Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!!Μπορει να με πει κανεις που ειναι η επιλογη request money??Οσους οδηγους ειδα,ηταν με την παλια εμφανιση του paypal και τωρα με την καινουργια δεν μπορω να την βρω!! Edited by Bayern
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!!Μπορει να με πει κανεις που ειναι η επιλογη request money??Οσους οδηγους ειδα,ηταν με την παλια εμφανιση του paypal και τωρα με την καινουργια δεν μπορω να την βρω!!

 

;) - Δεξια απο το Paypal στην αρχικη σελιδα, ειναι το: Send & Request Payments ,βρισκεται μεταξυ των Activity και Wallet

αφου το πατησεις σου δειχνει: Request a payment και κανεις τα μαγικα σου (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο εκτεταμενη χρηση της revolut στο εξωτερικό και διαβαζοντας το forum, καταληγω στο οτι η revolut ειναι πολυ χρησιμο εργαλειο κ λυνει τα χερια σε πολλες περιπτωσεις. Κ οπως καθε εργαλειο στα σωστα χερια μπορει να κανει κ "θαυματα".

Δυστυχως ομως, για οσους ειναι στην Ελλαδα κ εχουν ελληνικο λογαριασμό, κτλ ταλαιπωρουνται ασυστολα.

Δεν ειναι λαμογια, δεν πιστευω καν οτι φταινε βασικα για ο,τι ταλαιπωρια υφισταται ο ελληνας χρηστης.

Απλα οι ελληνικες τραπεζες, τα capital controls, και ολο το προβληματικο χρηματο πιστωτικό δημιουργουν τη συγχυση.

Για να σας δωσω παραδειγμα χρονων "εκκαθαρισης" συναλλαγων κ διαδικασιων :

Απο αγγλικό λογαριασμό top up,εκτελεστηκε στο επομενο δευτερολεπτο.

Οταν χρειαστηκε κ δευτερο εμβασμα με περισσοτερα χρηματα, επρεπε να κανω verification. Μου εγινε approced μεσα σε 5' και αμεσως διαθεσιμο το ποσό. (Ολες οι κινησεις εγιναν μετα τις 8 ωρα αγγλίας επισης).

 

Γενικά, λοιπόν, προτεινω να δειξετε λιγο κατανοηση κ υπομονη.

Κ για να ειστε και περισσοτερο χαλαροί, καντε το verify με το που ανοιξετε το λογαριασμο, ειτε στειλετε 1 ευρω ειτε 500.

 

Φιλικά,

 

εχει αναφερθει οτι με ελληνικη καρτα american express μπορουνε να γινουνε συναλλαγες σε ολα τα καταστηματα , ενω στον τηλεφωνικη εξυπηρετηση που πηρα μου ειπανε οτι εχει να κανει με τι εχει δηλωσει ο εμπορος στην καθε εταιρεια.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα και μια ερωτηση κανω το λολπο με τους δυο λογαριασμους και δεσμευει τα χρηματα συνεχεια για 21 μερες.ο λογαριασμος εχει μια χρεωστικη της εθνικης και ο αλλος ενα mail μονο.περασε μονο μια συναλλαγη δυο ευρω.οι λογαριασμοι ειναι καινουργιοι και οι δυο και αυτος με το mail ειναι γνωστου. Γνωριζει κανεις το λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν με αφήνει να κάνω 2ο account στο paypal?

μου βγάζει μήνυμα "We are not able to process your request. Please try again later."

Συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω PAYPAL κ καρτα REVOLUT συνδεδεμενη κ εχει αρκετα χρηματα.

Εχω κανει το verification με τον κωδικο κ μου εχει επιστραφει το 1,5 ευρω.

Προσπαθω να παρω ενα τηλεφωνο απο VICKMALL, αλλα συνεχως το PAYPAL απορριπτει την συναλλαγη.

Επικοινωνησα μαζι τους κ μου απαντησαν:

 

I have reviewed your PayPal account and can see that your payment of $149.99 USD has been stopped by our internal security system.

To provide one of the safest online payment methods PayPal reviews every payment before it's approved. Occasionally, we may block the use of a particular card or your balance if there may be a higher-than-normal level of risk associated with the transaction.

When a payment is blocked, this is not a reflection of you or your account activities. Our internal security system is an automated system which reviews all of the details of every payment that is made through PayPal. It has been designed to recognise patterns that could result in buyer complaints, unauthorised claims or chargebacks. This is similar to the way your bank or credit card issuer approves transactions.

For fraud prevention reasons, I cannot see what aspect of this payment has caused our internal security system to intervene. Neither can I override or manually change the security settings to allow your payment to go through.

I can, however, give you advice on the steps you can take to reduce the chances that our internal security system will block any future payments.

 

Εχει τυχει σε καποιον αλλο?

Μπορω αν κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν με αφήνει να κάνω 2ο account στο paypal?

μου βγάζει μήνυμα "We are not able to process your request. Please try again later."

