Jump to content

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";


minovg
 Κοινοποίηση

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";  

211 members have voted

  1. 1. Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";

    • Την πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό
      72
    • Την πίτα με το "καλαμάκι"
      16
    • Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό
      68
    • "Καλαμάκι" χοιρινό+ "καλαμάκι" κοτόπουλο
      55


Recommended Posts

Έχοντας αρκετό καιρό στην Αθήνα (όντας Βορρειοελλαδίτης!) διαπίστωσα αρκετές λεκτικές διαφορές... Η πιο σημαντική όμως είναι αυτή... Τι εννοούμε με τη λέξη σουβλάκι; Ψηφίζει ο καθένας για να βγάλουμε επιτέλους ένα συμπέρασμα... :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σουβλάκι είναι ότι είναι καρφωμένο με καλαμάκι. Έτσι ήξερα μια ζωή στο χωριό μου (Πελοπόννησος).

Ερχόμενος Αθήνα διαπίστωσα ότι σουβλάκι είναι ότι είναι μέσα σε πίτα, και ότι είναι καρφωμένο σε καλαμάκι λέγεται απλά καλαμάκι.

Τελικά μετά από μερικές αποτυχημένες παραγγελίες αναγκάστηκα να συμβιβαστώ με το αθηναϊκό σύστημα και πλέον για μένα σουβλάκι είναι ότι είναι μέσα σε πίτα. :D

 

ΥΓ. δεν ψήφισα ακόμα, θα το σκεφτώ λίγο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (27 Δεκ. 2004 , 01:47)

 

Σουβλάκι είναι ότι είναι καρφωμένο με καλαμάκι. Έτσι ήξερα μια ζωή στο χωριό μου (Πελοπόννησος).

Ερχόμενος Αθήνα διαπίστωσα ότι σουβλάκι είναι ότι είναι μέσα σε πίτα, και ότι είναι καρφωμένο σε καλαμάκι λέγεται καλαμάκι.

Τελικά μετά από μερικές αποτυχημένες παραγγελίες αναγκάστηκα να συμβιβαστώ με το αθηναϊκό σύστημα και πλέον για μένα σουβλάκι είναι ότι είναι μέσα σε πίτα. :D

 

Έτσι...

Άκου εκεί καλαμάκι... :blink: Αθηναικές βλακείες :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (27 Δεκ. 2004 , 01:47)

 

Σουβλάκι είναι ότι είναι καρφωμένο με καλαμάκι. Έτσι ήξερα μια ζωή στο χωριό μου (Πελοπόννησος).

Ερχόμενος Αθήνα διαπίστωσα ότι σουβλάκι είναι ότι είναι μέσα σε πίτα, και ότι είναι καρφωμένο σε καλαμάκι λέγεται καλαμάκι.

Τελικά μετά από μερικές αποτυχημένες παραγγελίες αναγκάστηκα να συμβιβαστώ με το αθηναϊκό σύστημα και πλέον για μένα σουβλάκι είναι ότι είναι μέσα σε πίτα. :D

 

 

Εγώ ξέρω ότι σουβλάκι είναι το χοιρινό που είναι "καρφωμένο" σε ένα ξυλάκι. Τονίζω το χοιρινό.

Καλαμάκι λέω εγώ αυτό που πίνουμε τον φραπέ. :cool:

Ερχόμενος Αθήνα όπως είπε πολύ σωστά ο φίλος Δημήτρης κατάλαβα ότι σουβλάκι είναι κάθετι που ψήνεται σε ψητοπωλείο και το τρως στο χέρι... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό. . .ακους εκει . . .καλαμάκι :p

 

και το τεσσερα το διευκρινιζουμε,σουβλακι κοτοπουλο,ακα κοτοσουβλακι :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos (27 Δεκ. 2004 , 01:55)

 

Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό. . .ακους εκει . . .καλαμάκι :p

 

και το τεσσερα το διευκρινιζουμε,σουβλακι κοτοπουλο,ακα κοτοσουβλακι :p

 

 

Πες τα ρε Χουρχουλίτσο με τους Αθηναίους που έχω μπλέξει!! :p

Link to comment
Share on other sites

Όντας γνήσιος Αθηναίος, σουβλάκι θεωρώ οτιδήποτε κρεατικό βρίσκεται μέσα σε πίτα. Καλαμάκι είναι οτιδήποτε είναι καρφομένο σε ξυλάκι.

