaki

mpananes me sokolata souvlistes=souvlaki

marshmallows souvlista=souvlaki !!! :p

kalampoki souvlisto=souvlaki

psari souvlisto=souvlaki

 

 

 

parakalo na prosthesete ti allo einai souvlisto opote na doume ti lene souvlakia ekei pano... :p :p

mpougatsa ta kanate ta souvlakia! :p

 

Αφού φίλε ετυμολογικά έτσι είναι... Μη βλέπεις που στην Αθήνα πήρε την έννοια του πίτα με οτιδήποτε το οποίο αμα ανοίξεις λίγο τα μάτια σου και δεις τι λεει η ελληνική γλώσσα και όλοι οι Έλληνες πλην των κατοικούντων 50χμ γύρω απο την Ομόνοια είναι λάθος. Το προηγούμενο μου post καθώς και οι απαντήσεις που ακολουθούν Αθηναίων φίλων που πιστοποιούν την αλήθεια αυτών που αναφέρω μπορεί να σε διαφωτίσει. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=703447#post703447

Ετυμολογικά και μόνο σουβλάκι = σούβλα + -άκι (υποκοριστική κατάληξη) = μικρή σούβλα άρα δεν μπορεί να σημαίνει πίτα με γύρο. Σουβλάκι με γύρο μπορούσε να οριστεί μόνο σαν κομματάκια γύρο κομμένα και περασμένα σε ξυλάκι. Πάντως για το πως καλαμάκι κατέληξε να σημαίνει σουβλάκι μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην απάντηση. Ένα απο τα πρώτα και τα γνωστότερα σουβλατζίδικα στην Αθήνα, ο Μπαϊρακτάρης είχε δύο ειδών σουβλάκια. Τα μικρά που ήταν σε μικρές ξύλινες σούβλες και μεγάλα 50-60cm που ήταν σε μεταλλικές σούβλες. Τα πρώτα τα ονομάζε "καλαμάκια" λόγω της κατασκευής του ξύλου και αυτά έμπαιναν στις πίτες. Επίσης ο όρος σουβλάκι ως όρος για την περιγραφή της πίτας με οτιδήποτε προέρχεται από το ότι στην αρχή υπήρχε μόνο το σουβλάκι ως είδος για να μπει σε πίτα καθότι ο γύρος μπήκε μεταγενέστερα. Έτσι ήταν φυσιολογικό να πει κανείς ένα σουβλάκι απ' όλα, εννοώντας πίτα σουβλάκι απ' όλα. Σε συνδυασμό με το πρώτα γεγονός καταλήξαμε στο γλωσσικό παρασκεύασμα "σουβλάκι με καλαμάκι" και στο ακόμα πιο άκυρο "σουβλάκι με γύρο". Αυτό άρχισε να επικρατεί στην Αθήνα μετά το 1960+. Όποιος δει ελληνική ταινία του '60 θα δει ότι οι παραγγελίες γίνονται όπως γίνονται ακόμα και σήμερα σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα δλδ μια πίτα με σουβλάκι σήμαινε πίτα με κρέας περασμένο σε ξυλάκι.

 

Όσο για το αστείο παράδειγμα που αναφέρεις στο post σου, στο σουβλατζίδικο που έχει ο Εικοσιδυός που έτρωγε το ξύλο στο Α.Μ.Α.Ν. στο κέντρο της θεσσαλονίκης έχει μόνο σουβλάκια για σάντουιτς και μάλιστα όχι μόνο από χοιρινό και κοτόπουλο αλλά και σουβλάκια από χαλούμι και μανιτάρι... Σουβλάκια είναι και αυτά....

 

Αστειευόμενος κατά το Αθηναϊκό θα μπορούσα κι εγώ να πω:

Πίτα με φράουλα=Σουβλάκι με φράουλα

Πίτα με μπανάνα=Σουβλάκι με μπανάνα

:)

 

Φιλικά πάντα...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/gspyrou/20910/245274/0/a4.jpg Audi A4 Power. Vorsprung durch Technik.
Link to comment
Share on other sites

Το καλαμάκι που ρουφάμε τον καφέ γιατί το λέμε καλαμάκι; Είναι μικρό καλάμι; Να που είναι το λάθος! :lol:

 

einai apomimisi kalamiou... exei tripa sti mesi...

ma de katalavenete ellinika?

