Jump to content

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";


minovg
 Κοινοποίηση

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";  

211 members have voted

  1. 1. Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";

    • Την πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό
      72
    • Την πίτα με το "καλαμάκι"
      16
    • Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό
      68
    • "Καλαμάκι" χοιρινό+ "καλαμάκι" κοτόπουλο
      55


Recommended Posts

Και σένα.

 

Γιατί ενώ με ένα δικό μας χορταίνεις = 1.90 ευρώ

 

με 2 δικά σας και δε χορταίνεις τελείως και δίνεις και 1.40χ2 = 2.80 ευρώ :rolleyes:

2 και δεν χορταίνεις? :blink: πω πωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχεις καιρο να φας σαντουιτς μου φαινεται. Με 1.40 παιρνεις δε παιρνεις μια τυροπιτα :lol:

Το σουβλάκι ΑΘήνα φίλε μου ξεκινάει απο 0,90 και φτάνει το 1,50 ευρώ,ίσως να το ξεπερνάει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Το τυρί φέτα παρασκευάζεται στον ελληνικό χώρο από αρχαιοτάτων χρόνων και θεωρείται κατ' εξοχήν ελληνικό παραδοσιακό τυρί.

Η ολλανδία αν θυμάμαι καλά, έχει την πατρότητα (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) της φέτας εδώ και μερικά χρόνια ΕΠΙΣΗΜΑ.

Το κατεξοχήν ελληνικό τυρί είναι το κασέρι.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να με κουράζεις ahill2.

Άλλο ξύλο,άλλο καλάμι άλλο μπαμπού κτλ κτλ

 

ΕΙΠΑΜΕ ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΚΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ.

 

Δίκιο έχεις πάντως για τον Αθανάσιο Διάκο.Δεν τον καλαμώσανε.Τον ξυλώσανε. ( σε ξύλο σουβλίστηκε).

 

Ζητάτε εσέις τοστ Ζαμπόν-Τυρί.Σ εμένα πάντως όποος τυχαίνει τρώει καθε φορα διαφορετικό τυρί.Οτι μου ρθει εκείνη την ώρα (ροκφόρ,μανούρι,φέτα).Όλα τυριά είναι.

 

Η διαφορά μας είναι ότι εμείς ζητάμε ακριβώς τι θέλουμε.Θες κασέρι θα πεις κασέρι.Θες φέτα θα πεις φέτα.Την φέτα την λέω τυρί μόνο στο σπίτι μου.Εξού και το ψωμοτύρι.

Το ψωμοτύρι ανέκαθεν ήταν φέτα και ψωμί.

 

Anyway η ξεροκεφαλιά κάποιων με κούρασε και πάλι.

 

 

Btw φιλοι Β.Ελλαδίτες λέω να κάνουμε μια συφωνία.Απο δω και πέρα να λέμε το Πίτα-γύρο μπιφτέκι.Οι Αθηναίοι είναι πιο μάγκες που το λένε σουβλάκι?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να με κουράζεις ahill2.

Άλλο ξύλο,άλλο καλάμι άλλο μπαμπού κτλ κτλ

ΕΙΠΑΜΕ ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΚΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ.

 

Δίκιο έχεις πάντως για τον Αθανάσιο Διάκο.Δεν τον καλαμώσανε.Τον ξυλώσανε. ( σε ξύλο σουβλίστηκε).

 

Ζητάτε εσέις τοστ Ζαμπόν-Τυρί.Σ εμένα πάντως όποος τυχαίνει τρώει καθε φορα διαφορετικό τυρί.Οτι μου ρθει εκείνη την ώρα (ροκφόρ,μανούρι,φέτα).Όλα τυριά είναι.

 

Η διαφορά μας είναι ότι εμείς ζητάμε ακριβώς τι θέλουμε.Θες κασέρι θα πεις κασέρι.Θες φέτα θα πεις φέτα.Την φέτα την λέω τυρί μόνο στο σπίτι μου.Εξού και το ψωμοτύρι.