 

Βέβαια κάποτε είχα ακούσει κάποιους (κύπριους νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος) να αναφέρονται στο σουβλάκι καλαμάκι, ως σουβλάκι ξυλάκι...

 

Whatever :P Αρκεί να τρώγεται :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Χμ, όντως φλέγον ζήτημα... :wacko:

 

Η απάντηση είναι καθαρά θέμα γεωγραφικής προέλευσης και μόνο.

 

Οι Αθηναίοι, όπως ίσως θα κατάλαβες από την παραμονή σου στο μεγάλο αυτό χωριό, λέγοντας σουβλάκι συνήθως εννοούν πίτα με οτιδήποτε κρέας μέσα, πχ. "Ένα σουβλάκι με γύρο κοτόπουλο".

Οι Θεσσαλονικείς όποτε το ακούν αυτό σκάνε από τα γέλια καθώς για αυτούς είναι αδιανόητη η έκφραση και σουβλάκι εννοούν το καλαμάκι που λένε οι Αθηναίοι και μόνο. Η πίτα λέγεται "Πίτα με γύρο" ενώ η λέξη καλαμάκι δεν υφίσταται (Διορθώστε με αν κάνω λάθος :confused: )

Στην Αθήνα πάλι, για να πείς οτι θες καλαμάκι λες καλαμάκι και όχι σουβλάκι.

 

Παρεξηγήσεις γίνονται πάντα και είναι απίστευτες μερικές φορές. (Μου έχει τύχει στην Αθήνα να έχει Θεσσαλονικιός σουβλατζίδικο και όταν του είπα σουβλάκι μου έδωσε καλαμάκι ενώ γνωστός που πήγε στη Θεσσαλονίκη είπε ότι ήθελε σουβλάκι με καλαμάκι και ο ιδιοκτήτης του έκανε πλάκα βάζοντάς του σε μια πίτα ένα κανονικό καλαμάκι :p )

Η διαφορά αυτή συνήθως λύνεται με παροχή διευκρινιστικών αναφορών κατά την παραγγελία με εκφράσεις του τύπου: "Μια πίτα γύρο, Μια πίτα ξυλάκι, Μια πίτα καλαμάκι κτλ.

 

Συμπερασματικά:

Αθηναίοι: Όταν θέλουν: Πίτα με κρέας > Ζητάνε Σουβλάκι

Αθηναίοι: Όταν θέλουν: Κρέας στο ξυλάκι > Καλαμάκι

 

Θεσσαλονικείς: Όταν θέλουν: Πίτα με κρέας > Ζητάνε Πίτα με κρέας

Θεσσαλονικείς: Όταν θέλουν: Κρέας στο ξυλάκι > Σουβλάκι

 

Εγώ καθότι Αθηναίος ψηφίζω "Πίτα με κρέας μέσα" αλλά οφείλω να παραδεχτώ ότι γλωσσικά έχουν δίκιο οι Θεσσαλονικείς. Και έχουν και ωραία σουβλάκια, ε, πίτες με κρέας εννοώ :lol:

 

Καλές Γιορτές! :)

----------------------------------------------------

"Free your mind..."

Link to comment
Share on other sites

Καλαμακι ειναι το πλαστικο πραγμα που πινουμε τον φραπε.

Τα σωστα ειναι πιττα με γυρο, πιττα με σουβλακι, και τα αντιστοιχα με ψωμακι. Εδω στην Αθηνα δεν ξερουν απο το αθλημα. Εξαλλου ο γυρος και το σουβλακι εδω ειναι για τα σκυλια. Οταν καποιοι πανε Θεσσαλονικη και φανε εκει θα καταλαβουν τι εννοω. Το δε σουτζουκακι ειναι τελειως αγνωστο. Μπιφτεκακια τρωνε οι ανθρωποι. Ασχετοι απο φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος redcon (27 Δεκ. 2004 , 02:07)

 

Καλαμακι ειναι το πλαστικο πραγμα που πινουμε τον φραπε.