Link to comment
Share on other sites

ένας φίλος μας που μένει αθηνα μας είχε πει(το καλοκαίρι) ότι σουβλάκι είναι η πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό!!

ναι αυτό είναι.

πολύ πιο νορμάλ ακούγεται πάμε να φάμε ένα σουβλάκι παρά ένα σάντουιτς με σουβλάκι!!οι ξένοι πως το ξέρουν νομίζετε?σουβλάκι!δε το θέτω ως επιχείρημα,αλλά δεν είναι μόνο στους Αθηναίους έτσι γνωστό.

αλήθεια οι άλλες πόλεις τι λένε?πείτε ρε παιδιά!

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Tο θεμα ειναι οτι λετε σουβλακι κατι που δεν ειναι σουβλιστο...Και καλαμακι κατι που ειναι σουβλιστο...Τωρα αν το σουβλακι το λετε καλαμακι ,καλως.Τη πιτα με το σουβλακι(καλαμακι για εσας) γιατι το λετε σουβλακι? :confused: :blink:

Ρε c,σουβλάκια είπαμε είναι η πίτα με γύρο,καλαμάκι κλπ.

Η ονομασία δηλαδή της πίτας με κρέας.Όταν το ζητήσεις θα πείς θέλω μια πίτα με καλαμάκι αλλά δε θα πείς πάμε να φάμε πίτες με καλαμάκι θα πείς πάμε να φάμε σουβλάκια.

Το σουβλάκι που λέτε εσείς εμείς το λέμε καλαμάκι γιατί είναι περασμένο σε καλαμάκι,νομίζω δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς και επίσης δεν είναι λάθος.

Δεν ξέρω από που έχει καθιερωθεί να το λέμε σουβλάκι και δε μπορώ να σου απαντήσω αλλά εγώ από τότε που γεννήθηκα έτσι το ξέρω όπως όλος ο κόσμος.

Εσείς εκεί δεν έχετε σουβλατζίδικα?Πώς λέγονται δηλαδή?Σαντουιτσάδικα??

 

Βασικά,εξηγήστε μου κάτι: γιατί λέτε το καλαμάκι σουβλάκι?επειδή και καλά σουβλίζεται?που ακριβώς σουβλίζεται?τα σουβλατζίδικα έχουν σούβλες?από πότε?ο γύρος είναι σουβλιστός?μπορεί να λέω βλακείες,αλλά plz απαντήστε μου. :happy:

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό είναι.

πολύ πιο νορμάλ ακούγεται πάμε να φάμε ένα σουβλάκι παρά ένα σάντουιτς με σουβλάκι!!οι ξένοι πως το ξέρουν νομίζετε?σουβλάκι!δε το θέτω ως επιχείρημα,αλλά δεν είναι μόνο στους Αθηναίους έτσι γνωστό.

αλήθεια οι άλλες πόλεις τι λένε?πείτε ρε παιδιά!

 

Asto exo akousei stin Peloponniso ''pame na fame pites''.

Entaksei leo edo tha trone sketes pites,mallon tis kanoun allios.

Alla ennoousan souvlaki.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Asto exo akousei stin Peloponniso ''pame na fame pites''.

Entaksei leo edo tha trone sketes pites,mallon tis kanoun allios.

Alla ennoousan souvlaki.

lol :p

πάντως εδώ μερικοί το λένε και πιτόγυρο.

πίτες λέμε όταν θέλουμε να φάμε καμιά πίτα κομμένη σε κομματάκια με ρίγανη κλπ. ;)