Το ψωμοτύρι ανέκαθεν ήταν φέτα και ψωμί.

 

Anyway η ξεροκεφαλιά κάποιων με κούρασε και πάλι.

 

 

Btw φιλοι Β.Ελλαδίτες λέω να κάνουμε μια συφωνία.Απο δω και πέρα να λέμε το Πίτα-γύρο μπιφτέκι.Οι Αθηναίοι είναι πιο μάγκες που το λένε σουβλάκι?

1.Και πάλι εγώ λέω συγνώμη δεν το έπιασα το με κουράζεις κτλ.απο που και ως που τέτοια οικιότητα?Μάλλον δεν διάβασες καλά της απαντήσεις μου λέω ξεκάθαρα απο που δώσανε την ονομασία δεν λέω είναι σωστό κτλ.με είδες να μιλάω για μπαμπού?

2.Το κλασικό τόστ είναι ένα και περιέχει ζαμπόν και τυρί ΟΧΙ κασέρι αλλά κατά προτίμηση guda και η ονομασία του δεν ανήκει ούτε στους Αθηναίους ούτε στους Σαλονικιούς thank God.

3.Σάντουιτς και αυτή η λέξη είναι ξένη ξέρεις,αλήθεια η λέξη μπουγάτσα απο που βγαίνει?Σαλονικη πλευρά?

4.Να λείπουν η χαρακτηρισμοί και η δηλώσεις γενικώς.

Φιλικά πάντα. :)

και λίγος σεβασμός δεν βλάπτει

Link to comment
Share on other sites

Η ολλανδία αν θυμάμαι καλά, έχει την πατρότητα (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) της φέτας εδώ και μερικά χρόνια ΕΠΙΣΗΜΑ.

Το κατεξοχήν ελληνικό τυρί είναι το κασέρι.

Αυτό για τη φέτα δεν ισχύει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να γιατί δεν πάει και ούτε πρόκειται να πάει ποτέ αυτή η χώρα μπροστά :p μαζί μιλάμε αλλά χώρια καταλαβαινόμαστε :lol: ΠΟΙΟΣ λέει το σάντουιτς σουβλάκι? :w00t: :blink: :wacko: :confused:

Και οταν ζητας ενα "σουβλακι καλαμακι" εκει κατω τι εννοεις?? :) Γιατι τετοιο εφαγα οταν ειχα ερθει..Δεν εννοεις το "σαντουιτς με σουβλακι" που λεμε εμεις εδω πανω? :) Και επειδη το σουβλακι το λετε καλαμακι μας μενει οτι το σουβλακι ειναι το σαντουιτς. :rolleyes:

 

Για να καταλαβω δηλαδη τι εφαγα...Και αυτο που καταλαβα ηταν σουβλακι μεσα σε πιτα με απ'ολα χωρις κρεμυδι.Εσυ ahill2 τι εννοεις με το "σουβλακι καλαμακι"??

Γιατι για εμας ολα αυτα,πιτα με γυρο,σουβλακι,μπιφτεκι ή ψωμι με γυρο,σουβλακι,μπιφτεκι ειναι σαντουιτς...

Εκτος αν για εσας ειναι και το σαντουιτς κατι αλλο....

Γιατι οταν εβλεπα ενα ντοκυμαντερ, ο Σαντουιτς( ναι ετσι λεγεται αυτος που το επινοησε) πηρε δυο κομματια ψωμι και το γεμισε με φετες κρεατος και λαχανικα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

1.Και πάλι εγώ λέω συγνώμη δεν το έπιασα το με κουράζεις κτλ.απο που και ως που τέτοια οικιότητα?Μάλλον δεν διάβασες καλά της απαντήσεις μου λέω ξεκάθαρα απο που δώσανε την ονομασία δεν λέω είναι σωστό κτλ.με είδες να μιλάω για μπαμπού?