Συνέχεια

 

Μήπως βάζεις κάποιο στοιχείο που είναι ίδιο με τον πρώτο?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

το υποψιαστηκα κ δοκιμασα με εντελως αλλα στοιχεια(την γυναικας μου) κ τιποτα παλι

δοκιμασα να παρω κατι απο fasttech.com κ τελικα εγινε η δουλεια χωρις balance οπως παλια

Link to comment
Share on other sites

Έφτασαν στον λογαριασμό της revolut αλλα δεν στα πίστωσαν στον λογαριασμό σου γιατι δεν έβαλες το reference.Στείλε με e-mail στο transfers@revolut.com γράφοντας οτι ξέχασες να γραψεις τον αριθμο.Στειλε και την σελίδα του εμβάσματος σε εικόνα από την winbank,γράψε και τον αριθμό του κινητού που έβαλες στην revolut και θα σε πιστώσουν τα χρήματα.

Δε μου απαντάνε όμως στο μαιλ και ανησυχώ.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

;) - Δεξια απο το Paypal στην αρχικη σελιδα, ειναι το: Send & Request Payments ,βρισκεται μεταξυ των Activity και Wallet

αφου το πατησεις σου δειχνει: Request a payment και κανεις τα μαγικα σου (!)

 

Ευχαριστω πολυ!!Τοσες φορες και δεν το ειδα οτι ηταν εκει!!:lol:

 

Οταν παω να βαλω λεφτα με ζηταει στοιχεια,βαζουμε τα κανονικα??Ξερει κανεις??

Edited by Bayern
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.. δεν ξερω αν το ποσταρα στο σωστο μερος... αλλα θελω να μου πειτε αν ξερετε ποια σαιτ μπορεις να πληρωσεις με Paypal αμεσως... εγω απο vickmall δεχτηκε αμεσως... απο gearbest και banggood.. μου ζηταει συνεχεια στοιχεια της καρτας (visa) και λεει: logging in ..

αφου κανει log in, ξανα ζηταει τα στοιχεια της καρτας :S

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις από τα ελληνικά site.

Για την ακρίβεια, από τα site που έχουν λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα, που πρακτικά σημαίνει... τα ελληνικά site.

 

Λόγω των capital controls δε μπορείς να αγοράσεις από site του εξωτερικού. Τουλάχιστον όχι "επίσημα".

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις από τα ελληνικά site.

Για την ακρίβεια, από τα site που έχουν λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα, που πρακτικά σημαίνει... τα ελληνικά site.

 

Λόγω των capital controls δε μπορείς να αγοράσεις από site του εξωτερικού. Τουλάχιστον όχι "επίσημα".

Ελεγα για κινεζικα σαιτ.... οποτε αναγκαστικα στο balance...

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα για κινεζικα σαιτ.... οποτε αναγκαστικα στο balance...

 

Αν έχεις ποσό στο balance που να καλύπτει αυτό που πας να αγοράσεις τότε δε θα έπρεπε να σου βγάζει πρόβλημα.

Μήπως συνυπολογίζοντας τα μεταφορικά το υπερβαίνει;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ποσό στο balance που να καλύπτει αυτό που πας να αγοράσεις τότε δε θα έπρεπε να σου βγάζει πρόβλημα.

Μήπως συνυπολογίζοντας τα μεταφορικά το υπερβαίνει;

οχι φιλε.. χωρις balance ελεγα... αυτο με το balance το ειπα σαν αναγκαστικη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω PAYPAL κ καρτα REVOLUT συνδεδεμενη κ εχει αρκετα χρηματα.

Εχω κανει το verification με τον κωδικο κ μου εχει επιστραφει το 1,5 ευρω.

Προσπαθω να παρω ενα τηλεφωνο απο VICKMALL, αλλα συνεχως το PAYPAL απορριπτει την συναλλαγη.

 

Εχει τυχει σε καποιον αλλο?

Μπορω αν κανω κατι?

 

Από τη δική μου εμπειρία, έχω να σου πω το εξής:

Τον περασμένο Ιανουάριο αγόρασα από VICKMALL ένα κινητό τηλέφωνο και η συναλλαγή πέρασε κανονικά στο PayPal, όπως γίνονταν πριν τα Capital Controls.

Οταν μετά από ένα μήνα, επιχείρησα να ψωνίσω από άλλο κινεζομάγαζο, το Paypal με μπλόκαρε, οπότε αναγκάστηκα να βγάλω Revolut και αφού τη φορτωσα και τη σύνδεσα στο P.P. μπόρεσα να κάνω τη συναλλαγή, χωρίς προβλήματα.

Πιστεύω οτι, επειδή το Vickmall έχει την ευρωπαϊκή του αποθήκη στην Ελλάδα, διατηρεί και λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα, οπότε γιαυτό πέρασε κατευθείαν η πρώτη συναλλαγή μου.

Αν έχεις άλλη κάρτα συνδεδεμένη στο Ρ.Ρ., δοκίμασε απευθείας και πες μας τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παω να βαλω λεφτα με ζηταει στοιχεια,βαζουμε τα κανονικα??Ξερει κανεις??