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το περίεργο δεν είναι οτι λένε το σουβλάκι καλαμάκι αλλα οτι λένε την πίτα με κάτι (γύρο,γύρο κοτόπουλο,μπιφτέκι, σουβλάκι), τη λένε σουβλάκι!Εντάξει το καλαμάκι δεν είναι τόσο τραγικό πιστεύω, αλλα να ζητάς ένα σουβλάκι με γύρο ή ένα σουβλάκι με μπιφτέκι ή σουβλάκι με λουκάνικο :blink:.. Στη Λάρισα το λέμε φυσιολογικά νομίζω...Ένα γύρο σε πίτα! Ένα σουβλάκι σε πίτα! Ένα κοτομπέϊκον σε πίτα!! ή σε ψωμάκι αντί για πίτα..Ποιό απλό δεν γίνεται...:what:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το περίεργο δεν είναι οτι λένε το σουβλάκι καλαμάκι αλλα οτι λένε την πίτα με κάτι (γύρο,γύρο κοτόπουλο,μπιφτέκι, σουβλάκι), τη λένε σουβλάκι!Εντάξει το καλαμάκι δεν είναι τόσο τραγικό πιστεύω, αλλα να ζητάς ένα σουβλάκι με γύρο ή ένα σουβλάκι με μπιφτέκι ή σουβλάκι με λουκάνικο :blink:.. Στη Λάρισα το λέμε φυσιολογικά νομίζω...Ένα γύρο σε πίτα! Ένα σουβλάκι σε πίτα! Ένα κοτομπέϊκον σε πίτα!! ή σε ψωμάκι αντί για πίτα..Ποιό απλό δεν γίνεται...:what:

 

Οπως φαινονται λογικα σε εμας αυτα που λες, τοσο περιεργα φαινονται για πολλους ! Ακρη δεν βγαζουμε με τιποτα !Βεβαια τη λεξη σουβλα εδω τη χρησιμοποιουμε και για αλλους λογους... :cool: :p :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε c,σουβλάκια είπαμε είναι η πίτα με γύρο,καλαμάκι κλπ.

Η ονομασία δηλαδή της πίτας με κρέας.Όταν το ζητήσεις θα πείς θέλω μια πίτα με καλαμάκι αλλά δε θα πείς πάμε να φάμε πίτες με καλαμάκι θα πείς πάμε να φάμε σουβλάκια.

Το σουβλάκι που λέτε εσείς εμείς το λέμε καλαμάκι γιατί είναι περασμένο σε καλαμάκι,νομίζω δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς και επίσης δεν είναι λάθος.

Δεν ξέρω από που έχει καθιερωθεί να το λέμε σουβλάκι και δε μπορώ να σου απαντήσω αλλά εγώ από τότε που γεννήθηκα έτσι το ξέρω όπως όλος ο κόσμος.

Εσείς εκεί δεν έχετε σουβλατζίδικα?Πώς λέγονται δηλαδή?Σαντουιτσάδικα??

 

Βασικά,εξηγήστε μου κάτι: γιατί λέτε το καλαμάκι σουβλάκι?επειδή και καλά σουβλίζεται?που ακριβώς σουβλίζεται?τα σουβλατζίδικα έχουν σούβλες?από πότε?ο γύρος είναι σουβλιστός?μπορεί να λέω βλακείες,αλλά plz απαντήστε μου. :happy:

Ειναι λαθος γιατι με το "καλαμακι" σουβλιζουμε το κρεας και το λεμε σουβλακι :)

Και Εχω την εντυπωση οτι Αθηνα δεν ειναι ολη η Ελλαδα για να το λει ολος ο κοσμος σουβλακι :)

Και ναι τα λεμε σαντουιτσαδικα ή οβελιστιρια :)

Το να λες το πιτα με "κατι" σουβλακι, ειναι λαθος και πρεπει να το παραδεχτειτε,Αντε εμεις που το λεμε σαντουιτς κανουμε λαθος γιατι το μπερδεψαμε γιατι μοιαζει με το σαντουιτς, το ιδιο περιεχομενο αλλα αλλο περιτυλιγμα.Εσεις γιατι λετε σουβλακι κατι που δεν σουβλιστηκε για να φτιαχτει ουτε σας το δινουν σουβλισμενο για να το φατε!!! :wacko:

 

edit: Οι ξενοι δεν νομιζω να ερχονται για διακοπες στην Αθηνα για να το ξερουν οπως εσεις "καλαμακι".Στη Χαλκιδικη τουλαχιστον τα τσακιζουν καλα οι Γερμανοι :D Τρωνε και τα "καλαμακια" τους :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Tο θεμα ειναι οτι λετε σουβλακι κατι που δεν ειναι σουβλιστο...Και καλαμακι κατι που ειναι σουβλιστο...Τωρα αν το σουβλακι το λετε καλαμακι ,καλως.Τη πιτα με το σουβλακι(καλαμακι για εσας) γιατι το λετε σουβλακι? :confused: :blink:

Τί ψάχνεις τώρα...τον Αθανάσιο Διάκο τον καλαμάκωσαν δεν το έμαθες;

ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Τί ψάχνεις τώρα...τον Αθανάσιο Διάκο τον καλαμάκωσαν δεν το έμαθες;

Σοβαρά? δεν το ήξερα οτι φτιάχνουνε σούβλες απο καλάμια:lol: .