2.Το κλασικό τόστ είναι ένα και περιέχει ζαμπόν και τυρί ΟΧΙ κασέρι αλλά κατά προτίμηση guda και η ονομασία του δεν ανήκει ούτε στους Αθηναίους ούτε στους Σαλονικιούς thank God.

3.Σάντουιτς και αυτή η λέξη είναι ξένη ξέρεις,αλήθεια η λέξη μπουγάτσα απο που βγαίνει?Σαλονικη πλευρά?

4.Να λείπουν η χαρακτηρισμοί και η δηλώσεις γενικώς.

Φιλικά πάντα. :)

και λίγος σεβασμός δεν βλάπτει

 

Ας μην αρχίσουμε τα " σε ξέρω και μου μιλάς έτσι? " ,δεν νομίζω να σε προσέβαλα.Δεν σε έβρισα.Συζήτηση κάνουμε σ ένα δημόσιο "χώρο" :P

Tέσπα σόρυ αν πιστεύεις ότι σε έθιξα.

 

Xαίρομαι που παραδέχτηκες ότι το καλαμάκι (εννοώντας σουβλάκι) είναι λάθος.Και εντάξει δεν είσαι υποχρεωμένος να δεις σουβλάκι σε σίδερο.Τυχαίνουν αυτά.Απλά όσες φορές εχω φάειο σουβλάκι ξιφία ήταν σε σιδερο καρφωμένο το κρέας.Και σε παρα μα πάρα πολλές ταβέρνες σουβλάκι χοιρινό ηταν πάλι σε σίδερο.Αυτό το κάνουν για να μη καίγεται το ξύλο στην σχάρα.

 

 

Όσον αφορά το κλασσικό τοστ.Δε περιέχει ζαμπόν και τυρί.Περιέχει ζαμπόν και ημίσκληρο τυρί (κασέρι,γκούντα,τρικαλινό...).Το τυρί είναι κάτι γενικό.Υπάρχουν πάρα πολλά τυριά οπότε καλυτερα να προσδιορίζουμε τι θέλουμε.

 

 

Το σάντουιτς όπως είπα στο πρώτο μου ποστ είναι εν μέρει σωστό.

Το σωστό είναι μια πίτα με Χ (όπου Χ βάλε γύρο,μπιφτέκι απλό,μπιφτεκι γεμιστό,σουτζουκάκι,σουβλάκι χοιρινό ή κοτόπουλο,σεφταλιά)

 

επίσης με έχουν κοροιδέψει επειδή λέω γυράδικο αντι για σουβλατζίδικο.Αφού γύρο πουλάει ρε παιδιά το μαγαζί πως να το πω? Αν πουλάει απ όλα τα παραπάνω Χ πάντως λέγεται ψητοπωλείο ή οβελιστηριο.(έχω δει πάντως και στα Χανιά να το λένε καλαμάδικο)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Και οταν ζητας ενα "σουβλακι καλαμακι" εκει κατω τι εννοεις?? :) Γιατι τετοιο εφαγα οταν ειχα ερθει..Δεν εννοεις το "σαντουιτς με σουβλακι" που λεμε εμεις εδω πανω? :) Και επειδη το σουβλακι το λετε καλαμακι μας μενει οτι το σουβλακι ειναι το σαντουιτς. :rolleyes:

 

Για να καταλαβω δηλαδη τι εφαγα...Και αυτο που καταλαβα ηταν σουβλακι μεσα σε πιτα με απ'ολα χωρις κρεμυδι.Εσυ ahill2 τι εννοεις με το "σουβλακι καλαμακι"??

Γιατι για εμας ολα αυτα,πιτα με γυρο,σουβλακι,μπιφτεκι ή ψωμι με γυρο,σουβλακι,μπιφτεκι ειναι σαντουιτς...

Εκτος αν για εσας ειναι και το σαντουιτς κατι αλλο....

Γιατι οταν εβλεπα ενα ντοκυμαντερ, ο Σαντουιτς( ναι ετσι λεγεται αυτος που το επινοησε) πηρε δυο κομματια ψωμι και το γεμισε με φετες κρεατος και λαχανικα.