Τα σωστα ειναι πιττα με γυρο, πιττα με σουβλακι, και τα αντιστοιχα με ψωμακι. Εδω στην Αθηνα δεν ξερουν απο το αθλημα. Εξαλλου ο γυρος και το σουβλακι εδω ειναι για τα σκυλια. Οταν καποιοι πανε Θεσσαλονικη και φανε εκει θα καταλαβουν τι εννοω. Το δε σουτζουκακι ειναι τελειως αγνωστο. Μπιφτεκακια τρωνε οι ανθρωποι. Ασχετοι απο φαγητο.

 

 

Έλα ντε φίλε redcon... Εδώ στην Αθήνα δεν έχω βρει ούτε ένα σουβλατζίδικο που να φτιάχνει ωραίο γύρο με ψωμάκι. Δεν ξέρουν τι θα πει σάντουιτς με γύρο. Έχουν μόνο την πίτα. Άσε που την "βαφτίζουν" κιόλας στο λάδι πριν την γεμίσουν!!! :wacko:

 

Συμπέρασμα: Φάτε γύρο στην Θεσσαλονίκη και γενικά στην Βόρεια Ελλάδα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σουβλάκι είναι οτιδήποτε καρφ΄ςνεται σε ξελάκι. Από χοιρινό, κοτόπουλο μέχρι λουκάνικο, τυριά και δεν συμμαζευέται. Οπότε για μένα το τρίτο.

ΆΚου καλαμάκι και ιστορίες....

Ειναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dimitris_T (27 Δεκ. 2004 , 02:07)

 

Χμ, όντως φλέγον ζήτημα... :wacko:

 

Η απάντηση είναι καθαρά θέμα γεωγραφικής προέλευσης και μόνο.

 

Οι Αθηναίοι, όπως ίσως θα κατάλαβες από την παραμονή σου στο μεγάλο αυτό χωριό, λέγοντας σουβλάκι συνήθως εννοούν πίτα με οτιδήποτε κρέας μέσα, πχ. "Ένα σουβλάκι με γύρο κοτόπουλο".

Οι Θεσσαλονικείς όποτε το ακούν αυτό σκάνε από τα γέλια καθώς για αυτούς είναι αδιανόητη η έκφραση και σουβλάκι εννοούν το καλαμάκι που λένε οι Αθηναίοι και μόνο. Η πίτα λέγεται "Πίτα με γύρο" ενώ η λέξη καλαμάκι δεν υφίσταται (Διορθώστε με αν κάνω λάθος :confused: )

Στην Αθήνα πάλι, για να πείς οτι θες καλαμάκι λες καλαμάκι και όχι σουβλάκι.

 

Παρεξηγήσεις γίνονται πάντα και είναι απίστευτες μερικές φορές. (Μου έχει τύχει στην Αθήνα να έχει Θεσσαλονικιός σουβλατζίδικο και όταν του είπα σουβλάκι μου έδωσε καλαμάκι ενώ γνωστός που πήγε στη Θεσσαλονίκη είπε ότι ήθελε σουβλάκι με καλαμάκι και ο ιδιοκτήτης του έκανε πλάκα βάζοντάς του σε μια πίτα ένα κανονικό καλαμάκι :p )

Η διαφορά αυτή συνήθως λύνεται με παροχή διευκρινιστικών αναφορών κατά την παραγγελία με εκφράσεις του τύπου: "Μια πίτα γύρο, Μια πίτα ξυλάκι, Μια πίτα καλαμάκι κτλ.

 

Συμπερασματικά:

Αθηναίοι: Όταν θέλουν: Πίτα με κρέας > Ζητάνε Σουβλάκι

Αθηναίοι: Όταν θέλουν: Κρέας στο ξυλάκι > Καλαμάκι

 

Θεσσαλονικείς: Όταν θέλουν: Πίτα με κρέας > Ζητάνε Πίτα με κρέας

Θεσσαλονικείς: Όταν θέλουν: Κρέας στο ξυλάκι > Σουβλάκι

 

Εγώ καθότι Αθηναίος ψηφίζω "Πίτα με κρέας μέσα" αλλά οφείλω να παραδεχτώ ότι γλωσσικά έχουν δίκιο οι Θεσσαλονικείς. Και έχουν και ωραία σουβλάκια, ε, πίτες με κρέας εννοώ :lol:

 

Καλές Γιορτές! :)

 

Όχι μόνο Θεσσαλονίκη. "Παντού εκτός από Αθήνα" έπρεπε να πεις :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (27 Δεκ. 2004 , 02:15)

 

Όχι μόνο Θεσσαλονίκη. "Παντού εκτός από Αθήνα" έπρεπε να πεις :cool:

 

 

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (27 Δεκ. 2004 , 02:15)

 

Σουβλάκι είναι οτιδήποτε καρφ΄ςνεται σε ξελάκι. Από χοιρινό, κοτόπουλο μέχρι λουκάνικο, τυριά και δεν συμμαζευέται. Οπότε για μένα το τρίτο.