Αλήθεια υπάρχει σουβλάκι λουκάνικο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε c,σουβλάκια είπαμε είναι η πίτα με γύρο,καλαμάκι κλπ.

Η ονομασία δηλαδή της πίτας με κρέας.Όταν το ζητήσεις θα πείς θέλω μια πίτα με καλαμάκι αλλά δε θα πείς πάμε να φάμε πίτες με καλαμάκι θα πείς πάμε να φάμε σουβλάκια.

Το σουβλάκι που λέτε εσείς εμείς το λέμε καλαμάκι γιατί είναι περασμένο σε καλαμάκι,νομίζω δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς και επίσης δεν είναι λάθος.

Δεν ξέρω από που έχει καθιερωθεί να το λέμε σουβλάκι και δε μπορώ να σου απαντήσω αλλά εγώ από τότε που γεννήθηκα έτσι το ξέρω όπως όλος ο κόσμος.

Εσείς εκεί δεν έχετε σουβλατζίδικα?Πώς λέγονται δηλαδή?Σαντουιτσάδικα??

 

Βασικά,εξηγήστε μου κάτι: γιατί λέτε το καλαμάκι σουβλάκι?επειδή και καλά σουβλίζεται?που ακριβώς σουβλίζεται?τα σουβλατζίδικα έχουν σούβλες?από πότε?ο γύρος είναι σουβλιστός?μπορεί να λέω βλακείες,αλλά plz απαντήστε μου. :happy:

 

Είπα και πριν το σάντουιτς εννοώντας πίτα ή ψωμάκι με κάτι είναι εν μέρει σωστό.

 

Το σωστό είναι πίτα με κάτι ή ψωμάκι με κάτι.

Όταν θες να φας πίτα με γύρο θα πεις "πάμε να φάμε κανα γύρο" ή "κανα πιτόγυρο"

Αμα θες σουβλάκια θα πεις πάμε να φάμε σουβλάκια (το ίδιο και για λουκάνικα,σεφταλιές,σουτζουκάκια...)

 

Σουβλατζίδικα λέγονται αυτά που πουλάνε σουβλάκια.Σε σας εκεί κάτω και στα χανιά πχ έχουν μόνο γύρο οπότε είναι γυράδικα.

 

Tώρα για να μάθεις γιατί το καλαμακι λέγεται σουβλάκι πάνε μερικές σελίδες πίσω να διαβάσεις τι εγραψα σε παρακαλω.

 

Την πατατόπιτα γιατί την λέτε σουβλάκι χωρίς κρέας btw ?

 

 

Σοβαρά? δεν το ήξερα οτι φτιάχνουνε σούβλες απο καλάμια .

Αλήθεια υπάρχει σουβλάκι λουκάνικο?

 

Οι σούβλες δεν ειναι απαραίτητα απο σίδερο ή απο καλάμι ή απο ξύλο.

Γι αυτό τα μικρά είναι σουβλάκια και τα μεγάλα σούβλες.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λαθος γιατι με το "καλαμακι" σουβλιζουμε το κρεας και το λεμε σουβλακι :)

Και Εχω την εντυπωση οτι Αθηνα δεν ειναι ολη η Ελλαδα για να το λει ολος ο κοσμος σουβλακι :)

Και ναι τα λεμε σαντουιτσαδικα ή οβελιστιρια :)

Το να λες το πιτα με "κατι" σουβλακι, ειναι λαθος και πρεπει να το παραδεχτειτε,Αντε εμεις που το λεμε σαντουιτς κανουμε λαθος γιατι το μπερδεψαμε γιατι μοιαζει με το σαντουιτς, το ιδιο περιεχομενο αλλα αλλο περιτυλιγμα.Εσεις γιατι λετε σουβλακι κατι που δεν σουβλιστηκε για να φτιαχτει ουτε σας το δινουν σουβλισμενο για να το φατε!!! :wacko:

 

edit: Οι ξενοι δεν νομιζω να ερχονται για διακοπες στην Αθηνα για να το ξερουν οπως εσεις "καλαμακι".Στη Χαλκιδικη τουλαχιστον τα τσακιζουν καλα οι Γερμανοι :D Τρωνε και τα "καλαμακια" τους :lol:

Καταρχήν με το όλος ο κόσμος εννοούσα όλος ο κόσμος εδώ στην Αθήνα.Για μένα δεν είναι λάθος η ονομασία σουβλάκι.Δηλαδή εμείς αν έχουμε λάθος που το λέμε σουβλάκι γιατί δεν σουβλίστηκε,τότε εσείς γιατί έχετε δίκιο εφόσον ούτε αυτό που λέτε εσείς σουβλίστηκε? :confused:

 

Οι ξένοι ξέρουν πως σουβλάκι είναι η πίτα με κάτι μέσα.Στάνταρ..

Άσχετο:τι ωραία που είναι στην Χαλκιδική..είχα πάει στην Καλλίθέα και είχα πέρασει τέλεια. :)

 

 

 

Σουβλατζίδικα λέγονται αυτά που πουλάνε σουβλάκια.Σε σας εκεί κάτω και στα χανιά πχ έχουν μόνο γύρο οπότε είναι γυράδικα.

 

Την πατατόπιτα γιατί την λέτε σουβλάκι χωρίς κρέας btw ?

Δηλαδή εσείς δεν έχετε γύρο??

Ποιά πατατόπιτα?lol καινούριο είναι αυτό?Άμα θέλουμε χωρίς κρέας λέμε: μια πίτα με απ'όλα χωρίς κρέας.

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε c,σουβλάκια είπαμε είναι η πίτα με γύρο,καλαμάκι κλπ.

Η ονομασία δηλαδή της πίτας με κρέας.Όταν το ζητήσεις θα πείς θέλω μια πίτα με καλαμάκι αλλά δε θα πείς πάμε να φάμε πίτες με καλαμάκι θα πείς πάμε να φάμε σουβλάκια.

Το σουβλάκι που λέτε εσείς εμείς το λέμε καλαμάκι γιατί είναι περασμένο σε καλαμάκι,νομίζω δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς και επίσης δεν είναι λάθος.

Δεν ξέρω από που έχει καθιερωθεί να το λέμε σουβλάκι και δε μπορώ να σου απαντήσω αλλά εγώ από τότε που γεννήθηκα έτσι το ξέρω όπως όλος ο κόσμος.

Εσείς εκεί δεν έχετε σουβλατζίδικα?Πώς λέγονται δηλαδή?Σαντουιτσάδικα??

 

Βασικά,εξηγήστε μου κάτι: γιατί λέτε το καλαμάκι σουβλάκι?επειδή και καλά σουβλίζεται?που ακριβώς σουβλίζεται?τα σουβλατζίδικα έχουν σούβλες?από πότε?ο γύρος είναι σουβλιστός?μπορεί να λέω βλακείες,αλλά plz απαντήστε μου. :happy:

 

Κοίτα λίγο posts παραπάνω και δεν θα σου μείνει καμία απορία πιστεύω...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/gspyrou/20910/245274/0/a4.jpg Audi A4 Power. Vorsprung durch Technik.
Link to comment
Share on other sites

καλά σε 19 σελίδες γράφατε τι σημαίνει ''σουβλάκι' ??(από ότι ξέρω είναι το ψωμάκι στα sandwitch)athens rulezZzZ :lol: !!
Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχει πως το λένε....

 

Πως το τρώνε έχει σημασία. ;)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Και για το φίλο μου το Finn (ή όποιον άλλον έχει τέτοιες γλωσσολογικές ανησυχίες) :

Μπορεί να μου στείλει pm να του δώσω οδηγίες για το γραφείο του κ.πρύτανη,Γεωργίου Μπαμπινιώτη,μήπως τον βοηθήσει στο σημαντικό αυτό ερώτημα :D

(δυστυχώς το site είναι υπό κατασκευή : http://www.cc.uoa.gr/linguistics)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...