Απάντησες μόνο σου πιστεύω οπότε δεν χρειάζεται να πεί κανείς κάτι,εκτός και αν δεν διαχωρίζεις το ψωμί απο την πίτα οπότε πάω πάσο,όπως προέιπα ο κάθε ένας το λέει όπως θέλει. :)

Link to comment
Share on other sites

Απάντησες μόνο σου πιστεύω οπότε δεν χρειάζεται να πεί κανείς κάτι,εκτός και αν δεν διαχωρίζεις το ψωμί απο την πίτα οπότε πάω πάσο,όπως προέιπα ο κάθε ένας το λέει όπως θέλει. :)

Δεν νομιζω να υπηρχε η πιτα πριν 200 χρονια ,οχι στην Ευρωπη, αλλα ουτε και στην Ελλαδα :lol:

 

Αληθεια.Το πιτα με καλαμακι πως το λετε? Σουβλακι? :w00t: Σαντουιτσακι ειναι και αυτο.Ακομη και με Κυπριακη λαγανα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ας μην αρχίσουμε τα " σε ξέρω και μου μιλάς έτσι? " ,δεν νομίζω να σε προσέβαλα.Δεν σε έβρισα.Συζήτηση κάνουμε σ ένα δημόσιο "χώρο" :P

Tέσπα σόρυ αν πιστεύεις ότι σε έθιξα.

 

Xαίρομαι που παραδέχτηκες ότι το καλαμάκι (εννοώντας σουβλάκι) είναι λάθος.Και εντάξει δεν είσαι υποχρεωμένος να δεις σουβλάκι σε σίδερο.Τυχαίνουν αυτά.Απλά όσες φορές εχω φάειο σουβλάκι ξιφία ήταν σε σιδερο καρφωμένο το κρέας.Και σε παρα μα πάρα πολλές ταβέρνες σουβλάκι χοιρινό ηταν πάλι σε σίδερο.Αυτό το κάνουν για να μη καίγεται το ξύλο στην σχάρα.

 

 

Όσον αφορά το κλασσικό τοστ.Δε περιέχει ζαμπόν και τυρί.Περιέχει ζαμπόν και ημίσκληρο τυρί (κασέρι,γκούντα,τρικαλινό...).Το τυρί είναι κάτι γενικό.Υπάρχουν πάρα πολλά τυριά οπότε καλυτερα να προσδιορίζουμε τι θέλουμε.

 

 

Το σάντουιτς όπως είπα στο πρώτο μου ποστ είναι εν μέρει σωστό.

Το σωστό είναι μια πίτα με Χ (όπου Χ βάλε γύρο,μπιφτέκι απλό,μπιφτεκι γεμιστό,σουτζουκάκι,σουβλάκι χοιρινό ή κοτόπουλο,σεφταλιά)

 

επίσης με έχουν κοροιδέψει επειδή λέω γυράδικο αντι για σουβλατζίδικο.Αφού γύρο πουλάει ρε παιδιά το μαγαζί πως να το πω? Αν πουλάει απ όλα τα παραπάνω Χ πάντως λέγεται ψητοπωλείο ή οβελιστηριο.(έχω δει πάντως και στα Χανιά να το λένε καλαμάδικο)

 

Για το τόστ - ένα είδος τυριού είναι δεν είναι λάθος να το λές τυρί.

Για το σουβλάκι εγώ πίτα γύρο ή πίτα καλαμάκι κτλ ζητάω σουβλάκι καλαμάκι κτλ.δεν τα ξέρω :) .

Γυράδικο και σουβλατζίδικο είναι λάθος εάν και εφόσον πουλάνε και άλλα είδη που το κάνουν αλλά ε ψητοπωλεία λέμε αυτά που φτιάχνουν και άλλα ψητά.

Τώρα για το σε κουράζω κτλ αν είμασταν σε δημόσιο χώρο θα έπερνες άμεση απάντηση κτλ πράγμα που δεν συμβαίνει εδώ,οπότε νομίζω πρέπει να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο και να προσέχουμε περισσοτερο το τι λέμε και πως το λέμε.