ΆΚου καλαμάκι και ιστορίες....

Ειναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι.

 

Όταν πεις "σουβλάκι", εννοείς by default σουβλάκι με χοιρινό.

Αν θες σουβλάκι με κοτόπουλο πχ, θα πεις "κοτοσουβλάκι" ή "σουβλάκι με κοτόπουλο"

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι είναι σε πίτα .

 

Κοινώς καλαμάκι σε πίταμ εδώ είναι σουβλάκι (και όχι πίτα)

Μπιφτέκι σε πίτα, είναι σουβλάκι

Γύρος σε πίτα είναι σουβλάκι

Ακόμα και λουκάνικο που βάζουν μερικοί ή κοτόπουλο, σουβλάκι είναι

 

:P

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (27 Δεκ. 2004 , 02:17)

 

Όταν πεις "σουβλάκι", εννοείς by default σουβλάκι με χοιρινό.

Αν θες σουβλάκι με κοτόπουλο πχ, θα πεις "κοτοσουβλάκι" ή "σουβλάκι με κοτόπουλο"

 

 

Ετσι ειναι η ορολογια στα γυραδικα. Απλα σαν εννοια και μονο, σουβλακι ειναι οτι είναι καρφωμένο στο ξυλακι. Στην επιστημονικη ορολογια των σουβλατζιδικων οταν ζητας σουβλακι εννοειται οτι ειναι χοιρινο. Αμα θελεις κοτοπουλο σουβλακι πρεπει να το διευκρινισεις. Το defauLt είναι χοιρινό.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό ...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (27 Δεκ. 2004 , 02:12)

 

Έλα ντε φίλε redcon... Εδώ στην Αθήνα δεν έχω βρει ούτε ένα σουβλατζίδικο που να φτιάχνει ωραίο γύρο με ψωμάκι. Δεν ξέρουν τι θα πει σάντουιτς με γύρο. Έχουν μόνο την πίτα. Άσε που την "βαφτίζουν" κιόλας στο λάδι πριν την γεμίσουν!!! :wacko:

 

Συμπέρασμα: Φάτε γύρο στην Θεσσαλονίκη και γενικά στην Βόρεια Ελλάδα. ;)

 

 

Ασε ρε συ. Πολυ μου λειπει ο γυρος της πατριδας. Μολις παω Θεσ/νικη παω καρφωτος Διαγωνιο και χτυπαω 1 γυρο και 1 σουτζουκακια. Την αλλη μερα παω για σουβλακια στα χειροποιητα στην Αγ. Δημητριου.

Προσοχη μονον εκει αν παει κανεις και πει καλαμακι η κρεας διοτι ειναι ΠΑΟΚτζηδες της Θ4 και ειναι λιγο επικινδυνο. :D

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι "Καλαμάκι" χοιρινό+ "καλαμάκι" κοτόπουλο όμως εμείς όταν λέμε σουβλάκι εννοούμε την πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό και το καλαμάκι.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος redcon (27 Δεκ. 2004 , 02:28)

Προσοχη μονον εκει αν παει κανεις και πει καλαμακι η κρεας διοτι ειναι ΠΑΟΚτζηδες της Θ4 και ειναι λιγο επικινδυνο. :D

 

 

Πω πω... Και μετά δεν έχει ερωτήσεις τι και πώς. Θυμάστε εκείνο των ΑΜΑΝ. Γιατί χτυπάτε το αμάξι εδώ; Για-τί έ-χει α-θη-να-ϊ-κές πι-να-κί-δες. Αυτό και μόνο είναι λόγος να χτυπάνε έλεγαν! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (27 Δεκ. 2004 , 02:21)

 

Ετσι ειναι η ορολογια στα γυραδικα. Απλα σαν εννοια και μονο, σουβλακι ειναι οτι είναι καρφωμένο στο ξυλακι. Στην επιστημονικη ορολογια των σουβλατζιδικων οταν ζητας σουβλακι εννοειται οτι ειναι χοιρινο. Αμα θελεις κοτοπουλο σουβλακι πρεπει να το διευκρινισεις. Το defauLt είναι χοιρινό.