 

:cool: - βαλε τα κανονικα τι πειραζει (?) εχει και βιντεο στο youtube που εξηγουν βημα-βημα την διαδικασια

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 1 account paypal που είναι συνδεδεμένο με κάρτα και έχεις λεφτά μέσα. 2 account paypal με διαφορετικό φυσικά mail απο το πρώτο, με κανονικά στοιχεία.

Από τον 1ο στέλνεις λεφτά στο 2ο σαν goods.

Done. Τα λεφτά μπήκαν στο balance του 2ου paypal account.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - μειον λιγα ευρω προμηθεια

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σας πωκαι δικη μου εμπειρεια,εκατσα και διαβασα ολες τις σελιδες απο το συγκεκριμενο τοπικ και απο τα περισσοτερα θετικα σχολια αποφασισα να εμπιστευτω την revolut.αρχικα δοκιμασα μεσω paypal και prepaid της πειραιως να αγορασω απο το banggood,δεν με αφηνε η paypal,μετα δοκιμασα μεσω την revolut εστειλα 4.50 ευρω για να την τσεκαρω..τα χρηματα μπηκαν στην καρτα αλλα οταν πηγαινα να την συνδεσω με την paypal μου εγραφε οτι δεν δεχεται τετοιου ειδους καρτες..εκανα 2 προσπαθειες και μου πηρε 2Χ0.91 ευρω..και τελικα αποφασισα να πληρωσω μεσω της prepaid χωρις paypal, η συναλλαγη επιτελους ολοκληρωθηκε και περασε αλλα το θεμα ειναι οτι εαν κανουν καποια λαμογια τι μπορω να κανω?αν και απ οτι διαβαζω ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα site.
Link to comment
Share on other sites

Να σας πωκαι δικη μου εμπειρεια,εκατσα και διαβασα ολες τις σελιδες απο το συγκεκριμενο τοπικ και απο τα περισσοτερα θετικα σχολια αποφασισα να εμπιστευτω την revolut.αρχικα δοκιμασα μεσω paypal και prepaid της πειραιως να αγορασω απο το banggood,δεν με αφηνε η paypal,μετα δοκιμασα μεσω την revolut εστειλα 4.50 ευρω για να την τσεκαρω..τα χρηματα μπηκαν στην καρτα αλλα οταν πηγαινα να την συνδεσω με την paypal μου εγραφε οτι δεν δεχεται τετοιου ειδους καρτες..εκανα 2 προσπαθειες και μου πηρε 2Χ0.91 ευρω..και τελικα αποφασισα να πληρωσω μεσω της prepaid χωρις paypal, η συναλλαγη επιτελους ολοκληρωθηκε και περασε αλλα το θεμα ειναι οτι εαν κανουν καποια λαμογια τι μπορω να κανω?αν και απ οτι διαβαζω ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα site.

Γιατί δεν κάνεις αυτό που έχω γράψει 2,3 ποστ ποιο πάνω ??

Link to comment
Share on other sites

Να σας πωκαι δικη μου εμπειρεια,εκατσα και διαβασα ολες τις σελιδες απο το συγκεκριμενο τοπικ και απο τα περισσοτερα θετικα σχολια αποφασισα να εμπιστευτω την revolut.αρχικα δοκιμασα μεσω paypal και prepaid της πειραιως να αγορασω απο το banggood,δεν με αφηνε η paypal,μετα δοκιμασα μεσω την revolut εστειλα 4.50 ευρω για να την τσεκαρω..τα χρηματα μπηκαν στην καρτα αλλα οταν πηγαινα να την συνδεσω με την paypal μου εγραφε οτι δεν δεχεται τετοιου ειδους καρτες..εκανα 2 προσπαθειες και μου πηρε 2Χ0.91 ευρω..και τελικα αποφασισα να πληρωσω μεσω της prepaid χωρις paypal, η συναλλαγη επιτελους ολοκληρωθηκε και περασε αλλα το θεμα ειναι οτι εαν κανουν καποια λαμογια τι μπορω να κανω?αν και απ οτι διαβαζω ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα site.

 

πέρασε η συναλλαγή μέσω webbuy ? της Πειραιώς? ουαου ! καλό νέο αυτό !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις αυτό που έχω γράψει 2,3 ποστ ποιο πάνω ??
έχεις δίκιο δεν το δοκίμασα αυτό.. Θα το κοιτάξω.. Θελω κάρτες και στους 2 λογαριασμούς η μόνο στον έναν?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πέρασε η συναλλαγή μέσω webbuy ? της Πειραιώς? ουαου ! καλό νέο αυτό !
ναι και εγω δεν το περίμενα,εχω την prepaid την μαυρη που γράφει Visa πάνω...εκανα την αγορά με ενημέρωσαν από το banggood ότι θέλουν έγκριση από την τράπεζα, και την επόμενη εργάσιμη μου έγραψαν εγκρίθηκε.. Το θέμα είναι ότι έκανα και μια μικρή αγορά εχθές και δεν ήθελε άλλη έγκριση απλά έκανα την αγορά και σήμερα είναι ήδη shipped το προϊόν.. Μάλλον την πρώτη μόνο φορά χρειάζεται..
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...