Ελπίζω να μην παρεξηγείς γιατί ότι λέω το λέω με φιλικό τόνο και ύφος.

ΥΓ. Δεν παραδέχτηκα τίποτα απλά μιά εξήγηση έδωσα γιατί το λέμε έτσι :lol: συγνώμη αλλά και πευκάκι να το λέγανε γιατί το ξύλο είναι απο πεύκο εγώ πάλι το ίδιο θα έτρωγα δλδ μικρά κομμάτια χοιρινό κρέας :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπηρχε η πιτα πριν 200 χρονια ,οχι στην Ευρωπη, αλλα ουτε και στην Ελλαδα :lol:

 

Αληθεια.Το πιτα με καλαμακι πως το λετε? Σουβλακι? :w00t: Σαντουιτσακι ειναι και αυτο.Ακομη και με Κυπριακη λαγανα.

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι τρώγανε σουβλάκι πριν 200 χρόνια εδώ με ψωμί κτλ και το λέγανε σάντουιτς? :blink:

Ναι το πιτα καλαμάκι το λέμε σουβλάκι αλλά δεν λέμε ενα σουβλάκι πίτα Ελεος.

Τέρμα δεν συμμετέχω άλλο. :down: :ban:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι τρώγανε σουβλάκι πριν 200 χρόνια εδώ με ψωμί κτλ και το λέγανε σάντουιτς? :blink:

Ναι το πιτα καλαμάκι το λέμε σουβλάκι αλλά δεν λέμε ενα σουβλάκι πίτα Ελεος.

Τέρμα δεν συμμετέχω άλλο. :down: :ban:

Μα δεν υπηρχε το σαντουιτς πριν 200 χρονια :) Καπως θα το λεγανε οι παππουδες μας στα χωρια, αν υπηρχε κατι τετοιο...Γιατι στο χωριο μου το κλασσικοτερο πραγμα που ετρωγα ηταν ενα σουβλακι καρφωμενο σε μια φετα ψωμι :) .Παντως στην Αθηνα εχετε ξεχασει λιγουλακι ή μπερδευετε καποια πραγματα.Δεν φταιτε εσεις.Η αστικη μεταναστευση φταιει που σας απομακρινε απο τις ριζες σας και τη ζωη του χωριου.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Eimai athinaios kai kapoia stigmi anebika boreia ellada gia diakopes,oxi thessaloniki alla xalkidiki!Paidia ena exo na sas po,oi thessalonikeis ftiaxnoun ta kalitera soublakia,anti gia tzatziki bazoun ketsap kai moustarda,axtipita milame!Oso gia to pos ta zitousa mia xara ta piga,amesos sinithisa!Perrito na sas po oti kathe mera etroga soublakia! :p Pragmati oi thessalonikeis exoun ton kalitero giro,antitheta edo einai poli xalia..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αρνί σε πίτα πρώτη φορά θα κάνουμε :)

 

Και κάτι ακόμα... Τον Αθανάσιο Διάκο ποιος τον έβαλε σε πίτα;

Ωραίος μεγάλε!

 

Οι λέξεις φανερώνουν μόνες τους το νόημά τους:

Σουβλάκι = Καλαμάκι = Ξυλάκι = μικρή ξύλινη σούβλα για κομματάκια κρέατος (οτιδήποτε είδους)

 

Η πίτα λέγεται "πίτα" και όχι καλαμάκι...:tease:

 

Χαίρομαι που όλοι συμπαιρένουμε πως στην Αττική δεν ξέρουν από φαγητό. Και όσοι κάνουν πως ξέρουν νομίζουν πως θα βρουν τα καλλύτερα ψητά στη Θήβα και στη Λειβαδειά! :lol: Πότε έμαθαν οι Αρβανίτες να ψήνουν;

 

Ελλάδα είναι όσο πιο μακριά από την Αθήνα...