 

:lol:

 

[υποκορ. του σούβλα]

 

(το) ουσ. μικρή σούβλα |

πληθ. σουβλάκια, μικρά κομμάτια κρέας ψημένα σε σούβλα

 

 

μπιφτέκια,γύροι ,κοτόπουλα πανέ και τα λοιπά,δεν ειναι ψημενα σε σουβλα (εστω στο ξυλακι) αρα απορρίπτονται :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη εχω μαλωσει χιλιαδες φορες για το ιδιο θεμα οριστε πως ειναι τα πραγματα... ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΙΝΑΕΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ... :p

 

Στην παρακατω φωτογραφια σας παρουσιαζω ενα... ΣΟΥΒΛΑΚΙ!!!

http://www.aperitif.no/oppskriftsbilder/45510/Laks-Souvlaki-225b.jpg

Σε περιπτωση που αυτο το σουβλακι το θελησουμε σε πιτα η σε ψωμακι τοτε ζηταμε μια ΠΙΤΑή ΨΩΜΑΚΙ (με) ΣΟΥΒΛΑΚΙ (το "με" μπορει να παραληφθει χωρις να αλλαξει το αποτελεσμα) και θα παραλαβουμε απο τον σουβλατζη (και οχι τον καλαμακτζη) αυτο:

http://www.minutemerchant.com/Merchants/GreekRecipes/Images/souvlaki.jpg

:!: ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε περιπτωση που δεν θελουμε χοιρινο, αλλα κοτοπουλο θα το ζητησουμε ως "κοτοσουβλακι", "σουβλακι κοτοπουλο" και σε αρκετες περιπτωσεις "κοτομπεικον" (ειναι αυτο που αναμεσα στα κομματακια κοτοπουλου εχει φετες μπεικον και πρασινης πιπεριας)!! :!:

 

Σε περιπτωση τωρα που κανουμε το λαθος (ιδιαιτερα στην Πρωτευουσα μας, συμβαινει αυτο) και ζητησουμε ενα ΚΑΛΑΜΑΚΙ τοτε ο σουβλατζης θα επρεπε να μας δινει κατι τετοιο(εστω και αν σε ενδειξη μεγαλοψυχιας το παραβλεπει και σας δινει το παραπανω):

http://www.netterrain.de/images2/Drinking_Straw.jpg

Στη συνεχεια ακολουθει ο πολυ γνωστος και μη εξαιρεταιος ΓΥΡΟΣ!! Δεν ειναι τιποτα παραπανω, απο αυτο που ακολουθει και ερχεται σε 2 κυριως γευσεις! Κοτοπουλο (βλ αριστερα) και χοιρινο (βλ δεξια)

http://www.greeka.com/greece-photos-gallery/gyros(marinos).jpg

Οπως συμβαινει και με το σουβλακι, αν τον θελησουμε σε πιτα η ψωμακι το ζηταμε ως εξης: "Μια πιτα η ενα ψωμακι (με) γυρο" , η αλλιως μπορουμε να ζητησουμε ενα "πιτογυρο" :p

 

Αυτα απο ενα πραγματικα καλοφαγα Σαλονικιο!!! Οποιος εξακολουθει να αμφιβαλλει για τα λεγομενα μου, τον προσκαλω σε ενα τραπεζι στην Θεσσαλονικη!! Θα ξεχασει και το ονομα του... Εχω φαει δυο τρεις φορες κατω στην Αθηνα και ξερω τι σας λεω... :cool:

 

ΥΓ: Στην δημοσκοπηση θα επρεπε να υπαρχει και η επιλογη "Κανενα απο τα παραπανω" γιατι δεν νομιζω οτι αυτο που εννοω εγω ως σουβλακι περιγραφεται απο καποιοα απο τις επιλογες... Ισως να πλησιαζει η τριτη αλλα και παλι το καλαμακι ειναι για τον καφε και την κοκα-κολα!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...