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να πουνε και στο Ηρακλειο που βαζουν ολο το ζωο μεσα στο σουβλακι :w00t: :w00t: :w00t: τα Τεραστιοτερα ολων των εποχων! κριμα που η θρακα στην πλατεια λεοντων αντικατεστησε το καρβουνο με υγραεριο. :X

Kαι το χοιρινό με ... (δε λέω τι) :X

Πέρα από την πλάκα τώρα, έχουν ακουστεί τα χειρότερα για τη Θράκα, γι' αυτό προσοχή. Μόνο τον Finn ταίζουμε από εκεί όταν έρχεται Ηράκλειο :w00t:

Link to comment
Share on other sites

σαν ηρακλειωτης προτεινω αν καποιος απο σας ερθει ποτε στο ηρακλειο να παει στου πετουση πιο μεγαλο σουβλακι αποκλειεται να εχετε ξαναδει,λενε για την θρακα αλλα και του αλεξα....δε παει πισω πριν καιρο του ειχαν βρει ενα φαρμακακι πρωτο μεσα στα κρεατα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπηρχε η πιτα πριν 200 χρονια ,οχι στην Ευρωπη, αλλα ουτε και στην Ελλαδα :lol:

 

Αληθεια.Το πιτα με καλαμακι πως το λετε? Σουβλακι? :w00t: Σαντουιτσακι ειναι και αυτο.Ακομη και με Κυπριακη λαγανα.

 

Να υποθέσω οτι εννοείς την Κυπριακή πίτα? Διοτι βλέπεις, εδώ, η πίτα είναι πολύ μεγαλύτερη. Και τα σουβλάκια ψήνονται σε μεταλικό "καλαμάκι" (λέγεται σμήλα) στα κάρβουνα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

είναι απλά τα πράγματα.όντας μυτιλινιός στην αθήνα δεν είδα διαφορές,εκτός απο το οτι στην πίτα βάζουμε και κέτσαπ-μουστάρδα.με την πίτα εννοούμε πίτα με γύρο ή σουβλάκι χοιρινό.κι εμείς καλαμάκι λέμε και εννοούμε το σουβλάκι δηλαδή κρέας σε ένα κομμάτι ξύλο που είναι χοιρινό.κι επειδή ήμουν και στη θεσσαλονίκη,είχα άλλο πρόβλημα με τα σάντουιτς και το τυρί.το γνωστό με το κασέρι.και στις κρέπες αντιμετώπιζα πρόβλημα σχετικά με το πως θα τις ζητήσω.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη πολυ μπερδευονται τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα! :

 

Θελεις γυρο? Λες ενα γυρο πιτα ή ψωμακι και μετα λες με τι θες να ειναι, απ'ολα ή ξερω γω χωρις κρεμυδι κλπ. Πιο απλο δεν γινεται ρε παιδια :X

 

Θελεις τοστ/κρεπα?

 

Μια κρεπτα/τοστ με κασερι + ολα τα υπολοιπα που δοξα το Θεο τα λεμε με το ιδιο ονομα :D

 

Απλα τα πραγματα :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Κουράστηκα ακόμη πιο πολύ.

Νιώθω σαν τον Κύριλλο και τον Μεθόδιο όταν πήγαν να μορφώσουν τους Σλάβους.Τουλάχιστον αυτοί είχαν περισσότερη υπομονή απο μενα και κατάφεραν αυτό που ήθελαν.

 

 

Ρε μήτσο βάλε με ένα πιτα γύρο απ όλα με χτυηπητή γιατί πείνασα

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

sthn telikh re paidia o ka8enas opos exei ma8ei...de 8a ma8oume tora ta paidia apo notia ellada na lene to pita gyro me to onoma tous anti gia soublaki gyro(h opos allios to lene telos panton) oute ki aytoi 8a mas ma8oun to anti8eto..

 

afhste tous na ta zhtane opos 8eloun...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Στη Θρακη παντως σουβλακι λεμε μονο το καλαμακι που εχει το χοιρινο!
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...